Λόγοι ή διαστήματα Χρυσάνθου;

Κ

Κωσταντής1

Guest
Λοιπόν σας έδωσα links, καθήστε και μελετήστε.
Αν ακολουθώ επιστημονική μέθοδο, το αποτέλεσμα το δείχνει κι όχι η γνώμη κανενός.
Δεν δέχομαι συμβουλές του αέρα Κωνσταντίνε.
Αν διαφωνείς με κάτι που έχω γράψει ή ψάλλει τότε δέχομαι επιχειρήματα και στοιχεία αλλά όχι εικασίες και αερολογίες, παρακαλώ.
Δεν πάω στην αρχαιότητα, το έγραψα και πιο πάνω. Μελετώ το παρόν το οποίο παρατηρώ ότι συμφωνεί με το παρελθόν κατά τον τρόπο που λέω.
Αν βρεις κάτι άλλο ευχαρίστως να μελετήσω τις όποιες σου ανακοινώσεις κι αν ανατρέπουν όσα έχω βρει τότε θα σε παραδεχτώ,
Σου φέρνω στοιχεία, εσύ μιλάς με υποθέσεις, φέρε κι εσύ στοιχεία,
όχι όμως συμβουλές!
Bαγγέλη κάτσε καλἀ διότι γίνεσαι διαρκῶς ἐρειστικὸς καἰ μάλιστα σὲ τομεῖς ποὐ δὲν σἐ παίρνει, διότι δὲν τοὺς κατέχεις. Ἑπιπλέον γίνεσαι ἐρειστικὸς ἀκόμα καὶ ἐκεὶ ποὺ ὁ ἄλλος συμφωνεῖ μαζί σου, μόνο καὶ μόνο ἐπειδὴ κατέχεις ἄλλους τομεὶς καλύτερα ἀπὀ αὐτόν. Εἶναι κρίμα νἀ μετακυλίεται ἕνα θέμα καἰ σοβαρὀ καὶ πιστεύω γενικοῦ ἐνδιαφέροντος σἐ προσωπικὲς ἐπιδείξεις ἐγωισμοῦ. Σοῦ λέω ὅτι δἐν ἑπαρκεῖ ἱστορικὰ τὸ ἐπιχείρημά σου σἐ σχέση μὲ τὴν χρήση τῆς κλίμακας τοῦ Χρύσανθου στὀ Βυζάντιο. Τὁ Βυζάντιο χοντρικὰ εἶναι ἀπὸ τὴν ἵδρυση τῆς Κωνσταντινούπολης ἀπὸ τὸν Κωνσταντῖνο μέχρι τὴν Ἄλωση ἁπὸ τὸν Μωάμεθ τὸν Πορθητή. Δἑν σοῦ λέω ὅτι ξέρω νἀ ψέλνω οὔτε ὅτι ἐσὺ δὲν ξέρεις, δὲν σοῦ λέω κἄν ὅτι ἔχεις λάθος, λέω ὅτι δἐν τὀ ἀποδεικνύεις ἐπαρκῶς. Τὶ νὰ κάνουμε, ὁ καθένας στὀν τομέα του, γιὰ ὅσο εἶναι μαθητευόμενος στοὺς ἄλλους καὶ ἐγὼ ὅπως σοῦ εἶπα σὲ σένα θέλω νἀ εἶμαι.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Bαγγέλη κάτσε καλἀ διότι γίνεσαι διαρκῶς ἐρειστικὸς καἰ μάλιστα σὲ τομεῖς ποὐ δὲν σἐ παίρνει, διότι δὲν τοὺς κατέχεις. Ἑπιπλέον γίνεσαι ἐρειστικὸς ἀκόμα καὶ ἐκεὶ ποὺ ὁ ἄλλος συμφωνεῖ μαζί σου, μόνο καὶ μόνο ἐπειδὴ κατέχεις ἄλλους τομεὶς καλύτερα ἀπὀ αὐτόν. Εἶναι κρίμα νἀ μετακυλίεται ἕνα θέμα καἰ σοβαρὀ καὶ πιστεύω γενικοῦ ἐνδιαφέροντος σἐ προσωπικὲς ἐπιδείξεις ἐγωισμοῦ. Σοῦ λέω ὅτι δἐν ἑπαρκεῖ ἱστορικὰ τὸ ἐπιχείρημά σου σἐ σχέση μὲ τὴν χρήση τῆς κλίμακας τοῦ Χρύσανθου στὀ Βυζάντιο. Τὁ Βυζάντιο χοντρικὰ εἶναι ἀπὸ τὴν ἵδρυση τῆς Κωνσταντινούπολης ἀπὸ τὸν Κωνσταντῖνο μέχρι τὴν Ἄλωση ἁπὸ τὸν Μωάμεθ τὸν Πορθητή. Δἑν σοῦ λέω ὅτι ξέρω νἀ ψέλνω οὔτε ὅτι ἐσὺ δὲν ξέρεις, δὲν σοῦ λέω κἄν ὅτι ἔχεις λάθος, λέω ὅτι δἐν τὀ ἀποδεικνύεις ἐπαρκῶς. Τὶ νὰ κάνουμε, ὁ καθένας στὀν τομέα του, γιὰ ὅσο εἶναι μαθητευόμενος στοὺς ἄλλους καὶ ἐγὼ ὅπως σοῦ εἶπα σὲ σένα θέλω νἀ εἶμαι.

