Λειτουργικά σε πλ. δ΄ επτάφωνο

petros

Παλαιό Μέλος
Γνωρίζει κάποιος μήπως υπάρχουν Λειτουργικά σε πλ.δ επτάφωνο καταγεγραμμένα; (Κύριε Ελέησον και Παράσχου Κύριε):wink:
 
Του Στανίτασ τα έχω σε χειρόγραφο, αλλά δεν ξέρω να σαρώνω και να ανεβάζψ. Ξεχάσαμε και του Πρίγγου. Τα έχει και ο Ταλιαδώρος και ίσως και άλλοι.
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Παραθέτω λειτουργικά σε πλάγιο του τετάρτου επτάφωνο. Μέσα στο κείμενο υπάρχουν ορισμένα λάθη, τα οποία καταγράφονται παρακάτω.

Το κείμενο χρειάζεται:

1. Απόστροφο ανάμεσα από το ολίγον και το κλάσμα στο 2ο Παράσχου Κύριε (στη λέξη <<Κύριε>>, στο <<Κύ>>)

2. Απόστροφο πάνω από την πεταστή στο 4ο Παράσχου Κύριε (στη λέξη <<Κύριε>>, στο <<Κύ>>)

3 Ισοκράτημα κε στο Έλεον ειρήνης (στη λέξη <<έλεον>>, στο <<ε>>)

Μετέφερε το σε μορφή pdf γιατί δεν διαβάζεται.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Από το εν λόγω βιβλίο του κ. Βουρλή. Όσο για αυτά του Κων/νου Πρίγγου, μπορείς να τα βρεις και εδώ...

Μια μικρη διορθωση : Στο ''Αγιος αγιος ...'' και στη γραμμη ''ευλογημενος ο ερχομενος'' , καπου πρεπει να λυθει η φθορα του Βου ηχου και να μπει η φθορα της επαναφορας στο διατονικο γενος .
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Αυτά είναι τα λειτουργικά του Θ. Στανίτσα. Δεν είναι από βιβλίο οπότε no c(l)opyrights. Η δακτυλογράφηση είναι δική μου. Enjoy :wink:

Ευχαριστούμε.
Ξέρει κανείς αν αυτά τα λειτουργικά υπάρχουν σε ηχητικό αρχείο (όχι απαραίτητα από τον ίδιο τον Στανίτσα);
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε.
Ξέρει κανείς αν αυτά τα λειτουργικά υπάρχουν σε ηχητικό αρχείο (όχι απαραίτητα από τον ίδιο τον Στανίτσα);

Αγαπητε Δημητρη
Ακουσε τα απο τον ιδιο τον Στανιτσα , σε μια παλια (γυρω στα 1960) ηχογραφηση στην Θεσσαλονικη . Ακουγεται και το τελος του Χερουβικου σε Γο . Πιστευω να σου αρεσουν .
 

Attachments

  • 13 Κομμάτι 13.mp3
    1.3 MB · Views: 108
  • 14 Κομμάτι 14.mp3
    427.2 KB · Views: 75
  • 15 Κομμάτι 15.mp3
    493.6 KB · Views: 75
  • 16 Κομμάτι 16.mp3
    645.2 KB · Views: 77

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Όχι απλά μου αρέσουν. Είμαι ικανοποιημένος 100%.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κύριε Βαγγέλη.
 
Top