Λειτουργικά πλ. Α'

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Με συγχωρείτε, έχετε πάρει και πολλές ευχαριστίες αλλά θα μου επιτρέψετε μια σοβαρή παρατήρηση, με όλο το θάρρος.
Πολύ ωραία λειτουργικά αλλά νομίζω ότι πρέπει να αλλάξετε την αρχική μαρτυρία του ήχου.
Αλίμονό μας αν δεν ξέρουμε να ξεχωρίσουμε τον Πρώτο από τον Πλάγιό του (Αναστασιματάριο - Θεμέλιο!!!).
Από το πρώτο Κύριε ελέησον μέχρι και το πολύ ωραίο Άξιον Εστίν δεν βρήκα ούτε μία θέση Πλ. Α΄.

Με αγάπη και χρόνια πολλά για τα Άγια Θεοφάνεια.
Ν.Κ.Π.
Καλαμάτα
 

G.Kounatidis

Μέλος
Με συγχωρείτε, έχετε πάρει και πολλές ευχαριστίες αλλά θα μου επιτρέψετε μια σοβαρή παρατήρηση, με όλο το θάρρος.
Πολύ ωραία λειτουργικά αλλά νομίζω ότι πρέπει να αλλάξετε την αρχική μαρτυρία του ήχου.
Αλίμονό μας αν δεν ξέρουμε να ξεχωρίσουμε τον Πρώτο από τον Πλάγιό του (Αναστασιματάριο - Θεμέλιο!!!).
Από το πρώτο Κύριε ελέησον μέχρι και το πολύ ωραίο Άξιον Εστίν δεν βρήκα ούτε μία θέση Πλ. Α΄.

Με αγάπη και χρόνια πολλά για τα Άγια Θεοφάνεια.
Ν.Κ.Π.
Καλαμάτα

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας, για τα καλά σας λόγια και για τις ευχές σας. Σας παρακαλώ όμως να γίνετε πιο συγκεκριμένος αποφεύγοντας, ει δυνατόν, τα "αλίμονό μας", που δεν συμβάλλουν ιδιαίτερα στη συζήτηση. Υποδείξατέ μου, αν έχετε την καλοσύνη, μερικές θέσεις πλ. Α' για να καταλάβω τι δεν έχουν τα λειτουργικά μου. Σας ευχαριστώ και πάλι. Καλή χρονιά και σε σας.
Γιώργος Κουνατίδης
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Σας παρακαλώ όμως να γίνετε πιο συγκεκριμένος αποφεύγοντας, ει δυνατόν, τα "αλίμονό μας", που δεν συμβάλλουν ιδιαίτερα στη συζήτηση. Υποδείξατέ μου, αν έχετε την καλοσύνη, μερικές θέσεις πλ. Α' για να καταλάβω τι δεν έχουν τα λειτουργικά μου.

Χωρίς αλίμονο και χωρίς διάθεση υποδείξεως, δεν βλέπω να δεσπόζει ο Κε αλλά μάλλον ο Δι στις ατελείς και εντελείς καταλήξεις και οι πτώσεις στο βαρύ τετράχορδο περισσότερο Πρώτο (κύριο ήχο) θυμίζουν παρά Πλάγιο.
Το δε Σε Υμνούμεν με την ωραία κατάληξη (Δι - Πα) είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα > Ήχος α΄ και μάλιστα ειρμολογικός! Οι εκφωνήσεις του Ιερέως θα γίνουν σε πρώτο ήχο οπωσδήποτε...
Έχει αντίστοιχα ο Πετρίδης και ο Καραμάνης στις Λειτουργίες τους (απ΄ ότι πρόχειρα θυμάμαι).
Προς Θεού! δεν είπα ότι δεν είναι ωραία Λειτουργικά, αλλά αν έλλειπε το "πλ." από την αρχική μαρτυρία θα ήμουν πιο εντάξει.

