Λάρισα 29-06-2011 : Χερουβικόν πλ. β΄ (βίντεο)

aposto

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω βιντεο με τον χερουβικο υμνο σε ηχο πλβ απο τον Αρχοντα Μουσικοδιδασκαλο της Μεγαλης του Χριστου Εκκλησιας κ.Θεοδωρο Βασιλικο ο οποιος ειχε προσκληθει για να ψαλλει στον Πανηγυριζοντα Ιερο Ναο των Αγ.Αποστολων Πετρου και Παυλου στην πολη της Λαρισας την 28-06-2011 και την 29-06-2011.
Στο δεξιο αναλογιο μαζι με τον κ.Βασιλικο καποια στιγμη στο αποθωμεθα μεριμναν ξεπροβαλλει κ ο καλλιφωνος πρωτοψαλτης κ.Ευαγγελος Γκικας διπλα κ αριστερα του κ.Βασιλικου κ διπλα απο τον κ.Γκικα η αφεντια μου οπου μαζι με τον φιλο κ αδερφο κ.Ευαγγελο Γκικα πηγαμε να ακουσουμε τον κ.Βασιλικο στον εν λογω ναο.
Παρα τα 73 του χρονια μπορω να πω οτι η φωνη του δασκαλου ειναι ανεπαναληπτη κ οταν ειμαι κοντα του κ απο εδω στην Αθηνα που βρισκομαι κ εργαζομαι κ οταν καποιες φορες συναντιομαστε κ στην ιδιαιτερη πατριδα μου τον Βολο παντα καταφερνει κ μας συγκινει,ειδικα εκεινη την ημερα στην Λαρισα που βρισκομουνα με αδεια ητανε το κατι αλλο.Ας τον εχει ο Θεος καλα κ θεωρησα χρεος μου να το ανεβασω το εν λογω βιντεακι τουλαχιστον για τους θιασωτες κ θαυμαστες του κ.Βασιλικου.
Υ.Γ..Πολλους χαιρετισμους στον αγαπητο μου φιλο κ.Φωτιο Κερμελιδη..Αδερφε μου το Σαββατοκυριακο θα ανεβω Βολο για το μνημοσυνο του παππου μου,θα ψαλλει ο αδερφος μας κ. καλλιφωνοτατος Πρωτοψαλτης Ευαγγελος Γκικας.Φωτη μου σε περιμενω με τον Βαγγελη στο χωριο μου τον Ριζομυλο Βολου.
Καλη ακροαση..http://www.youtube.com/watch?v=P5AmPprxAwQ&feature=youtube_gdata
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Στα 45 πρωτα δευτερόλεπτα ψάλλει κάτι;;
λέει εισαγωγή;;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
μεταξύ σοβαρού και αστείου να πω:
"Αφού δεν είναι μαθητής του Καρά ή Αγγελόπουλου...
είναι και άρχων...
όλα δεκτά... ε;"
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Μετα το νε που λεει ως απηχημα λεει καποιες νοτες πριν αρχισει να αποδιδει τον χερουβικο υμνο.Ειναι πολυ απλο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
μεταξύ σοβαρού και αστείου να πω:
"Αφού δεν είναι μαθητής του Καρά ή Αγγελόπουλου...
είναι και άρχων...
όλα δεκτά... ε;"

Τι το ευκοπώτερον, τί το προτιμότερον; ένας πλάγιος του β με ορθά διαστήματα, ακόμα και με παραλλαγή στην αρχή επ εκκλησίαις, ή ένας πλάγιος του β με νόθα, ψευδή, αλλοιωμένα και παραποιημένα διαστήματα; Φοβούμαι ότι το διαφαινόμενο ως λειτουργικά σόλοικο είναι οικείο στο ελληνορθόδοξο αφτί, και υπηρετείται ο λόγος με ένδυμα τη ρωμέικη μουσική ώστε μυστικώς να εικονίζεται η υπερφυής τέλεση του υπέρτατου Μυστηρίου, ενώ στην περίπτωση των δύσηχων, βάρβαρων ήχων η καρδιά δύσκολα αναπαύεται, και η όχληση απλώς υπομιμνήσκει το χθαμαλόν αλλά και το ανύποιστο της εγωτικότητας που μασκαρεύει φτιασιδωμένα με κακέκτυπα νεχεανές τον προκλητικότατο φαρισαϊσμό της...

