Λαζαρίδης Γεώργιος (1940-2011)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σήμερα τῆς ἁγίας Αἰκατερίνης μοῦ ἐπιδόθηκε μιά ἠχογράφηση ἀπό ἕναν, γιά πολλούς, μεγάλο, ἄφθαστο καί ξεχωριστό ψάλτη, γεννημένο στήν πολή τῆς ἁγίας Αἰκατερίνης, πού ὀνομάζεται Κατερίνη, τοῦ Νομοῦ Πιερίας τῆς Ἑλλάδος.
Γι᾿ αὐτό τόν ψάλτη ἔχει γίνει ἀναφορά καί ἔχει ἐκφρασθεῖ ἐνδιαφέρον κυρίως ἀπό τόν π. Ἀθωνίτη ἐδῶ.

Ἀπό τό διαδίκτυο καί ἀπό Musipedia βρῆκα τά παρακάτω βιογραφικά.

Λαζαρίδης Γεώργιος (Κατερίνη 1940). Καλλίφωνος πρωτοψάλτης και πτυχιούχος μουσ/δάσκαλος, μαθητής των Ν. Κακουλίδη, Ιωάννη Βασιλάκη, Μ. Χατζημάρκου, Χ. Ταλιαδώρου και Δ. Χασαπίδη (σε φωνητική και ορθοφωνία στο Μακεδονικό Ωδείο). Ψάλλει από 18 ετών σε ναούς της Κατερίνης και από το 1975 θήτευσε επί 10ετία ως πρωτοψάλτης στον Άγιο Γεώργιο (τον μητροπολιτικό ναό Σταυρουπόλεως και Νεαπόλεως). Έχει ψάλλει ως προσεκλημένος σε όλη σχεδόν την Ελλάδα και έχει διδάξει στο Δημοτικό Ωδείο Κατερίνης.
Από το "Λεξικό της Ελληνικής Μουσικής" του Τ. Καλογερόπουλου.

Στήν ἠχογράφηση πού ἀνεβάζω στό τελευταῖο κομμάτι δίδονται στοιχεῖα γι᾿ αὐτήν τήν ἠχογράφηση.
Ἔγινε στήν Κατερίνη στίς 6 Αὐγούστου 1980.
Τίς διακονικές καί ἱερατικές ἐκφωνήσεις ἀποδίδει ὁ καλλιφωνότατος π. Παῦλος Μικραγιαννανίτης διατελῶν τότε ἀρχιδιάκονος τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Νεαπόλεως καί Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης.

Ὁ Γεώργιος Λαζαρίδης πρέπει νά συγκαταλέγεται στούς λίγους, μέ ἐξαιρετικό χάρισμα φωνῆς καί ἰδιαίτερες τεχνικές ἰκανότητες στήν ψαλτική ἀπόδοση.

Υ.Γ. Τά ὑπόλοιπα θά ἀκολουθήσουν στό ἑπόμενο μήνυμα λόγῳ χωρητικότητος.

 

Attachments

  • Ειρηνικά - αντίφωνα. 07'23''.mp3
    9.4 MB · Views: 165
  • Απολυτίκιον - Το Φαιδρόν. 01'27''.mp3
    1.9 MB · Views: 121
  • Τρισάγιος, ήχος α΄. 03'57''.mp3
    5.1 MB · Views: 209
  • Δύναμις. 03'26''.mp3
    4.5 MB · Views: 230
  • Απόστολος. 06'13''.mp3
    8.1 MB · Views: 191
  • Δόξα σοι Κύριε. 01'16''.mp3
    1.6 MB · Views: 145
  • Χερουβικό αγια, έως προσάδοντες. 06'14''.mp3
    8 MB · Views: 146
  • Χερουβικό αγια, από πάσαν. 04'21''.mp3
    5.6 MB · Views: 154

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τά ὑπόλοιπα...
 

Attachments

  • Πληρωτικά λεγετος. 06'43''.mp3
    8.6 MB · Views: 118
  • Αγαπήσω σε κλπ. λειτουργικά. 08'02''.mp3
    10.4 MB · Views: 97
  • Άξιόν εστι. λέγετος. 02'54''.mp3
    3.8 MB · Views: 128
  • Μαρία... Μπερεκέτη, ήχος γ΄. 03'23''.mp3
    4.4 MB · Views: 132
  • Κύριε τι επληθύνθησαν, ήχος α΄.03'15''.mp3
    4.3 MB · Views: 98
  • Στοιχεία εγγραφής. 24''.mp3
    557 KB · Views: 80

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
π.Μαξιμε πρεπει να σας ευχαριστήσω οχι μονο με thanks αλλα και δια μηνυματος....
Για τον Λαζαρίδη ακουγα μικρός απτον πατέρα μου [τον ηξερε γιατι ήμαστε "κοντοχωριανοί"... (απο Λαρισα)]και επιτελους βρίσκω ηχογραφήσεις του, σπάνιες κατ εμε....
Να στε πάντα καλά, την ευχή σας....
Τις ευχαριστίες θα χετε σιγουρα και απτον πατέρα μου που και αυτός τον έψαχνε....

Την ευχή σας...
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
π. Μάξιμε έχω Μ. Εβδομάδα με Λαζαρίδη (Κατερίνη 1979 - Γράφει η κασέτα μου)
Πρέπει να βρω χρόνο να την ανεβάσω...
Νίκος
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πάτερ Μάξιμε, θερμές ευχαριστίες και συγχαρητήρια και από μένα για τα σπάνια ηχητικά ντοκουμέντα που μοιράζεσαι απλόχερα μαζί μας (και εδώ και σε άλλα θέματα). Ο Λαζαρίδης μου αρέσει πολύ προσωπικά (δεν έχω ακούσει ακόμα όμως αυτά σε τούτο το θέμα). Όποιος άλλος έχει και μπορεί (Νίκο αναμένουμε) ας στείλει.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
π. Μάξιμε, ευχαριστούμε πάρα πολύ, την ευχή σας...

