Μέλη-Συνθέσεις Γεωργίου Βινάκη

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Μια τεχνική ερώτηση προς τον κ. Νεοκλή. Σχετικά με τα links της Παρασκευής, νομίζω ότι μόνο στο τελευταίο αρχείο δίνεται η δυνατότητα για λήψη. Υπάρχει κάποιος τρόπος λήψης και στα πρώτα 2 αρχεία (δηλαδή το Ειρμολόγιο και το Τετράδιο του Γ. Βινάκη); Ζητώ συγγνώμη αν έχει περιγραφεί κάπου στο forum μια αντίστοιχη λύση σε άλλες περιπτώσεις ψηφιοποιημένων αρχείων, την οποία δεν έχω εντοπίσει ακόμη.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Μια τεχνική ερώτηση προς τον κ. Νεοκλή. Σχετικά με τα links της Παρασκευής, νομίζω ότι μόνο στο τελευταίο αρχείο δίνεται η δυνατότητα για λήψη. Υπάρχει κάποιος τρόπος λήψης και στα πρώτα 2 αρχεία (δηλαδή το Ειρμολόγιο και το Τετράδιο του Γ. Βινάκη); Ζητώ συγγνώμη αν έχει περιγραφεί κάπου στο forum μια αντίστοιχη λύση σε άλλες περιπτώσεις ψηφιοποιημένων αρχείων, την οποία δεν έχω εντοπίσει ακόμη.
Εγώ δεν έχω βρει τρόπο. Αν κάποιος το πετύχει, ας το κοινοποιήσει.
 
Καλημέρα! Θα μπορούσε να ανέβει και το "Χερουβικά και Άξιον Εστί" του Βινάκη ;
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για όλα (σχεδόν) τα πράγματα υπάρχει τρόπος...!!!

Μήπως μπορείς να αποκαλύψεις και τον τρόπο;
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να μη σε ενοχλούμε συνέχεια! 😁
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Μήπως μπορείς να αποκαλύψεις και τον τρόπο;
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να μη σε ενοχλούμε συνέχεια! 😁


Ναι, αν και δεν βοηθάει πολύ!
Λοιπόν. Στους σύγχρονους browsers υπάρχει στο μενού μια επιλογή Show Page Source ή Show Page Resources.
Όταν τις επιλέγουμε μας ανοίγει στο κάτω μέρος ή στο πλάι ένα παράθυρο με κάτι περίεργα πράγματα (τον κώδικα της σελίδας) σε διάφορες καρτέλες. Η μορφή είναι διαφορετική αναλόγως του περιηγητή, αλλά τα στοιχεία βασικά είναι τα ίδια.
Σε μία από τις καρτέλες (συνήθως αυτή που λέει Sources) μπορούμε να βρούμε μεταξύ άλλων και τα αρχεία που περιέχει η σελίδα, όπως π.χ. τις εικόνες της.
Θα πρέπει να ψάξουμε εκεί και εάν βρούμε αυτό που μας ενδιαφέρει μπορούμε είτε να το σύρουμε στην επιφάνεια εργασίας είτε να το εμφανίσουμε σε ξεχωριστή σελίδα του browser (δεξί κλικ πάνω του και επιλέγουμε Open Link in New Tab/Page), αναλόγως τί μας επιτρέπει η σελίδα. Με αυτόν τον τρόπο εάν βρούμε το pdf (όπως στην εν λόγω ιστοσελίδα) το εμφανίζουμε σε ξεχωριστή σελίδα του browser και το κατεβάζουμε ολόκληρο μετά, χωρίς να χρειαστεί να μαζέψουμε μία μία τις σελίδες του pdf.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν λειτουργεί αυτή η διαδικασία σε όλες τις ιστοσελίδες έτσι. Αλλού δεν μας δίνεται η δυνατότητα να κατεβάσουμε όλο το pdf και θα πρέπει να κατεβάσουμε μία μία τις σελίδες. Οι ιστοσελίδες που έχουν αυστηρότερο επίπεδο ασφάλειας (όπως π.χ. οι σελίδες των πανεπιστημίων ή των μεγάλων βιβλιοθηκών) δεν μας «αποκαλύπτουν» τα στοιχεία τους ούτε μέσω του κώδικα και δεν μπορούμε να τα κατεβάσουμε. Σε άλλες περιπτώσεις, μέσω του κώδικα της ιστοσελίδας μπορούμε να βρούμε την διεύθυνση μίας εκ των εικόνων που περιέχει, εμφανίζοντάς την σε διαφορετική σελίδα, και μετά να κατεβάσουμε με προγραμματάκια όπως το DownThemAll όλες τις άλλες εικόνες. Αυτό γίνεται σε χειρόγραφα, όπου η σελίδα του χφ δεν μας δείχνει την διεύθυνση της εικόνας κάθε φύλλου.
Όπως είπα όμως, η όλη διαδικασία εξαρτάται από το επίπεδο ασφάλειας της σελίδας.
Εάν ο προγραμματιστής δεν θέλει, δεν θα μπορέσουμε να κατεβάσουμε με αυτό τον τρόπο τίποτα.
Στην έσχατη περίπτωση θα πρέπει να πάμε σε extreme μέτρα, όπως να βγάζουμε φωτογραφία (screenshot) μία μία τις σελίδες με αποτέλεσμα, όταν τις ενώσουμε σε ένα pdf να έχουμε ένα...τεράστιο αρχείο!!!

Αυτά. Όπως είπα δεν βοηθάνε και πολύ.

Υ.Γ.1. Για τα χφ κάποιων βιβλιοθηκών υπάρχει και ένα προγραμματάκι (έχει αναφερθεί κάπου εδώ στο φόρουμ) που ονομάζεται MultiScanDownloader. Με αυτό μπορούμε να κατεβάσουμε χφ από τις βιβλιοθήκες που υποστηρίζει (δεν τις υποστηρίζει όλες), εάν του δώσουμε τον κωδικό του χφ που περιέχεται μέσα στην διεύθυνση. Σε αυτές τις βιβλιοθήκες πέραν του προγράμματος αυτού δεν υπάρχει άλλος τρόπος (εκτός του screenshot) να κατεβάσουμε τα χφ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Top