Δ.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Δεν χρειαζεται να ερχομαστε σε προστριβες κ ας μην ανοιγουμε τετοιες συζητησεις.Ενταξει αν το ψαλτολογιον ειναι μονο σελιδα ορισμενων κ οχι ολων των μελων τοτε κ γω θα αποσυρω το βιντεο που οπως ειπα κ στην αρχη πηγαινει στους φιλους κ θαυμαστες του κ.Βασιλικου.Αν καποιοι θελουν να διακωμωδουν οτι ανεβαζουμε τοτε πια κ γω δεν εχω θεση σε αυτην την σελιδα.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τι το ευκοπώτερον, τί το προτιμότερον; ένας πλάγιος του β με ορθά διαστήματα, ακόμα και με παραλλαγή στην αρχή επ εκκλησίαις, ή ένας πλάγιος του β με νόθα, ψευδή, αλλοιωμένα και παραποιημένα διαστήματα;
Τα διαστήματα είναι το θέμα εδώ;

Φοβούμαι ότι το διαφαινόμενο ως λειτουργικά σόλοικο είναι οικείο στο ελληνορθόδοξο αφτί, και υπηρετείται ο λόγος με ένδυμα τη ρωμέικη μουσική ώστε μυστικώς να εικονίζεται η υπερφυής τέλεση του υπέρτατου Μυστηρίου, ενώ στην περίπτωση των δύσηχων, βάρβαρων ήχων η καρδιά δύσκολα αναπαύεται, και η όχληση απλώς υπομιμνήσκει το χθαμαλόν αλλά και το ανύποιστο της εγωτικότητας που μασκαρεύει φτιασιδωμένα με κακέκτυπα νεχεανές τον προκλητικότατο φαρισαϊσμό της...
Δ.

της εγωτικότητας που μασκαρεύει φτιασιδωμένα με κακέκτυπα νεχεανές τον προκλητικότατο φαρισαϊσμό της... :eek:
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Δεν χρειαζεται να ερχομαστε σε προστριβες κ ας μην ανοιγουμε τετοιες συζητησεις.Ενταξει αν το ψαλτολογιον ειναι μονο σελιδα ορισμενων κ οχι ολων των μελων τοτε κ γω θα αποσυρω το βιντεο που οπως ειπα κ στην αρχη πηγαινει στους φιλους κ θαυμαστες του κ.Βασιλικου.Αν καποιοι θελουν να διακωμοδουν οτι ανεβαζουμε τοτε πια κ γω δεν εχω θεση σε αυτην την σελιδα.

Για συγγνώμη!
Όταν ανεβάζουμε π.χ. κανόνα από την ΕΛΒΥΧ (που δεν είμαι μαθητής του Αγγελόπουλου, ούτε θιασώτης του συστήματος "Καρά") γεμίζουμε σελίδες με φασματογραφίσεις, σχολιασμούς και άλλα και όλοι οι υπόλοιποι είναι στο απυρόβλητο; δεν το δέχομαι προσωπικά.
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Αδερφε μου απο εμενα τουλαχιστον μπορεις να το δεις κ μονος σου πως για τον κ. Αγγελοπουλο κ τον κ.Καρα δεν εχω πει το παραμικρο κ ουτε εχω γραψει κατι αρνητικο στις σελιδες τους κ ας μην συμφωνω με τον τροπο της αποδοσης των υμνων.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Δεν χρειαζεται να ερχομαστε σε προστριβες κ ας μην ανοιγουμε τετοιες συζητησεις.
Το απαγορεύει κανείς αυτό;
Ενταξει αν το ψαλτολογιον ειναι μονο σελιδα ορισμενων κ οχι ολων των μελων τοτε κ γω θα αποσυρω το βιντεο που οπως ειπα κ στην αρχη πηγαινει στους φιλους κ θαυμαστες του κ.Βασιλικου
Δεν νομίζω ότι είναι σελίδα "ορισμένων" το Ψαλτολόγιον.
Ούτε κανείς είπε να αποσύρετε το βίντεο.
Δικαιούμαι όμως να κρίνω.
Αν καποιοι θελουν να διακωμωδουν οτι ανεβαζουμε τοτε πια κ γω δεν εχω θεση σε αυτην την σελιδα.
Δε νομίζω ότι διακωμώδησα τον άρχοντα Θ.Β.