Δεν σου κάνω τον συμβουλάτορα ούτε σου λέω "κάτσε καλά" ούτε σε χαρακτηρίζω εριστικό, που κατά τον ίδιο τρόπο που με αποκαλείς έτσι μπορώ κι εγώ να σε αποκαλέσω εριστικό αλλά δεν το κάνω. Επιλογή σου είναι να κρίνεις ποιος κατέχει τι και να πιστεύεις ό, τι θες.
Δεν κάνω καμία αντιπαράθεση, προσκομίζω γνώση και στοιχεία που ερευνώ εδώ και 20 χρόνια, μπορεί να είναι λάθος, μπορεί να είναι σωστά. Εμένα μου είναι χρήσιμα και με έχει βοηθήσει αυτή η γνώση, αν εσένα δεν σου κάνει τότε οκ, απόρριψε την.
Λες ότι δεν είμαι επαρκής όταν σου φέρνω χειρόγραφο του 13ου αιώνα με το αρχικό τετράχορδο των αρχαίων αλλά εσύ να θες να πιστεύεις ότι υπάρχει και κάτι άλλο, οκ, πίστευε, δεν σου έθιξε κανένας τα πιστεύω σου. Κατ' εμέ είναι επαρκέστατο το στοιχείο αυτό.
Βρες εσύ τα δικά σου στοιχεία και παράθεσε τα και τότε θα έχουν υπόσταση όσα λες για μη επάρκειας των επιχειρημάτων μου.
Θέλεις να διαφωνείς και να πιστεύεις ότι έχω ανεπαρκή στοιχεία, διαφώνησε, ελευθερία έχουμε.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Βαγγέλη θυμήσου να απαντήσεις και στα δικά μου ερωτήματα και κυρίως να ξεμπλοκάρεις το exel σου γιατί μάλλον δεν είναι πια συμβατό.

Τα links τα διάβασα, χρειάζομαι διευκρινίσεις σε θέματα που δεν περιέχονται και μάλλον χρειάζονται για την κατανόηση των links. Δεν αρκεί η αόριστη προτροπή μελέτης. Πες μας ακριβώς σε ποια θεωρητικά είναι οι απαντήσεις, ή γράψτες ο ίδιος (προτιμότερο).
Διόρθωσα τα λάθος links, τσέκαρε και πες μου.
Πρέπει να ενεργοποιήσεις τις μακροεντολές του excel.
Αν η μητρική κάρτα του υπολογιστή σας δεν διαθέτει ηχειάκι beeper τότε δεν μπορεί να λειτουργήσει η εφαρμογή

