Λειτουργικα Ηχος Αος

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλε Αντώνη, συμπέσαμε στα μηνυματα, τώρα το είδα. Η απάντηση είναι ότι εγώ δεν ξέρω αυτο που ρωτάς.

Φίλε Γιώργο υποψιάζομαι πως δεν υπάρχει, ας περιμενουμε όμως να δούμε.Ωστόσω κάποτε που πήρα κάποια μαθήματα από τον Πασχαλίδη με δίδασκε με απλό χρόνο κάτι που εγώ το υποτιμούσα τότε.................
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γιώργος Μ.;23653 said:


Μια απορία μόνο δεν μου λύσατε: λέτε ότι κάποιες φορές σημειώνετε τετράσημο για κάποιο λόγο (να ακουστεί ενιαία η γραμμή). Αυτό δεν σας υποχρεώνει να κάνετε και κάτι που δεν θα θέλατε, δηλαδή να σημειώσετε και όλους ανεξαιρέτως τους δίσημους πόδες;
(Εννοείται, βέβαια, πως το κάνουν κι άλλοι αυτό, απλώς εγώ το αναφέρω για προβληματισμό. Γιατί έχω μια μ/πικρή εμπειρία από ωδεία που κρίνουν την ορθότητα της μουσικής σου γνώσης από το αν χτυπάς τετράσημο ρυθμό ή όχι).
Ευχαριστώ πολύ.

Γιωργο
Κατ' αρχην μη με μπερδευεις με ωδεια . Εν πολλοις , ουτε με ενδιαφερουν ουτε τα εχω σαν προτυπα , τουλαχιστον ως προς την διδασκαλια της Β.Μ.
Και βεβαια μπορω να μην σημειωνω τους δισημους παρα μονο τις εξαιρεσεις των τετρασημων και των τρισημων . Ετσι ομως εχω συνηθισει (να τους σημειωνω) .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γιωργο (και λοιποι φιλοι)
Ακουσε ανοιγωντας το παρατειθεμενο λινγκ , μια συνεντευξη του Στανιτσα , οπου μεταξυ αλλων αναφερεται και στην χρονικη αγωγη του ψαλλειν .
Οποις θελει ας σχολιασει .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=23659&postcount=1
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Γιωργο
Κατ' αρχην μη με μπερδευεις με ωδεια . Εν πολλοις , ουτε με ενδιαφερουν ουτε τα εχω σαν προτυπα , τουλαχιστον ως προς την διδασκαλια της Β.Μ.
Και βεβαια μπορω να μην σημειωνω τους δισημους παρα μονο τις εξαιρεσεις των τετρασημων και των τρισημων . Ετσι ομως εχω συνηθισει (να τους σημειωνω) .

Φυσικά και δεν σας ταύτισα με ωδεία και ακαδημαϊκές καταστάσεις, εξάλλου αυτό ακριβώς το νόημα είχε η παρατήρησή μου για την ορθογραφία βάσει της πρόθεσης του συνθέτη, που νομίζω πλησιάζει στη δική σας αντίληψη της γραφής.

Αλλά μιας και το είπατε, ας μου επιτραπεί να πω (άσχετο με την όλη συζήτηση, απλά το σημειώνω) ότι έμαθα μουσική κοντά σε δάσκαλο και όταν κάποτε βρέθηκα με γνωστό καθηγητή του ωδείου Αθηνών, μου είπε: "δείξε μου πώς χτυπάς χρόνο" και όταν του έδειξα με ρώτησε απαξιωτικά (δεν τον παρεξηγώ) "ποιος σ' έμαθε μουσική" -αγνοώντας ότι ο δάσκαλος αυτός ήταν γνώστης του πατριαρχικού ύφους, το οποίο δεν διδάσκεται φυσικά σε ωδεία.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εις Μνημόσυνο Αιώνιο του Μακαριστού Φίλτατου Ευαγγέλου, τα ανωτέρω Λειτουργικά τα έγραψα και με τον Μελωδό με μικρές προσαρμογές που μου ζητήθηκαν, προσθέτοντας και το Πατριαρχικόν Άξιον Εστίν, το οποίο αντέγραψα από το Βιβλίο ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του Συναδέλφου Μέλους του φόρουμ και Φίλου κ. Γεωργίου Σιαπερόπουλου, ενώ πρόσθεσα και το ομόηχον Ὁ Ἀγγελος εβόα ... & Φωτίζου το οποίο έγραψα για τις δικές μου προσωπικές ανάγκες.
Στο pdf επάνω αριστερά στον ηλεκτρονικό συνδετήρα είναι συνημμένο και το ηχητικό με το Πρόγραμμα Μελωδός με φωνές Ψάλτη & Ισοκράτη.
 

Attachments

  • 01 Λειτουργικά Α΄ ήχου Πανηγυρικά .mel
    32.6 KB · Views: 30
  • Λειτουργικά Α΄ήχου Πανηγυρικά Ευαγγέλου Λιναρδάκη.pdf
    8 MB · Views: 119
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Εις Μνημόσυνο Αιώνιο του Μακαριστού Φίλτατου Ευαγγέλου, τα ανωτέρω Λειτουργικά τα έγραψα και με τον Μελωδό με μικρές προσαρμογές που μου ζητήθηκαν, προσθέτοντας και το Πατριαρχικόν Άξιον Εστίν, το οποίο αντέγραψα από το Βιβλίο ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του Συναδέλφου Μέλους του φόρουμ και Φίλου κ. Γεωργίου Σιαπερόπουλου, ενώ πρόσθεσα και το ομόηχον Ὁ Ἀγγελος εβόα ... & Φωτίζου το οποίο έγραψα για τις δικές μου προσωπικές ανάγκες.
Στο pdf επάνω αριστερά στον ηλεκτρονικό συνδετήρα είναι συνημμένο και το ηχητικό με το Πρόγραμμα Μελωδός με φωνές Ψάλτη & Ισοκράτη.

Φίλε Βασίλη καλημέρα.
Είδα και συγκινήθηκα τα λειτουργικά του μακαριστού φίλου μας Βαγγέλη,που σου είχε αφιερώσει δείχνοντας πόσο σε εκτιμούσε και που εσύ με πολύ μεράκι,όπως πάντα και μη φειδόμενος κόπων, τα αντέγραψες με το Μελωδό,εις μνημόσυνον αιώνιον του Βαγγέλη και εις κοινήν ωφέλεια των μελών του φόρουμ στο οποίο τόσα είχε προσφέρει.
Ας είναι αιωνία η μνήμη του
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ζητώ συγνώμη για το ''βραχνό'' ηχητικό που εκ λάθους μου επισύναψα στο ανωτέρω pdf.
Ήδη το αντικατέστησα με το '' εύηχον ''.
Σας ευχαριστώ.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Top