Λειτουργικά ήχος Γ' Κων/νου Γιαννούτσου - έτερον ''Σε υμνούμεν..." Νικ. Γιάννου - Άξιον εστίν... Αθ. Πέττα

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι της Β.Μουσικής καλησπέρα και καλό μήνα!

Προ ημέρων ηχογράφησα (και ανεβάζω σήμερα που βρήκα χρόνο) Λειτουργικά μελοποιημένα σε ήχο Γ'.

Πρόκειται για τα λειτουργικά σε ήχο Γ' του αγαπητού φίλου κ.Κων/νου Γιαννούτσου πρωτοψάλτου του μητροπολιτικού ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Καρλοβασίου Σάμου.

Επίσης

Έτρον Σε υμνούμεν... ομόηχον,του αγαπητού φίλου πρωτοψάλτου κ. Νικ.Γιάννου του Σαμίου & τέλος Άξιον εστίν... επίσης σε ήχο γ' -είναι από τη Θ.Λειτουργία- του αγαπητού φίλου κ.Αθανασίου Πέττα πρωτοψάλτου του μητροπολιτικού ναού Αγίας Τριάδας Πειραιώς.

Ηλεκρονική καταγραφή:Νικ. Γιάννου

ΥΓ. 1) Από τα Κύριε ελέησον.. & τα Παράσχου Κύριε.. ηχογράφησα ''ενδεικτικά'' το 1ο αντίστοιχα.

ΥΓ 2) Ακούστε τα ηχητικά και με ακουστικά.

Σας εύχομαι καλή ακρόαση!

Χαίρετε εν Κυρίω!

Με εκτίμηση

Ανδρέας Γ. Αγγελής
 

Attachments

  • Λάβετε φάγετε - πίετε εξ αυτού πάντες...jpg
    15.7 KB · Views: 13
  • 003.JPG
    003.JPG
    943.6 KB · Views: 131
  • 005.JPG
    005.JPG
    919.1 KB · Views: 75
  • 004.JPG
    004.JPG
    900.6 KB · Views: 52
  • 006.JPG
    006.JPG
    823 KB · Views: 65
  • 007.JPG
    007.JPG
    894.7 KB · Views: 74
  • 008.JPG
    008.JPG
    906.5 KB · Views: 58
  • 1) Πληρωτικά ήχος Γ' ''Κύριε ελέησον..Παράσχου Κύριε..Αγαπήσωσε Κύριε...mp3
    1.6 MB · Views: 68
  • 2) Πατέρα Υιον....mp3
    642.3 KB · Views: 45
  • 3) Έλεον ειρήνης....mp3
    392.1 KB · Views: 37
  • 4) Και μετά του Πνεύματός σου.. Έχομεν προς τον Κύριον..Άξιον και δίκαιον...mp3
    794.5 KB · Views: 38
  • 5) Άγιος Κύριος Σαβαώθ...mp3
    1.2 MB · Views: 42
  • 6) Σε υμνούμεν....mp3
    1.3 MB · Views: 50
  • 7) έτερον Σε υμνούμεν.. Νικολάου Γιάννου - α΄ψάλτου.mp3
    1.4 MB · Views: 50
  • 8) Άξιον εστίν... ήχος Γ' Αθ.Πέττα α'ψάλτου.mp3
    3.6 MB · Views: 87

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Αγαπητέ κ.Αγγελή θερμά συγχαρητήρια για την πολύ ωραία σας ερμηνεία στα λειτουργικά και στο Άξιον εστίν. Συγχαρητήρια επίσης και στους αγαπητούς συνθέτας αυτών των λειτουργικών και του Άξιον εστίν κ.κ. Αθανάσιο Πέττα, Κων/νο Γιαννούτσο και Νικόλαο Γιάννου
Να είστε όλοι πάντα καλά
Γ.Δαρλάσης
 
Αρχικά χρόνια σας πολλά για την γιορτή σας!!! Επιπλέον, ένα μεγάλο μπράβο για την ερμηνεία σας αλλά και συγχαρητήρια στους συνθέτες κ. Κ.Γιαννούτσο, κ. Ν. Γιάννου και κ. Α. Πέττα!!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Προτίστως να ευχαριστήσω τον κ.Δαρλάση για τα καλά του λόγια καθώς και τον μαθήτη του κ. Γιαννούτσου τον μικρό Παναγιώτη Αντωνακάκη για τις ευχές του.

