[Ερώτηση] Λάθη στο κοινωνικό Αινείτε του βαρέος του Πέτρου από την Πανδέκτη σελ. 523-525

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν 2 λάθη στο εν λόγω κοινωνικό και ζητώ επιβεβαίωση.
--1ο στη μέση της 5ης σειράς της σελ 524 οπου η διατονική φθορά του Γα πρέπει να μπει στον προηγούμενο φθόγγο με το κλάσμα και οχι σε αυτόν με το γοργό που ειναι τώρα,
--και 2ο στην αρχή της δεύτερης σειράς της σελ. 525 το ολίγον με το κλάσμα οπου εχει πάνω του την διατονική φθορά του Δι πρέπει να ειναι ελαφρόν (δύο φωνές κάτω -τονικότητα Δι).
Τα εχω σημειώσει στις παρακάτω 2 σελιδες PDF για να γινουν ευκολα αντιληπτά.

Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • σελ 524.pdf
    1.7 MB · Views: 58
  • σελ 525.pdf
    1.5 MB · Views: 50
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν 2 λάθη στο εν λόγω κοινωνικό και ζητώ επιβεβαίωση.
--1ο στη μέση της 5ης σειράς της σελ 524 οπου η διατονική φθορά του Γα πρέπει να μπει στον προηγούμενο φθόγγο με το κλάσμα και οχι σε αυτόν με το γοργό που ειναι τώρα,
--και 2ο στην αρχή της δεύτερης σειράς της σελ. 525 το ολίγον με το κλάσμα οπου εχει πάνω του την διατονική φθορά του Δι πρέπει να ειναι ελαφρόν (δύο φωνές κάτω -τονικότητα Δι).
Τα εχω σημειώσει στις παρακάτω 2 σελιδες PDF για να γινουν ευκολα αντιληπτά.

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα!
Με το 1ο θα διαφωνούσα, μιας και ο φθόγγος που δείχνει η φθορά είναι ο Γα, στον οποίον και τίθεται στο παρόν σημείο. Γιατί να μπει στον προηγούμενον, που είναι Πα;
Με το 2ο θα συμφωνούσα.

Ευχαριστώ! :)
 
Καλησπέρα!
Με το 1ο θα διαφωνούσα, μιας και ο φθόγγος που δείχνει η φθορά είναι ο Γα, στον οποίον και τίθεται στο παρόν σημείο. Γιατί να μπει στον προηγούμενον, που είναι Πα;
Με το 2ο θα συμφωνούσα.

Ευχαριστώ! :)

Εχεις δίκιο για το πρώτο το ειδα βιαστικά!!
Ευχαριστώ
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εχεις δίκιο για το πρώτο το ειδα βιαστικά!!
Ευχαριστώ

Παρακαλώ!
Παρεμπιπτόντως, συγχαρητήρια για την επιλογή του μέλους!! Το θεωρώ απ'τα κορυφαία σε σύνθεση και δυσκολία και δείχνει υπέροχα την σχέση του βαρέος διατονικού με τον πλ β.

Ευχαριστώ! :)
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν 2 λάθη στο εν λόγω κοινωνικό και ζητώ επιβεβαίωση.
--1ο στη μέση της 5ης σειράς της σελ 524 οπου η διατονική φθορά του Γα πρέπει να μπει στον προηγούμενο φθόγγο με το κλάσμα και οχι σε αυτόν με το γοργό που ειναι τώρα,
--και 2ο στην αρχή της δεύτερης σειράς της σελ. 525 το ολίγον με το κλάσμα οπου εχει πάνω του την διατονική φθορά του Δι πρέπει να ειναι ελαφρόν (δύο φωνές κάτω -τονικότητα Δι).
Τα εχω σημειώσει στις παρακάτω 2 σελιδες PDF για να γινουν ευκολα αντιληπτά.

Ευχαριστώ.

Το λάθος είναι στην πρώτη σειρά της σ. 525.
Στο πρώτο -χε- (Πεταστή-Αντικένωμα-Απλή) θέλει Ελαφρόν επί της Πεταστής (επιβεβαιωμένο και από χειρόγραφο παλαιάς γρ.).
Στο δεύτερο -χε- επί του Ίσου στο τέλος της 1ης σειράς, θέλει Κλιτόν (το οποίο λύνεται στη 2η σειρά, η οποία είναι σωστή).(πρβλ. τα "και τη ζωοποιώ" στα Χερουβικά του Γρηγορίου π.χ.).
Επίσης, στην 4η σειρά, η μαρτυρία του ζω' πρέπει να είναι διατονική (σύμφωνα τουλάχιστον με τη διατονική φθορά που βάζει η Πανδέκτη. Στο χφ. δεν φαίνεται κάτι)
 
Παρακαλώ!
Παρεμπιπτόντως, συγχαρητήρια για την επιλογή του μέλους!! Το θεωρώ απ'τα κορυφαία σε σύνθεση και δυσκολία και δείχνει υπέροχα την σχέση του βαρέος διατονικού με τον πλ β.

