Λειτουργικά Παρακαταλογάδην, Ήχος Πλ. α΄

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Γεια σε όλους!

Έχει κάποιος το κείμενο για αυτά τα Λειτουργικά;


...........................
Χαίρετε!
"Η μ. γραμμή" είναι απλή.
Στην περίπτωση, που δεν τα αναρτήσει κάποιος άμεσα, δώστε μου "πίστωση χρόνου" για να τα απομαγνητοφωνήσω.
 

L.M

Μέλος
Χαίρετε!
"Η μ. γραμμή" είναι απλή.
Στην περίπτωση, που δεν τα αναρτήσει κάποιος άμεσα, δώστε μου "πίστωση χρόνου" για να τα απομαγνητοφωνήσω.
Υπάρχουν μήπως τετοια λειτουργικα και στους 8 ήχους;;;;;
 

Diogenes

Νέο μέλος
Χαίρετε!
"Η μ. γραμμή" είναι απλή.
Στην περίπτωση, που δεν τα αναρτήσει κάποιος άμεσα, δώστε μου "πίστωση χρόνου" για να τα απομαγνητοφωνήσω.
Έκανα μία προσπάθεια απομαγνητοφωνήσεως αυτών των Λειτουργικών μαζί με τα «Κύριε ελέησον» και τα «Παράσχου Κύριε», τα οποία υπάρχουν στο https://fb.watch/5Yi893igwi/ (από 1:49:49 κ.ε.). Σίγουρα υπάρχουν αρκετά σφάλματα στην καταγραφή μου και μάλιστα σφάλματα που αφορούν τον «παρακαταλογάδη» ρυθμό. Αν μπορείτε διορθώστε τα, παρακαλώ.
16D1D999-8434-4B1C-AADC-A0CCB414C5A7.jpeg
 
Last edited:

Diogenes

Νέο μέλος
Χαίρετε!
"Η μ. γραμμή" είναι απλή.
Στην περίπτωση, που δεν τα αναρτήσει κάποιος άμεσα, δώστε μου "πίστωση χρόνου" για να τα απομαγνητοφωνήσω.
Σας ευχαριστούμε πολύ για την καλή σας πρόθεση, κ. Κούγια.

Πού υπάρχει αυτή η λέξη παρακαταλογάδην;

Greek (Liddell-Scott):
παρακαταλογή
: ἡ, ἐν τῇ μουσικῇ, ἀνώμαλον καὶ ἀσύνηθες εἶδος ὠδῆς. Ἀριστ. Προβλ. 19. 6, πρβλ. Πλούτ. 2. 1140 F· πρβλ. Ἡσύχ. ἐν λέξ. καταλογὴ (ὅπερ ἴσως διορθωτ. προκαταλ-), «καταλογή· τὸ τὰ ᾄσματα μὴ ὑπὸ μέλει λέγειν».
(Από εδώ: https://lsj.gr/wiki/παρακαταλογή)
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστούμε πολύ για την καλή σας πρόθεση, κ. Κούγια.
.......................................................................................................................
Παρακαλώ!
Καλοπροαίρετα, θα επισημάνω, ότι στην πιο πάνω απομαγνητοφώνηση, που κάνατε, για την οποία σας ευχαριστούμε, υπάρχουν "ορθογραφικά λάθη".
Σημαντικοί κανόνες ορθογραφίας της Ε.Β.Μ., εδώ.
Ευλογείτε!
 

Diogenes

Νέο μέλος
Παρακαλώ!
Καλοπροαίρετα, θα επισημάνω, ότι στην πιο πάνω απομαγνητοφώνηση, που κάνατε, για την οποία σας ευχαριστούμε, υπάρχουν "ορθογραφικά λάθη".
Σημαντικοί κανόνες ορθογραφίας της Ε.Β.Μ., εδώ.
Ευλογείτε!
Ξέρω. Χρειάζομαι εξάσκηση, αλλά δεν έχω την δυνατότητα να εξασκηθώ. Θα χρειαζόμουν κάποιον, ο οποίος θα διόρθωνε τις ασκήσεις μου.
Απλώς ήθελα να βοηθήσω. Ας τα αναλάβετε είτε εσείς είτε κάποιος άλλος γνώστης, όποιος θέλει, για να είναι η καταγραφή σωστή, χωρίς ορθογραφικά λάθη.
 
Last edited:
Δεν είναι λειτουργικά με τη συνήθη έννοια που τα ξέρουμε σήμερα, περισσότερο εμμελής απαγγελία είναι, πάνω στις γραμμές και τους δεσπόζοντες φθόγγους του ήχου. Κάτι σαν τα "λειτουργικά" σε κλιτον, αλλά με την ιδέα του πλαγίου του πρώτου
 
Δεν είναι λειτουργικά με τη συνήθη έννοια που τα ξέρουμε σήμερα, περισσότερο εμμελής απαγγελία είναι, πάνω στις γραμμές και τους δεσπόζοντες φθόγγους του ήχου. Κάτι σαν τα "λειτουργικά" σε κλιτον, αλλά με την ιδέα του πλαγίου του πρώτου
Ναι αλλά είναι λειτουργικά. Πάντως α-λειτουργικα δεν είναι ...
 

mv_ns

Member
Έκανα μία προσπάθεια απομαγνητοφωνήσεως αυτών των Λειτουργικών μαζί με τα «Κύριε ελέησον» και τα «Παράσχου Κύριε», τα οποία υπάρχουν στο https://fb.watch/5Yi893igwi/ (από 1:49:49 κ.ε.). Σίγουρα υπάρχουν αρκετά σφάλματα στην καταγραφή μου και μάλιστα σφάλματα που αφορούν τον «παρακαταλογάδη» ρυθμό. Αν μπορείτε διορθώστε τα, παρακαλώ.
View attachment 111325
Σας ευχαριστούμε πολύ!
 

mv_ns

Member
Δεν είναι λειτουργικά με τη συνήθη έννοια που τα ξέρουμε σήμερα, περισσότερο εμμελής απαγγελία είναι, πάνω στις γραμμές και τους δεσπόζοντες φθόγγους του ήχου. Κάτι σαν τα "λειτουργικά" σε κλιτον, αλλά με την ιδέα του πλαγίου του πρώτου
Θα μπορούσατε να επεκτείνετε τις σκέψεις σας σχετικά με αυτό;
 

mv_ns

Member
Ναι αλλά είναι λειτουργικά. Πάντως α-λειτουργικα δεν είναι ...
Μόλις ο κ. Κεχαγιόγλου απαντήσει στην ερώτησή μου σχετικά με τη δήλωσή του παραπάνω, θα μπορούσατε ίσως να μοιραστείτε τις σκέψεις σας για αυτή τη δήλωση;
 
Top