Εχγειρίδιο χρήσης: Soldatos_Monochord.pdf
Μέχρι και Office 2010 παίζει σίγουρα. Με άλλες εκδόσεις δεν το έχω τσεκάρει. Θα κάνω κάποια στιγμή μια ανανέωση-αναθεώρηση
Ευχαριστώ! <3

ΥΓ Η επεξήγηση της λογικής διαίρεσης της χορδής και εκπόρευσης των συμφωνιών και των διαστημάτων περιγράφεται εδώ , μόνο τις εικόνες να δεις, αν έχεις βασική γνώση μουσικής νομίζω μπορείς να καταλάβεις. Αν δυσκολεύεσαι τότε επικοινώνησε μαζί μου, ή στο facebook ή στο skype (evangelos74)
 
Last edited:
Κ

Κωσταντής1

Guest
Δεν σου κάνω τον συμβουλάτορα ούτε σου λέω "κάτσε καλά" ούτε σε χαρακτηρίζω εριστικό, που κατά τον ίδιο τρόπο που με αποκαλείς έτσι μπορώ κι εγώ να σε αποκαλέσω εριστικό αλλά δεν το κάνω. Επιλογή σου είναι να κρίνεις ποιος κατέχει τι και να πιστεύεις ό, τι θες.
Δεν κάνω καμία αντιπαράθεση, προσκομίζω γνώση και στοιχεία που ερευνώ εδώ και 20 χρόνια, μπορεί να είναι λάθος, μπορεί να είναι σωστά. Εμένα μου είναι χρήσιμα και με έχει βοηθήσει αυτή η γνώση, αν εσένα δεν σου κάνει τότε οκ, απόρριψε την.
Λες ότι δεν είμαι επαρκής όταν σου φέρνω χειρόγραφο του 13ου αιώνα με το αρχικό τετράχορδο των αρχαίων αλλά εσύ να θες να πιστεύεις ότι υπάρχει και κάτι άλλο, οκ, πίστευε, δεν σου έθιξε κανένας τα πιστεύω σου. Κατ' εμέ είναι επαρκέστατο το στοιχείο αυτό.
Βρες εσύ τα δικά σου στοιχεία και παράθεσε τα και τότε θα έχουν υπόσταση όσα λες για μη επάρκειας των επιχειρημάτων μου.
Θέλεις να διαφωνείς και να πιστεύεις ότι έχω ανεπαρκή στοιχεία, διαφώνησε, ελευθερία έχουμε.
Κανεἰς δἐν ἁμισβητεῖ τὴν ἑπάρκειά σου, καὶ βεβαίως πρέπει νἀ διαβάσουμε καὶ τὸν Βρυέννιο (ὑποθέτω, ὁ σύζυγος τῆς Κομνηνῆς ;) καὶ ὅ,τι διαθέσιμο. Ἁλλὰ τὸ πῶς διαβάζει τἰς πηγὲς ὁ καθένας εἶναι αὑτὀ ποὺ φτιάχνει τὴν ἱστοριογραφία. Γιὰ παράδειγμα. Ὁ πρωτοψάλτης στὴν Ἁλεξανδρεια, πρὶν τὸν Χρύσανθο, μαθαίνει στὀν Βιγιωτὠ ποὺ καταγραφει τἰς ἔρευνές του γιὰ τὴν βυζαντινὴ μουσικὴ (δὲς παραπάνω γιὰ τὰ περὶ ἐνδιαφέροντος) ἂν τὸ συγκράτησα καλά, νἀ ΛΕΕΙ α, βου, γα, δι. Θέλει ἑπιβεβαίωση - συμπέρασμα τὀ πΑ Βου Γα Δι δἐν εἶναι μόνο τοῦ Χρύσανθου, καἰ πάει λέγοντας.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Κανεἰς δἐν ἁμισβητεῖ τὴν ἑπάρκειά σου

Μας δουλεύεις νομίζω ...

