Λυκούργος Πετρίδης

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Ο Αρχων πρωτοψαλτης Λυκουργος Πετριδης στο forum "παιζει" μονο σαν ονομα ! Υπαρχουν ηχογραφησεις του που μπορουν να ανεβουν ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ !
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ο Αρχων πρωτοψαλτης Λυκουργος Πετριδης στο forum "παιζει" μονο σαν ονομα ! Υπαρχουν ηχογραφησεις του που μπορουν να ανεβουν ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ !

O Άρχων Λ. Πετρίδης, υπήρξε πρωτοψάλτης Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Μεταμορφώσεως Καλαμαριάς επί τουλάχιστον 40 συναπτά έτη (αν κάποιος γνωρίζει τον ακριβή αριθμό, ας τον παραθέσει, Δημήτρη help!).

Είναι γνωστός στο πανελλήνιο και στην Κύπρο και στην ομογένεια, κυρίως για τη χειρόγραφη σειρά βιβλίων δικής του επιμέλειας, όπου έχει απομαγνητοφωνήσει και καταγράψει, ουσιαστικά ό,τι έχει ψάλει σε όλες τις συνήθεις ακολουθίες, ο δάσκαλός και εγκάρδιος φίλος του Άρχων Θρ. Στανίτσας.

Ήταν κι ο ίδιος καλλιφωνότατος και όσοι τον έχουν γνωρίσει τον περιγράφουν σαν άνθρωπο πράο, προσινή, ευγενέστατο και ...Άρχοντα.

Αγαπητέ Βασίλη, παρατηρησα μόλις, πως έχεις απόλυτο δίκιο, δεν έχει ανέβει ακόμα (μάλλον εκ παραδρομής) καμιά ηχογράφησή του στο φόρουμ. Υπόσχομαι να ανοίξω ένα νέο θέμα στην Υποενότητα Κωνσταντινουπολίτες, το συντομώτερο δυνατό και να ανεβάσω εκεί αρκετές ηχογραφήσεις του.

Ως τότε ορίστε ένα δείγμα. Αριστερά του ψάλλει ο δάσκαλός μου Απόστολος Ιωαννίδης. Χρονολογία: Ιούλιος του 1973.

ΧΣ
 

Attachments

  • EisTonN_Doxa&NynEleisonMe-Arga_LykPetridis-ApIoannidis.mp3
    6.3 MB · Views: 394

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βιογραφικό και ηχογραφήσεις ( και δείγμα γραφής) του Λ. Πετρίδη υπάρχουν και εδώ
 
Last edited by a moderator:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
.... όσοι τον έχουν γνωρίσει τον περιγράφουν σαν άνθρωπο πράο, προσινή, ευγενέστατο και ...Άρχοντα.

Θυμάμαι όταν ακόμα τηλεφωνούσα από Σπάρτη για να παραγγείλω κάθε φορά και από ένα-δύο βιβλία του πόσο ευγενικός πραγματικά ήταν στο τηλέφωνο, ρωτώντας μάλιστα για διάφορους γνωστούς του εκεί, και όταν τελικά ελάμβανα και άνοιγα το δέμα, πάντα, εκτός απ' τα βιβλία, θα είχε βάλει μέσα σαν δώρο κάποια "σκόρπια" μαθήματα δικά του ή του Στανίτσα σε δική του καταγραφή, ή/και κάποιες κασέτες με δικά του ψαλσίματα ή του Στανίτσα από το προσωπικό του αρχείο. Εξ όσων έχω πληροφορηθεί το ίδιο συνέβαινε και με πολλούς άλλους ψάλτες που τους έστελνε βιβλία του...
Τελευταία έχω μάθει ότι αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα υγείας. Εύχομαι ο Θεός να τον δυναμώνει και να τον ανακουφίζει στη δοκιμασία του.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Θυμάμαι όταν ακόμα τηλεφωνούσα από Σπάρτη για να παραγγείλω κάθε φορά και από ένα-δύο βιβλία του πόσο ευγενικός πραγματικά ήταν στο τηλέφωνο.

Μηπως εχετε το τηλεφωνο του προχειρο;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σου απαντώ δια ΠΜ.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ολόκληρη την σειρά βιβλίων του Πετρίδη μου την έκανε δώρο ένας ιερέας εδώ στην Αμερική εδώ και καμιά δεκαπενταριά χρόνια. Αλλά εγώ τηλεφώνησα τον Άρχοντα, συστήθηκα, και κρατούσαμε επαφή δια τηλεφώνου ή επιστολών. Την τελευταία φορά που τον είδα ήταν τον Ιούνιο του 2006 που πήγα Θεσσαλονίκη. Πράγματι, είχε πάθει εγκεφαληκό και είχε πρόβλημα να μου μιλήσει κανονικά. Αργούσε στην ομιλία του και έπρεπε να σταματήση που και που για να πάρη ανάσσα και να συγκεντρώσει τις σκέψεις του. Αλλά, κουβεντιάσαμε για αρκετή ώρα στο σπίτι του, και στο τέλος μου έδωσε δυο κασσέτες δικές του. Ο μαθητής του, ο Νίκος ο Κολοβός, επήρε την θέση του στον Ι.Ν. της Μεταμορφώσεως στην Καλαμαριά, και αυτός τώρα έχει την γενική ευθύνη για τα βιβλία του δασκάλου του.

