Λειτουργικα & Αξιον Εστιν σε ηχο Βο

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω δικα μου Λειτουργικα και Αξιον Εστιν σε ηχο Βο . Περιεχονται στο βιβλιο μου Λειτουργικα -Αξιον Εστιν κλπ . Πως σας φαινονται ;
 

Attachments

  • ΒΑΓ. ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ=Λειτουργικα & Αξιον Εστιν εις Βον.ZIP
    890.3 KB · Views: 159

KALAN

Νίκος
Δεν γνώριζα ότι έχετε εκδόσει βιβλίο κ.Βαγγέλη. Υπάρχει στα ανάλογα βιβλιοπωλεία ?
Καλά τόσα έχετε ανεβάσει τόσα έχετε μελοποιήσει και τα έχετε κρυμμένα? :rolleyes:
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δεν γνώριζα ότι έχετε εκδόσει βιβλίο κ.Βαγγέλη. Υπάρχει στα ανάλογα βιβλιοπωλεία ?
Καλά τόσα έχετε ανεβάσει τόσα έχετε μελοποιήσει και τα έχετε κρυμμένα? :rolleyes:

Αγαπητε KALAN Χριστος Ανεστη .
Δηστυχως για οικονομικους κυριους λογους δεν εχω εκδοσει τιποτα . Εχω διαφορα , τα οποια ειναι σε προχειρη μορφη . Τα περισσοτερα ειναι κατανεμημενα σε προχειρα ''βιβλια'' (οπως τα λεω εγω) . Πχ : Εξαποστειλαρια
& Εωθινα Δοξαστικα , Τρισαγια και Δυναμις (σε ολους τους ηχους και σε καποιους μικτους) , Χερουβικα-Λειτουργικα κλπ . Επισης ειναι ετοιμος ο Κυριακατικος ορθρος του Αου ηχου . Ακομα πολλα αλλα αταξινομητα . Ισως
βρεθει (dum spiro spero) καποιος ιδιωτης ή καποιος φορεας να εκδωσει κατι .
Τα συγκεκριμενα του Βου ηχου , πως τα βρισκεις ;
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να σχολιάσω πάνω στα λειτουργικά τα εξής: Μου αρέσουν. Τα χαρακτηρίζω μερακλίδικα χωρίς να είναι τραγουδιστικά και αντιπαραδοσιακά.
Ωραίες γραμμές, οι οποίες βέβαια απαιτούν ένα αρκετά υψηλό επίπεδο γνώσης της μουσικής καθ' ότι τα δίγοργα παρεστιγμένα κυριαρχούν. Βέβαια θα ήθελα να παρατηρήσω ότι είναι κάπως προβλέψιμη η εξέλιξή τους (δεν υπάρχουν εκπλήξεις που θα απογειώσουν το κομμάτι) και μου κάνει εντύπωση η επιλογή σας να βάλετε σχετικά σύντομο "αγαπήσω Σε Κύριε..." για τη Θεία Λειτουργία του Μ. Βασιλείου. Κατά τ' άλλα πολύ ωραία και διακρίνω (αν δεν κάνω λάθος) επιρροή από Κων. Πρίγγο (βέβαια αυτός ήταν ο καλύτερος στα λειτουργικά, οπότε είναι δικαιολογημένο αυτό).

Με τιμή
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να σχολιάσω πάνω στα λειτουργικά τα εξής: Μου αρέσουν. Τα χαρακτηρίζω μερακλίδικα χωρίς να είναι τραγουδιστικά και αντιπαραδοσιακά.
Ωραίες γραμμές, οι οποίες βέβαια απαιτούν ένα αρκετά υψηλό επίπεδο γνώσης της μουσικής καθ' ότι τα δίγοργα παρεστιγμένα κυριαρχούν. Βέβαια θα ήθελα να παρατηρήσω ότι είναι κάπως προβλέψιμη η εξέλιξή τους (δεν υπάρχουν εκπλήξεις που θα απογειώσουν το κομμάτι) και μου κάνει εντύπωση η επιλογή σας να βάλετε σχετικά σύντομο "αγαπήσω Σε Κύριε..." για τη Θεία Λειτουργία του Μ. Βασιλείου. Κατά τ' άλλα πολύ ωραία και διακρίνω (αν δεν κάνω λάθος) επιρροή από Κων. Πρίγγο (βέβαια αυτός ήταν ο καλύτερος στα λειτουργικά, οπότε είναι δικαιολογημένο αυτό). Με τιμή

