Λειτουργικά Χρυσάνθου & «Άξιόν εστι» Πρίγγου σε Πλ. Α' Σπάθιον μέλος

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Μήπως κάποιος διαθέτει και μπορεί να ανεβάσει το Άξιον Εστί Πρίγγου σε ήχο πλ Α΄-Σπάθιο όπως με απαράμιλλο τρόπο αποδιδόταν από το Χρύσανθο; Εννοείται ότι καλοδεχούμενα είναι και τα Λειτουργικά που ο ίδιος ο Χρύσανθος είχε "μοντάρει" πάνω στο μέλος αυτό (και μάλιστα το ξεκινούσε από το "Ταις αγγελικαίς") .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στο γνωστό παλιό μήνυμά μου με τη λειτουργία του Χρυσάνθου εδώ, στον πλ. α' περιλαμβάνεται το Άξιόν εστι και τα λειτουργικά. Όμως είχα σε μια κασσέτα κάποια εκτέλεση του Άξιόν εστι ακόμα ανώτερη. Θυμάμαι την έβαλα στο αυτοκίνητο σε έναν φίλο και καλό ψάλτη και του σηκώθηκε η τρίχα στην κυριολεξία... Πραγματικά, όταν ακούς αυτή την εκτέλεση νιώθεις ότι η έκφραση δεν πάει παραπάνω, ο Χρύσανθος φτάνει την ερμηνεία στο ταβάνι κι ακόμα παραπέρα! Πολύ θα ήθελα να την έβρισκα σε mp3.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δυστυχώς, ενώ πριν από 10 περίπου χρόνια είχα παραγγείλει από την κ. Μαρία χήρα Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου όλες τους τις κασσέτες και μου τις έστειλε (σε κούτες των γλυκών αξέχαστα), τις έδωσα από δω και από κει (ξέρετε, σε αυτούς τις άνευ επιστροφής δανεισμούς) και πλέον δεν μου έμειναν παρά 1-2 και δεν είναι καμία απ' αυτές που περιέχουν τα εν λόγω λειτουργικά ούτε το Άξιον εστίν.
Ήταν αλήθεια όμως ότι είχε μία τέτοια τεχνική, όπου περνούσε στον ακροατή (αλλά και στον θεατή, απ' ότι είδα εκ των υστέρων από τα βίντεο της Μεγάλης Εβδομάδος) την βεβαιότητα, ότι θα μπορούσε τέτοιες συνθέσεις και σε τέτοια τονικά ύψη να τις εκτελέσει πανεύκολα. Καλλίφωνους ψάλτες έχω ακούσει και μάλιστα μπορώ να πω καλλιφωνότερους από τον μακαρίτη (για την δική μου αισθητική), αλλά αυτό το αίσθημα της άνεσης ενώ βρίσκεται στα φωνητικά του όρια, κανείς δεν μου το πέρασε ποτέ. Ο Θεός να τον αναπαύσει.

Υ.Γ. Ξέρω, ξέρω, μακάρι με το μήνυμα αυτό να ανέβαζα κάτι, αντί να φλυαρώ... :eek:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στο γνωστό παλιό μήνυμά μου με τη λειτουργία του Χρυσάνθου εδώ, στον πλ. α' περιλαμβάνεται το Άξιόν εστι και τα λειτουργικά. Όμως είχα σε μια κασσέτα κάποια εκτέλεση του Άξιόν εστι ακόμα ανώτερη. Θυμάμαι την έβαλα στο αυτοκίνητο σε έναν φίλο και καλό ψάλτη και του σηκώθηκε η τρίχα στην κυριολεξία... Πραγματικά, όταν ακούς αυτή την εκτέλεση νιώθεις ότι η έκφραση δεν πάει παραπάνω, ο Χρύσανθος φτάνει την ερμηνεία στο ταβάνι κι ακόμα παραπέρα! Πολύ θα ήθελα να την έβρισκα σε mp3.
Η εκτέλεση που μας υπέδειξε από εδώ ο πολύς Δημήτρης Σκρέκας (που είσαι μωρέ;;;) είναι κι αυτή πολύ καλή. Προσφορά του κ. Βαζούρα, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμώς. Αυτή που λέω εγώ ήταν κάπως πιο αργή. Η ηχογράφηση του κ. Βαγγέλη των Θεοφανείων δεν περιέχει το Άξιόν εστι, αλλά το "Ω των υπερ νουν" αντ' αυτού.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Στο γνωστό παλιό μήνυμά μου με τη λειτουργία του Χρυσάνθου εδώ, στον πλ. α' περιλαμβάνεται το Άξιόν εστι και τα λειτουργικά. Όμως είχα σε μια κασσέτα κάποια εκτέλεση του Άξιόν εστι ακόμα ανώτερη. Θυμάμαι την έβαλα στο αυτοκίνητο σε έναν φίλο και καλό ψάλτη και του σηκώθηκε η τρίχα στην κυριολεξία... Πραγματικά, όταν ακούς αυτή την εκτέλεση νιώθεις ότι η έκφραση δεν πάει παραπάνω, ο Χρύσανθος φτάνει την ερμηνεία στο ταβάνι κι ακόμα παραπέρα! Πολύ θα ήθελα να την έβρισκα σε mp3.

Μαλλον αυτην την ηχογραφηση ψαχνετε!!!
 

Attachments

  • 34.ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΠΑΘΕΙΟΝ ΜΕΛΟΣ.ΠΛΑ.mp3
    3.8 MB · Views: 897

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μαλλον αυτην την ηχογραφηση ψαχνετε!!!
ΑΚΡΙΒΩΣ αυτήν!!! Χίλια ευχαριστώ!! Συνάδελφοι κατεβάστε το ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!! Όποιος δεν έχει ακούσει αυτό το πράγμα, δεν μπορεί να μιλάει για ερμηνεία του σπαθείου Άξιόν εστι του Πρίγγου...
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Το άξιον εστί απο Βατοπεδινό-Καρακαλλινό Χορό, εδώ.
προφανώς καμμία σχέση μετην ερμηνεία- εκτέλεση τού Χρυσάνθου.
Διαφορετικό ύφος και ήθος μελωδίας από διαφορετικά διαστήματα.
Εμφανώς δεν έγινε αντιληπτό περί τίνος πρόκειται.
Οτι δεν μπορούμε να το προσεγγίσουμε καλλίτερα να το αποφεύγουμε.

Για ναχρησιμοποιήσω μιά ρήση του αειμνήστου ΔΑΣΚΑΛΟΥ, διδάσκοντας το Λόγον Αγαθόν του Γ. Κρητός :
Ου παντός πλείν ες Κόρινθον (μεταφορικά)

Ετσι μάλλον άτοπος φαίνεται η συνύπαρξη αυτών των δύο εκτελέσεων, εκτός αν σύγκρισις ωφελεί σε κάτι...
 

John31

Member
Καλημέρα σας. Ψάχνω τα λειτουργικά σε πλ α φρύγιο του Θεοδοσόπουλου. Μήπως κάποιος τα έχει σε μορφή pdf;;
Ευχαριστώ πολύ!
 
Top