Λειτουργικά Καραμάνη -Γέρων Πανάρετος

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Δύο απορίες !
Ποιο ήταν το παιδί, και τι περιείχαν οι κασέτες;
Και που βρίσκονται τώρα το (πρώην) παιδί και οι κασέτες;:D:D


Δεν έχω ιδέα ποιος ήταν.Το περιστατικό το είχα ακούσει στην μονή Φιλοθέου από προσκυνητή που μοιραζόμασταν το ίδιο δωμάτιο. Αλλά και από τους πατέρες του μοναστηριού ξέρω ότι μοίραζε κασέτες συνέχεια. Είχε πάντα στην τσέπη του μου είχαν πει και έδινε σε και σε γνωστούς και σε αγνώστους κασέτες ως ΕΥΛΟΓΙΑ.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος

Φίλε μου ΦΑΡΛΕΚΑ σε Υπερευχαριστώ δεν το ήξερα ότι είχε γίνει εκπομπή στο Λύχνο για τον γέροντα. Δυστυχώς είμαι 26 χρονών και τον γέροντα δεν τον γνώρισα (όπως δεν γνώρισα και πολλούς άλλους), πνευματικούς γίγαντες και της βυζ. μουσικής αλλά και της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ μας γενικότερα.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ.
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να βελτιωσουμε τον ηχο των ανωτερων ηχογραφησεων του γέροντος Παναρετου με τα λειτουργικα και να ανέβει καθαρος χωρις βουητα και παραμορφωσεις ;(στο συνολο του ο ηχος είναι αρκετα ασχημος και ενοχλητικος και δυσκολα νομιζω μπορει καποιος να τον παρακολουθησει...).Το ίδιο ακριβως συμβαίνει και με τις ηχογραφησεις του γέροντα με τα διαφορα Κλασσικα Αξιον Εστιν που έχουν ανέβει...(Εν αντιθέση οι ηχογραφησεις με τα χερουβικα του Φωκαεως είναι πεντακαθαρες...)

Ευχαριστουμε πάντως για μια ακομα φορα την προσφορα του αγαπητου μας SINGEORGE για την προσφορα του!!!

Φιλικα
Αναστασιος
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να βελτιωσουμε τον ηχο των ανωτερων ηχογραφησεων του γέροντος Παναρετου με τα λειτουργικα και να ανέβει καθαρος χωρις βουητα και παραμορφωσεις ;(στο συνολο του ο ηχος είναι αρκετα ασχημος και ενοχλητικος και δυσκολα νομιζω μπορει καποιος να τον παρακολουθησει...).Το ίδιο ακριβως συμβαίνει και με τις ηχογραφησεις του γέροντα με τα διαφορα Κλασσικα Αξιον Εστιν που έχουν ανέβει...(Εν αντιθέση οι ηχογραφησεις με τα χερουβικα του Φωκαεως είναι πεντακαθαρες...)

Ευχαριστουμε πάντως για μια ακομα φορα την προσφορα του αγαπητου μας SINGEORGE για την προσφορα του!!!

Φιλικα
Αναστασιος

Όλα αυτά τα λειτουργικά φίλε μου τα είχα σε κασσέτες ....όποτε καταλαβαίνεις γιατί ο ήχος είναι έτσι ...άσε που το ραδιοκασετόφωνο που είχα και τις πέρασα με το audacity στον υπολογιστή είναι εντελώς της πλάκας.......
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
χμ....εαν είναι έτσι απο την κασσετα μάλλον δεν θα μπορέσουμε να κανουμε και πολλα...:(

Ισως έαν τα βρουμε πιο καθαρα απο άλλη πηγη....

Θα ζητησουμε την βοηθεια του αγαπητου Φωτιου Κερμελιδη που γιορταζε κιολας (πολλα τα ετη!!!) μηπως και κάτι έχει απο το μεγαλο αρχειο που διαθέτει....:):):) να μας δωσει για ευλογια...:):):)!
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αδελφέ Αναστάσιε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και ανταποδίδω.Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα θα ανεβάζουμε τα αρχεία τώρα που έχουμε λίγο χρόνο.Ενημερώνω ότι φωτογραφίες του Γέροντος ανηρτήθησαν και στο παρελθόν στην ενότητα Ενδεικτικές φωτογραφίες του Γέροντος.Δεν ανεβάζουμε άλλες διότι ο Γέρων Μάξιμος καραδοκεί....:D
 
Top