Λειτουργικά σε ήχο πλ. του Δ' στιχηραρικό μέλος.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πολλὲς εὐχαριστίες κ. Γιάννου. Ἔχω καὶ τοῦ α΄ἤχου τὰ δικά σας καὶ τὰ χρησιμοποιῶ μὲ καλὰ ἀποτελέσματα.

Μήπως ἀπὸ σπόντα, ἔχετε γράψει τίποτε σχετικὸ καὶ στοὺς ὑπόλοιπους ἤχους; Μὲ ὅλο τὸ θάρρος. :)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μήπως ἀπὸ σπόντα, ἔχετε γράψει τίποτε σχετικὸ καὶ στοὺς ὑπόλοιπους ἤχους; Μὲ ὅλο τὸ θάρρος. :)[/SIZE][/FONT]

Σιγά - σιγά όχι απανωτά! Υπάρχουν ... τραγούδια στο συρτάρι, όχι όμως ... μπερεκέτι!:D:D:D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Μπράβο κ. Γιάννου! Πολύ όμορφα, πάντα στον ήχο αυτόν έψαχνα κάτι διαφορετικό:)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια....Να σας πω και το ιστορικό τους...
Πασίγνωστα είναι τα Λειτουργικά του αειμνήστου άρχοντα Θρ. Στανίτσα σε τέταρτο, λέγετο!
Ε! Βλέποντας τη δομή τους, πχ διάρκεια του Κύριε ελέησον, πόσους χρόνους ξοδεύει σε κάθε συλλαβή, εφάρμοσα τη ... συνταγή:D με ... υλικά πλαγίου του τετάρτου:D. Και μου βγήκαν. Α! να μή ξεχάσουμε και την πλακίτσα μας! ... Ψήσιμο με απαλή ΦΩ-νή και απαγορεύεται η προσθήκη διέσεων! Δεν θα τρώγονται:D:D:D
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια....Να σας πω και το ιστορικό τους...
Πασίγνωστα είναι τα Λειτουργικά του αειμνήστου άρχοντα Θρ. Στανίτσα σε τέταρτο, λέγετο!
Ε! Βλέποντας τη δομή τους, πχ διάρκεια του Κύριε ελέησον, πόσους χρόνους ξοδεύει σε κάθε συλλαβή, εφάρμοσα τη ... συνταγή:D με ... υλικά πλαγίου του τετάρτου:D.

κ. Νίκο όντως είναι πάρα πολύ καλά τα λειτουργικά αυτά.
Πράγματι όταν τα πρωτοείδα, πήγα αυθόρμητα να τα εκτελέσω σαν τα λειτουργικά σε ήχο τέταρτο-λέγετο και έβλεπα οτι έβγαιναν .....:D
Προαίσθημα το είχα??? Τι να πω??? :D:D:D

Αναμένουμε και άλλες τέτοιες καλοδοκιμασμένες συνταγές .......... :D:D:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τί καλοδοκιμασμένες συνταγές... Εγώ αυτά, ναί μεν τά 'γραψα, μα δεν τά 'χω πει!:(
Όποιος τα πει, θα κάνει την ... παγκόσμια ... πρώτη ... εκτέλεση!:D:D
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Μου άρεσαν πολύ αγαπητέ Νίκο. Εχουν μια απολυτα αβίαστη μουσική δομή με όμορφες εκπλήξεις-καταλήξεις στον πα που τα ομορφαίνουν πολύ.Ευχαριστώ
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Αιτείτε, και δοθήσεται!


Με μεγαλη μου χαρα εμαθα πως ειμαστε και πατριωτες κ Γιαννου ..Τι Σαμο τι Ικαρια .. ενας νομος ειναι ..Λειτουργικα βατα και ομορφα που λεγονται και χορωδιακα μια καλη επιλογη για αυριο ... καποια στιγμη θα τα πουμε και απο κοντα!!συγχωρηστε μου τα τυχον λαθη στην επισυναψη!!
 

Attachments

  • αξιον εστι ..πλ δ Νικολαου Γιαννου.mp3
    4.6 MB · Views: 122

filomousos

Παλαιό Μέλος
Γιάννης Βενιέρης;47813 said:
(...)Αναμένουμε και άλλες τέτοιες καλοδοκιμασμένες συνταγές .......... :D:D:D

Αρκεί μια 'ματιά' εδώ :wink:
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μια προσπάθεια(;) ..... ματζοροποίησης:wink: των λειτουργικών του Γερασίμου Κανελλίδου του πλ. Α'.
Για τους φίλους που θέλουν να κάνουν οικονομία δυνάμεων, και δεν θέλουν να φωνάξουν...:D
Αν θέλετε, σχολιάζετε...
Τα καλά σχόλια ευχαριστούν, τα χρήσιμα διορθώνουν, και τα άσχετα απ' το ένα αυτί μπαίνουν κι απ' τ' άλλο βγαίνουν!:)
Και ο ... υπομονής στύλος ... να μην πέσει απ' το στύλο!:wink:
 

Attachments

  • ΝΕΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΛ Δ..pdf
    197.9 KB · Views: 271
Με μεγαλη μου χαρα εμαθα πως ειμαστε και πατριωτες κ Γιαννου ..Τι Σαμο τι Ικαρια .. ενας νομος ειναι ..Λειτουργικα βατα και ομορφα που λεγονται και χορωδιακα μια καλη επιλογη για αυριο ... καποια στιγμη θα τα πουμε και απο κοντα!!συγχωρηστε μου τα τυχον λαθη στην επισυναψη!!
Σας ευχαριστούμε πολύ!
 
Top