Μήτρου Δ.: Σημειώσεις -Ασκήσεις Βυζαντινής Μουσικής

Ο μεγάλος πρωτοψάλτης Δ. Μἠτρου προσεκλήθη το 1958 να διδάξει την εκκλησιαστική μουσική σε φοιτητές του οικοτροφείου της "Ζωής" "ο Απόστολος Παύλος". Ένας από τους μαθητές του, ο κ. Βασίλειος Μπαλτάς, επιμελέστατος φοιτητής της Φιλοσοφικής τότε και νυν συνταξιούχος φιλόλογος στον Βόλο, κρατούσε ακριβείς σημειώσεις και αντέγραφε τις ασκήσεις που παρέθετε ο μεγάλος δάσκαλος. Πριν από λίγο καιρό μού τις εμπιστεύθηκε και μου έδωσε την άδεια να τις αναρτήσω εις κοινήν ωφέλειαν. Μου τόνισε ότι τα μαθήματα αυτά υπήρξαν για όλη τη φοιτητική παρέα "μία πραγματική μυσταγωγία". Οι ασκήσεις, από όσο διαπιστώνω κάνοντας αντιπαραβολή με τα κλασικά θεωρητικά εκείνης της εποχής, είναι πρωτότυπες και αρκετά απαιτητικές. Επίσης, εντύπωση προξενεί το γεγονός ότι στις λίγες θεωρητικές σημειώσεις και τα διαγράμματα που παρατίθενται τα διαστήματα που ακολουθούνται είναι αυτά του Χρύσανθου και όχι της Πατριαρχικής Επιτροπής.
Θα ήθελα κλείνοντας να εκφράσω και μέσα από τον ηλεκτρονικό αυτό χώρο τις ευχαριστίες μου στον κύριο Βασίλη για το σπάνιο υλικό που μου φανέρωσε.
 

Attachments

  • ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΒΥΖ. ΜΟΥΣΙΚΗΣ Δ. MHTPOY.pdf
    6.5 MB · Views: 920
Top