Λάθος Διπτύχων της Εκκλησίας της Ελλάδος για την ερχόμενη Κυριακή

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γεια σας. Στα δίπτυχα αναφέρεται ως Δόξα των Αίνων "το Β' Εωθινόν, Μετά Μύρων".

Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι...πρόκειται για λάθος έτσι δεν είναι; Το β' εωθινόν το ψάλλαμε τη προηγούμενη Κυριακή και εκτός των άλλων, ως εωθινό ευαγγέλιο, εξαποστειλάρια κτλ ορίζονται (σωστά) τα " γ' ".
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Ναι εχει γίνει λάθος το παρατηρησα και εγώ εχθες αγαπητε Μιχάλη.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Το τυπικό των "διπτύχων" για την προσεχή Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου γράφει ως εωθινό δοξαστικό το δεύτερο "μετά μύρων...".
Όμως γνωρίζουμε ότι αυτό ελέχθη την περασμένη Κυριακή.
Οπότε θα ψάλλουμε το επόμενο, δηλαδή "της Μαγδαληνής Μαρίας...".
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ας καταργηθεί η παρούσα ανάρτηση, ήδη υπάρχει ενημερωτική ανακοίνωση στο forum.
 
Επίσης κάτι σχολαστικό:
Νομίζω ότι εις τα εξαποστειλάρια δεν πρέπει να ψαλούν μετά το γ΄ αναστάσιμον «τα του Μηναίου», αλλά ή θα ψαλεί μόνον το γ΄ αναστάσιμον μετά του θεοτοκίου αυτού ή και εκ του μηναίου μόνον το του Ιερομάρτυρος μετά του θεοτοκίου αυτού (όχι το του Αποστόλου).
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γεια σας. Επανέρχομαι για την ερχόμενη Κυριακή (19-2) όπου αναγράφεται το η' εωθινό (τα της Μαρίας δάκρυα), το οποίο εψάλλη προχθές. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι, θα πούμε το θ' εωθινό.
(την επόμενη Κυριακή 26-1, σωστά γράφει το ι' εωθινό).

ΥΓ. Δεν κρίνω κανέναν, οποιοδήποτε ανθρώπινο έργο είναι αναπόφευκτο να έχει κανα λαθάκι, απλώς τα επισημαίνω για να ψαλλεί το σωστό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μιχάλη εἶσαι σεμνός καί εὐγενής!
Ἤδη ὁ κ. Ἀνατολικιώτης ἀπό 13 τοῦ μηνός τό ἐπισημαίνει στήν ἱστοσελίδα του
http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=434&t=1773&p=6741#p6741
Γιὰ τὴν ἐρχόμενη Κυριακὴ 19/1/2020 στὸ Κανονάριον τῶν Διπτύχων 2020 στοὺς αἴνους (σελ. 85 τῶν Διπτύχων) σημειώθηκε ἐκ παραδρομῆς ὡς δοξαστικὸν τὸ η΄ ἑωθινόν, ἐνῷ τὸ σωστὸ εἶναι τὸ θ΄ ἑωθινόν, ὅπως φαίνεται καὶ στὴν ἀρχὴ τῆς Κυριακῆς (σελ. 84 τῶν Διπτύχων) ἀλλὰ καὶ στὸν Κυριακοδρόμιο πίνακα τοῦ ἔτους (σελ. 60 τῶν Διπτύχων).
 
Top