Λειτουργικά Β΄ήχου (επιλογή Λυκ. Πετρίδη)

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Χαίρετε και Καλο Τριωδιο σε όλους!
Μια ερωτηση σε σας τους εμπειρους και μη...
Ο Καραμανης εχει δικα του Λειτουργικά του 2ου ηχου;
Υπαρχουν πουθενα στο site αυτο;
Ο Δεξιος μας, μας εψαλε γλυκυτατα λειτουργικα σημερα του 2ου, και οταν ρωτησα τινος....μου ειπε Καραμανη.
Σας ευχαριστω.....για το παρον και ολα του παρελθοντος!!!!!!
Να'σαστε καλα!
Νικος
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χαίρετε και Καλο Τριωδιο σε όλους!
Μια ερωτηση σε σας τους εμπειρους και μη...
Ο Καραμανης εχει δικα του Λειτουργικά του 2ου ηχου;
Υπαρχουν πουθενα στο site αυτο;
Ο Δεξιος μας, μας εψαλε γλυκυτατα λειτουργικα σημερα του 2ου, και οταν ρωτησα τινος....μου ειπε Καραμανη.
Σας ευχαριστω.....για το παρον και ολα του παρελθοντος!!!!!!
Να'σαστε καλα!
Νικος
Έχει τα του Δευτερόπρωτου δικά του, και τα του δευτέρου τα του ΠΡίγγου,
Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν στο ψαλτολόγιο, αλλά είμαι βέβαιος πως υπάρχουν παρόμοια από κατάγραφές και άλλων Μεγάλων Ιεροψαλτών, ως ''Κατσιγάρ & χουζάμ ''
Ηχητικά υπάρχουν εδώ Τα του Δευτερόπρωτου ηχητικά από τον Μακαριστόν Γέροντα Πανάρετον στα 61 & 62 τα του Δευτερόπρωτου
και τα του Δευτέρου εδώ επίσης από τον Μακαριστόν Γέροντα Πανάρετον στπ ηχητικό με α/α 83
Όταν τα ακούσετε και θα μάθουμε και εμείς ποιά εκ των δύο έψάλεν ο Δεξιός Σας Ιεροψάλτης
 
Last edited by a moderator:

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Έχει τα του Δευτερόπρωτου δικά του, και τα του δευτέρου τα του ΠΡίγγου,
Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν στο ψαλτολόγιο, αλλά είμαι βέβαιος πως υπάρχουν παρόμοια από κατάγραφές και άλλων Μεγάλων Ιεροψαλτών, ως ''Κατσιγάρ & χουζάμ ''
Ηχητικά υπάρχουν εδώ Τα του Δευτερόπρωτου ηχητικά από τον Μακαριστόν Γέροντα Πανάρετον στα 61 & 62 τα του Δευτερόπρωτου
και τα του Δευτέρου εδώ επίσης από τον Μακαριστόν Γέροντα Πανάρετον στπ ηχητικό με α/α 83
Όταν τα ακούσετε και θα μάθουμε και εμείς ποιά εκ των δύο έψάλεν ο Δεξιός Σας Ιεροψάλτης

Ευχαριστω κ. Βασιλη για την γρηγορη και λεπτομερεστατη απαντηση, εξαλλου εχω δει σε αλλες καταχωρησεις οτι εισαστε "οπαδος" του Καραμανη, και με το δικιο σας!
Λοιπον, εψαλε το δεξιος μας τα του Πριγγου απ'οτι ακουσα, βεβαια για να μου πει Καραμανη, σημαινει με καταγραφη ή μαλλον εκτελεση Καραμανη--ή του Καραμανη σε γραφη του Πετριδη που το συνηθηζει......
Ειναι παρα πολυ ομορφα και πρακτικα απο αποψη χρονου.......ειμαι βεβαιος οτι απο καπου θα τα βρω....
Να'σαστε καλα!.......
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα λειτουργικά του Κ.Πρίγγου σε ήχο β΄(χουζάμ) υπάρχουν εδώ.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Λοιπον, Σε συζητηση μου με τον δεξιο μας σημερα το πρωι, ξανα ερωτησα για τα λειτουργικα που εψαλε χτες και ηταν λεει του "ΑΝΩΝΥΜΟΥ" τα οποια μοιαζουν λιγο, συμφωνα με εκεινον, με του Καραμανη/Πριγγου.......:D
Επομενως το αινιγμα ελυθει.....
Θα βγαλω την επομενη Κυριακη φωτοτυπιες και μετα θα τα σκαναρω για σας, αν δεν ανεβουν πριν.
Να'σαστε καλα!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λοιπον, Σε συζητηση μου με τον δεξιο μας σημερα το πρωι, ξανα ερωτησα για τα λειτουργικα που εψαλε χτες και ηταν λεει του "ΑΝΩΝΥΜΟΥ" τα οποια μοιαζουν λιγο, συμφωνα με εκεινον, με του Καραμανη/Πριγγου.......:D
Επομενως το αινιγμα ελυθει.....
Θα βγαλω την επομενη Κυριακη φωτοτυπιες και μετα θα τα σκαναρω για σας, αν δεν ανεβουν πριν.
Να'σαστε καλα!