Απόστολος
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αναμενοντες τις ηχογραφησεις του Αρχοντα ,πολλα θα ωφεληθουμε διαβαζοντας την πιο κατω επισυναψη .
Υ.Γ Παρακληση για μετακινηση στον οικειο χωρο .
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ορίστε οι ηχογραφήσεις που υποσχέθηκα!

Όπως λέει κι ο τίτλος είναι από την Κυριακή Β' Ήχου, 7 Ιουλίου 1973. Το ηχτικό που ανέβασα στο 2ο post του παρόντος, είναι από αυτή την ηχογράφηση το Νο 6, οπότε μπορείτε να το μετονομάσετε και να το βάλετε στ σειρά του.

Είναι ζωντανή ηχογράφηση από τον Ι. Μητροπολιτικό Ναό Μεταμορφώσεως Καλαμαριάς. Αριστερά ψάλλει ο τότε Λαμπαδάριος του Άρχοντα κ. Λυκούργου Πετρίδη, Απόστολος Ιωαννίδης.

Ο ήχος για ζωντανή ηχογράφηση ήταν πεντακάθαρος. Τον έφτιαξα βέβαια και λίγο και έγινε εξαιρετικός!

ΧΣ
 

Attachments

  • 1-Apolytikia&Kathismata_HxosB_LykPetridis.mp3
    1.8 MB · Views: 219
  • 2-EvlogitariaAnastasima_PLA_LykPetridis.mp3
    2.3 MB · Views: 291
  • 3-Anavathmoi_HxosB_LykPetridis.mp3
    2.3 MB · Views: 251
  • 4-EnVythwKatestrose-Kanonas_HxosB_LykPetridis.mp3
    438.3 KB · Views: 194
  • 5-AnoikswToStomaMou-SyndomesKatavasies_HxosD_LykPetridis.mp3
    4 MB · Views: 248
  • 7-Ainoi_HxosB_LykPetridis.mp3
    7.2 MB · Views: 273
  • 8-Ewthinon-TisMagdalinis_HxosC_LykPetridis.mp3
    4.8 MB · Views: 270
  • 9-KyrieEleison&ApolytikiaThLeitourgias_LykPetridis.mp3
    4.4 MB · Views: 237
  • 11-Xerouvikon_HxosB_LykPetridis.mp3
    3.8 MB · Views: 259
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
θα ανεβάσω χωριστά το Νο 10, γιατί εκ παραδρομής αναγράφηκε λανθασμένα ως Δύναμις δευτερόπρωτου Στανίτσα, ενώ είναι του Αβαγιαννού. Ευχαριστώ Βαγγέλη για την υπόδειξη.

Όσοι ήδη το κατεβάσατε, συγχωρέστε με και διορθώστε το όνομα του αρχείου.

Ευχαριστώ

ΧΣ
 

Attachments

  • 10-AgiosOTheos&DynamisAvagiannou_LykPetridis.mp3
    6.2 MB · Views: 270
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐξαιρετικὴ δουλειὰ Χάρη, τὸ ἀποτέλεσμα σὲ δικαιώνει!
 

tb---

τσοπάνης
μαζί με το οφίκιον και δώρο ένας ηλεκτρονικός ισοκράτης ~~
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Λες να εισηγηθούμε (στο Πατρ.) νέο οφίκκιο;;; :D:p:D
Άντε και τόχα καημό να πάρω κι εγώ ένα!!! :rolleyes::p:rolleyes:
ΧΣ

Γιατί όχι ; Αν έχεις τα μέσα... :wink::p:D

ΥΓ. Πάντως, δεν έχεις παράπονο. Το Ψαλτολόγιος ηχεί καλύτερα από το Μαΐστωρ...
 

fisheye

Ανδρέας Ψαρομμάτης
Ορίστε οι ηχογραφήσεις που υποσχέθηκα!

Όπως λέει κι ο τίτλος είναι από την Κυριακή Β' Ήχου, 7 Ιουλίου 1973. Το ηχτικό που ανέβασα στο 2ο post του παρόντος, είναι από αυτή την ηχογράφηση το Νο 6, οπότε μπορείτε να το μετονομάσετε και να το βάλετε στ σειρά του.

Είναι ζωντανή ηχογράφηση από τον Ι. Μητροπολιτικό Ναό Μεταμορφώσεως Καλαμαριάς. Αριστερά ψάλλει ο τότε Λαμπαδάριος του Άρχοντα κ. Λυκούργου Πετρίδη, Απόστολος Ιωαννίδης.

