Λ. Αστέρης - Δ. Γαλάνης: Κυριακή 27/11/2011 - Των εν Αχαΐα διαλαμψάντων Αγίων (Ήχος Βαρύς, Εωθινόν Β΄)

Βαγγέλης Μπισύρης

Παλαιό Μέλος
Λ. Αστέρης - Δ. Γαλάνης. Κυριακή 27/11/11. Ήχος Βαρύς. Εωθινόν Β΄.

Η τοπική Εκκλησία των Πατρών, την Κυριακή προ της εορτής του Αγίου Ανδρέου τιμά την Ιεράν μνήμη των εν Αχαΐα διαλαμψάντων Αγίων. Την Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011, στον Νέο Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέου και χοροστατούντος του Μητροπολίτη Πατρών κ.κ. Χρυσοστόμου, έψαλλαν και διηύθυναν τους χορούς οι Λεωνίδας Αστέρης, Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ.τ.Χ.Ε., και ο Δημήτριος Γαλάνης, Πρωτοψάλτης - Καθηγητής Βυζαντινής & Παραδοσιακής Μουσικής. Ο Δεξιός Χορός απαρτίζεται από μέλη του Συνδέσμου Μουσικοφίλων Πέραν Κωνσταντινουπόλεως ενώ τον Αριστερό μέλη του Χορού Ψαλτικής "Κλείδα", καθώς και άλλοι Πρωτοψάλτες των Πατρών και άλλων όμορων πόλεων.

Στον χορό των εν Αχαΐα ανήκουν οι:
1) Άγιος Απόστολος Ανδρέας ο Πρωτόκλητος. Πολιούχος των Πατρών που μαρτύρησε στην Πάτρα περί το 62 μ.Χ. (30 Νοεμβρίου).
2) Άγιος Λουκάς ο Ευαγγελιστής. Εκ των Ο' Αποστόλων. Κήρυξε στην Αχαΐα και σύμφωνα με διάφορες Αγιολογικές πηγές εκεί συνέγραψε το Ευαγγέλιον και τας Πράξεις των Αποστόλων (18 Οκτωβρίου).
3) Άγιος Ηρωδίων ο Απόστολος, Επίσκοπος Πατρών. Εκ των Ο' Αποστόλων (10 Nοεμβρίου και 28 Mαρτίου).
4) Άγιος Σωσίπατρος ο Απόστολος εξ Αχαΐας. Εκ των Ο' Αποστόλων (29 Απριλίου).
5) Άγιος Μύρων ιερομάρτυς εξ Αχαΐας. Μαρτύρησε στην Κύζικο επί Δεκίου (17 Αυγούστου).
6) Άγιος Αρτέμιος ο Μεγαλομάρτυς (20 Οκτωβρίου).
7) Άγιος Ασχόλιος (ή Αχόλιος), Επίσκοπος Θεσσαλονίκης (23 Ιανουαρίου).
8) Παύλος ο Πατρεύς, ο Οσιομάρτυς. Ηγούμενος των εν Ραϊθώ μαρτυρησάντων Αγίων Πατέρων (14 Ιανουαρίου).
9) Άγιος Αθανάσιος, Επίσκοπος Μεθώνης (10 Δεκεμβρίου).
10) Όσιος Ιωσήφ ο Υμνογράφος (3 Απριλίου).
11) Όσιος Ηλίας ο Σικελιώτης (17 Αυγούστου).
12) Όσιοι Ηλίας ο Σπηλαιώτης και Αρσένιος (11 Σεπτεμβρίου).
13) Όσιος Δανιήλ ο ?ν τ? κάστρ? των Πατρών (23 Ιουνίου).
14) Αγία Μάρτυς Ολυμπία (11 Μαΐου).
15) Όσιος Σάββας ο Βατοπεδινός (15 Ιουνίου).
16) Άγιος Ζαχαρίας ο Νεομάρτυς (20 Ιανουαρίου).
17) Όσιος Ιωακείμ Νοτενών (3 Ιουλίου).
18) Άγιος Παύλος ο Οσιομάρτυρας (22 Μαΐου).
19) Άγιοι Αναστασία και Χριστόδουλος και οι συν αυτοίς Νεομάρτυρες. (Τρίτη Διακαινησίμου).

Πρώτη ανάρτηση οι Αναβαθμοί του Βαρέος Ήχου:
Θα ακολουθήσουν και άλλα βίντεο από όλη τη διάρκεια του Όρθρου και της Θ. Λειτουργίας. Όλη η λίστα αναπαραγωγής όπως θα συμπληρώνεται εδώ
 
Last edited by a moderator:
Βλέπετε τους χορους να κατέρχονται??? Εγω δεν βλεπω κατι τετοιο...εκτος κι αν η οραση μου είναι μειωμενη....

Αγαπητέ φίλε ούτε και εγώ το ήξερα αλλά κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από το τυπικό της ΜΧΕ.Οι χοροί ουδέποτε κατέρχονται εκ των σταςιδίων αυτών.Όσο ζεις μαθαίνεις.Δυστυχώς πολλά από αυτά που μάθαμε μας τα δίδαξαν λάθος...
Έχουν γίνει και σχετικές συζητήσεις.Οι συντονιστές μπορούν να σε διαφωτίσουν σχετικά.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αγαπητέ φίλε ούτε και εγώ το ήξερα αλλά κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από το τυπικό της ΜΧΕ.Οι χοροί ουδέποτε κατέρχονται εκ των σταςιδίων αυτών.Όσο ζεις μαθαίνεις.Δυστυχώς πολλά από αυτά που μάθαμε μας τα δίδαξαν λάθος...
Έχουν γίνει και σχετικές συζητήσεις.Οι συντονιστές μπορούν να σε διαφωτίσουν σχετικά.

Ειμαι σχετικα ενημερωμένος εδώ και αρκετες δεκαετιες...γι'αυτο αλλωστε και μιλησα...να ειστε καλα σας ευχαριστω. :D
 

Αφού είπαμε για το Ν΄ Ψαλμό ότι δεν πρέπει να κατέρχονται οι χόροι καλό θα ήταν για την τυπική διάταξη και οι κανονάρχες να γνωρίζουν πότε πρέπει να κάνουν σχήμα να πάρουν μετάνοια απο τον Αρχιερέα ( χωρίς Σταυρό ) να ακολουθήσουν την καθιερωμένη τάξη και εν συνεχεία να επιστρέψουν στα Αναλόγια. Αυτό το λέω γιατί δίνει άλλη λαμπρότητα και δείχνει μια σοβαρότητα στους χορούς. ( Προς Θεού δεν θέλω να θίξω κανέναν ίσως τα παιδιά να μην γνώριζαν. Πάντως μιλάω για τους Πατρινούς γιατί οι Κων/πολίτες σίγουρα ξέρουν.) Ευχαριστώ.
 
Last edited:
Top