Περί φαρισαϊσμών ο λόγος:
1) Φαρισαϊσμός είναι να κρίνεις αυτούς που θές, με διαφορετικά κριτήρια από ότι κρίνεις του "ομοϊδεάτες".
2) Φαρισαϊσμός είναι να βλέπεις λάθη μόνο στους άλλους (του αντιπάλου στρατοπέδου!!!) κι όχι στους "ημετέρους"
3) Φαρισαϊσμός είναι να δικαιολογείς οποιαδήποτε πρακτική "ημετέρου" και να "κατακεραυνώνεις" οποιαδήποτε πρακτική των "άλλων".

Ελπίζω να είμαι σαφής...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Περί φαρισαϊσμών ο λόγος:
1) Φαρισαϊσμός είναι να κρίνεις αυτούς που θές, με διαφορετικά κριτήρια από ότι κρίνεις του "ομοϊδεάτες".
2) Φαρισαϊσμός είναι να βλέπεις λάθη μόνο στους άλλους (του αντιπάλου στρατοπέδου!!!) κι όχι στους "ημετέρους"
3) Φαρισαϊσμός είναι να δικαιολογείς οποιαδήποτε πρακτική "ημετέρου" και να "κατακεραυνώνεις" οποιαδήποτε πρακτική των "άλλων".

Ελπίζω να είμαι σαφής...

4 ή μάλλον 1) Φαρισαϊσμός είναι να θεωρείς τον εαυτό σου πεντακάθαρο και να αποστρέφεσαι τους άλλους αφού εσύ δεν είσαι ώσπερ οι λοιποί, αφού εσύ κάνεις αυτό κ κείνο, ενώ οι άλλοι πλέουν σε πελάγη αμαρτίας και άγνοιας.... Κάτι που καθημερινά βλέπουμε και βιώνουμε σε διάφορα διαδικτυακά βήματα ορθοδόξου διαλόγου....

Δ.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
4 ή μάλλον 1) Φαρισαϊσμός είναι να θεωρείς τον εαυτό σου πεντακάθαρο και να αποστρέφεσαι τους άλλους αφού εσύ δεν είσαι ώσπερ οι λοιποί, αφού εσύ κάνεις αυτό κ κείνο, ενώ οι άλλοι πλέουν σε πελάγη αμαρτίας και άγνοιας.... Κάτι που καθημερινά βλέπουμε και βιώνουμε σε διάφορα διαδικτυακά βήματα ορθοδόξου διαλόγου....
Δ.
ok. Εγώ είμαι ο πρώτος αμαρτωλός και το παραδέχομαι.
Πάντως δεν κατηγόρησα κανένα για "αμαρτίες".
Και τα περί Φαρισαϊσμού τα λέω γενικώς για όλες τις "τάσεις"...
Τώρα για θέματα πρακτικής εφαρμογής εάν βλέπω τα πράγματα διαφορετικά, αν τα προσεγγίζω διαφορετικά κι αν πράττω διαφορετικά, έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω, ούτε θεώρησα τον εαυτό μου καλύτερο ψάλτη, σε ένα μικρό και ταπεινό ναό ψάλλω και ούτε έχω βλέψεις για μεγαλύτερες τιμές, ούτε υποχρεώνω κανένα να συμφωνεί μαζί μου, ούτε υποχρεώνω κανένα να μή ψάλλει όπως θέλει και θεωρεί σωστό να κάνει.

