Μέλη αναστασιματαρίου νέον αργόν και νέον σύντομον μέλος

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ανοίγω εδώ ένα σχετικό με τα μέλη του Αναστασιματαρίου θέμα για να συζητήσουμε εκεί ποιές μελωδίες προτιμάμε [και ψάλλουμε] στα Εσπέρια, στα Απόστιχα και στους Αίνους γιατί το βρήσκω πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Πότε προτιμάμε
α) νέον αργόν στιχηραρικόν μέλος και
β) νέον σύντομον στιχηραρικόν μέλος
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Εσπέρια:νέον αργόν.
Απόστιχα:νέον σύντομον.
Αίνοι:νέον αργόν (ωστόσο όταν τα 8 στιχηρά είναι αναστάσιμα: 4 νέον αργόν, 4 νέον σύντομον).
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εσπέρια:νέον σύντομον (πλην β΄ ήχου)
Απόστιχα:νέον σύντομον.
Αίνοι:νέον σύντομον (πλην β΄ ήχου)

"Αθηναϊκή σχολή" γαρ... :D
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Εσπέρια:νέον αργόν.
Απόστιχα:νέον σύντομον.
Αίνοι:νέον αργόν (ωστόσο όταν τα 8 στιχηρά είναι αναστάσιμα: 4 νέον αργόν, 4 νέον σύντομον).

Και στους ήχους γ', δ', βαρύς και πλ δ';
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Εσπέρια και αίνοι πάντα νέον αργόν...απόστοιχα εσπερινού νέον σύντομον...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Εσπέρια και αίνοι πάντα νέον αργόν...απόστοιχα εσπερινού νέον σύντομον...

θα κάνω την ίδια ερώτηση...
και στους ήχους γ', δ', βαρύς και πλάγιος δ';
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
θα κάνω την ίδια ερώτηση...
και στους ήχους γ', δ', βαρύς και πλάγιος δ';
Φυσικά...τζάμπα τα έγραψαν όποιοι τα έγραψαν?...αν για κάποιο λόγο πρέπει να συντομεύσουμε τότε σύντομα...αλλά αυτό είναι η εξαίρεση...:)
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Να τοποθετηθώ και εγώ.

Εσπέρια:
Νέον αργόν αναστασιματάριον

Απόστιχα:
Νέον σύντομον αναστασιματάριον
Θεοτοκίον όμως Νέον αργόν.

Αίνοι:
α',β', πλ' α' και πλ β' τα 4 πρώτα νέον αργόν.
(τα 4 ανατολιακά εάν προβλέπονται νέον σύντομον)
γ', δ', βαρύς και πλάγιος δ' Νέον σύντομον.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Πώς φαίνεται ότι δεν έχετε υπηρετήσει σε "μυστηριώδεις ναούς" :D Εκεί να σας ἐβλεπα στον εσπερινό του 20λεπτου! :p:p
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πώς φαίνεται ότι δεν έχετε υπηρετήσει σε "μυστηριώδεις ναούς" :D Εκεί να σας ἐβλεπα στον εσπερινό του 20λεπτου! :p:p
Απλά θα άλλαζα ενορία...όταν ψάχνεις να βρεις ψαλτήρι κ.(συν)συντονιστά αυτά κοιτάς πρώτα...το οικονομικό έπεται...τι να το κάνω εγώ να παίρνω 1800 ευρώ το μήνα (λέμε τώρα) και να μην μπορώ να ψάλλω...ας πάω να κάνω τίποτα άλλο καλύτερα...αλλά ας μην παρεξηγηθώ γι αυτά που λέω...καλός και ο Κουκουζέλης καλά και τα κοινωνικά των παλαιών και τα δοξαστικά του Ιακώβου αλλά όλα αυτά ΠΡΟΣ ΔΟΞΑΝ ΘΕΟΥ...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δεν παρεξηγώ κανέναν, αλλιώς τι "θείος" θα ήμουν...:):D
Εξάλλου τα σύντομα μέλη τα επιλέγω ακόμη και τώρα αφού αυτά άκουγα μικρός και εξακολουθούν να μου αρέσουν.
Τουλάχιστον τα "άνομα" κέρδη μου από τα μυστήρια κλπ. τα διέθεσα κυρίως προς πλουτισμόν της βιβλιοθήκης μου. Αλλά ας μην λέω πολλά για βιβλιοθήκη διότι φοβούμαι ότι ο μαθητής σου Αιμίλιος "καραδοκεί" να οργανώσει καμία διάρηξη! :p:p
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αλλά ας μην λέω πολλά για βιβλιοθήκη διότι φοβούμαι ότι ο μαθητής σου Αιμίλιος "καραδοκεί" να οργανώσει καμία διάρηξη! :p:p
Ναι το είχε πει κάποτε:cool: και εσύ το θυμάσαι βλέπω...:eek:
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Εγω Θα προτιμουσα να ψαλλω τον εσπερινο οπως λετε
Αργα εσπερια και δοξαστικο
συντομα αποστιχα αργο δοξα
και αινους αργους
κατα το νεον ειδος παντα.

