Λειτουργικά σε ήχο Α' (Πα) Ν. Γιάννου

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
να προσδοκούμε και τα λειτουργικά σας σε Α΄ ήχο;

Φίλε filomousos,
Για να τα ζητάς σημαίνει ότι γνωρίζεις την ύπαρξή τους...:D
http://www.ieropsaltis.com/keimena.htm Είναι μια απ' τις πρώτες μου προσπάθειες καταγραφής Β.Μ σε ένα παλαιό Η/Υ και τα είχα δώσει στον Δημ. Χούπα απλά να τα ιδεί, και κείνος με την άδειά μου τα ανέβασε στην ιστοσελίδα του, αφού τα ... ενορχήστρωσε:D:D:D
Στο Άγιος, ... Κύριος Σαβαώθ, και στο σημείο εν (ονόματι) (απόστροφος πάνω στην πεταστή) πρέπει να τεθεί κλάσμα κάτω από την πεταστή.
Σ' ευχαριστώ ΝΓ
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Φίλε filomousos,
Για να τα ζητάς σημαίνει ότι γνωρίζεις την ύπαρξή τους...:D
αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να την αγνοούν και οι υπόλοιποι :D απλά ήλπιζα και ακόμη ελπίζω(η ελπίδα φεύγει τελευταία) να μας αποστείλετε μια επιλογή με τη δική σας σφραγίδα για την αυριανή μέρα.Ευχαριστώ.

ΥΓ:Επί την ευκαιρία, σας παρακαλώ να δεχτείτε τα θερμά συγχαρητήρια ενός 'μουσικά μειρακίου'(περί εμού ο λόγος)για τις συνθέσεις σας .Ειδικά η ''διασκευή -απλοποίηση'' σας στο συγκεκριμένο Άξιον εστίν χωρίς ουδεμία αλλοίωση της μουσικής αρμονίας , απαιτεί(κατά την ταπεινή μου άποψη) ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΝΩΣΗ και(κατά τα κοινώς λεγόμενα)μαγκιά
 
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ήλπιζα και ακόμη ελπίζω(η ελπίδα φεύγει τελευταία) να μας αποστείλετε μια επιλογή με τη δική σας σφραγίδα για την αυριανή μέρα.Ευχαριστώ.
ΥΓ:Επί τη ευκαιρία, σας παρακαλώ να δεχτείτε τα θερμά συγχαρητήρια ενός 'μουσικά μειρακίου'(περί εμού ο λόγος)για τις συνθέσεις σας.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Τί παραπάνω να προσθέσει η μετριότητά μου! Πρίγγος-Στανίτσας και ... πάσης οικουμένης:D.
Το αυτοχαρακηριζόμενο "μουσικά μειράκιον" φαίνεται πως έχει μεγάλο μεράκιον.:D
Καλή αυριανή και καλή δύναμη!
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;45166 said:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!]
Καλή αυριανή και καλή δύναμη!



απλά διατηρώ εσσαεί -όπως όλοι μας- το δικαίωμα αντικειμενικής έκφρασης (για αυτό άλλωστε αφαιρέθησαν και οι επιθετικοί προσδιορισμοί)
ΑΜΗΝ!Η Παναγία μαζί μας
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
......:)
 

Attachments

  • Leit_A_NGiannou1.jpg
    80.4 KB · Views: 291
  • Leit_A_NGiannou2.jpg
    85.7 KB · Views: 190
  • Leit_A_NGiannou3.jpg
    94.5 KB · Views: 140
  • Leit_A_NGiannou4.jpg
    98.9 KB · Views: 175

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Τα πιο θερμά μου συγχαρητήρια στον συνθέτη.
Κάτι μου θυμίζουν όμως...
Πρέπει να έχουν κάποια συγκεκριμένη πηγή έμπνευσης.
 
Πρέπει να έχουν κάποια συγκεκριμένη πηγή έμπνευσης.

Ευφυώς και επιτυχώς ο κ. Γιάννου προσήρμοσε τα λειτουργικά του κυρίως σε γραμμές των αργών καταβασιών του πρώτου ήχου. Εμένα αυτή την εντύπωση μου δίνουν.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πρέπει να έχουν κάποια συγκεκριμένη πηγή έμπνευσης.

Ευφυώς και επιτυχώς ο κ. Γιάννου προσήρμοσε τα λειτουργικά του κυρίως σε γραμμές των αργών καταβασιών του πρώτου ήχου. Εμένα αυτή την εντύπωση μου δίνουν.

Χτύπησες .... κέντρο! Γι' αυτό γράφτηκαν... όταν αντί του "Άξιόν εστιν" ψάλλεται η καταβασία της Θ' ωδής, και δεν είναι λίγες. Χριστούγεννα, Πάσχα, Κυριακή του Θωμά, Κοίμηση Θεοτόκου και αι αποδόσεις των εορτών αυτών.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Στό παρόν θέμα προστέθηκε στήν ἀρχή μιά ὑποσυζήτηση πού βρέθηκε σέ ἄλλο θέμα. 2) Τό παρόν θέμα ἔρχεται μἐ ἀνακατεύθυνση ἀπό τήν ἑνότητα τῶν λειτουργικῶν τοῦ α΄ ἤχου. 3) Ἐπισυνάπτονται οἱ εἰκόνες σέ pdf μέ τή διευκρίνηση τοῦ συνθέτη.
Στο Άγιος, ... Κύριος Σαβαώθ, και στο σημείο εν (ονόματι) (απόστροφος πάνω στην πεταστή) πρέπει να τεθεί κλάσμα κάτω από την πεταστή.
 

Attachments

  • N.GIANNOY_LEITOYRGIKA_A.pdf
    401.7 KB · Views: 182
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τα λειτουργικά που ανεβάστηκαν στο θέμα αυτό τα ξανάγραψα με το ΜΚ του κ. Δ. Παπαδόπουλου πιο όμορφη γραφή από την αρχική του 2006 (χωρίς τα προβλήματα που υπήρχαν τότε) και ελαφρώς τροποποιηθέντα, φυσικά χωρίς την σημείωση (του Νικολάκη) στο τέλος...
(Μόνο οι μαρτυρίες στο τέλος κάθε μέλους, στο pdf άλλαξαν θέσεις ενώ τοποθετήθηκαν στο τέλος της γραμμής, και δεν ξέρω γιατί).
 

Attachments

  • Λειτουργικὰ Νικολάου Γιάννου ήχος Α..pdf
    244.6 KB · Views: 170
Last edited:
Top