Λειτουργικά Πλ. Α΄ (Δευτέρας Φυσικής Κλίμακος) Μ. Χατζηαθανασίου

Stayros23

New member
Λειτουργικά του πλ.α' για οσους δεν τα έχουν. Κατά την γνώμη μου από τα καλύτερα του Μ.Χαταθανασίου αν οχι και απο τα καλύτερα και ωραιότερα που έχουν γραφτεί! Ελπίζω να σας αρέσουν.:)
 

Attachments

  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΙΧΑΗΛ ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ.doc
    2.8 MB · Views: 1,474

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε πολύ για το σπάνιο κείμενο. Λίγο ανοίκεια στο άκουσμα, αλλά σίγουρα πολύ ενδιαφέροντα. (Ίσως θέλουν μια βάση στο Βου).
Αλλά το Άξιον εστί με τις έντονες αντιθέσεις και τα ανεβάσματα ψηλά αξιοποιεί πλήρως το ιδιαίτερο, σχεδόν μυστικοπαθές άκουσμα του ήχου. Ευχαριστούμε.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστούμε πολύ για το σπάνιο κείμενο. Λίγο ανοίκεια στο άκουσμα, αλλά σίγουρα πολύ ενδιαφέροντα. (Ίσως θέλουν μια βάση στο Βου).
Αλλά το Άξιον εστί με τις έντονες αντιθέσεις και τα ανεβάσματα ψηλά αξιοποιεί πλήρως το ιδιαίτερο, σχεδόν μυστικοπαθές άκουσμα του ήχου. Ευχαριστούμε.

Οι Πολίτες και δη οι Μπαλουκλιώτες γνωρίζουν ότι αυτά τα λειτουργικά ενδείκνυνται για Σαββατιάτικες ( Νεκρώσιμες) Λειτουργίες. Νομίζω υπάρχει σχετική σημείωση στο ένθετο με τα Λειτουργικά του π. Γ. Τσέτση από τον κ. Μ. Χατζηγιακουμή. Το Άξιόν εστιν θυμίζει κατ'εμέ μεγάλο M. Nurettin Selcuk...

Χριστός ανέστη!

Δ.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει και εμένα τί ακριβώς είναι αυτή η κλίμακα γιατί δε γνωρίζω; Φαίνονται πάντως αρκετά ενδιαφέροντα τα συγκεκριμένα λειτουργικά.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει και εμένα τί ακριβώς είναι αυτή η κλίμακα γιατί δε γνωρίζω; Φαίνονται πάντως αρκετά ενδιαφέροντα τα συγκεκριμένα λειτουργικά.

Η αυθεντικότερη εν προκειμένω "εξήγηση" θα ήταν να τα ακούσει/διδαχθεί/εντυπώσει κανείς από παλιό Πολίτη ψάλτη και δη της "σχολής" Χ᾽Αθανασίου (π.χ. Στυλιανό Τσιλιβίδη). Έχουν ιδιαίτερο (ηχο)χρώμα, ύφος και ήθος.

Η όποια θεωρητική περιγραφή/εξήγηση άνευ εμπέδωσης του ακούσματος δεν θα ωφελήσει και πολύ...πράξις γαρ θεωρίας επίβασις! :wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η αυθεντικότερη εν προκειμένω "εξήγηση" θα ήταν να τα ακούσει/διδαχθεί/εντυπώσει κανείς από παλιό Πολίτη ψάλτη ...
Η όποια θεωρητική περιγραφή/εξήγηση άνευ εμπέδωσης του ακούσματος δεν θα ωφελήσει και πολύ...πράξις γαρ θεωρίας επίβασις! :wink:

Δημήτρη, απλό μινοράκι είναι χωρίς ψηλούς φθόγγους μέχρι Ζω ύφεση πάει.
Τα είχε πει ο άρχων Θρ. Στανίτσας στο 40ήμερο μνημόσυνο της μάνας του απο το φυλλάδιο που κυκλοφορούσε, σιγά - σιγά. Ήταν όντως υποβλητικά! Στο "Άξιόν εστιν" αλλάξαμε βάση..... Απ' το φυλλάδιο αυτό καταχωρήθηκαν στη Ζωοδόχο Πηγή.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Τα εχει κανένας να τα ακούσουμε από κανένα ψάλτη;
 

George

Ιεροψάλτης
Εχμμμμ..... λόγο κρίσης... μήπως δέχεσαι και επιταγές? :D
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Παιδιά τα συγκεκριμένα λειτουργικά ,όπως το εντόπισε έμμεσα και ο αγαπητός κύριος Γιαννου ,έχουν ένα σημαντικό πρόβλημα ανομοιογένειας με το Αξιον εστί.Ετσι ενώ άνετα λέγονται σε μια υψηλη βάση ,(αν τα πουμε φυσικά χάνουν την ομορφιά τους)στο άξιον εστί τι κάνουμε;Ατυχής λοιπόν η σύλληψη του Αξιον εστί για τα συγκεκριμένα λειτουργικα.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Παιδιά τα συγκεκριμένα λειτουργικά ,όπως το εντόπισε έμμεσα και ο αγαπητός Νίκος,έχουν ένα σημαντικό πρόβλημα ανομοιογένειας με το Αξιον εστί.Ετσι ενώ άνετα λέγονται σε μια υψηλη βάση ,(αν τα πουμε φυσικά χάνουν την ομορφιά τους)στο άξιον εστί τι κάνουμε;Ατυχής λοιπόν η σύλληψη του Αξιον εστί για τα συγκεκριμένα λειτουργικα.

Υπάρχει το Άξιόν εστιν των λειτουργικών Τιμωνίδη - Βασιάδου (συλλογής Καραμάνη) που ... δένει πολύ όμορφα! Δοκιμάστε το, ή παίρνουμε βάση τον ... μέσο όρο της αντοχής μας στους ψηλούς φθόγγους, άν δεν θέλουμε να αλλάξουμε βάση.
 

Απόστολος Χριστοφής

Απόστολος Χριστοφής
Αγαπητά μέλη του forum, γεια και χαρά. Καθάρισα λίγο αυτά τα υπέροχα λειτουργικά του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου με photoshop και τα μετέτρεψα σε pdf.
Στο φυλλάδιο του κέντρου ερευνών και εκδόσεων του κ. Χατζηγιακουμή, τα ψάλλει ο π. Γεώργιος Τσέτσης και τα εν λόγω λειτουργικά τα αναφέρει ως << Λυπητερά >>.

http://www.youtube.com/watch?v=ECEmuWYqHpQ
 

Attachments

  • Leitourgika_M.Chatziathanasiou_(Deuteras_fisikis_klimakos_-_Pithagoriou).pdf
    8.3 MB · Views: 631
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τα αυτά από τον Παναγιώτη Τζανάκο, που τα χαρακτηρίζει ως "των μνημοσύνων".

https://www.youtube.com/watch?v=ad-LYS7JENU

Αυτη είναι η παράδοση που διαμορφώθηκε στην Πόλη στους ενοριακούς ναούς κυρίως τα Σάββατα. Πβ και ''...του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου, τα λεγόμενα «Λυπητερά» (μέλος «Δώριο»), ως κατάλληλα να ψάλλονται στις επιμνημόσυνες Ακολουθίες''.

δ.
 
Top