Ευχές
 
Last edited:

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Με συγχωρείτε, έχετε πάρει και πολλές ευχαριστίες αλλά θα μου επιτρέψετε μια σοβαρή παρατήρηση, με όλο το θάρρος.
Πολύ ωραία λειτουργικά αλλά νομίζω ότι πρέπει να αλλάξετε την αρχική μαρτυρία του ήχου.
Αλίμονό μας αν δεν ξέρουμε να ξεχωρίσουμε τον Πρώτο από τον Πλάγιό του (Αναστασιματάριο - Θεμέλιο!!!).
Από το πρώτο Κύριε ελέησον μέχρι και το πολύ ωραίο Άξιον Εστίν δεν βρήκα ούτε μία θέση Πλ. Α΄.

Με αγάπη και χρόνια πολλά για τα Άγια Θεοφάνεια.
Ν.Κ.Π.
Καλαμάτα

Όντως πολύ όμορφα λειτουργικά. Όμως θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με τον κύριο Νικόλαο Παπαδημητρίου. Τα κείμενα θυμίζουν περισσότερο Α΄ ήχο, παρά πλάγιο του Α΄, αφού ο Δι δεσπόζει περισσότερο από τον Κε. Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα να τα χρησιμοποιούμε ως πρώτο, έτσι ώστε να μην μπερδεύονται και οι ιερείς με τις εκφωνήσεις τους.
Ζητάω συγγνώμη για την παρεμβολή μου, αλλά ήθελα να εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
 
Last edited:

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Τα κείμενα θυμίζουν περισσότερο Α΄ ήχο, παρά πλάγιο του Α΄, αφού ο Δι δεσπόζει περισσότερο από τον Κε. Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα να τα χρησιμοποιούμε ως πρώτο, έτσι ώστε να μην μπερδεύονται και οι ιερείς με τις εκφωνήσεις τους.
Καλή Χρονιά.
Ευχαριστώ Γιώργο για τα λειτουργικά που προσφέρεις σ΄αυτήν την μεγάλη ομάδα φίλων του forum.
Δεν δημιουργείτε ένας ήχος από πόσες φορές θα κάνουμε κατάληξη στον κε ή στον Δι. Αν συμβεί αυτό που λέτε -με το σκεπτικό το δικό σας - δεν θα υστερήσουμε το κείμενο από τις πλάγιες πτώσεις του ήχου?
Οι καταλήξεις είναι σε διατονική κλίμακα εκ του Πα αυτή που χρησιμοποιούν και οι δύο ήχοι, το κοινό που έχουν τώρα είναι στην τελική κατάληξη Πα,αλλά δεν υπάρχουν μέλη στον πλ.α' ήχο στη μορφή των λειτουργικών(ως είδος μέλους) δηλ.να τελειώνουν σε Πα, εκτός από τα παπαδικά μαθήματα του ήχου που αναμφισβήτητα έχουν την ίδια κατάληξη.Αν γνωρίζετε εσείς άλλο κλασικό μέλος του πλ.α' να το προτείνετε ώστε να καταλάβει και ο συνθέτης αυτών.Όσο για τις εκφωνήσεις μπορεί ο Ιερέας να τις κάνει αντιφωνικά.
Νομίζω πως για να γράψει κάποιος ένα τέτοιο μουσικό κείμενο, μάλλον θα ξέρει να ξεχωρίσει τον Α από τον πλ.Α'.
Δεν τα γράφουν αυτά πρωτοετείς μαθητές.

Ευχαριστώ
 

G.Kounatidis

Μέλος
Χωρίς αλίμονο και χωρίς διάθεση υποδείξεως, δεν βλέπω να δεσπόζει ο Κε αλλά μάλλον ο Δι στις ατελείς και εντελείς καταλήξεις και οι πτώσεις στο βαρύ τετράχορδο περισσότερο Πρώτο (κύριο ήχο) θυμίζουν παρά Πλάγιο.
Το δε Σε Υμνούμεν με την ωραία κατάληξη (Δι - Πα) είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα > Ήχος α΄ και μάλιστα ειρμολογικός! Οι εκφωνήσεις του Ιερέως θα γίνουν σε πρώτο ήχο οπωσδήποτε...
Έχει αντίστοιχα ο Πετρίδης και ο Καραμάνης στις Λειτουργίες τους (απ΄ ότι πρόχειρα θυμάμαι).
Προς Θεού! δεν είπα ότι δεν είναι ωραία Λειτουργικά, αλλά αν έλλειπε το "πλ." από την αρχική μαρτυρία θα ήμουν πιο εντάξει.