Ο ήχος για ζωντανή ηχογράφηση ήταν πεντακάθαρος. Τον έφτιαξα βέβαια και λίγο και έγινε εξαιρετικός!

ΧΣ

Κάποιος ιεροψάλτης εδώ στο Σύδνεϋ πριν περίπου 15 χρόνια μου πρότεινε να πάρω τη σειρά βιβλίων του κ. Πετρίδη. Σαν προετοιμασία μου έδωσε 8 κασσέτες, ένα για κάθε ήχο με ζωντανές ηχογραφήσεις του Πετρίδη από μαθήματα του Όρθρου και της Λειτουργίας από το Θεός Κύριος μέχρι τους Ύμνους απολύσεως. Δεν έχω ιδέα από ποιά χρονολογία είναι οι ηχογραφήσεις αλλά συγκρίνοντας τη φωνή με τις ως άνω ηχογραφήσεις ακούγωνται να είναι από αργότερη εποχή, ίσως τη δεκαετία του '80 ή του '90. Σε ορισμένα μαθήματα (αργές καταβασίες, δύναμις) συμψάλλει με άλλους ψάλτες.

Επισυνάπτω μερικά δείγματα. ήδη έχω μετατρέψει τις κασσέτες β', γ' και δ' ήχου σε ψηφιακό σχήμα και άμα ζητήσει κανείς είμαι προετοιμασμένος να ανεβάσω όλες τις ηχογραφήσεις.

Υπ.
Θα ήθελα πολύ να μάθω με ποιόν ψάλτη συμψέλνει ο Πετρίδης στο δευτερόπρωτο δύναμις.
 

Attachments

  • p dynamis-defteroprotos.mp3
    2.8 MB · Views: 166
  • f arges katavasies- os en ipiro.mp3
    2.7 MB · Views: 113
  • k doxastiko-deftero eothino.mp3
    3.5 MB · Views: 120
  • petridistritoixosxerouvikon15.mp3
    17.6 MB · Views: 148

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Τα πρωτα μαθηματα Βυζαντινης μουσικης που διδάχθηκα ήταν απο τον Ορθρο του Λυκούργου Πετρίδη και ο συγχωρεμένος παπα Χαράλαμπος Νεοχωρίτης θυμάμαι μας μιλούσε με θαύμασμό για τον Πετρίδη!!Που να ξερα οτι μετά απο τόσα χρόνια μέσω του Φόρου μας οτι θα είχα την δυνατοτητα να τον ακούσω..Φοβέρος! κ Ψαρομάτη Ανδρέα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ γι αυτην σας την προσπάθεια και θα ήμουν προσωπικά ευγνώμων εάν ανεβάζατε αυτην την συλλογή σας.Ευχαριστώ!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σε ορισμένα μαθήματα (αργές καταβασίες, δύναμις) συμψάλλει με άλλους ψάλτες...
Υπ.
Θα ήθελα πολύ να μάθω με ποιόν ψάλτη συμψέλνει ο Πετρίδης στο δευτερόπρωτο δύναμις.

Αγαπητέ κ. Ψαρομμάτη από το μακρινό Σύδνεϋ, τα ψαλλόμενα είναι μάλλον από την 10ετία του '90, όπου ο Άρχων είναι προς την Δύση την φωνητικής του ακμής. Ωστόσο, σχεδόν ως τη στιγμή που ο Δάσκαλος εγκατέλειψε την ενεργό δράση, ήταν σχεδόν πάντα δίπλα του και συνέψαλλε ο καλλιφωνότατος Άρχων Πρωτοψάλτης (και Καθηγητής Ιατρικής του ΑΠΘ) κυρ Ιωάννης Σωφρονιάδης.

Αυτός ακούγεται (συχνά περισσότερο και καθαρώτερα από τον κυρ Λυκούργο Πετρίδη) σε πολλά σημεία των ηχογραφήσεών σας. Φυσικά και υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον να τα ανεβάσετε όλα (είπαμε είμαστε άπληστοι)! Όσο για τον Άρχοντα κυρ Σωφρονιάδη, υπομονή, έρχεται πράμα! :wink:

Χαραλάμπης
 
Τα πρωτα μαθηματα Βυζαντινης μουσικης που διδάχθηκα ήταν απο τον Ορθρο του Λυκούργου Πετρίδη και ο συγχωρεμένος παπα Χαράλαμπος Νεοχωρίτης θυμάμαι μας μιλούσε με θαύμασμό για τον Πετρίδη!


Αγαπητέ Αναστάσιε μόλις τώρα σε διάβασα και ταράχτηκα.
Πως προέκυψε "συγχωρεμένος" ο παπα-Χαράλαμπος; Ο άνθρωπος "ζει και βασιλεύει". Μόνο που από τότε που συνταξιοδοτήθηκε εγκατέλειψε την πόλη της Καβάλας και μένει μόνιμα στους Φιλίππους. Ίσως γι' αυτό να δόθηκε η εντύπωση ότι δεν βρίσκεται στη ζωή...
 
Top