Φίλτατε, στα κυκλοφορούντα βιβλία Θ. Λειτουργίας τέτοια λειτουργικά δεν υπάρχουν. Ανέβασε να δούμε περί τίνος πρόκειται. Οσμίζομαι διασκευή, βαφτισμένη ως ''ανωνύμου''.

Δ.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Φίλτατε, στα κυκλοφορούντα βιβλία Θ. Λειτουργίας τέτοια λειτουργικά δεν υπάρχουν. Ανέβασε να δούμε περί τίνος πρόκειται. Οσμίζομαι διασκευή, βαφτισμένη ως ''ανωνύμου''.

Δ.

Θα το δουμε και θα μου πειτε.....κανω υπμονη μεχρι την Κυριακη οταν μου τα φερει......ετσι μου ειπε, ετσι σας λεω....και εγω ποτε δεν ακουσα τετοια.....αλλα δεν ειμαι και γνωστης χρονων!
Νικος
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Λοιπον, Σε συζητηση μου με τον δεξιο μας σημερα το πρωι, ξανα ερωτησα για τα λειτουργικα που εψαλε χτες και ηταν λεει του "ΑΝΩΝΥΜΟΥ" τα οποια μοιαζουν λιγο, συμφωνα με εκεινον, με του Καραμανη/Πριγγου.......:D
Επομενως το αινιγμα ελυθει.....
Θα βγαλω την επομενη Κυριακη φωτοτυπιες και μετα θα τα σκαναρω για σας, αν δεν ανεβουν πριν.
Να'σαστε καλα!

Σεβαστοι κυριοι,
Να σας πω και μια Παριανη ευχη της εποχης....Καλη Αποτύρωση!
Εχω τις φωτοτυπιες απο τον δεξιο μας ψαλτη....ειναι του Πετριδη αλλα ειπε Ο δεξιος μας οτι ειναι του "Ανωνυμου" μεσα απο το βιβλιο του Πετριδη. Θα μπορουσα το τα κατεβασω, ή υπαρχει προβλημα copyright ;;;;; Αν μου πειτε ενταξη θα τις βαλω.......παντως ειναι παρα πολυ ομορφα λειτουργικα του Δευτερου!
Παλι, Καλη αποτυρωση.......
Νικος:):)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Θα μπορουσα το τα κατεβασω, ή υπαρχει προβλημα copyright ;;;;; Αν μου πειτε ενταξη θα τις βαλω.......παντως ειναι παρα πολυ ομορφα λειτουργικα του Δευτερου!....

Αφού είναι και πολύ όμορφα,τότε να τα ανεβάσεις. Να κρίνουμε κι εμείς!:)
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Αφού είναι και πολύ όμορφα,τότε να τα ανεβάσεις. Να κρίνουμε κι εμείς!:)
Εγινε.......
Παντως οποιου και να ειναι ειναι ομορφα....
Αναμενω ενημερωσει για το πιανου ειναι κλπ......σχολια....
να'σαστε ολοι καλα!........

Νικος
 

Attachments

  • leitourgika_B_hxou_Epilogh_Petrides.pdf
    5.4 MB · Views: 1,162
Last edited by a moderator:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εγινε.......
Παντως οποιου και να ειναι ειναι ομορφα....
Αναμενω ενημερωσει για το πιανου ειναι κλπ......σχολια....
να'σαστε ολοι καλα!........

Νικος

Μοιάζουν νομίζω με αυτά που έχει ο Ταλιαδώρος στην Θ. Λειτουργία. Σε Δευτερόπρωτο...
 
Last edited by a moderator:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Σεβαστοι κυριοι,
Να σας πω και μια Παριανη ευχη της εποχης....Καλη Αποτύρωση!
Εχω τις φωτοτυπιες απο τον δεξιο μας ψαλτη....ειναι του Πετριδη αλλα ειπε Ο δεξιος μας οτι ειναι του "Ανωνυμου" μεσα απο το βιβλιο του Πετριδη. Θα μπορουσα το τα κατεβασω, ή υπαρχει προβλημα copyright ;;;;; Αν μου πειτε ενταξη θα τις βαλω.......παντως ειναι παρα πολυ ομορφα λειτουργικα του Δευτερου!
Παλι, Καλη αποτυρωση.......
Νικος:):)

Σε νεώτερη(;) έκδοση της λειτουργίας του Λ.Π. στην αρχή των εν λόγω λειτουργικών αναγράφεται : ''Λειτουργικά ήχος Β' μεικτός κατ' απαγγελίαν του καθηγητού του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και Άρχοντος Πρωτοψάλτου Κων/πολεως Δρος Ιωάννoυ Σοφρωνιάδη.