Αγαπητε Πετρο Χριστος Ανεστη .
Ευχαριστω που ασχοληθηκες με τα λειτουργικα μου και σου απαντω σχετικα .
1ον : Διγοργα παραστιγμενα . Ειναι η αναλυση (οπως εγω το εκτελω) αποστροφου και ξανα αποστροφος με γοργο και αριστερο παρεστιγμενο .
2ον : Προβλεψιμη εκτελεση : Συνηθως τα λειτουργικα που γραφω ειναι πιο
''εξτριμ'' . Αυτα ειναι πιο κλασσικα (για αυτα δεν εχουν πολλες ''απογειωσεις'')
και συνειδητα απεφυγα ιδιαιτερους ''στολισμους'' . Ετσι χρησιμοποιω την ιδια καταληξη (σε δυο παραλλαγες) . Δεν ξερω αν εχεις δει καποια αλλα λειτουργικα δικα σε δευτεροπρωτο . Αυτα εχουν και ''απογειωσεις'' και ''προσγειωσεις'' και ''βολ πλανε'' κλπ . Το σχετικο λινγκ ειναι :
http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=607&d=1202371425 . Βεβαια οπως γραφεις ''απαιτουν αρκετα υψηλο επιπεδο γνωσης''
και κυριως εθισμο σε αυτο τον τροπο του ψαλλειν .
3ον : Αγαπησω σε : Γιατι επρεπε να το γραψω πιο αργο ;
Και παλι ευχαριστω για τα σχολεια σου .
 
Χριστός Ανέστη! Αρκετά ωραία λειτουργικά. Ίσως όχι για όλα τα λαρύγγια (όπως το δικό μου...). Αντί δίγοργον ίσως να εκτελούσα γοργόν. Θα ήταν ενδιαφέρον εάν μας ανεβάζατε και μια εκ΄τελεσή τους, κ. Λιναρδάκη.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χριστός Ανέστη! Αρκετά ωραία λειτουργικά. Ίσως όχι για όλα τα λαρύγγια (όπως το δικό μου...). Αντί δίγοργον ίσως να εκτελούσα γοργόν. Θα ήταν ενδιαφέρον εάν μας ανεβάζατε και μια εκ΄τελεσή τους, κ. Λιναρδάκη.

Κωστα Χριστος Ανεστη .
Δηστυχως δεν τα εχω ηχογραφησει . Παντως δεν τα θεωρω ιδιαιτερα δυσκολα και οτι απαιτουν ''ιδιαιτερα λαρυγγια'' .
 

KALAN

Νίκος
Ισως βρεθει (dum spiro spero) καποιος ιδιωτης ή καποιος φορεας να εκδωσει κατι .

Μακάρι κ.Λιναρδάκη να εκδοθούν αυτές οι νέες σας συνθέσεις.Αλλά μην περιμένετε από τρίτους να το κάνουν αυτό,είναι ελάχιστοι που ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο.

Δηστυχως για οικονομικους κυριους λογους δεν εχω εκδοσει τιποτα . Εχω διαφορα , τα οποια ειναι σε προχειρη μορφη .

Εκτός αν γίνει το βιβλίο σας best seller και πλουτίσετε...Αστειεύομαι :)
Πάντως δε νομίζω να σας κοστίσει αρκετά,ίσα ίσα εγώ μόνο κέρδος βλέπω,αλλιώς ποιος ο λόγος να εκδοθεί κάτι αν είναι να χρεωθείτε κιόλας.

Τα συγκεκριμενα του Βου ηχου , πως τα βρισκεις ;

Μερκλίδικα,όπως προαναφέρθηκε.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
3ον : Αγαπησω σε : Γιατι επρεπε να το γραψω πιο αργο ;
Και παλι ευχαριστω για τα σχολεια σου .

Ζητώ συγγνώμη κ. Λιναρδάκη. Μπέρδεψα το "αγαπήσω σε Κύριε..." με το "Άγιος, Άγιος, Άγιος Κύριος Σαββαώθ...", που λέγεται αργότερα λόγω των εκτεταμένων ευχών! Πάντως ήθελα να ρωτήσω γιατί επιλέξατε να βάλετε ξεχωριστό "αγαπήσω.." για τη Θ. Λειτουργία Μ. Βασιλείου.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ζητώ συγγνώμη κ. Λιναρδάκη. Μπέρδεψα το "αγαπήσω σε Κύριε..." με το "Άγιος, Άγιος, Άγιος Κύριος Σαββαώθ...", που λέγεται αργότερα λόγω των εκτεταμένων ευχών! Πάντως ήθελα να ρωτήσω γιατί επιλέξατε να βάλετε ξεχωριστό "αγαπήσω.." για τη Θ. Λειτουργία Μ. Βασιλείου.

