Λειτουργικά κυρ Ανθίμου

Shota

Παλαιό Μέλος
Σε αυτό το χφ. βρήκα λειτουργικά του «κυρ Ανθίμου».

https://viewer.rusneb.ru/ru/rsl01004362969?page=86&rotate=0&theme=white

Παραθέτω επίσης ένα «Άξιόν εστι» του ιδιου σε βαρύ. Εννοείται ίσως ο αρχιδιάκονος Άνθιμος. Η μηπως ο Άνθιμος ο Γανοχωριτης, για τον οποίο βλ. εδώ.
 

Attachments

  • BAE1FD21-FB12-483E-A46B-A6A9EB1A061B.jpeg
    BAE1FD21-FB12-483E-A46B-A6A9EB1A061B.jpeg
    936.1 KB · Views: 80
  • 8D258B8A-4CEB-46F6-8E3B-67F9ACBD8AD3.jpeg
    8D258B8A-4CEB-46F6-8E3B-67F9ACBD8AD3.jpeg
    1.9 MB · Views: 73
  • FC443492-2BBF-4BF5-8894-E3269AB5A691.jpeg
    FC443492-2BBF-4BF5-8894-E3269AB5A691.jpeg
    1.9 MB · Views: 58
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Είναι αυτά που παραθέτει ο Ναυπλιώτης ως "αρχαία" στη "Φόρμιγγα" που εκδίδει το 1894.

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε ποια λειτουργικά έχει ο Νικολαΐδης στη τετράφωνη λειτουργία του (μάλλον η γραμμη του τενόρος).
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε ποια λειτουργικά έχει ο Νικολαΐδης στη τετράφωνη λειτουργία του (μάλλον η γραμμη του τενόρος).

Στο Άγιος Άγιος μου φάνηκε κάποια ομοιότητα (βλ. τη γραμμή του αντιφωνου). Όμως αυτό που έχει στην έκδοση του ο Νικολαΐδης είναι κάτι τελειος δυτικό, ενώ βεβαίως αλλιώς ερμηνεύεται ένα κείμενο γραμμένο με ψαλτική σημειογραφία.

https://books.google.nl/books?id=EmbBrvBTPG8C&lpg=PP6&ots=SKTpw12gNU&dq=ανθίμου νικολαΐδου&pg=PA66#v=onepage&q&f=false
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Στο Άγιος Άγιος μου φάνηκε κάποια ομοιότητα (βλ. τη γραμμή του αντιφωνου). Όμως αυτό που έχει στην έκδοση του ο Νικολαΐδης είναι κάτι τελειος δυτικό, ενώ βεβαίως αλλιώς ερμηνεύετε ένα κείμενο γραμμένο με ψαλτική σημειογραφία.

https://books.google.nl/books?id=EmbBrvBTPG8C&lpg=PP6&ots=SKTpw12gNU&dq=ανθίμου νικολαΐδου&pg=PA66#v=onepage&q&f=false

Ωστόσο αυτή είναι η έκδοση του Νικολαΐδη με τον Preyer, ενώ υπάρχει και μια προγενέστερη με τον Swoboda, η οποία είναι ίσως πιο «ψαλτική» ( ; ). Πάντως ο Φορμοζης εντόπισε μόνο 2 αντίτυπα της.
 

emakris

Μέλος
Στο Άγιος Άγιος μου φάνηκε κάποια ομοιότητα (βλ. τη γραμμή του αντιφωνου). Όμως αυτό που έχει στην έκδοση του ο Νικολαΐδης είναι κάτι τελειος δυτικό, ενώ βεβαίως αλλιώς ερμηνεύετε ένα κείμενο γραμμένο με ψαλτική σημειογραφία.

