Λάρισα 29-06-2011 : Χερουβικόν πλ. β΄ (βίντεο)

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
όχι ξένο , παράξενο !:D

Υπαρχουν δηλαδη ξενα και παρα-ξενα διαστηματα , ξενες και παρα-ξενες ελξεις (sic) , καθως επισης ξενες και απο-κοσμες εξωπεταστες και αλλα συναφη ! ! ! Που ακριβως ;;;;;;;
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Ο Βασιλικος ειναι αυτο που λεει το ονομα του ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ..Οπως ο Βασιλικος οταν τον πιανουμε στα χερια μας κ τον μυριζουμε μας ευφραινει με το αρωμα που βγαζει ετσι κ εκεινος με τις ψαλμουδιες του γλυκαινει τις καρδιες μας (Λογια του αειμνηστου συγγραφεως κ.Ι.Χατζηφωτη)..
Για το θεμα του Βασιλικου δεν τιθεται προς το παρων θεμα αντικαταστασης κ αυτο ο ανθρωπος μας το δειχνει κ με το παραπανω παρα την κοπωση που εχει στο λαιμο του ολα αυτα τα χρονια κ μιας κ εχεις διατελεσει κ μελος στην χορωδια του θα τα ξερεις καλυτερα..Εμεις που τον αγαπαμε ακομα κ οταν καποια στιγμη αποφασισει να αποσυρθει,και ευκαιριακα να τον δουμε να ψαλλει καπου παλι τις καρδιες μας θα τις γλυκαινει οπως κ στο συγκεκριμενο χερουβικο που ειναι ολο μελωδια αλλα η οποια προερχεται απο τον ιδιο τον Αρχοντα.
 
Last edited by a moderator:
:Δεν έχω ανάγκη να απολογηθώ , ούτε να εξηγώ σε ποιο ψαλτικό ρεύμα "ανήκω ".

Το ρήμα ανήκω δεν μου αρέσει αλλά και οι μουσικές μου καταβολές , οι προτιμήσεις μου και η καταγωγή μου ,λίγο πολύ είναι γνωστά τοις πάσι .
Θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις - επισημάνσεις .
Παρατηρώ λοιπόν ότι στις κατά καιρόν αναρτήσεις , καλές ή κακές από όπου προέρχονται , στάνταρ κάποια μέλη θα εκφράσουν ευχαριστήρια , κάποιοι θα σιωπάσουν και κάποιοι θα αντιδράσουν .
Δηλαδή - επί παραδείγματι , για κάποιον ότι ανεβαίνει από ΕΛΒΥΧ είναι αιρετικό και απαράδεκτο και ότι ανεβαίνει από Βασιλικό ( τυχαία επειδή είναι το θέμα το έγραψα ) είναι καλό και επαινετό .
Και απαγορεύεται στον καθένα να ασκήσει κριτική ακόμα και αν το μάθημα είναι εξεζητημένο ( περί ου ο λόγος ) ή η ανάρτηση δεν είναι καλή . Ενθυμούμε ότι εγώ ο ίδιος έγραψα σε μήνυμα και παρακάλεσα να αποφεύγονται ατυχής αναρτήσεις που αφορούσαν τον ίδιο τον δάσκαλό μου ! (του έκανα κριτική ; ή ήθελα να τον προστατέψω ;)
Ομοίως δέχτηκα επίθεση σε ένα θέμα που αφορούσε βιντεάκι Μ Εβδομάδος με τον αγαπητό καθ όλα Ευγ. Γκίκα (δοξαστικό : Η αμαρτωλός ) όπου πάλι το μέλος ήταν εξεζητημένο και εξωεκκλησιαστικό .
Δεν έχει να κάνει με τα διαστήματα που έγραψε ο αγαπητός Farlekas , ούτε με πεταστές και προβληματικές εκτελέσεις . Είναι αυτο καθ αυτό το μάθημα εξεζητημένο. Ξένη σύνθεση έταιρη , παράτερη , όπως θέλεις χαρακτήρισε την , είναι εξωεκκλησιαστική και δεν συγγενεύει με καμία άλλη γνωστή σύνθεση , κλασική παραδεδομένη .
Είναι βέβαια γνωστό πως όταν γνωστοί πρωτοψάλτες εγνωσμένης αξίας προσκαλούνται να ψάλλουν , επιδίδονται σε αυτοσχεδιασμούς και υπερβάλλουν εαυτόν , για να δικαιολογήσουν την φήμη τους (;) ή για να τους ξανακαλέσουν και τον άλλο χρόνο (;)
Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό ή είναι " κολλημένος" οπαδικά θα έλεγα με την όποια τάση ψαλτική και μουσικό ρεύμα και δεν δέχεται κουβέντα περι αυτού ή είναι μουσικά απεδευτος και δεν αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα .
 