Φίλτατε, στα κυκλοφορούντα βιβλία Θ. Λειτουργίας τέτοια λειτουργικά δεν υπάρχουν. Ανέβασε να δούμε περί τίνος πρόκειται. Οσμίζομαι διασκευή, βαφτισμένη ως ''ανωνύμου''.

Δ.

Τι γίνεται όμως όταν περιβόητες συνθέσεις όπως π.χ. τα λειτουργικά του Θρ.Στανίτσασε δευτερόπρωτο , βαπτίζονται - καλοπροαίρετα - ως ''ανώνυμα'' ;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εγινε.......
Παντως οποιου και να ειναι ειναι ομορφα....
Αναμενω ενημερωσει για το πιανου ειναι κλπ......σχολια....
να'σαστε ολοι καλα!........
Η σελιδα 368 ειναι σε jpg.......
Νικος

Ευχαριστίες για την ανάρτηση. Δεν καταλαβαίνω από πού προήλθε το ''ανωνύμου...''. Τί γράφει η φωτοτυπία; Επιλογές Λ. Πετρίδη. Ως προς τα υπόλοιπα, τα έγραψε τόσο περιεκτικά και ο filomousos νωρίτερα..
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Ευχαριστίες για την ανάρτηση. Δεν καταλαβαίνω από πού προήλθε το ''ανωνύμου...''. Τί γράφει η φωτοτυπία; Επιλογές Λ. Πετρίδη. Ως προς τα υπόλοιπα, τα έγραψε τόσο περιεκτικά και ο filomousos νωρίτερα..

Ισως ηταν μια απερισκεψια...δεν ειναι του ιδιου του Πετριδη, αλλα δεν θυμαμαι ποιανου....άρα του ανωνυμου?:cool:.....χωρις πονηρια η απαντηση του...απλως ενα "δεν ξερω" ισως θα ηταν καλυτερο!:cool:
Καλη Εβδομαδα!!!!!!!
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Ευχαριστίες για την ανάρτηση. Δεν καταλαβαίνω από πού προήλθε το ''ανωνύμου...''. Τί γράφει η φωτοτυπία; Επιλογές Λ. Πετρίδη. Ως προς τα υπόλοιπα, τα έγραψε τόσο περιεκτικά και ο filomousos νωρίτερα..

Θα συμφωνήσω με τον κο Σκρέκα, αφού μετά από μια γρήγορη ματιά διαπίστωσα ότι τα 3 πρώτα Κύριε ελέησον και τα 3 πρώτα Παράσχου Κύριε είναι του Στανίτσα ενώ το 4ο Κύριε ελέησον και Παράσχου Κύριε ''μυρίζει'' Ταλιαδώρο. Επίσης και τα λειτουργικά μοιάζουν πολύ (αν δεν είναι τα ίδια με τα του Στανίτσα), μόνο που έχουν την κατάληξη των αντίστοιχων λειτουργικών με διατονικές πτώσεις του Χ. Ταλιαδώρου.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ισως ηταν μια απερισκεψια...δεν ειναι του ιδιου του Πετριδη, αλλα δεν θυμαμαι ποιανου....άρα του ανωνυμου?:cool:.....χωρις πονηρια η απαντηση του...απλως ενα "δεν ξερω" ισως θα ηταν καλυτερο!:cool:
Καλη Εβδομαδα!!!!!!!

Ευλογημένε...τί διαβάζεις; Σε διαβεβαιώ και γω και άλλοι ότι είναι χφ του Λ. Πετρίδη, από τη Θ. Λειτουργία του πιθανότατα... Άρα το ''ανωνύμου'' είναι μάλλον άστοχο... από όποιον κ αν το ισχυριστεί... Το πού βασίζονται είναι άλλο θέμα...

Δ.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Ευλογημένε...τί διαβάζεις; Σε διαβεβαιώ και γω και άλλοι ότι είναι χφ του Λ. Πετρίδη, από τη Θ. Λειτουργία του πιθανότατα... Άρα το ''ανωνύμου'' είναι μάλλον άστοχο... από όποιον κ αν το ισχυριστεί... Το πού βασίζονται είναι άλλο θέμα...

Δ.

Το σχολιο μου αυτο ηταν ειρωνεια.....Μαλλον δεν καταλαβατε εσεις με τι πνευμα γραφτικε......Τελος Παντων, συμφωνω με τις αναλησεις. Εγω απλως χαιρομαι που εχω καποια ωραια Λειτουργικα του δευτερου....που ειναι και πρακτικα απο αποψη χρονου επισης.
 
Last edited:
Top