https://books.google.nl/books?id=EmbBrvBTPG8C&lpg=PP6&ots=SKTpw12gNU&dq=ανθίμου νικολαΐδου&pg=PA66#v=onepage&q&f=false
Αυτό που βάλατε είναι για τη Θ. Λειτουργία του Μ. Βασιλείου (εκ του γ΄ τόμου του έργου), ως εναλλακτικό του εκτενέστερου που ψάλλεται συνήθως. Όντως, η μελωδία μοιάζει αρκετά με τα "αρχαία" λειτουργικά Ανθίμου-Ναυπλιώτη.
Για τη Θ. Λειτουργία Ιωάννου του Χρυσοστόμου υπάρχουν λειτουργικά στον α΄ τόμο. Παραθέτω εδώ τη μελωδία για το "Άγιος, άγιος", με τακτοποίηση του ρυθμού [στις εν λόγω εκδόσεις, ως γνωστόν, υπάγονται όλα σε σταθερό μέτρο 4/4 ή 3/4, με αποτέλεσμα να προκύπτουν σοβαροί παρατονισμοί] και με τοποθέτηση της βάσης στον Γα=Φα. Η μελωδία αυτή χρησιμοποιείται και στις δύο εκδόσεις (Νικολαΐδη-Swoboda και Νικολαΐδη-Preyer), με διαφορετικές εναρμονίσεις.
Έχω την αίσθηση ότι η συγκεκριμένη μελοποίηση - είτε είναι στον πλ. δ΄ εκ του Γα, είτε αποτελεί τροποποίηση εκφωνητικής γραμμής - είναι εμπνευσμένη από κάποια παλαιότερη παράδοση. Γενικότερα, ο Νικολαΐδης είναι εξαιρετικά συντηρητικός και, παρά τα όποια προβλήματα μεταγραφής, σπανίως απομακρύνεται από τα παραδοσιακά μέλη (σε αντίθεση με τον Χαβιαρά, που τα τροποποιεί ή και τα αντικαθιστά κατά το δοκούν). Και όταν το κάνει, σημειώνει ότι το συγκεκριμένο κομμάτι είναι σύνθεση του Preyer. Συνεπώς το έργο του έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον όσον αφορά τις μελωδίες που καταγράφει και που προφανώς έψαλλε ο ίδιος μετά τη μαθητεία του στην Κων/πολη.
 

Attachments

  • Άγιος, άγιος Νικολαΐδη.pdf
    16.6 KB · Views: 42

Shota

Παλαιό Μέλος
Ίσως πάλι σχετικό με το θέμα• λειτουργικά σε πλ. δ´ δίνει και ο Κυριάκος Ζαχαριάδης στον Εγκόλπιον του (1894), χωρίς όμως να πει ποιανού είναι η σύνθεση. Ίσως υπήρχε κάποια «αρχαία» κοινή ( εκφωνητική; ) παράδοση από που προκύπτουν οι υπόλοιπες παραλλαγές (η αρχή του Άγιος Άγιος είναι ίδια και εδώ).
 

Attachments

  • E0D5D8C9-526E-4E61-BAAB-22ACF407F91A.jpeg
    E0D5D8C9-526E-4E61-BAAB-22ACF407F91A.jpeg
    2.2 MB · Views: 47
  • 2A1B222F-1B96-47FE-B389-FB953B169C00.jpeg
    2A1B222F-1B96-47FE-B389-FB953B169C00.jpeg
    2.1 MB · Views: 46
Last edited:

emakris

Μέλος
Ίσως πάλι σχετικό με το θέμα• λειτουργικά σε πλ. δ´ δίνει και ο Κυριάκος Ζαχαριάδης στον Εγκόλπιον του (1894), χωρίς όμως να πει ποιανού είναι η σύνθεση. Ίσως υπήρχε κάποια «αρχαία» κοινή ( εκφωνητική; ) παράδοση από που προκύπτουν οι υπόλοιπες παραλλαγές (η αρχή του Άγιος Άγιος είναι ίδια και εδώ).
Τα κλασικά λειτουργικά εκ του Νη, που ακολουθεί και ο Ζαχαριάδης, δεν παρουσιάζουν ομοιότητα με εκφωνητικές γραμμές. Αυτά του Νικολαΐδη ωστόσο, που εγώ ερμηνεύω ως εκ του Γα, έχουν ίσως κάποια σχετική προέλευση.
Ως προς τον Ζαχαριάδη, το ωραίο είναι ότι βάζει και "βαλσάκι" μέσα (ξέρω, ξέρω, οι εμβριθώς μουσικολογούντες προτιμούν άλλους, πιο ευφάνταστους όρους, αλλά τρίσημος είναι, όπως και εάν σημειογραφείται ή αποκαλείται).
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Αποκλείεται τα λειτουργικά του Ανθίμου να γράφτηκαν πρώτα για την λειτουργία του Αγ. Βασιλειου (αντί των κλασικών σε β´) ; Και τα έλεγαν με αργή χρονική αγωγή;
 
Top