Λειτουγικά β' ἤχου Γ. Σύρκα ἀνέκδοτα

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δημήτρη,σ' ευχαριστούμε. Μόνο κάποιες επισημάνσεις:

1.Το σημείο στο ''πνεύμα'' από το Πατέρα Υιον'' για ξανακοίταξέ το λίγο.
Μήπως θέλει το διγοργο,όχι στα κεντήματα,αλλά στην απόστροφο και διπλή ανάβαση να γίνει μονή;

2.Στο ''και η γη της δόξης σου'' ή τη μαρτυρία διόρθωσε, ή καποια άλλη μελωδία υπάρχει εκει,για να καταλήξει Δι.

3.Στο 2ο Αμην δεν βγαίνει το μέλος.
 

Papazaris

Μέλος
Λειτουργικά Γ. Σύρκα ἦχος Β' Δευτερόπρωτος (ἀνέκδοτα).

Τό Σέ ὑμνοῦμεν ἔλλειπε καί τό ἔγραψα κατά προσέγγιση ἀπό παλαιά ἀκούσματα . Έάν κάποιος ἔχει τό αὐθεντικό παρακαλῶ νά μας τό φέρει γιά νά τό ἀντικαταστήσω.
Εὐχαριστῶ.

Φίλε συνάδελφε, καλή Κυριακή.
Χαίρομαι για την ανακοίνωση αυτή και την ανάρτηση των Λειτουργικών του αείμνηστου Γ. Σύρκα.
Μπορείς να βρεις τα Λειτουργικά αυτά στην Θεία Λειτουργία του υπογράφοντος που οι υπεύθυνοι του Ψαλτολογίου έχουν αναρτήσει στην οικεία θέση. Εκεί θα βρεις και άλλα μαθήματα του Γ. Σύρκα τα οποία μετέφερα από πρωτογενή χειρόγραφα που έχω στην κατοχή μου. Τέτοια αντίγραφα των χειρογράφων αυτών έχουν δοθεί από εμένα σε διάφορους συναδέλφους και μαθητές μου.
Με συναδελφική αγάπη
Αθαν. Χρ. Παπαζαρής
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Κύριε Παπαζαρή δέν τό εἶχα ὑπόψη μου, ὑπέροχη ἐργασία.
Μιά μικρή παρατήρηση. Έκεῖ πού γρὰφετε στό Ἀγαπήσω σε, «τοῦ Πανᾶ» , καί συνεχίζονται τά λειτουργικά νόμιζα ὅτι ὅλα τά λειτουργικά ἐκτός τῶν «Κύριε ἐλέησον» ἐπιγράφονται σάν ἔργα τοῦ Πανᾶ, τό ἴδιο καί σέ ἄλλα λειτουργικά π.χ. τοῦ γ' ἤχου.

Κύριε Ἠλία εὐχαριστῶ γιά τίς παρατηρήσεις σου, τά πληκτολόγησα λίγο γρήγορα γιά νά τά λάβουν οἱ συνάδελφοι σήμερα πού εἴχαμε δεύτερο ἦχο.
Θαυμάζω τήν μεγάλη σας πεῖρα στή μουσική γιατί στήν παρατήρηση 1 πράγματι τό δίγοργο τίθεται πάνω ἀπό τήν ἀπόστροφο, θέση σπάνια ἀφοῦ δέν τήν βρίσκουμε στά περισσότερα βιβλία ἀλλά σέ αὐτά τῆς σχολῆς Καμαράδου.
Τό δε ὀλίγον μέ δύο φωνές εἶναι λάθος ἀπ' τό ἀρχικό χειρόγραφο γιατί βλέπω ὅτι ὑπάρχει καί στό μουσικό τοῦ κ. Παπαζαρῆ.

Θά τά διορθώσω, εὐχαριστῶ.
 

Papazaris

Μέλος
Κύριε Παπαζαρή δέν τό εἶχα ὑπόψη μου, ὑπέροχη ἐργασία.
Μιά μικρή παρατήρηση. Έκεῖ πού γρὰφετε στό Ἀγαπήσω σε, «τοῦ Πανᾶ» , καί συνεχίζονται τά λειτουργικά νόμιζα ὅτι ὅλα τά λειτουργικά ἐκτός τῶν «Κύριε ἐλέησον» ἐπιγράφονται σάν ἔργα τοῦ Πανᾶ, τό ἴδιο καί σέ ἄλλα λειτουργικά π.χ. τοῦ γ' ἤχου.

Κύριε Ἠλία εὐχαριστῶ γιά τίς παρατηρήσεις σου, τά πληκτολόγησα λίγο γρήγορα γιά νά τά λάβουν οἱ συνάδελφοι σήμερα πού εἴχαμε δεύτερο ἦχο.
Θαυμάζω τήν μεγάλη σας πεῖρα στή μουσική γιατί στήν παρατήρηση 1 πράγματι τό δίγοργο τίθεται πάνω ἀπό τήν ἀπόστροφο, θέση σπάνια ἀφοῦ δέν τήν βρίσκουμε στά περισσότερα βιβλία ἀλλά σέ αὐτά τῆς σχολῆς Καμαράδου.
Τό δε ὀλίγον μέ δύο φωνές εἶναι λάθος ἀπ' τό ἀρχικό χειρόγραφο γιατί βλέπω ὅτι ὑπάρχει καί στό μουσικό τοῦ κ. Παπαζαρῆ.

Θά τά διορθώσω, εὐχαριστῶ.
Αγαπητοί συνάδελφοι, καλή εβδομάδα.
Ευχαριστώ όλους σας για την καλοσύνη που είχατε να υποδείξετε κάποια λάθη που υπήρχαν κατά την μεταφορά από το χειρόγραφο σε ηλεκτρονική μορφή των Λειτουργικών του αείμνηστου Γ.Α.Σύρκα.
Σας προωθώ στη σωστή γραφή τις λανθασμένες μουσικές γραμμές.
Στη διάθεση σας.
Φιλικά
Αθαν. Χρ. Παπαζαρής
 

Attachments

  • ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ Β ΗΧΟΥ Γ.Α.ΣΥΡΚΑ.pdf
    109.3 KB · Views: 381
Top