κι αυτό τι είναι; :

Bαγγέλη κάτσε καλἀ διότι γίνεσαι διαρκῶς ἐρειστικὸς καἰ μάλιστα σὲ τομεῖς ποὐ δὲν σἐ παίρνει, διότι δὲν τοὺς κατέχεις.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Βαγγέλη καλημέρα και σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Ένας αρχικός απολογισμός:
Το link του pdf στο #163 δεν λειτουργεί, λειτουργεί όμως μέσα στο blogspot και έτσι οι οδηγίες είναι πλέον προσιτές.
Χειροτέρεψε όμως η κατάσταση και με τα δύο αρχεία: το V1_2 μόλις το ανοίξω ανοίγει κι άλλα 3 - 4 παράθυρα με visual basic που μάλιστα είναι κι αυτά κολλημένα και άχρηστα σε εμάς. Για να φύγουν πρέπει να κλείσει όλο το exel, αλλιώς αν κλείσεις μόνο αυτά και αφήσεις το αρχικό ξανανοίγουν ακατάπαυστα.
το V1_2_2010 κολλάει απευθείας με το που το ανοίγω και μου βγάζει κάποιο μήνυμα για 32 bit.

Σημειώνω ότι έχω office 2013.
 
Last edited:
Κ

Κωσταντής1

Guest
Μας δουλεύεις νομίζω ...

κι αυτό τι είναι; :
Ἅντε πάλι. Δἐς καλύτερα τἀ μηνύματά σου τὰ προηγούμενα ὄχι μόνο γιἀ αϋτἀ ποὺ λέω ἐγὠ ἀλλἀ καἰ ἄλλοι... δἐν θἀ ἐπιμείνω περισσότερο. Κανεἰς δἐν ἁμφισβητεῖ τὴν ἐπάρκειά σου σὲ θέματα ψαλτικῆς θεωρητικὰ καὶ πρακτικά, τὰ ὁποία σοῦ δίνουν ἐπάρκεια στὸ νὰ κατανοήσῃς καὶ τὴν ἱστορικὴ διάσταση τοῦ πράγματος, ἀρκεῖ νὰ μπορέσουμε νὰ συζητήσουμε ἀντικειμενικἀ χωρἰς τσιρίδες.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Ἅντε πάλι. Δἐς καλύτερα τἀ μηνύματά σου τὰ προηγούμενα ὄχι μόνο γιἀ αϋτἀ ποὺ λέω ἐγὠ ἀλλἀ καἰ ἄλλοι... δἐν θἀ ἐπιμείνω περισσότερο. Κανεἰς δἐν ἁμφισβητεῖ τὴν ἐπάρκειά σου σὲ θέματα ψαλτικῆς θεωρητικὰ καὶ πρακτικά, τὰ ὁποία σοῦ δίνουν ἐπάρκεια στὸ νὰ κατανοήσῃς καὶ τὴν ἱστορικὴ διάσταση τοῦ πράγματος, ἀρκεῖ νὰ μπορέσουμε νὰ συζητήσουμε ἀντικειμενικἀ χωρἰς τσιρίδες.
υγ. Τὰ διαστήματα καὶ τὴν ὅλη κλίμακα ὁ Χρύσανθος δὲν τὰ πῆρε οὔτε ἀπὸ τὸν Βρυέννιο οὔτε τοὺς ἀρχαίους, τὸ ἱστορικὸ ὑλικὸ δείχνει πρὸς τὰ ἐκεῖ. Ἔχει μεσολαβήσῃ ἕνα πολὐ μεγαλο χρονικὸ διάστημα ἀπὸ τὸν 12ο αἰῶνα (λ.χ.) ὥστε νὰ τὰ ξέθαψε ἀπὸ κάπου. Παρακαλῶ λοιπὸν ὅσοι εἶναι πεπεισμένοι γιὰ τὸ ἀντίθετο, καὶ κατέχουν ἕνα μέρος τοῦ ὑλικοῦ, νὰ ἔχουν τὴν καλωσύνη νὰ δώσουν σὲ αὐτοὺς ποὺ δὲν ἔχουν πειστῇ τὸν χρόνο νὰ πειστοῦν ἢ νὰ προετοιμάσουν τὰ ἐπιχειρήματά τους, χωρὶς εἰρωνίες. Εὐχαριστῶ.
 