Στο συγκεκριμένο θέμα τώρα:
Το συγκεκριμένο ψάλσιμο του άρχοντος Θ.Β. παρά την όντως εντυπωσιακή και σπάνια φωνή του, το θεωρώ επιτηδευμένο.
Αν θεωρηθεί το ψάλσιμο της παραδοσιακής μελωδίας του Κανόνος από την ΕΛΒΥΧ μια φορά επιτηδευμένο, που κι εμένα το άκουσμα με ξένισε, αυτό το θεωρώ δεκάκις επιτηδευμένο αλλά και μή κατάλληλο για την λατρεία. Νομίζω είμαι σαφής στην κριτική μου.
Δε μπαίνω σε θέματα θεωρητικά.
Και εγώ ως κρίνων κρίνομαι.
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Δεν χρειαζεται να μπαινουμε σε τετοιου ειδους διαλογου,αυτοι οι μεγαλοι δασκαλοι ειναι Αρχοντες σε ολα τους η οποια κριτικη δικη μας δεν επηρεαζει το τεραστιο εργο που μας εχουν αφησει κ που συνεχιζουν να μας αφηνουν οι εν ζωη Αρχοντες κ πρωτοψαλτες παραλληλα.Ενα ειναι το σιγουρο ομως πως ολοι τους ανεξαρτητως το υφος που υπηρετουν τουλαχιστον δοξαζουν τον Θεο μας,ας τους εχει λοιπον ο Θεος καλα κ εμεις ας παιρνουμε κ απο τους αποθνησκοντες κ απο αυτους που συνεχιζουν να μας δασκαλευουν ειτε με το υφος ειτε με την φωνη τους η κ με τα 2 μαζι.Ας τελειωσει εδω λοιπον κ ας μη γινομαστε εμεις οι ιδιοι συγχρονοι φαρισαιοι γιατι το ψαλτολογιον ειναι μια σελιδα που μας φιλοξενει κ αλλιμονο αν πεφτουμε στην παγιδα του εγωισμου μας κ παρεκτρεπομαστε μεταξυ μας με σχολια που δεν αρμοζουν,φανταστειτε ενα νεο μελος που ενδιαφερεται να μαθει κ να ακουσει Βυζαντινη Μουσικη τι θα βαλει στο μυαλο του οταν δει τετοιου ειδους καυστικα σχολια σε ολες τις σελιδες των Πρωτοψαλτων νομιζω οτι θα πει..ειναι αραγε οι χριστιανοι ετσι??Κ να στε σιγουροι πως εμεις θα μαστε υπαιτιοι που θα τον διωξουμε γιατι εμεις οι ιδιοι πολλες φορες βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας.Δεν εχουμε να χωρισουμε κατι.Ας τους εχει λοιπον καλα ο Θεος ολους τους Πρωτοψαλτες κ μεις ας παιρνουμε απο αυτους οτι μπορουμε.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
ok. Εγώ είμαι ο πρώτος αμαρτωλός και το παραδέχομαι.
Πάντως δεν κατηγόρησα κανένα για "αμαρτίες".
Και τα περί Φαρισαϊσμού τα λέω γενικώς για όλες τις "τάσεις"...
Τώρα για θέματα πρακτικής εφαρμογής εάν βλέπω τα πράγματα διαφορετικά, αν τα προσεγγίζω διαφορετικά κι αν πράττω διαφορετικά, έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω, ούτε θεώρησα τον εαυτό μου καλύτερο ψάλτη, σε ένα μικρό και ταπεινό ναό ψάλλω και ούτε έχω βλέψεις για μεγαλύτερες τιμές, ούτε υποχρεώνω κανένα να συμφωνεί μαζί μου, ούτε υποχρεώνω κανένα να μή ψάλλει όπως θέλει και θεωρεί σωστό να κάνει.

Στο συγκεκριμένο θέμα τώρα:
Το συγκεκριμένο ψάλσιμο του άρχοντος Θ.Β. παρά την όντως εντυπωσιακή και σπάνια φωνή του, το θεωρώ επιτηδευμένο.
Αν θεωρηθεί το ψάλσιμο της παραδοσιακής μελωδίας του Κανόνος από την ΕΛΒΥΧ μια φορά επιτηδευμένο, που κι εμένα το άκουσμα με ξένισε,
αυτό το θεωρώ δεκάκις επιτηδευμένο αλλά και μή κατάλληλο για την λατρεία
. Νομίζω είμαι σαφής στην κριτική μου.
Δε μπαίνω σε θέματα θεωρητικά.
Και εγώ ως κρίνων κρίνομαι.