Ευχαριστώ! :)

Αγαπητέ Βαἰε
δεν ξέρω πως ενώνεις εσύ αυτούς τους ήχους αλλά βλέπω πόσο υπέροχα τους ενώνει ο μάστορας Πέτρος ο Λαμπαδἀριος!!!
Δεν εχω ψάξει βέβαια ολα τα κοινωνικά που υπάρχουν ομως οσα άλλα εχω
κοιτάξει και ψάλει δεν ειναι ...Πέτρος.
Σε σημείο που εχω κάνει εναν μεταξύ σοβαρού και αστείου διαχωρισμό.
στα κοινωνικά του Πέτρου και ...στα άλλα κοινωνικα.:)
 
Το λάθος είναι στην πρώτη σειρά της σ. 525.
Στο πρώτο -χε- (Πεταστή-Αντικένωμα-Απλή) θέλει Ελαφρόν επί της Πεταστής (επιβεβαιωμένο και από χειρόγραφο παλαιάς γρ.).
Στο δεύτερο -χε- επί του Ίσου στο τέλος της 1ης σειράς, θέλει Κλιτόν (το οποίο λύνεται στη 2η σειρά, η οποία είναι σωστή).(πρβλ. τα "και τη ζωοποιώ" στα Χερουβικά του Γρηγορίου π.χ.).
Επίσης, στην 4η σειρά, η μαρτυρία του ζω' πρέπει να είναι διατονική (σύμφωνα τουλάχιστον με τη διατονική φθορά που βάζει η Πανδέκτη. Στο χφ. δεν φαίνεται κάτι)
Αρβανίτη δεν παιζεσαι!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Το λάθος είναι στην πρώτη σειρά της σ. 525.
Στο πρώτο -χε- (Πεταστή-Αντικένωμα-Απλή) θέλει Ελαφρόν επί της Πεταστής (επιβεβαιωμένο και από χειρόγραφο παλαιάς γρ.).
Στο δεύτερο -χε- επί του Ίσου στο τέλος της 1ης σειράς, θέλει Κλιτόν (το οποίο λύνεται στη 2η σειρά, η οποία είναι σωστή).(πρβλ. τα "και τη ζωοποιώ" στα Χερουβικά του Γρηγορίου π.χ.).
Στα άνω συμφωνώ και επαυξάνω κι εγώ το ελαφρόν σκέφτηκα γιατί είναι γνωστή γραμμή και όντως η θέση στο δεύτερο εννοείται κλιτόν.


Επίσης, στην 4η σειρά, η μαρτυρία του ζω' πρέπει να είναι διατονική (σύμφωνα τουλάχιστον με τη διατονική φθορά που βάζει η Πανδέκτη. Στο χφ. δεν φαίνεται κάτι)

Σε αυτό όμως θα εκφράσω αν όχι την διαφωνία μου τον έντονο ενδοιασμό μου. Διότι δεν είναι η μόνη φορά που βάζουν μαρτυρία τρίτου στον διατονικό ζω στα βιβλία της νέας μεθόδου χωρίς να προηγείται φθορά, δεν μπορεί όλα αυτά να είναι τυπογραφικά λάθη...
Η δική μου γνώμη λοιπόν είναι ότι εδώ δεν είναι τυχαία αλλά ούτε απόλυτα λάθος η μαρτυρία (θα έλεγα καταχρηστικώς ότι είναι μια καταχρηστική μαρτυρία.. :D ), θέλει να μας πει ότι ο ζω αν και διατονικός είναι χαμηλός! και κάνει τετράχορδο με τον φυσικό, (και όχι υψωμένο) Γα.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Βαἰε
δεν ξέρω πως ενώνεις εσύ αυτούς τους ήχους αλλά βλέπω πόσο υπέροχα τους ενώνει ο μάστορας Πέτρος ο Λαμπαδἀριος!!!
Δεν εχω ψάξει βέβαια ολα τα κοινωνικά που υπάρχουν ομως οσα άλλα εχω
κοιτάξει και ψάλει δεν ειναι ...Πέτρος.
Σε σημείο που εχω κάνει εναν μεταξύ σοβαρού και αστείου διαχωρισμό.
στα κοινωνικά του Πέτρου και ...στα άλλα κοινωνικα.:)

εγώ τους ενώνω όπως δείχνει ο Πέτρος :wink:
αλλά εδώ παίζεται παιχνίδι διπλοπαραλλαγής και η φθορά το δείχνει καθαρά :)


Χαθήκαμε.:)
Ποια είναι η σχέση τους δηλαδή;
ρώτα τον από πάνω σου να σου πει ή να σου στείλει link όπου εξηγεί τέτοια πράγματα. Εγώ και να ήθελα, δεν θα μπορούσα να το εξηγήσω με απλά λόγια, παρότι το καταλαβαίνω ως φαινόμενο...


Ευχαριστώ! :)
 
Top