Λειτουργικόν 2013 (Leitourgikon) - π. Κωνσταντίνος Τερζόπουλος, π. Χρύσανθος Μοσχόπουλος

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Βάσει της εκδόσεως Βενετίας 1891, από τον μακαριστό π. Κωνσταντίνο.

https://www.amazon.com/Leitourgikon-Periechon-psallomena-Leitourgiais-eulabestaton/dp/0615642063/

31ulnjG0jGL._SX348_BO1,204,203,200_.jpg

  • Publisher ‏ : ‎ Psaltic Notes Press (December 5, 2013)
  • Language ‏ : ‎ Greek
  • Paperback ‏ : ‎ 272 pages
  • ISBN-10 ‏ : ‎ 0615642063
  • ISBN-13 ‏ : ‎ 978-0615642062
  • Item Weight ‏ : ‎ 1.06 pounds
  • Dimensions ‏ : ‎ 7 x 0.71 x 10 inches
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σέ τί ἀποσκοπεῖ αὐτή ἡ ἀνάρτηση; Μποροῦμε νά τό ἔχουμε ἡλεκτρονικά; Μᾶλλον ὄχι.
Πρόκειται γιά παρουσίαση πρός ἀγορά; Τότε ἀναρτήθηκε σέ λάθος ὑποενότητα.
Μπορεῖ νά ἀγορασθεῖ;

Ἰδού ἡ ἔκδοση Λειτουργικόν, Βενετία, 1891 .
Ὄπως ἀναγράφεται στήν παρουσίαση (στά ἀγγλικά): Like in the 1891 edition, it was deemed advantageous to add a few more practical texts. In the area containing hymns from the new service booklets hymns for the commemoration of the Father of Mount Athos, the Feast of the Holy Protection and the memories of St Nektarios the Wonderworker and St Kosmas Aetolos were added. Also included are the texts of the daily antiphons, the troparia of the weekday beatitudes from the Parakletike, the May my mouth be filled with thy praise and Psalms 33 and 144.

Καί εἰκόνα ἀπό τό ὀπισθόφυλλο τῆς ἔκδοσης (στά ἑλληνικά):

71ppl8RhCyL.jpg
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σέ τί ἀποσκοπεῖ αὐτή ἡ ἀνάρτηση; Μποροῦμε νά τό ἔχουμε ἡλεκτρονικά; Μᾶλλον ὄχι.
Πρόκειται γιά παρουσίαση πρός ἀγορά; Τότε ἀναρτήθηκε σέ λάθος ὑποενότητα.
Μπορεῖ νά ἀγορασθεῖ; ...
Μα σ' αυτή την ενότητα έχουν παρουσιαστεί και άλλα παρόμοια Λειτουργικά, Συλλειτουργικά, Εγκόλπια Αναγνώστου κλπ. Και φυσικά μπορεί να παραγγελθεί (από το εξωτερικό) και να αγοραστεί. Το έχω στα υπόψη μου από χρόνια που κυκλοφορεί, δεν είχα όμως την ευκαιρία να δω δείγμα από το εσωτερικό περιεχόμενο του βιβλίου. Καλό θα ήταν, αν έχει κάποιος, να ανεβάσει εδώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μα σ' αυτή την ενότητα έχουν παρουσιαστεί και άλλα παρόμοια Λειτουργικά, Συλλειτουργικά, Εγκόλπια Αναγνώστου κλπ.
Ναί, ἀλλά καλόν θά ἦταν (ὅπως καί στά μουσικά) ὅσα κατεβαίνουν.

Και φυσικά μπορεί να παραγγελθεί (από το εξωτερικό) και να αγοραστεί.
Ἄν εἶναι ἐφικτό καί χρειάζεται (γιά τά ἐλληνικά δεδομένα ἐννοῶ) ἄς τό κάνει ὅποιος ἐνδιαφέρεται.

Το έχω στα υπόψη μου από χρόνια που κυκλοφορεί, δεν είχα όμως την ευκαιρία να δω δείγμα από το εσωτερικό περιεχόμενο του βιβλίου. Καλό θα ήταν, αν έχει κάποιος, να ανεβάσει εδώ.
Φαίνεται τί περιέχει ἀπό τήν ἔκδοση Βενετίας μέ τίς ἀναφερθεῖσες προσθῆκες.

Δέν ξέρω ἄν μᾶς χρειάζεται.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Καλό θα ήταν, αν έχει κάποιος, να ανεβάσει εδώ.

Το έχω αγοράσει, αλλά δεν θέλω να ανεβάσω λόγω πνευματικών δικαιωμάτων.

Στον σύνδεσμο της αμαζον που έστειλα στο #1, στο βιβλίο έχει "Look Inside", και μπορείτε να δείτε μερικές σελίδες.
 
Top