Λειτουργικαί Παρατυπίαι, π. Σεραφείμ Φαράσογλου

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έγινε αναφορά στο παρόν άρθρο κάποιες φορές στο Ψαλτολόγιο. Βρίσκεται στον 5ο τόμο της Επιστημονικής Παρουσίας Εστίας Θεολόγων Χάλκης.
 

Attachments

  • Leitoyrgikai_Paratypiai_S_Farasogloy.pdf
    3.4 MB · Views: 291

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Έγινε αναφορά στο παρόν άρθρο κάποιες φορές στο Ψαλτολόγιο. Βρίσκεται στον 5ο τόμο της Επιστημονικής Παρουσίας Εστίας Θεολόγων Χάλκης.

Φρονιμο θα είναι να κοινοποιηθει στις Ελλαδικες Μητροπόλεις και περισσοτερο σε αυτές κατω της μακεδονιας, μηπως και συμμαζευτεί λιγο το ''ΜΠΑΧΑΛΟ'' που επικρατει σε ολες ανεξαιρέτως τις Ιερες Ακολουθιες...!!!!!
 

Johnpaz

Ιωάννης Πάζιος
Εάν μου επιτρέπεται, θα ήθελα να σημειώσω απλώς ότι οι αρκετές από τις περιλαμβανόμενες στο άρθρο απόψεις – διορθώσεις του σεβαστού συγγραφέως ελέγχονται από τα νεότερα πορίσματα της λειτουργικής ως μη ακριβείς, κάποιες άλλες δε είναι συζητήσιμες. Άνευ αντιλογίας νομίζω ότι γίνεται δεκτή καθολικώς μόνον η υπ’ αριθμόν 2 παρατήρησή του.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εάν μου επιτρέπεται, θα ήθελα να σημειώσω απλώς ότι οι αρκετές από τις περιλαμβανόμενες στο άρθρο απόψεις – διορθώσεις του σεβαστού συγγραφέως ελέγχονται από τα νεότερα πορίσματα της λειτουργικής ως μη ακριβείς, κάποιες άλλες δε είναι συζητήσιμες. Άνευ αντιλογίας νομίζω ότι γίνεται δεκτή καθολικώς μόνον η υπ’ αριθμόν 2 παρατήρησή του.

Οι απόψεις και οι αντιλογίες μπορούν να συζητηθούν σε ξεχωριστά θέματα, εάν αυτά δεν υπάρχουν ήδη.
 
Last edited:
Top