Τα συγχαρητήρια ανήκουν εξ'ολοκλήρου στους συνθέτες των Λειτουργικών ύμνων, κ.κ Κων/νο Γιαννούτσο, Νικ. Γιάννου, Aθ.Πέττα.

Ο Θεός να τους έχει καλά να διακόνουν στο αναλόγιο και να συνθέτουν.

Χαίρετε!
 
Last edited:
Αγαπητέ φίλε μου, κ.Ανδρέα Αγγελή,καλλίφωνε Πρωτοψάλτα.Δέξου τα θερμά μου συγχαρητήρια για την άψογη, από κάθε άποψη,ερμηνεία των Λειτουργικών του Γ. ήχου, που είχες την ευγενή καλοσύνη να ψάλης.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τιμή που μου έκανες και τη συγκίνηση και τη χαρά που μου έδωσες. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να κάνω μία διευκρίνιση. Δεν διεκδικώ τον τίτλο του συνθέτη. Άλλωστε το θέμα αυτό χρειάζεται κατά την άποψή μου '' πολλήν περίσκεψιν και αιδώ '' [Καβάφης]. Απλώς τα Λειτουργικά αυτά τα είχα τονίσει προ πολλού χρόνου και βρίσκονταν στο συρτάρι του γραφείου μου σχεδόν ξεχασμένα.Κάποια στιγμή όταν βρεθήκαμε στη γενέτειρα μας [Καρλόβασι Σάμου] με τον αγαπητό μου φίλο''εκ παίδων'',συμμαθητή της Β.Μ.στα χρόνια της μαθητείας μας στον αείμνηστο Δάσκαλό μας Ματθαίο Ανδρέου και κουμπάρο μου κ.Νικόλαο Γιάννου,σε μία συζήτηση του έδειξα τα Λειτουργικά.Του άρεσαν και προθυμοποιήθηκε να τα καταγράψει ηλεκτρονικά,αφού όμως τον παρεκάλεσα να κάνει τις δέουσες διορθώσεις.Μάλιστα ο ίδιος ''τιμής ένεκεν''εμελοποίησε και ένα δικότου''Σε υμνούμεν''.Έτσι τα Λειτουργικά έγιναν γνωστά.Τον ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας. Τέλος ευχαριστώ και όλους εκείνους τους φίλους και εκλεκτούς συναδέλφους που αποτίμησαν θετικά τους μελοποιούς και τον άξιον ερμηνευτή.
 

karaviotisdim

Μέλος
Στίς αρχές τού Δεκεμβρίου μέ τούς τόσους πολλούς αγίους καί δεσποτικές εορτές αυτός ο υπέροχος χώρος πού λέγεται ψαλτολόγιον ευωδιάζει Κύριε Γιαννούτσο σήμερα μέ τήν ανάρτησιν μίας επιστολής επάξια δικαιολογημένης πρός αλλον καλλίφωνον εξισου ιεροψαλτην Κ. Ανδρέα Αγγελή.Ακουσα μέ προσοχή τήν εκτέλεσιν τών λειτουργικών τρίτου ηχου τά οποία πρίν ενα χρονο μού τά εχετε αποστείλει.
Η επιστολή σας αυτή μάς ενισχύει μέ ελπίδες οτι η ελληνική γλώσσα δέν θά αλλοιωθεί δέν θά χαθεί οπως ισως ονειρεύονται και επιθυμούν κάποιοι οταν οι χειριστές αυτής τής γλώσσας εχουν φιλολογικό ανάστημα ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ. Εγώ ενας μικρός μαθητής καί λάτρης τής πατρώας βυζαντινής μουσικής υποκλίνομαι οχι μόνον στό φιλολογικόν σας ταλέντο αλλά καί στό ανδροπρεπές σας υφος τών βυζαντινών υμνων
Ευχομαι σε εσάς καί στούς αλλους ακουραστους εργάτες δύναμιν υγείαν μακροζωίαν καί κάθε οικογενειακήν ευτυχίαν
Μέ απειρη αγαπη καί εκτίμηση
Δημήτριος Γ. Καραβιωτης
Ιεροψάλτης Μητροπολιτικού ναου Ευαγγελιστριας εΙς Αργοτόλιον Κεφαλληνίας
 