Last edited by a moderator:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Βαγγέλη καλημέρα και σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Ένας αρχικός απολογισμός:
Το link του pdf στο #163 δεν λειτουργεί, λειτουργεί όμως μέσα στο blogspot και έτσι οι οδηγίες είναι πλέον προσιτές.
Χειροτέρεψε όμως η κατάσταση και με τα δύο αρχεία: το V1_2 μόλις το ανοίξω ανοίγει κι άλλα 3 - 4 παράθυρα με visual basic που μάλιστα είναι κι αυτά κολλημένα και άχρηστα σε εμάς. Για να φύγουν πρέπει να κλείσει όλο το exel, αλλιώς αν κλείσεις μόνο αυτά και αφήσεις το αρχικό ξανανοίγουν ακατάπαυστα.
το V1_2_2010 κολλάει απευθείας με το που το ανοίγω και μου βγάζει κάποιο μήνυμα για 32 bit.

Σημειώνω ότι έχω office 2013.

Έχεις μάλλον windows 64bit και για αυτό δεν παιζει. Αν πας σε παλιό υπολογιστή αν έχεις .
 
https://analogion.com/forum/index.php?threads/midi-keyboard.40849/post-230966
Και η μετάφραση της ανάρτησης μου, καθώς απευθύνονταν σε αγγλόφωνο:
"Ιδού ένα απλούστατο πρόγραμμα MIDI που επιτρέπει την κατασκευή των δικών σας κλιμάκων και την εκτέλεση τους είτε με τους εσωτερικούς ήχους του υπολογιστή σας ή από κάποιο εξωτερικό synthesizer οδηγημένο από το πρόγραμμα.
Για παραδοσιακό Βυζαντινό μέλος δοκιμάστε να φορτώσετε την κλίμακα "ΨΑΛΤΙΚΗ".
Έχω συμπεριλάβει στο πρόγραμμα ένα εκτενές αρχείο βοήθειας που διευκρινίζει κάθε ζήτημα κατασκευής κλίμακας.
Μπορείτε να ορίσετε κλίμακες με μόρια (λ.χ. 72, ή οποιονδήποτε αριθμό ανά διαπασών), με λόγους και με cents (1200/διαπασών) χρησιμοποιώντας τις υπάρχουσες κλίμακες ως παραδείγματα.
Απλά αποσυμπιέζετε το αρχείο zip, το τοποθετείτε οπουδήποτε στο σκληρό σας δίσκο και τρέχετε το πρόγραμμα ως έχει. Δεν απαιτεί εγκατάσταση. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ρυθμίσετε την είσοδο (κάποιο εξωτερικό πληκτρολόγιο) και έξοδο MIDI."
 
Last edited:
Κ

Κωσταντής1

Guest
Tὸ πΑ πρεπει νὰ εἶναι ἡ ἔναρξη μιᾶς ἀλφαβητικῆς ἀκροστιχίδας, ἀντίστοιχης τοῦ Ut queant laxis / Resonare fibris κ.λπ. τῶν δυτικῶν, μὲ τὸ Πάτερ (ἡμῶν?) σὰν εὔλογα πιθανὴ ἔναρξη.
 