Καταπληκτικός ψάλτης...

Όποιος έχει κάτι περισσότερο ας το μοιραστεί μαζί μας, ευχαριστείες εκ των προτέρων!
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
π. Μάξιμε, ευχαριστούμε πάρα πολύ, την ευχή σας...

Καταπληκτικός ψάλτης...

Όποιος έχει κάτι περισσότερο ας το μοιραστεί μαζί μας, ευχαριστείες εκ των προτέρων!

π. Μάξιμε ,ευχαριστώ και εγώ παρα πολύ ,έστω και καθυστεριμένα,για την καταπληκτική ηχογράφηση,με τον καταπληκτικό ψάλτη τον κ. Λαζαρίδη.Δεν χορταίνω να τον ακούω.Είναι καλλικέλαδος και άριστος εκτελεστής.
Θα ήθελα να παρακαλέσω αν έχετε εσείς ή κάποιος άλλος φίλος οποιαδήποτε άλλη ηχογράφηση,ας κάνει τον κόπο να την ανεβάσει στο forum προς κοινόν όφελος ,διδαχήν και τέρψιν ημών των ελαχίστων.
Και πάλι ευχαριστώ , ζητώντας την ευχή σας.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μάξιμε ,ευχαριστώ και εγώ παρα πολύ ,έστω και καθυστεριμένα,για την καταπληκτική ηχογράφηση,με τον καταπληκτικό ψάλτη τον κ. Λαζαρίδη.Δεν χορταίνω να τον ακούω.Είναι καλλικέλαδος και άριστος εκτελεστής.
Θα ήθελα να παρακαλέσω αν έχετε εσείς ή κάποιος άλλος φίλος οποιαδήποτε άλλη ηχογράφηση,ας κάνει τον κόπο να την ανεβάσει στο forum προς κοινόν όφελος ,διδαχήν και τέρψιν ημών των ελαχίστων.
Και πάλι ευχαριστώ, ζητώντας την ευχή σας.
Κι ἐγώ σ᾿ εὐχαριστῶ πολύ, τήν εὐχή τοῦ ἐν σπηλαίῳ γεννηθέντος καί ἐν φάτνῃ ἀνακλιθέντος Κυρίου μας νά ἔχεις.
Δέν ἔχω κάτι ἄλλο ἀπό τόν ὑπέροχο αὐτόν, ὄντως, ψάλτη. Ἄν βρῶ (καί θά τό ψάξω), εὐχαρίστως.
Ὁ ἀγαπητός Νῖκος παραπάνω ἔχει κάτι ὑποσχεθεῖ, ἀλλά θά ταιριάζει λίγο ἀργότερα καί θά μᾶς κάνει τήν χάρη.


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πατερ
Πολλες Ευχαριστιες .
Ο πρωτοψαλτης Γ. Λαζαριδης , ειναι φαινομενο φωνης (υψιφωνος) . Του εχω καμει εκπομπη παλαιωτερα .
Απο σχετικο βιβλιο του απο Αιγιον πρωτοψαλτη και συγγραφεα και εκλεκτου φιλου κ. Φιλιππα Οικονομου , επισυναπτω φωτο και βιογραφικο του κ. Γιωργου Λαζαριδη .
 

Attachments

  • 1.jpg
    125.7 KB · Views: 88
  • 2.jpg
    24.3 KB · Views: 39

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Πατερ
Πολλες Ευχαριστιες .
Ο πρωτοψαλτης Γ. Λαζαριδης , ειναι φαινομενο φωνης (υψιφωνος) . Του εχω καμει εκπομπη παλαιωτερα .
Απο σχετικο βιβλιο του απο Αιγιον πρωτοψαλτη και συγγραφεα και εκλεκτου φιλου κ. Φιλιππα Οικονομου , επισυναπτω φωτο και βιογραφικο του κ. Γιωργου Λαζαριδη .

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ αγαπητε κ.Βαγγελη ! Που "βρισκεται" αυτη η εκπομπη ανεβασμενη ?
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ αγαπητε κ.Βαγγελη ! Που "βρισκεται" αυτη η εκπομπη ανεβασμενη ?

Αληθως Ανεστη .
Αγαπητε Βασιλη
Η εκπομπη αυτη δεν ειναι ανεβασμενη . Στο φορουμ υπαρχουν εκπομπες περιπου των 13 τελευταιων μηνων . Αυτη ειναι παλαιωτερη .
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αληθως Ανεστη .
Αγαπητε Βασιλη
Η εκπομπη αυτη δεν ειναι ανεβασμενη . Στο φορουμ υπαρχουν εκπομπες περιπου των 13 τελευταιων μηνων . Αυτη ειναι παλαιωτερη .

Μηπως ειναι εφικτο να "ανεβει" καποια στιγμη ? Ευχαριστω εκ των προτερων !
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μηπως ειναι εφικτο να "ανεβει" καποια στιγμη ? Ευχαριστω εκ των προτερων !

Οχι προς το παρων (υπαρχουν καποιες δεσμευσεις) .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μάξιμε έχω Μ. Εβδομάδα με Λαζαρίδη (Κατερίνη 1979 - Γράφει η κασέτα μου)
Πρέπει να βρω χρόνο να την ανεβάσω...
Νίκος

Τί θά γίνει μέ αὐτό Νῖκο;

Πρός τό παρόν ἀκοῦστε κάτι πού εἶχε ἀνεβάσει ἀλλοῦ ὁ π. Κουκουζέλης.
Σὲ τὸν τῆς Παρθένου Υἱόν


 
Top