karaviotisdim

Μέλος
Βρήκαμε τον Μεσσίαν ειπε ο απόστολος Ανδρέας
Εμείς βρήκαμε τόν Ανδρέαν. Η εκτέλεσις καί μόνον τού αξιον εστιν τρίτου ηχου Κ. ΠΈΤΤΑ δηλώνει πώς εχετε γνώσεις πού σας επιτρέπουν να μελλοπιήσετε στον μελλον πολλούς υμνους χερουβικά κλασσικά δοξαστικα και αλλα. Θα γινουν αναρπαστα και αξιόλογα βοηθήματα διότι εκτελείτε μέ σχολαστικήν λεπτομερειαν χωρίς νά προσθέτετε παρά πανω ουτε ενα φθογγον. Συνεχίσατε
ΜΠΟΡΕΙΤΕ
Καλη ψαλτική απο σήμερα εσπερινός Αγίας Βαρβάρας καί ολον τόν μήνα
Μέ εκτίμηση
Δημήτριος Καραβιώτης
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Και από μένα δεχτείτε τα συγχαρητήρια κ. Γιαννούτσο για τα τόσο ωραία μελισμένα λειτουργικά σας!

Φίλε Ανδρέα σ'ευχαριστούμε πολύ για την τόσο ωραία ερμηνεία των ύμνων!!

Εάν μπορείς ανέβασε τα και ως pdf.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητέ φίλε μου, κ.Ανδρέα Αγγελή,καλλίφωνε Πρωτοψάλτα.Δέξου τα θερμά μου συγχαρητήρια για την άψογη, από κάθε άποψη,ερμηνεία των Λειτουργικών του Γ. ήχου, που είχες την ευγενή καλοσύνη να ψάλης.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τιμή που μου έκανες και τη συγκίνηση και τη χαρά που μου έδωσες. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να κάνω μία διευκρίνιση. Δεν διεκδικώ τον τίτλο του συνθέτη. Άλλωστε το θέμα αυτό χρειάζεται κατά την άποψή μου '' πολλήν περίσκεψιν και αιδώ '' [Καβάφης]. Απλώς τα Λειτουργικά αυτά τα είχα τονίσει προ πολλού χρόνου και βρίσκονταν στο συρτάρι του γραφείου μου σχεδόν ξεχασμένα.Κάποια στιγμή όταν βρεθήκαμε στη γενέτειρα μας [Καρλόβασι Σάμου] με τον αγαπητό μου φίλο''εκ παίδων'',συμμαθητή της Β.Μ.στα χρόνια της μαθητείας μας στον αείμνηστο Δάσκαλό μας Ματθαίο Ανδρέου και κουμπάρο μου κ.Νικόλαο Γιάννου,σε μία συζήτηση του έδειξα τα Λειτουργικά.Του άρεσαν και προθυμοποιήθηκε να τα καταγράψει ηλεκτρονικά,αφού όμως τον παρεκάλεσα να κάνει τις δέουσες διορθώσεις.Μάλιστα ο ίδιος ''τιμής ένεκεν''εμελοποίησε και ένα δικότου''Σε υμνούμεν''.Έτσι τα Λειτουργικά έγιναν γνωστά.Τον ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας. Τέλος ευχαριστώ και όλους εκείνους τους φίλους και εκλεκτούς συναδέλφους που αποτίμησαν θετικά τους μελοποιούς και τον άξιον ερμηνευτή.