Δεν υπαρχει προβλημα . Ολοι μας καποτε μπερδευομαστε .
Εχω το ''αγαπησω σε'' και στις δυο σειρες των λειτουργικων για να ειναι πληρης η σειρα . Εξ αλλου το πρωτο καταληγει στον Δι και το δευτερο
στον Πα .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χριστός Ανέστη! Αρκετά ωραία λειτουργικά. Ίσως όχι για όλα τα λαρύγγια (όπως το δικό μου...). Αντί δίγοργον ίσως να εκτελούσα γοργόν. Θα ήταν ενδιαφέρον εάν μας ανεβάζατε και μια εκ΄τελεσή τους, κ. Λιναρδάκη.

Αγαπητε Κωστα επισυναπτω απο μια σχετικα προσφατη (εφετεινη)ηχογραφηση
αυτο που ζητας . Ειναι μια τελειως προχειρη (απο κινητο) ηχογραφηση που εκανε καποιος φιλος εκεινη την ημερα (27-1-08) και δεν ειναι οτι καλλιτερο απο πλευρας αποδοσης & ηχου . Μαλιστα εκοβε τον αριστερο και καπου κοβει και μενα . Ελπιζω , εστω και ετσι , να σε βοηθησει .
 

Attachments

  • 3'12''=Λειτουργικα (μερος Αον) Βος.mp3
    939.4 KB · Views: 24
  • 5'31''=Λειτουργικα(μερος Βον) Βος.mp3
    1.6 MB · Views: 32

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Κύριε Λιναρδάκη, πραγματικά εκτός από τα λειτουργικά σαν κείμενο που μου άρεσαν πολύ, μου άρεσε και η εκτέλεσή τους ιδιαίτερα. Το ύφος μοιάζει λίγο με του δασκάλου μου του Δημήτρη Γαλάνη! Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κύριε Λιναρδάκη, πραγματικά εκτός από τα λειτουργικά σαν κείμενο που μου άρεσαν πολύ, μου άρεσε και η εκτέλεσή τους ιδιαίτερα. Το ύφος μοιάζει λίγο με του δασκάλου μου του Δημήτρη Γαλάνη! Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Αγαπητε Πετρο , ισως υπαρχουν καποιες ομοιοτητες στα ποιοτικα σημαδοφωνα . Παντως η μεγαλη διαφορα ειναι οτι Δημητρης ειναι στο φορτε του , ενω σε μενα εχει αρχισει η ''παρακμη'' (ηλικια , τσιγαρο , προβληματα υγειας κλπ ) . Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Την ομοιότητα στο ύφος τη βρίσκω εκτός από τα σημαδόφωνα και σε αυτό που εγώ αποκαλώ "ζεστό" τρόπο ερμηνείας. Δηλαδή το ψάλσιμό σας (όπως και του δασκάλου μου πιστεύω) εκπέμπει μια ζεστασιά, δεν είναι ψυχρό και "αποστασιοποιημένο". Φαίνεται ότι το ζείτε και το πιστεύετε. Γιατί και άλλοι κάνουν τα σημαδόφωνα, αλλά δεν έχουν αυτή τη γλύκα. Και αυτό είναι νομίζω που ξεχωρίζει έναν απλώς καλό μουσικό από έναν πραγματικά "μερακλή".
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Την ομοιότητα στο ύφος τη βρίσκω εκτός από τα σημαδόφωνα και σε αυτό που εγώ αποκαλώ "ζεστό" τρόπο ερμηνείας. Δηλαδή το ψάλσιμό σας (όπως και του δασκάλου μου πιστεύω) εκπέμπει μια ζεστασιά, δεν είναι ψυχρό και "αποστασιοποιημένο". Φαίνεται ότι το ζείτε και το πιστεύετε. Γιατί και άλλοι κάνουν τα σημαδόφωνα, αλλά δεν έχουν αυτή τη γλύκα. Και αυτό είναι νομίζω που ξεχωρίζει έναν απλώς καλό μουσικό από έναν πραγματικά "μερακλή".

Πετρο , αν σε ενδιαφερει στο παρακατω λινγκ θα βρεις τα λεγομενα ''Πατριαρχικα'' λειτουργικα . Τα ανεβασα πριν απο λιγο . Σε πρωτη ευκαιρεια θα ανεβασω και διαφορα αλλα . Ευχαριστω για τα σχολεια σου .
http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=1791&d=1210523597
 
Top