Μαλιστα ! Αποψη σας καθ'ολα σεβαστη ! ΞΕΝΟΝ ακουσμα το θεωρειτε ;
 
Δεν χρειαζεται να μπαινουμε σε τετοιου ειδους διαλογου,αυτοι οι μεγαλοι δασκαλοι ειναι Αρχοντες σε ολα τους η οποια κριτικη δικη μας δεν επηρεαζει το τεραστιο εργο που μας εχουν αφησει κ που συνεχιζουν να μας αφηνουν οι εν ζωη Αρχοντες κ πρωτοψαλτες παραλληλα.Ενα ειναι το σιγουρο ομως πως ολοι τους ανεξαρτητως το υφος που υπηρετουν τουλαχιστον δοξαζουν τον Θεο μας,ας τους εχει λοιπον ο Θεος καλα κ εμεις ας παιρνουμε κ απο τους αποθνησκοντες κ απο αυτους που συνεχιζουν να μας δασκαλευουν ειτε με το υφος ειτε με την φωνη τους η κ με τα 2 μαζι.Ας τελειωσει εδω λοιπον κ ας μη γινομαστε εμεις οι ιδιοι συγχρονοι φαρισαιοι γιατι το ψαλτολογιον ειναι μια σελιδα που μας φιλοξενει κ αλλιμονο αν πεφτουμε στην παγιδα του εγωισμου μας κ παρεκτρεπομαστε μεταξυ μας με σχολια που δεν αρμοζουν,φανταστειτε ενα νεο μελος που ενδιαφερεται να μαθει κ να ακουσει Βυζαντινη Μουσικη τι θα βαλει στο μυαλο του οταν δει τετοιου ειδους καυστικα σχολια σε ολες τις σελιδες των Πρωτοψαλτων νομιζω οτι θα πει..ειναι αραγε οι χριστιανοι ετσι??Κ να στε σιγουροι πως εμεις θα μαστε υπαιτιοι που θα τον διωξουμε γιατι εμεις οι ιδιοι πολλες φορες βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας.Δεν εχουμε να χωρισουμε κατι.Ας τους εχει λοιπον καλα ο Θεος ολους τους Πρωτοψαλτες κ μεις ας παιρνουμε απο αυτους οτι μπορουμε.

συνονόματε .....
τζάμπα το έκαναν ή με το αζημίωτο ;
ότι κάποιος είναι μεγάλος ερμηνευτής , διαθέτει μεγάλη φωνή , πάει να πει ότι είναι και μουσικοδιδάσκαλος ;
....ο Άρχων Ευθυμιάδης - κράτιστος των θεωρητικών - δεν είχε ιδιαίτερο φωνητικό τάλαντο ....
Με το ίδιο σκεπτικό , να πηγαίναμε να μάθουμε αρμονία στον .......Καζαντζίδη !!!

Μην μας θολώνει την κρίση το πάθος και ο υπερβάλλον ζήλος .
Όλοι έχουμε ακούσει Βασιλικό , όλοι έχουμε στο αρχείο μας κασσέτες και cd του και όλοι κάτι έχουμε διδαχθεί .
Έχω γράψει και παλαιότερα ότι συνεργάστηκα , ήμουν μέλλος στη χορωδία του σε εκδηλώσεις και εκτιμώ τον άνθρωπο .
Αυτό δεν με εμποδίζει να γράψω όμως και κάποιες αλήθειες .
Αν έχουν πέσει στα χέρια σου βιβλία του ΘΒ αφου είσαι "φαν" , πες την γνώμη σου ...... γιατί εγώ του την είπα και όχι μόνο δεν ενοχλήθηκε αλλά το εκτίμησε κι όλας λέγοντας ότι
" έχεις δίκιο , εγώ φταίω που εμπιστεύθηκα τον ..... για να τα διορθώσει .....! "
Και ένα τελευταίο . Καλό είναι να ξέρεις πότε να αποχωρείς .
Ο Καραμάνης αποχώρησε από το αναλόγιο στα "φόρτε του "
 
Top