Λειτουργικά Χιτζιασκιάρ-Κιουρδί (πλαγίου τετάρτου χρωματικού) Χρυσ. Θεοδοσοπούλου (συμπλ.: Σ. Αρβανίτη)

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
[Kurdilihicazkar:Ήχος Πλάγιος του Πρώτου Χρωματικός εκ του Νη]
Δεν ξέρω αν έχουν αναρτηθεί.Σε περίπτωση που έχουν αναρτηθεί ήδη συγνώμη.Τα παρόντα κείμενα είναι από την Θεία Λειτουργία του Σ.Αρβανίτη.
 

Attachments

  • Leitourgika Kurdilihicazkar(Priggos).pdf
    3.3 MB · Views: 1,010

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
[Kurdilihicazkar:Ήχος Πλάγιος του Πρώτου Χρωματικός εκ του Νη]
Δεν ξέρω αν έχουν αναρτηθεί.Σε περίπτωση που έχουν αναρτηθεί ήδη συγνώμη.Τα παρόντα κείμενα είναι από την Θεία Λειτουργία του Σ.Αρβανίτη.
Έχουν αναρτηθεί, όμως σαν μέλη του Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου. Δεν γνωρίζω αν είναι πράγματι του Πρίγγου. Αν έχει κανείς επαφή με τον κ. Αρβανίτη ας τον ρωτήσει για την πηγή του.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Γιάννη, πρόκειται στην ουσία για άλλη μια "χρωματική διασκευή" των γνωστών Λειτουργικών του Πρίγγου σε (χιτζασκιάρ) κιουρδί. Αντίστοιχη επίδραση εντοπίζεται και στα Λειτουργικά (φερόμενα ως) του Πρίγγου σε δευτερόπρωτο.
 
E

emakris

Guest
Γιάννη, πρόκειται στην ουσία για άλλη μια "χρωματική διασκευή" των γνωστών Λειτουργικών του Πρίγγου σε (χιτζασκιάρ) κιουρδί.
Μήπως εννοείτε τα περίφημα Λειτουργικά σε "ατζέμ κιουρδί";
 
E

emakris

Guest
Να υποθέσω ότι τα "χρωμάτισε" ο Χρύσανθος; (Θυμάμαι παλιά που τα διάβαζα από τη Θ. Λειτουργία του, ένα από τα πρώτα βιβλία ψαλτικής που απέκτησα, ως "χιτζασκιάρ κιουρδί". Αλλά δεν έκανα ποτέ αυτό το συσχετισμό).
 
Last edited:

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Να υποθέσω ότι τα "χρωμάτισε" ο Χρύσανθος; (Θυμάμαι παλιά που τα διάβαζα από τη Θ. Λειτουργία του, ένα από τα πρώτα βιβλία ψαλτικής που απέκτησα, ως "χιτζασκιάρ κιουρδί". Αλλά δεν έκανα ποτέ αυτό το συσχετισμό).

Το Hicazkar[Hicaz(Πλάγιος του Δευτέρου)+Sazkar(Πλάγιος του τετάρτου)] από μόνο του είναι ''χρωματισμένο''.Τι ακριβώς εννοείτε;Ευχαριστώ....
 
E

emakris

Guest
ΝΙΚΟΣ Π.;127864 said:
Το Hicazkar[Hicaz(Πλάγιος του Δευτέρου)+Sazkar(Πλάγιος του τετάρτου)] από μόνο του είναι ''χρωματισμένο''.Τι ακριβώς εννοείτε;Ευχαριστώ....

To χιτζασκιάρ ναι, το χιτζασκιάρ κιουρντί όχι απαραίτητα, καθότι βασίζεται σε τετράχορδο κιουρντί επί του Νη, επαναλαμβανόμενο επί του Δι. Απλώς, το πάνω τετράχορδο (ή και το κάτω) μπορεί να μετατρέπεται σε χιτζάζ. Αυτό γίνεται στα Λειτουργικά, για τα οποία μιλάμε εδώ.
Αυτό που ανέφερα προηγουμένως, με την επιφύλαξη να με γελά η μνήμη μου (δυστυχώς, δεν έχω αυτή τη στιγμή διαθέσιμο το βιβλίο), είναι ότι ο Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος τα παρουσιάζει σε αυτή τη μορφή, υπό τον χαρακτηρισμό "χιτζασκιάρ κιουρδί". Ο κ. Ζαγκανάς υποστηρίζει ότι πρόκειται για τα Λειτουργικά του Πρίγγου, τα γνωστά ως "ατζέμ κιουρδί", με χρωματισμένο το πάνω τετράχορδο. Εγώ απλώς αναρωτήθηκα αν ο χρωματισμός αυτός προέρχεται από τον Χρύσανθο ή άλλο μουσικοδιδάσκαλο.
Αν κατάλαβα δε καλά από τη συζήτηση, στην οποία παραπέμπει ανωτέρω ο κ. Ζαγκανάς, ο ίδιος θεωρεί ότι το σωστό μακάμι των Λειτουργικών του Πρίγγου είναι σε κάθε περίπτωση το χιτζασκιάρ κιουρντί, καθότι αρχικά εγράφησαν εκ του Νη και όχι εκ του Πα ή (κατά μετάθεσιν) εκ του Κε. Τώρα, θα μου πείτε, ποια είναι η διαφορά μεταξύ του ατζέμ κιουρντί (εκ του Πα) και του χιτζασκιάρ κιουρντί (εκ του Νη), πέρα από τη διαφορετική βάση και το γεγονός ότι το δεύτερο είναι πιο επιδεκτικό "χρωματισμού"; Ε, η "μακαματοσύνη" μου, όπως θα έλεγε o κ. Γιαννουκάκης, δεν φτάνει σε τόσο βάθος... Αυτό μπορεί να το απαντήσει μόνο όποιος έχει ασχοληθεί επισταμένα με την οθωμανική μουσική.
 
Last edited:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Έχουν αναρτηθεί, όμως σαν μέλη του Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου. Δεν γνωρίζω αν είναι πράγματι του Πρίγγου. Αν έχει κανείς επαφή με τον κ. Αρβανίτη ας τον ρωτήσει για την πηγή του.

Πολύ σωστά και στο σβησμένο σημείο του pdf κάποιος που έχει τη Λειτουργία του Αρβανίτη θα δει οτι ο ιδιος ο συγγραφέας λεει οτι τα παρακάτω Κυριε ελέησον πρότασσονται προ των Λειτουργικών του αειμν.Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου

Ο ήχος τους πλ.Δ χρωματικός
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πολύ σωστά και στο σβησμένο σημείο του pdf κάποιος που έχει τη Λειτουργία του Αρβανίτη θα δει οτι ο ιδιος ο συγγραφέας λεει οτι τα παρακάτω Κυριε ελέησον πρότασσονται προ των Λειτουργικών του αειμν.Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου

Ο ήχος τους πλ.Δ χρωματικός
Τοῦ Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου σέ pdf ἀπό ἐδῶ.​
 

Attachments

  • Leitourgika Xitziaskiar-Kiourdi (plagiou tetartou xrwmatikoy) Xrys. Theodosopoylou.pdf
    294.3 KB · Views: 292

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Προσπάθησα λίγο να το καθαρίσω. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Δεν κατάλαβα τελικά αν τα Κυριε Ελεησον ειναι του Πριγγου ή όχι.
 

Attachments

  • Λειτουργικά Θεοδοσόπουλου με Κυριε Ελεησον Πριγγου.pdf
    3.3 MB · Views: 97
Top