Αλλα:
στην πραξη, αν ειναι να ψαλλεις τον εσπερινο ολομοναχος ή με καποιον που δεν διαβαζει μουσικη αλλά λιγο πρακτικα, αναγκαστικα ψαλλουμε τα συντομα.

Στους αινους, λεμε α, πλ α, β, πλ β αργα
και τους υπολοιπους συντομα
 

emil

Παλαιό Μέλος
Αλλά ας μην λέω πολλά για βιβλιοθήκη διότι φοβούμαι ότι ο μαθητής σου Αιμίλιος "καραδοκεί" να οργανώσει καμία διάρηξη! :p:p

Μπα...εφαρμόζω άλλη μέθοδο...:p
Δίψα για μάθηση και συχνά επισκέψεις στο σπίτι του Ψωμιάδη...
Τότε όλα είναι νόμιμα και δίνονται απλόχερα :D
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Φυσικά...τζάμπα τα έγραψαν όποιοι τα έγραψαν?...αν για κάποιο λόγο πρέπει να συντομεύσουμε τότε σύντομα...αλλά αυτό είναι η εξαίρεση...:)

Βέβαια δεν μπορεί να γράφηκαν τζάμπα και τα σύντομα μέλη...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μπα...εφαρμόζω άλλη μέθοδο...:p
Δίψα για μάθηση και συχνά επισκέψεις στο σπίτι του Ψωμιάδη...
Τότε όλα είναι νόμιμα και δίνονται απλόχερα :D

Αν βρεθείς στο νομό Αττικής κόπιασε και από εμένα... :)
 

petros

Παλαιό Μέλος
Αν βρεθείς στο νομό Αττικής κόπιασε και από εμένα... :)

Θα ήθελα την γνώμη σας ως γνώστες καλύτερα της βυζαντινής μουσικής (εξέλιξης)

Έπεσε στα χέρια ένα μίκρο (σε σχήμα, κοντόχοντρο) βιβλίο μουσικό βυζαντινής μουσικής (έτος έκδοσεις 1880) και περιλαμβάνει: το αναστασιματάριο του Φωκαέως, το δοξαστάριο του Κωνσταντίου, τον όρθρο του ταμείο ανθολογίας, (συν αργές δοξολογίες), και θεία Λειτουργία (συλλογή).
Αυτό που δεν ξέρω είναι ότι έχει ανέκδοτα χερουβικά - κοινωνικά μαθήματα (όπως το Εκ στοματος νηπίων... για το Σάββατο του Λαζάρου) του Φωκαέως, καθώς και μία σύντομη δοξολογία επτάφωνη (νομίζω) του Ιωσήφ πρωτοψάλτου (έτσι αναγράφει). Θα προσπαθήσω να την ανεβάσω μέσα στο Σαββατοκύριακο. Κάτι τέτοιο δεν έχω δεί να κυκλοφορεί.
Τι βιβλίο μπορεί να είναι αυτό; :rolleyes:
 
Top