Last edited by a moderator:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αντε ξεφυγαμε παλι....:wink:

Το δικο μου σχολιο για το video,ειναι το εξης:

-Προς τι η παραλαγη στην αρχη του μελους;
-Αν και μεγαλωσα,ακουγωντας Βασιλικο,εν τουτοις ομως τα τελευταια χρονια,δεν νομιζω οτι αποδιδει,οπως καποτε...στα forte του δηλ...
Οποτε καποια στιγμη,θα πρεπει και αυτος να αποχωρησει...Αυτο βεβαια,δε σημαινει οτι δεν αναγνωριζω την αξια του και το εργο του,ετσι;..
Απλα καποια στιγμη,ολοι μας,αποσυρομαστε απο τα καθηκοντα μας,οταν οι δυναμεις μας,αρχιζουν και μας εγκαταλειπουν....Πως να το κανουμε;...
Και ειναι μεγαλο πραγμα,να ξερεις,ποτε θα αποχωρησεις.....:wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αντε ξεφυγαμε παλι....:wink:

Το δικο μου σχολιο για το video,ειναι το εξης:

-Προς τι η παραλαγη στην αρχη του μελους;

Μόνο σ' αυτό συμφωνώ..
τα άλλα είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
:Δεν έχω ανάγκη να απολογηθώ , ούτε να εξηγώ σε ποιο ψαλτικό ρεύμα "ανήκω ".

Το ρήμα ανήκω δεν μου αρέσει αλλά και οι μουσικές μου καταβολές , οι προτιμήσεις μου και η καταγωγή μου ,λίγο πολύ είναι γνωστά τοις πάσι .
Θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις - επισημάνσεις .
Παρατηρώ λοιπόν ότι στις κατά καιρόν αναρτήσεις , καλές ή κακές από όπου προέρχονται , στάνταρ κάποια μέλη θα εκφράσουν ευχαριστήρια , κάποιοι θα σιωπάσουν και κάποιοι θα αντιδράσουν .
Δηλαδή - επί παραδείγματι , για κάποιον ότι ανεβαίνει από ΕΛΒΥΧ είναι αιρετικό και απαράδεκτο και ότι ανεβαίνει από Βασιλικό ( τυχαία επειδή είναι το θέμα το έγραψα ) είναι καλό και επαινετό .
Και απαγορεύεται στον καθένα να ασκήσει κριτική ακόμα και αν το μάθημα είναι εξεζητημένο ( περί ου ο λόγος ) ή η ανάρτηση δεν είναι καλή . Ενθυμούμε ότι εγώ ο ίδιος έγραψα σε μήνυμα και παρακάλεσα να αποφεύγονται ατυχής αναρτήσεις που αφορούσαν τον ίδιο τον δάσκαλό μου ! (του έκανα κριτική ; ή ήθελα να τον προστατέψω ;)
Ομοίως δέχτηκα επίθεση σε ένα θέμα που αφορούσε βιντεάκι Μ Εβδομάδος με τον αγαπητό καθ όλα Ευγ. Γκίκα (δοξαστικό : Η αμαρτωλός ) όπου πάλι το μέλος ήταν εξεζητημένο και εξωεκκλησιαστικό .
Δεν έχει να κάνει με τα διαστήματα που έγραψε ο αγαπητός Farlekas , ούτε με πεταστές και προβληματικές εκτελέσεις . Είναι αυτο καθ αυτό το μάθημα εξεζητημένο. Ξένη σύνθεση έταιρη , παράτερη , όπως θέλεις χαρακτήρισε την , είναι εξωεκκλησιαστική και δεν συγγενεύει με καμία άλλη γνωστή σύνθεση , κλασική παραδεδομένη .
Είναι βέβαια γνωστό πως όταν γνωστοί πρωτοψάλτες εγνωσμένης αξίας προσκαλούνται να ψάλλουν , επιδίδονται σε αυτοσχεδιασμούς και υπερβάλλουν εαυτόν , για να δικαιολογήσουν την φήμη τους (;) ή για να τους ξανακαλέσουν και τον άλλο χρόνο (;)
Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό ή είναι " κολλημένος" οπαδικά θα έλεγα με την όποια τάση ψαλτική και μουσικό ρεύμα και δεν δέχεται κουβέντα περι αυτού (βλέπε Νάσσης ) ή είναι μουσικά απεδευτος και δεν αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα .


