Λειτουργικά Χατζηαθανασίου ήχος πρώτος επτάφωνος (Σόλο Ηχογράφηση)

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Συνεχίζω να ανεβάζω, σόλο ηχογραφήσεις του Άρχοντα Πρωτoψάλτη της ΜΧΕ Θρασύβουλου Στανίτσα, από μιά άλλη κασέτα του αρχείου μου, με Λειτουργικά ήχου Α' επταφώνου (μουχαγιέρ) του Μιχαήλ Χ''Αθανασίου. Τα ανεβάζω με τη σειρά που είναι γραμμένα στην κασέτα.Το "Σε υμνούμεν" το έχει σε 2 εκδοχές. Το "Άξιον Εστίν" το έχει σε δύο διαφορετικές ηχογραφήσεις, ενώ μεταξύ τους παρεμβάλλεται το "Άξιον Εστίν" του Πλ. Α' το λεγόμενο "Πατριαρχικόν".

Πρέπει να είναι από τον ίδιο κύκλο ηχογραφήσεων, με πιθανότερη χρονολογία το 1963 (χρονολογία γέννησής μου :rolleyes:), και έγιναν (πάλι κατά πάσα πιθανότητα) από τον Λυκούργο Πετρίδη.

Οι ηχογραφήσεις ήταν ήδη πολύ καλές και μετά την επεξεργασία που τους έκανα (αυτή τη φορά εκτός από ελαφρό φύσημα, εξάλειψα και αρκετά κλιπ-κλοπ) έχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ήχο.

Ο Στανίτσας, απλά μέγιστος στην Τέχνη και την Ερμηνεία!

Απολαύστε!

ΧΣ
 

Attachments

  • 1.Leitourgika_A-Eptafonos_X''Athanas_Stan.mp3
    9.1 MB · Views: 424
  • 2.SeYmnoumen1_A-Eptafonos_X''Athanas_Stan.mp3
    2.9 MB · Views: 318
  • 3.SeYmnoumen2_A-Eptafonos_X''Athanas_Stan.mp3
    2.6 MB · Views: 316
  • 4.AksionEstin1_A-Eptafonos_X''Athanas_Stan.mp3
    5.8 MB · Views: 325
  • 5.AksionEstin_PLA_Patriarxikon_Stan.mp3
    4.2 MB · Views: 298
  • 6.AksionEstin2_A-Eptafonos_X''Athanas_Stan.mp3
    5.6 MB · Views: 287

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χάρη, σ'ευχαριστούμε πολύ, όχι μόνο για το υλικό, αλλά και για τον κόπο που έκανες να καθαρίσεις τον ήχο.

ΥΓ Νομίζω ότι εδώ ο Στανίτσας είναι στη μεγαλύτερη ακμή του.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...από μιά άλλη κασέτα του αρχείου μου...

Βρε τι μου θύμισες τώρα! (με τα ανεβάσματα από τις κασέτες αυτές γενικά).

Πριν 10 (;) χρόνια περίπου είχα δώσει μια δεκάδα από αυτές ακριβώς τις κασέτες του Στανίτσα σε έναν προκάτοχό σου στον προφήτη Ηλία, τον Βασίλη Κ. (κατάλαβες μάλλον...).

Είναι από αυτές; ή συνέπεσε να τις έχεις και εσύ;

Έχει και μερικές που λέει ότι η ηχογράφηση είναι από μια αίθουσα στο Πατριαρχείο, κάποιος το αναφέρει...

Είναι όντως πολύ καλές. Αν μπορέσεις ανέβασε την δεκάδα αυτήν (αν όντως είναι από αυτά).

Ε.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πριν 10 (;) χρόνια περίπου είχα δώσει μια δεκάδα από αυτές ακριβώς τις κασέτες του Στανίτσα σε έναν προκάτοχό σου στον προφήτη Ηλία, τον Βασίλη Κ. (κατάλαβες μάλλον...).

Είναι από αυτές; ή συνέπεσε να τις έχεις κι εσυ;
Ε.

Συνέπεσε απλά να να τις έχω κι εγώ Ευθυμη! Τις έχω πάρει κάποιες μέσω και κάποιες μαζί με τον Γιώργο Παρπαρά (πιθανά θα τον γνωρίζεις) από τον ίδιο τον Αρχοντα τη δεκαετία του '80. Ωστόσο θα ζητήσω κι από τον Βασίλη (είναι τώρα αριστερός μου) να φέρει και τις δικές του, μήπως μου λείπει καμμία.

Κι οπωσδήποτε εν καιρώ θα τις επεξεργαστώ και θα τις ανεβάσω όλες.

ΧΣ
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
[QUOTE.Το "Σε υμνούμεν" το έχει σε 2 εκδοχές.
Ο Στανίτσας, απλά μέγιστος στην Τέχνη και την Ερμηνεία!
Απολαύστε!
ΧΣ[/QUOTE]

Χάρη,
Τα "Σε υμνούμεν" δεν είναι του Χατζηαθανασίου, μάλλον αυτοσχεδιασμός κατά τη στιγμή της εκτέλεσης.
Όπως όμως και νά 'χει το θέμα είναι όπως λες μέγιστος και απολαυστικός
Σ' ευχαριστούμε!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αν μου επιτρέπεται :
1) το 1ο Σε υμνούμεν είναι μάλλον αυτοσχεδιασμός της στιγμής που, απ᾽ότι φαίνεται, συνδυάζει γραμμές Χ᾽Αθανασίου (πρβλ. Σε υμνούμεν σε Α΄ και πλ.Α΄-φρύγιο).
2) αντίθετα, το 2ο Σε υμνούμεν φαίνεται να είναι καλά (προ)μελετημένος αυτοσχεδιασμός : καταπληκτικό σαμπάχ που κλείνει με επτάφωνο Α΄ (ο Θεός ημών), προετοιμάζοντας άψογα την έναρξη του Άξιον εστίν του Χ᾽Αθανασίου εκ του άνω Πα. Τέτοια υποβλητική σύνθεση-σύνδεση μόνον ένας δεινός Άρχων εκτελεστής μπορούσε να γεννήσει !
Σημ. Για το κείμενο (καταγραφή) του 2ου Σε υμνούμεν, παραπέμπω στη "Θ.Λειτουργία" (Αθήνα 2006, σελ. 258) του Δ. Παϊκόπουλου.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Για όσους τυχόν δεν έχουν δει τα λειτουργικά αυτά επισυνάπτω το "Σε υμνούμεν" α) Κατά Μιχ Χατζηαθανασίου και β) Κατά Στανίτσα. Και μια λεπτομέρεια: Όταν στοιχειοθετείτο η Μουσική Ζωοδόχος Πηγή, τα λειτουργικά του Α' και του πλ.Α' ήχου ο μακαρίτης Νικ. Απτόσογλου (γαμβρός του Χατζηαθανασίου) τα χαρακτήρισε "ΤΑ ΔΙΑΣΗΜΑ" και εγώ του είπα: Ναι! Αλλά ποιος τα έκανε διάσημα, και γιατί δεν επιτρέπεις να καταχωρηθούν με τη μορφή που έγιναν διάσημα!
Απάντηση: Όχι τζάνε μου, άσ' τα όπως τά 'γραψε το χεράκι του!
Αυτά για την ιστορία.
 

Attachments

  • Τα δύο Σε υμνούμεν.pdf
    218.3 KB · Views: 126
Top