Last edited by a moderator:
Κ

Κωσταντής1

Guest
Tὸ πΑ πρεπει νὰ εἶναι ἡ ἔναρξη μιᾶς ἀλφαβητικῆς ἀκροστιχίδας, ἀντίστοιχης τοῦ Ut queant laxis / Resonare fibris κ.λπ. τῶν δυτικῶν, μὲ τὸ Πάτερ (ἡμῶν;) σὰν εὔλογα πιθανὴ ἔναρξη.
...τὸ ΒΟΥ θὰ ἦταν ΒΟΥΣ, τὸ ΓΑ Γασπάρ, Τὸ ΔΗ θὰ μποροῦσαν εὔκολα νὰ τὸ κάνουν δὴ μόριο (ἅρα δὴ....) καὶ ἅρα τὸ ποίημα θὰ ἦταν γιὰ τὴν Γέννηση τοῦ Κυρίου. Ἅρα θὰ ἦταν πιθανότατα μεταγραφὴ μιᾶς ἑλληνιστικῆς ἀκροστιχίδας μὲ θέμα τὴν γέννηση τοῦ Διονύσου, καὶ ἰδοῦ τὸ πρῶτο στοιχεῖο ποὺ ζήτησε ὁ μάστορας (δὲν τὸ λέω εἰρωνικὰ) Βαγγέλης γιὰ τὴν διαρκῆ ὕπαρξη μιᾶς κλίμακας γενικῆς ἀναφορᾶς στὸ Βυζάντιο γενικῶς. Παρακαλῶ μόνο μὴν πῇ κανεὶς αὐτὸ δὲν εἶναι στοιχεῖο θέλουμε ἀποδείξεις γιατὶ αὐτὸ θὰ σήμαινε ὅτι δὲν ἔχει κάποια ἐπαφὴ μὲ τὴν φιλολογία γύρω ἀπὸ αὑτὰ τὰ θέματα. Kαὶ ἐννοῶ τὴν παραδοσιακὴ ἐπιστημονική, ὄχι νεοπαγανιστικὴ φιλολογία.
 
Last edited by a moderator:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...τὸ ΒΟΥ θὰ ἦταν ΒΟΥΣ, τὸ ΓΑ Γασπάρ, Τὸ ΔΗ θὰ μποροῦσαν εὔκολα νὰ τὸ κάνουν δὴ μόριο (ἅρα δὴ....) καὶ ἅρα τὸ ποίημα θὰ ἦταν γιὰ τὴν Γέννηση τοῦ Κυρίου. Ἅρα θὰ ἦταν πιθανότατα μεταγραφὴ μιᾶς ἑλληνιστικῆς ἀκροστιχίδας μὲ θέμα τὴν γέννηση τοῦ Διονύσου, καὶ ἰδοῦ τὸ πρῶτο στοιχεῖο ποὺ ζήτησε ὁ μάστορας (δὲν τὸ λέω εἰρωνικὰ) Βαγγέλης γιὰ τὴν διαρκῆ ὕπαρξη μιᾶς κλίμακας γενικῆς ἀναφορᾶς στὸ Βυζάντιο γενικῶς. Παρακαλῶ μόνο μὴν πῇ κανεὶς αὐτὸ δὲν εἶναι στοιχεῖο θέλουμε ἀποδείξεις γιατὶ αὐτὸ θὰ σήμαινε ὅτι δὲν ἔχει κάποια ἐπαφὴ μὲ τὴν φιλολογία γύρω ἀπὸ αὑτὰ τὰ θέματα. Kαὶ ἐννοῶ τὴν παραδοσιακὴ ἐπιστημονική, ὄχι νεοπαγανιστικὴ φιλολογία.
Τελικά Κωνσταντίνε εγκαινιάζεις νέο μουσικο-λογικό προσανατολισμό. Το πρόβλημα λοιπόν ίσως δεν βρίσκεται εις τα μόρια αλλά στο μόριο του καθενός, δεν το λέω ειρωνικά αλλά στοχαστικά. Ίσως μετά τον φθόγγο Γα που αναφέρεται στον Γκασπάρ να ακολουθεί ο φθόγγος Μα που θα αναφέρεται στον Μαλχιόρ. Έτσι κατά την παραλλαγή θα επαναλαμβάνεται η αρχέγονη υπενθύμιση-φυσική προσταγή. Ο νους κατά αυτόν τον τρόπο θα καθαρίζει από κάθε λογισμό και αγωνία αναζήτησης του επέκεινα αλλά και κάθε πλασματική ψευδο-βιοτική μέριμνα ..
 
