Λειτουργικά ήχος Λέγετος Θ. Σ.

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εχει κάποιος τα λειτουργικά του Άρχοντα απο χειρόγραφα του ιδίου και από την Θεία λειτουργία του Λ.Πετριδη? Ευχαριστώ πολύ.
 
Εχει κάποιος τα λειτουργικά του Άρχοντα απο χειρόγραφα του ιδίου και από την Θεία λειτουργία του Λ.Πετριδη? Ευχαριστώ πολύ.

Δεν έχω χειρόγραφά του. Υπάρχουν αυτά από σχετικό link στο psaltologio. Και το ηχητικό.View attachment 17-9-1973(Αγιος Μηνας Ηρακλειου)ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΤΑΝΙΤΣΑ Λεγετος.pdf

View attachment axion estin legetos Palasi ypo Stanitsa.mp3
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΠΑΤΗΡ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ;119335 said:
Δεν έχω χειρόγραφά του. Υπάρχουν αυτά από σχετικό link στο psaltologio. Και το ηχητικό.
Αὐτά εἶναι τοῦ αὐτοσχεδιασμοῦ πάτερ.
Ἐδῶ καταγεγραμμένα ὑπό Χρ. Τσακίρογλου.

 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ευλογείτε. Η Θεία λειτουργία του κ.Τσακιρογλου έχει ιδιαίτερη θέση στο αναλόγιο μου. Αλλά μήπως εχει κάποιος τα λειτουργικά συγκεκριμένα απο χειρόγραφο η απο του Λ.Πετριδη?
 

Attachments

  • Leitourgika_Stanitsa_Legetos.pdf
    2.4 MB · Views: 993
Last edited by a moderator:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ για τον χρόνο που διαθέσατε. Είμαι ευγνώμον.
 
Αυτά δεν τα ρωτάνε! Εννοείται πως ναί.

Έψαλλα τα συγκεκριμένα λειτουργικά σε αγρυπνία την προηγούμενη βδομάδα, σε κάποια Ι. Μονή, και άφησα εκεί το φλασάκι με το ηχητικό του άρχοντα που είχα μαζί μου και τ ακούσαμε μ' έναν φιλόμουσο μοναχό. Μόλις μου τα στείλει θα τ ανεβάσω. Θα σκανάρω και τα χειρόγραφα του Πετρίδη, όχι από το βιβλίο αλλά ανέκδοτα. Έτσι για την ιστορία.
 
Last edited by a moderator:
Μόλις μου τα στείλει θα τ ανεβάσω.

Από τότε δεν μπόρεσα να τα καταφέρω. Κάποιος ιός χτύπησε το φλασάκι. Ως τώρα δεν ανέκτεισα τα περιεχόμενα. Εύχεσθε γιατί ήταν σπάνιες κι ανεπανάληπτες εκτελέσεις.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Απίστευτη σύμπτωση! Χθες τα σάρωσα για ένα φίλο. Βέβαια, αυτά τα χειρόγραφα τα έβγαλα φωτοτυπία στην Αθήνα από ένα φίλο που τα είχε λίγο κομμένα. Παρά την παράκλησή μου, ο άνθρωπος που τα φωτοτύπησε τα έκοψε περισσότερο. Έτσι, συμπλήρωσα με στυλό τους χαρακτήρες που κόπηκαν. Η σάρωση είνει έγχρωμη γι' αυτό το λόγο, δηλαδή να διακρίνεται το στυλό. Λείπει η τελευταία σελίδα, δηλαδή η κατάληξη.
 

Attachments

  • Λειτουργικά, Θρασυβούλου Στανίτσα, Ήχ. δ' λέγετος.pdf
    1.1 MB · Views: 564
Απίστευτη σύμπτωση! Χθες τα σάρωσα για ένα φίλο. Βέβαια, αυτά τα χειρόγραφα τα έβγαλα φωτοτυπία στην Αθήνα.

Άντε με το καλό να καταφέρω να ξαναβρώ το σπάνιο ηχητικό της εκτέλεσης από τον μακαριστό Πετρίδη. Ένα φως φάνηκε...ελπίζω να μην είναι κάλπικο...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Απίστευτη σύμπτωση! Χθες τα σάρωσα για ένα φίλο. Βέβαια, αυτά τα χειρόγραφα τα έβγαλα φωτοτυπία στην Αθήνα από ένα φίλο που τα είχε λίγο κομμένα. Παρά την παράκλησή μου, ο άνθρωπος που τα φωτοτύπησε τα έκοψε περισσότερο. Έτσι, συμπλήρωσα με στυλό τους χαρακτήρες που κόπηκαν. Η σάρωση είνει έγχρωμη γι' αυτό το λόγο, δηλαδή να διακρίνεται το στυλό. Λείπει η τελευταία σελίδα, δηλαδή η κατάληξη.

Δεν ξέρω που εύρισκε αυτά τα χαρτιά ο άρχων (λίγο μεγαλύτερα του Α4) και οι φωτοτυπίες εμφανίζουν κοψίματα χαρακτήρων ή και ολόκληρους χαρακτήρες....
Λύση ήταν η σμίκρυνση, αλλά έλα που οι ... φωτοτυπάδες έβαζαν καπέλο για σμικρύνσεις ή μεγεθύνσεις!:D
Και ο ... τζαμπατζής Νικολάκης, όταν δεν είχε χρόνο για αντιγραφή, κατέφευγε στον φίλο του μακαρίτη Γιώργο Ζαρακοβίτη που δούλευε στην τράπεζα επενδύσεων (Ομήρου) που υπήρχε καλό μηχάνημα, και κάποια τυχερά χειρόγραφα του άρχοντα γλύτωσαν τους ... ακρωτηριασμούς χάνοντας ... μπόϊ!!!:D Τα μηχανήματα δούλευαν με υγρά και άφηναν στίγματα λές και κάθισαν επάνω .... ένα εκατομμύριο μύγες:(
Μετά τη ζήτηση που παρατηρήθηκε, ελπίζοντας να πετύχει καλή .... τιμή ο Νικολάκης, τα καθάρισε και τα ανεβάζει στη βιτρίνα....
Όποιος τα κατεβάσει χρωστάει μια .... επίσκεψη στον Άγιο Αντώνιο!!!:D Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητος.:D
 

Attachments

  • LEITOYRGIKA LEGETOS STANITSA.pdf
    586.1 KB · Views: 602
Top