να αποσυρθεί και αυτό το μήνημα π. Μάξιμε! Δεν μπορεί να προσβάλετε έτσι η προσωπικότητα δασκάλων, από τα παιδιά τους!! Έλεος
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
να αποσυρθεί και αυτό το μήνημα π. Μάξιμε! Δεν μπορεί να προσβάλετε έτσι η προσωπικότητα δασκάλων, από τα παιδιά τους!! Έλεος
Κρίση ἐπί συντονισμοῦ μέ ΠΜ.
Ἡ κριτική σέ ὅ,τι ἀναρτᾶται προβλέπεται.
Προσωπικές ἀντιπαραθέσεις δέν ἐπιτρέπονται.
Ὅ,τι ἀφοροῦσε σέ προσωπικά, εἴτε ἔγινε ἐπεξεργασία μηνυμάτων εἴτε διαγράφηκαν.​
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Κρίση ἐπί συντονισμοῦ μέ ΠΜ.
Ἡ κριτική σέ ὅ,τι ἀναρτᾶται προβλέπεται.
Προσωπικές ἀντιπαραθέσεις δέν ἐπιτρέπονται.
Ὅ,τι ἀφοροῦσε σέ προσωπικά, εἴτε ἔγινε ἐπεξεργασία μηνυμάτων εἴτε διαγράφηκαν.​


Το ότι προσβάλλονται δάσκαλοι, άνθρωποι, μάλλον δεν μας ενδιαφέρει! Μπορεί βέβαια να συμφωνείτε και με τα γραφόμενα!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το ότι προσβάλλονται δάσκαλοι, άνθρωποι, μάλλον δεν μας ενδιαφέρει! Μπορεί βέβαια να συμφωνείτε και με τα γραφόμενα!

Σίμο, με όλο το θάρρος, διατηρείς μια κουβέντα που εξελισσεται σε προσωπικη κοντρα.
Αν θεωρείς οτι σε κάποια μην υπάρχουν υβρεις εναντίον δασκάλων, μπορείς να τα στείλεις στους συντονιστές.
μεχρι τωρα, δε νομιζω οτι ο π Μαξιμος πηρε τη θέση του ενός ή του άλλου δασκάλου ή σχολής.
Σε παρακαλώ...:)
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Στα 45 πρωτα δευτερόλεπτα ψάλλει κάτι;;
λέει εισαγωγή;;

Τί ακούς εσύ;

Δ.

Προτείνω το βίντεο να μπει και στο θέμα των απηχημάτων (μόνο του, χωρίς τα σχολια). Θα είναι ενδιαφέρον και σε εκείνο το thread.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Σίμο, με όλο το θάρρος, διατηρείς μια κουβέντα που εξελισσεται σε προσωπικη κοντρα.
Αν θεωρείς οτι σε κάποια μην υπάρχουν υβρεις εναντίον δασκάλων, μπορείς να τα στείλεις στους συντονιστές.
μεχρι τωρα, δε νομιζω οτι ο π Μαξιμος πηρε τη θέση του ενός ή του άλλου δασκάλου ή σχολής.
Σε παρακαλώ...:)

Με το μην σβήνει το μήνυμα πέρνει θέση, εάν θέλει να είναι 100% αντικειμενικός. Δεν στέλνω συνήθως ΠΜ γιατί πρέπει οι γνώμες να φαίνονται. Δεν έχω να κρύψω απολύτως τίποτε. Ελπίζω ο πάτερ να διαγράψεις το μήνυμα που θίγει υπερβολικά τον κ. Βασιλικό!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... το μήνυμα που θίγει υπερβολικά τον κ. Βασιλικό!