Κύριε Γιαννούτσο η ερμηνεία και η ανάρτηση στο ψαλτολόγιο των εν λόγω Λειτουργικών - Σε υμνούμεν & του Άξιον εστίν.. αποτέλεί και για μένα μεγάλη τιμή και χαρά.Τα εν λόγω λειτουργικά μου τα είχατε αποστείλει εδώ και λίγο καιρό (αφού ο ίδιος σας είχα ζητήσει κάτι δικό σας) έτσι ώστε να τα ψάλλω στο αναλόγιο.
Επειδή μου άρεσαν πολύ με τη πρώτη ευκαιρία τα ηχογράφησα και τα ανάρτησα στο foroum.
Είναι από τα καλύτερα λειτουργικά αν όχι τα καλύτερα του Γ' ήχου που έχουν γραφτεί(προσωπική μου γνώμη),διότι αναβλύζουν άρωμα...,θέσεις με νόημα...δεν ξεφέυγουν της κλασικής γραμμής!
Έχουν ερμηνευθεί και αναρτηθεί στο ψαλτολόγιο συνθέσεις όλων των πρωτοψαλτών του Ελλαδικού χώρου και μη..
Δεν θα αργούσε η ανάρτηση και η ερμηνεία συνθέσεων των δύο αγαπητών μας φίλων πρωτοψαλτών κ.κ. Κων.Γιαννούτσου & Νικ.Γιάννου είτε από μένα είτε από άλλο μέλος του foroum.
Ήρθε η στιγμή!!!!!!

O Θεός να σας δίνει δύναμη και υγεία να διακονείτε το αναλόγιο για να σας χαιρόμαστε όλοι για έτη πολλά!

Με εκτίμηση
Ανδρέας Γ. Αγγελής
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Βρήκαμε τον Μεσσίαν ειπε ο απόστολος Ανδρέας
Εμείς βρήκαμε τόν Ανδρέαν. Η εκτέλεσις καί μόνον τού αξιον εστιν τρίτου ηχου Κ. ΠΈΤΤΑ δηλώνει πώς εχετε γνώσεις πού σας επιτρέπουν να μελλοπιήσετε στον μελλον πολλούς υμνους χερουβικά κλασσικά δοξαστικα και αλλα. Θα γινουν αναρπαστα και αξιόλογα βοηθήματα διότι εκτελείτε μέ σχολαστικήν λεπτομερειαν χωρίς νά προσθέτετε παρά πανω ουτε ενα φθογγον. Συνεχίσατε
ΜΠΟΡΕΙΤΕ
Καλη ψαλτική απο σήμερα εσπερινός Αγίας Βαρβάρας καί ολον τόν μήνα
Μέ εκτίμηση
Δημήτριος Καραβιώτης

Αγαπητέ κ. Δημήτρη Καραβιώτη σας ευχαριστώ για τον καλό σας λόγο!!
Χαίρομαι που άρεσαν και σε σας τα εν λόγω λειτουργικά ως σύνθεση και ερμηνεία.
Τώρα αναφορικά τη μελοποίηση,εκ μέρους μου αργεί πάρα πολύ!
Η μελοποίηση ύμνων είναι χάρισμα από τον Θεό και σε ''συνδυασμό'' μακρόχρονης μελέτης και τριβής στο αναλόγιο και εμπειρίας που δεν έχω αποκτήσει ακόμη.
Δεν βρήκαμε τον Ανδρέα:wink:
Βρήκαμε τους Πέττα,Γιαννούτσο,και Γιάννου!

Στα δύο ''Σε υμνούμεν..'' μπορεί να διαπιστώσει κανείς τη μαθητεία των δυο αγαπητών φίλων μας πρωτοψαλτών κ.κ Γιαννούτσου Κων. και Γιάννου Νικολάου, κοντά στους Μεγάλους Πρωτοψάλτες των Αναλογίων κ.Αθ.Πέττα και του αειμνήστου Θρ.Στανίτσα αντίστοιχα.

Σας ευχαριστώ!

Καλή δύναμη σε όλους!

Χαίρετε εν Κύριω!

Με εκτίμηση

Α.Α
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Τι να πει κανεις για τετοιους ανθρωπους ο δασκαλος κ καλλιφωνος πρωτοψαλτης κ.Γιαννουτσος με την πενα του εδωσε ομορφιες κ συγκινησεις σε ολους μας ο δε Ανδρεας με την ερμηνεια του περασε αυτον τον λογο δια μεσω των ψαλμων στα αυτια μας κ στην ψυχη μας με την τοσο ομορφη κ γλυκεια φωνη του.Τα λογια ειναι περιττα κ θερμα συγχαρητηρια.
 
Top