Ευχές

Κύριοι Παπαδημητρίου και Κουβελά,
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας που είναι πάντα καλοδεχούμενες, αλλά ο ήχος που θέλω εγώ να αναδείξω είναι ο πλ. του Α' ο οποίος κάνει καταλήξεις και στην τριφωνία του (σε πάρα πολλά τροπάρια) αλλά και στην τετραφωνία του. Τώρα, το τι θυμίζει το μουσικό κείμενο στον καθένα είναι άλλο θέμα, απολύτως σεβαστό. Να είστε καλά.
Γ. Κουνατίδης
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ευτυχώς που ο κάθε ήχος "αναδεικνύεται" από μόνος του.

Εκτός αν συμβαίνει, ότι και με τα Ευαγγέλια...
Ξέρετε που κάθε παπάς "έχει" το δικό του....

Δεν θέλω να σας κάνω μάθημα ούτε να σας υποτιμήσω και να με συγχωρείτε αν επιμένω. Δεν σας ξέρω καν, ούτε εσείς εμένα.

Επιμένω όμως: ο ήχος των ωραιότατων, κατά τα άλλα, Λειτουργικών σας είναι ο Α΄.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Καλή Χρονιά.
Ευχαριστώ Γιώργο για τα λειτουργικά που προσφέρεις σ΄αυτήν την μεγάλη ομάδα φίλων του forum.
Δεν δημιουργείτε ένας ήχος από πόσες φορές θα κάνουμε κατάληξη στον κε ή στον Δι. Αν συμβεί αυτό που λέτε -με το σκεπτικό το δικό σας - δεν θα υστερήσουμε το κείμενο από τις πλάγιες πτώσεις του ήχου?
Οι καταλήξεις είναι σε διατονική κλίμακα εκ του Πα αυτή που χρησιμοποιούν και οι δύο ήχοι, το κοινό που έχουν τώρα είναι στην τελική κατάληξη Πα,αλλά δεν υπάρχουν μέλη στον πλ.α' ήχο στη μορφή των λειτουργικών(ως είδος μέλους) δηλ.να τελειώνουν σε Πα, εκτός από τα παπαδικά μαθήματα του ήχου που αναμφισβήτητα έχουν την ίδια κατάληξη.Αν γνωρίζετε εσείς άλλο κλασικό μέλος του πλ.α' να το προτείνετε ώστε να καταλάβει και ο συνθέτης αυτών.Όσο για τις εκφωνήσεις μπορεί ο Ιερέας να τις κάνει αντιφωνικά.
Νομίζω πως για να γράψει κάποιος ένα τέτοιο μουσικό κείμενο, μάλλον θα ξέρει να ξεχωρίσει τον Α από τον πλ.Α'.
Δεν τα γράφουν αυτά πρωτοετείς μαθητές.