Ασχέτως αν κανείς συμφωνεί ή διαφωνεί μαζί του, το συγκεκριμένο μήνυμα δεν θίγει κανένα. Εκτός πια κι αν ο ΜΟΝΟΣ τρόπος για να μιλά κανείς για ορισμένους ανθρώπους (γενικώς) είναι δια προσκυνήσεως, λιβανισμού, προηγουμένου... πλυσίματος του στόματος και των συναφών. Μιλάμε για οπαδισμό κακής ποιότητος.
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
-Αν και μεγαλωσα,ακουγωντας Βασιλικο,εν τουτοις ομως τα τελευταια χρονια,δεν νομιζω οτι αποδιδει,οπως καποτε...στα forte του δηλ...
Οποτε καποια στιγμη,θα πρεπει και αυτος να αποχωρησει...Αυτο βεβαια,δε σημαινει οτι δεν αναγνωριζω την αξια του και το εργο του,ετσι;..
Απλα καποια στιγμη,ολοι μας,αποσυρομαστε απο τα καθηκοντα μας,οταν οι δυναμεις μας,αρχιζουν και μας εγκαταλειπουν....Πως να το κανουμε;...
Και ειναι μεγαλο πραγμα,να ξερεις,ποτε θα αποχωρησεις.....:wink:
Το είχα γράψει κι εγώ παλιότερα εδώ με αφορμή μια συμφωνία Βυζαντινής μουσικής στη Ρουμανία όπου ήταν καλεσμένος να ψάλλει.Ο άνθρωπος δεν μπορεί άλλο,παρ'όλα αυτά όμως συνεχίζει και πηγαίνει σε πανηγύρια και συμφωνίες γιατί,εκτός του ότι είναι γλυκά τα λεφτά,κι αυτός όπως και όλοι οι άνθρωποι όταν γεράζουν δεν θέλουν να πιστέψουν ότι δεν αντέχουν άλλο και προσπαθούν μάταια να πείσουν τον εαυτό τους και τους υπόλοιπους ότι ο χρόνος δεν τους νικά...Ξεκινάει το Χερουβικό με κάτω Κε δίεση για Πα και,αντί για απήχημα,χρησιμοποιεί αυτοσχέδια παραλλαγή:confused::confused:Προφανώς για να εντυπωσιάσει!Ύστερα,εξαιτίας της χαμηλής βάσης και της αλλοιωμένης φωνής του,ακούγεται καθ'όλη τη διάρκεια του μαθήματος ένα βουητό σαν βόμβος που καταντάει κουραστικό,εκτός από το Τριάδι όπου προσπαθεί περιστρέφοντας το μέλος στον άνω Δι(ο Θεός να τον κάνει) να περισώσει το κύρος του μέλους...
Πριν 10 χρόνια έκανα πολλά χιλιόμετρα για να πάω να τον ακούσω.Τώρα πια,και να με πληρώσουν,δεν υπάρχει περίπτωση...Θέλω να τον θυμάμαι όπως έψαλλε τότε κι όχι όπως ψάλλει τώρα.Κι όπως είχε πει και κάποιος άλλος:"Καλύτερα να αναρωτιούνται γιατί έφυγες και όχι γιατί δεν φεύγεις..."
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Ενταξει ρε παιδια ο ηχος ακουγεται ετσι γιατι ειναι τραβηγμενο με κινητο κ δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ακουγαμε εκει.Ο κ.Βασιλικος δεν εχει αναγκη τα χρηματα,ουτε τα δικα μου ουτε τα δικα σου ουτε κανενος.Τωρα αν ο ιδιος αισθανθει την αναγκη να σταματησει να εισαι σιγουρος πως θα το κανει,εξαλλου με αυτην την λογικη θα πρεπει να σταματησει να ψαλλει κ ο Ταλιαδωρος που ειναι κ 13 χρονια μεγαλυτερος του κ.Βασιλικου κ θα πρεπει να κατεβει απο το αναλογιο γιατι δεν ευαρεστει τα δικα μας ακουσματα οπως τοτε που ηταν κ οι δυο τους νεοι.Ας τους εχει καλα ο Θεος κ ας περασανε τα χρονια,τουλαχιστον ακομα προσφερουν κ οι δυο τοσο στις εκκλησιες που ειναι οσο κ στα πανηγυρια που πηγαινουνε.Ας μου επιτραπει να πω σε αυτο το σημειο πως ο κ.Βασιλικος απο θεμα φωνητικης κοπωσεως τα εχει δωσει ολα κ στο ερωτημα μου προσφατα που του εκανα στον Αγιο Θωμα για το ποσο εχει ψαλλει ολα αυτα τα χρονια μου απαντησε με μια λεξη..ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ..Τωρα για το ζητημα που γραφεις πως κ να σε πληρωσουνε δεν θα πας να τον ακουσεις νομιζω πως ειναι δικαιωμα σου κ δεν σε αναγκαζει κανεις να το κανεις.
 
Top