Λιναρδακης Βαγ=Δοξολογια Πλ.Αος (Κε-κε)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω Δοξολογια (ηχητικο και μουσικο κειμενο) δικης μου συνθεσης , οπως την εψαλλα κατα την πανηγυρη της Αγιας Βαρβαρας στις 4-12-2006 .
Αριστερα ο αειμνηστος Λαμπαδαριος μου Γιαννης Στρατακης (ψαλλει απεξω , αυτοσχεδιαζωντας) .
Οποιος θελει ας γραψει εντυπωσεις . Ευχαριστω .
 

Attachments

  • 10'41''=Δοξολογια (Β Λιναρδακη) Κε-κε.mp3
    7.3 MB · Views: 321
  • Δοξολογια (Βαγ Λιναρδακη) Κε-κε.pdf
    912.3 KB · Views: 378

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επισυναπτω Δοξολογια (ηχητικο και μουσικο κειμενο) δικης μου συνθεσης , οπως την εψαλλα κατα την πανηγυρη της Αγιας Βαρβαρας στις 4-12-2006 .
Αριστερα ο αειμνηστος Λαμπαδαριος μου Γιαννης Στρατακης (ψαλλει απεξω , αυτοσχεδιαζωντας) .
Οποιος θελει ας γραψει εντυπωσεις . Ευχαριστω .

Ευχαριστούμε, κυρ-Βαγγέλη!
Πολύ ενδιαφέρον τριπλό κράμα αυτή η δοξολογία σε θαυμάσιο και όχι συνηθισμένο ήχο (δεν ξέρω αν έχει κάποια ειδική ονομασία, ο Χάρης τα καταφέρνει στα τουρκικά:wink:).
  • Πανηγυρική και κατανυκτική συνάμα.
  • Ούτε καθαρός στιχηραρικός, ούτε καθαρός ειρμολογικός πλ. α.
  • Ούτε σύντομη δοξολογία, ούτε αργή.
Μου θυμίζει πολύ έντονα μια αντίστοιχη της Σιμωνόπετρας, που καιρό τώρα την έψαχνα σε κείμενο, και την οποία επισυνάπτω παρακάτω. Αυτή ψάλλεται με βάση το πα σε ένα είδος οκτάφωνου ήχου, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να δοκιμάσει να ψάλει κανείς και τη δική σας με οκτάφωνο τρόπο (απαιτεί υψιφωνία βέβαια αυτό και κατά τι χαμηλωμένη βάση).

ΥΓ Ίσως ο Δανιήλ...:wink:
 

Attachments

  • 22 Doxologia. Ihos pl a.mp3
    12 MB · Views: 295

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε, κυρ-Βαγγέλη!
Πολύ ενδιαφέρον τριπλό κράμα αυτή η δοξολογία σε θαυμάσιο και όχι συνηθισμένο ήχο (δεν ξέρω αν έχει κάποια ειδική ονομασία, ο Χάρης τα καταφέρνει στα τουρκικά:wink:).
  • Πανηγυρική και κατανυκτική συνάμα.
  • Ούτε καθαρός στιχηραρικός, ούτε καθαρός ειρμολογικός πλ. α.
  • Ούτε σύντομη δοξολογία, ούτε αργή.
Μου θυμίζει πολύ έντονα μια αντίστοιχη της Σιμωνόπετρας, που καιρό τώρα την έψαχνα σε κείμενο, και την οποία επισυνάπτω παρακάτω. Αυτή ψάλλεται με βάση το πα σε ένα είδος οκτάφωνου ήχου, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να δοκιμάσει να ψάλει κανείς και τη δική σας με οκτάφωνο τρόπο (απαιτεί υψιφωνία βέβαια αυτό και κατά τι χαμηλωμένη βάση).

ΥΓ Ίσως ο Δανιήλ...:wink:

Αγαπητε Γιωργο
Εχω μια αλλη δοξολογια οκταφωνη (Πα'-πα) . Μπορεις να την ακουσεις στο ακολουθο λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=56466&postcount=1
 
Ευχαριστούμε, κυρ-Βαγγέλη!
Πολύ ενδιαφέρον τριπλό κράμα αυτή η δοξολογία σε θαυμάσιο και όχι συνηθισμένο ήχο (δεν ξέρω αν έχει κάποια ειδική ονομασία, ο Χάρης τα καταφέρνει στα τουρκικά:wink:).
  • Πανηγυρική και κατανυκτική συνάμα.
  • Ούτε καθαρός στιχηραρικός, ούτε καθαρός ειρμολογικός πλ. α.
  • Ούτε σύντομη δοξολογία, ούτε αργή.
Μου θυμίζει πολύ έντονα μια αντίστοιχη της Σιμωνόπετρας, που καιρό τώρα την έψαχνα σε κείμενο, και την οποία επισυνάπτω παρακάτω. Αυτή ψάλλεται με βάση το πα σε ένα είδος οκτάφωνου ήχου, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να δοκιμάσει να ψάλει κανείς και τη δική σας με οκτάφωνο τρόπο (απαιτεί υψιφωνία βέβαια αυτό και κατά τι χαμηλωμένη βάση).

ΥΓ Ίσως ο Δανιήλ...:wink:

Μήπως έχει κάποιος σε νοτες την δοξολογια αυτή;
 
Top