Last edited:
Κ

Κωσταντής1

Guest
Ἑὰν συνεχιστῇ αὑτὸ τὸ πρᾶγμα σὲ τόνους χυδαίας ἁντιπαράθεσης, τὴν ὁποία πρέπει νὰ σοῦ πῶ ὅτι ξεκίνησες ἐσὺ προσπαθῶντας νὰ μπουκώσῃς τὸ θέμα, μάστορα Βαγγέλη, δὲν θὰ ὡφεληθῇ καθόλου τὸ πρὸς διερεύνησιν ἁντικείμενο. Τὴν ξεκινησες ἁποκλείοντας ἐκ τῶν προτέρων κάτι τὸ ὁποῖο δὲν ἔχεις τὴν δυνατότητα νὰ ἀποκλείσῃς, ἐξ οῦ καὶ τὸ ἀνέβασμα τῶν τόνων. Γιὰ τὰ ὑπόλοιπα σὲ παραπέμπω στὀ προηγούμενο μήνυμα, ἀντὶ νὰ φτιάξω καἰ ἐγὼ μιὰ ἀντίστοιχη ἀκροστιχίδα. Τὸ ἱστορικὸ ὑλικὸ φωνάζει ὅτι ἡ κλίμακα δὲν ἦταν ἐφεύρεση τοῦ Χρύσανθου, τὸ πολὺ νὰ ἦταν τροποποίηση τοῦ Χρύσανθου. Δὲν μπορῶ νὰ ζητήσω ἀπὸ μεριᾶς μου συγγνώμη γιὰ τὸ ἀνέβασμα τῶν τόνων, διότι δὲν ἀφοροῦσε κάτι προσωπικὸ ἀλλὰ ἦταν ἀντίδραση σὲ αὑθαίρετο θάψιμο ἑνὸς ἐπίμαχου ζητήματος.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ἑὰν συνεχιστῇ αὑτὸ τὸ πρᾶγμα σὲ τόνους χυδαίας ἁντιπαράθεσης, τὴν ὁποία πρέπει νὰ σοῦ πῶ ὅτι ξεκίνησες ἐσὺ προσπαθῶντας νὰ μπουκώσῃς τὸ θέμα, μάστορα Βαγγέλη, δὲν θὰ ὡφεληθῇ καθόλου τὸ πρὸς διερεύνησιν ἁντικείμενο. Τὴν ξεκινησες ἁποκλείοντας ἐκ τῶν προτέρων κάτι τὸ ὁποῖο δὲν ἔχεις τὴν δυνατότητα νὰ ἀποκλείσῃς, ἐξ οῦ καὶ τὸ ἀνέβασμα τῶν τόνων. Γιὰ τὰ ὑπόλοιπα σὲ παραπέμπω στὀ προηγούμενο μήνυμα, ἀντὶ νὰ φτιάξω καἰ ἐγὼ μιὰ ἀντίστοιχη ἀκροστιχίδα. Τὸ ἱστορικὸ ὑλικὸ φωνάζει ὅτι ἡ κλίμακα δὲν ἦταν ἐφεύρεση τοῦ Χρύσανθου, τὸ πολὺ νὰ ἦταν τροποποίηση τοῦ Χρύσανθου. Δὲν μπορῶ νὰ ζητήσω ἀπὸ μεριᾶς μου συγγνώμη γιὰ τὸ ἀνέβασμα τῶν τόνων, διότι δὲν ἀφοροῦσε κάτι προσωπικὸ ἀλλὰ ἦταν ἀντίδραση σὲ αὑθαίρετο θάψιμο ἑνὸς ἐπίμαχου ζητήματος.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δεν υπάρχει όμως τίποτα το χυδαίο στην αρχή της αρμονίας και της ύπαρξης. Σου εύχομαι ολόψυχα όπως και στον εαυτό μου και σε όλους το αυτονόητο διά την διατήρηση και ψυχοσωματική υγεία του ανθρωπίνου γένους επί της Γής :love::love::love:
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Τι σημαίνει "να ρυθμίσετε την είσοδο (κάποιο εξωτερικό πληκτρολόγιο) και έξοδο MIDI." ?