Ευχαριστώ

Είναι σαφές ότι δεν μπορεί να γράψει ένας πρωτοετής μαθητής τόσο ωραία λειτουργικά (για να μην πω ούτε καν ορισμένοι που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους στη βυζαντινής μουσική). Απλά, εαν μου δίναν εμένα αυτό το κείμενο στα χέρια, χωρίς να αναφέρεται ο ήχος, θα έλεγα κατευθείαν πως είναι Α΄ ήχος, από τις λίγες γνώσεις που έχω. Μπορείτε σας παρακαλώ να εξηγήσετε πιο αναλυτικά τι εννοείται όταν λέτε: <<δεν υπάρχουν μέλη στον πλ.α' ήχο στη μορφή των λειτουργικών(ως είδος μέλους) δηλ.να τελειώνουν σε Πα, εκτός από τα παπαδικά μαθήματα του ήχου που αναμφισβήτητα έχουν την ίδια κατάληξη>>;
Ευχαριστώ.
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Σαν ένας υπηρέτης του ιερού αναλαγίου πιστεύω ότι τα λειτουργικά αυτά έχουν περισσότερα στοιχεία Α΄ ήχου και μερικές θέσεις πλ. α΄! Εγω πάντως μια Κυριακή που θα έχω πρώτο ήχο ευχαρίστως θα τα πώ! Ας πουμε ρε παιδία στην τελική ότι είναι Πρώτος Ήχος με πτώσεις πλ. α΄!!! Τί άλλο να πώ! Πολύ φασαρία για το τίοτα! Ας υμνούμε τον Θεό και ας μην γινόμαστε τόσο σχολαστικοί!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Το Χριστός ανέστη, Η ζωή εν τάφω, Άξιον εστίν (από τα εγκώμια), αργά ευλογητάρια και άλλα πολλά αρχαία, τι ήχος είναι αφού καταλήγουν στον ΔΙ ενώ είναι ήχος πλ.α'????:eek: ας μην είμαστε απόλυτοι παρακαλώ...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το Χριστός ανέστη, Η ζωή εν τάφω, Άξιον εστίν (από τα εγκώμια), αργά ευλογητάρια και άλλα πολλά αρχαία, τι ήχος είναι αφού καταλήγουν στον ΔΙ ενώ είναι ήχος πλ.α'????:eek: ας μην είμαστε απόλυτοι παρακαλώ...
Τό Κατευθυνθήτω τῆς Προηγιασμένης;​
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σαν ένας υπηρέτης του ιερού αναλαγίου πιστεύω ότι τα λειτουργικά αυτά έχουν περισσότερα στοιχεία Α΄ ήχου και μερικές θέσεις πλ. α΄! Εγω πάντως μια Κυριακή που θα έχω πρώτο ήχο ευχαρίστως θα τα πώ! Ας πουμε ρε παιδία στην τελική ότι είναι Πρώτος Ήχος με πτώσεις πλ. α΄!!! Τί άλλο να πώ! Πολύ φασαρία για το τίοτα! Ας υμνούμε τον Θεό και ας μην γινόμαστε τόσο σχολαστικοί!

Φίλοι, δεν θα πάρω το μέρος κανενός. Απλά θα θέσω υπόψη της ομηγύρεως την εξής διαπίστωση: Πολυέλεος Δούλοι Κύριον - ήχος πλ του πρώτου Πέτρου.
Στίχος α' αινείτε το όνομα Κυρίου κατάληξη ΔΙ. - Στίχ β' εν αυλαίς Δι. - Στίχ ζ' ... έγνωκα ότι μέγας. Κε - Εξαπέστειλε σημεία Κε - Τον Σιών βασιλέα των Αμοραίων (όλες οι ατελείς καταλήξεις στον Δι. - Οίκος Λευΐ Κε.
Πόσες φορές σε Κυριακή με α' ήχο δεν έχετε ψάλει στίχους αυτού του πολυελέου;
Στα παπαδικά μέλη είναι δυσδιάκριτες οι διαφορές μεταξύ ήχων που έχουν ίδια βάση. Για τα λεγόμενα Πατριαρχικά λειτουργικά (Μάρκου Βασιλείου) ένας Πολίτης ψάλτης σε ερώτησή μου για τον ήχο τους, μου είπε:"Ούτε κι αυτά ξέρουν σε ποιόν ήχο ανήκουν. (Αφού έχουν καταλήξεις τόσο στον Δι όσο και στον Κε).Ευκαιρίας δοθείσης δείτε την 1η σελίδα των Πατριαρχικών που περιλαμβάνει τα Κύριε ελέησον και Παράσχου Κύριε που δεν καταχωρήθηκαν στη Λειτουργία του Αθ. Καραμάνη.
Η ζυγαριά κλείνει υπέρ του συνθέτη, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 

Attachments

  • Λειτουργικά Πατριαρχικά Μ.Β..jpg
    254.5 KB · Views: 87

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Αν και δεν είμαι fan των λειτουργικών γενικά, τα όμορφα αυτά λειτουργικά μου μοιάζουν με πλ. του α'.
Πάντως, μην θεωρούμε πλ. α' μόνο όσα είναι σε minorάκι.
 
Last edited:
Top