Και αυτό το πρόγραμμα δυστυχώς ο υπολογιστής μου το απορρίπτει κατευθείαν.
Μάλιστα όπως και στου Βαγγέλη εμφανίζονται κάποιοι χαρακτήρες (λογικά οι ελληνικοί) στα "αλαμπουρνέζικα".
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Τι σημαίνει "να ρυθμίσετε την είσοδο (κάποιο εξωτερικό πληκτρολόγιο) και έξοδο MIDI." ?

Και αυτό το πρόγραμμα δυστυχώς ο υπολογιστής μου το απορρίπτει κατευθείαν.
Μάλιστα όπως και στου Βαγγέλη εμφανίζονται κάποιοι χαρακτήρες (λογικά οι ελληνικοί) στα "αλαμπουρνέζικα".
Tὰ ἀρχεῖα MIDI εἶναι ἀρχεῖα δεδομένων φτιαγμένα ἔτσι ὥστε νὰ μπορεῖ νὰ τὰ παίζει ἕνα συνθεσάιζερ μπριζωμένο στὸν ὑπολογιστή. Ἅν δὲν ἔχεις συνθεσάιζερ ὑπάρχει τρόπος ὁ ὑπολογιστὴς νἀ λάβηι τὴν ἐντολὴ νὰ φτιάξῃ μόνος του ἕνα εἰκονικὸ συνθεσάιζερ καὶ ἔτσι νὰ ἀκουστοὺν ἀπὸ τὰ ἠχεῖα σου χωρὶς ἐξωτερικὸ μηχάνημα. Εὐτυχῶς ἡ γλῶσσα MIDI περιλαμβάνει καὶ μιὰ παράμετρο κουρδίσματος μὲ βάση μιὰ κλίμακα, καὶ ἔτσι μπορεῖς νὰ κουρδίσῃς ἕνα ἀρχεῖο MIDI σὲ διάφορα κουρδίσματα, μεταξὺ τῶν ὁποίων καὶ τὰ διαφιλονικούμενα (;) ?)βυζαντινὰ (ἀνέβασα καὶ ἐγὼ παραπάνω στὴν ἑνοτητα αὑτὴν κανά-δύο - μεταγραμμένα σὲ MP3). ΠΡΟΣΘΗΚΗ Τρόπον τινἀ τἀ προγράμματα αϋτἀ εἶναι μιἀ ἐξέλιξη τῶν ἐκκλησιαστικῶν ὁργάνων καἰ ἔτσι εἴμαστε ἐντὀς θέματος καὶ κάνουμε πειραματικὴ ἀνθρωπολογία!
 
Last edited by a moderator:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Μάλιστα. Αναζητώ ένα πρόγραμμα που να τα έχει ενσωματωμένα όλα αυτά τα στοιχεία.

Ή έστω κάποιο μαθηματικό τύπο που με αρχική συχνότητα σε Hertz να σου υπολογίζει στα πόσα hertz θα είναι το διάστημα τάδε μορίων.

Μια απόδειξη της διαχρονικότητας των κλιμάκων θα μπορούσε να είναι ο κοινός τρόπος κατασκευής του πειράματος.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Μάλιστα. Αναζητώ ένα πρόγραμμα που να τα έχει ενσωματωμένα όλα αυτά τα στοιχεία.

Ή έστω κάποιο μαθηματικό τύπο που με αρχική συχνότητα σε Hertz να σου υπολογίζει στα πόσα hertz θα είναι το διάστημα τάδε μορίων.

Μια απόδειξη της διαχρονικότητας των κλιμάκων θα μπορούσε να είναι ο κοινός τρόπος κατασκευής του πειράματος.
Mήπως νὰ ξαναδοκίμαζες τὸ scala ποὺ ἔχει ὅλα ὅσα ζητᾷς; Δὲν εἶναι δύσκολο. Καὶ φτιάχνει ἕνα κλαβιὲ ποὺ τὰ παίζει.
 
Top