Κ02. Τῆς Θεοτόκου (Συνήθεις - Προεόρτιες Εἰσοδίων - Εὐαγγελισμοῦ)

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι σύντομοι Ειρμοί των καταβασιών...
 

Attachments

  • Καταβασίες Ανοίξω το στόμα μου (σύντομες).pdf
    235.8 KB · Views: 2,278
  • Ανοίξω σύντομες.mel
    15.4 KB · Views: 308
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι ίδιοι Ειρμοί, με τις αλλαγές που παρεμβάλονται λόγω της προεορτίου περιόδου των Εισοδίων της Θεοτόκου.
Πηγή: "Συλλειτουργικόν". Έκδοση Ιεράς μονής Σίμωνος Πέτρας (σελ.226).
 

Attachments

  • Καταβασίες Ανοίξω (σύντομες εισοδίων).pdf
    160.2 KB · Views: 1,244
  • Ανοίξω σύντομες (εισοδίων).mel
    15.4 KB · Views: 154
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η δακτυλογράφηση έγινε από το Ειρμολόγιο Πέτρου Λαμπαδαρίου (1825) εξήγηση Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος. Λόγω του ότι στο βιβλίο οι καταβασίες αναφέρονται στον Ευαγγελισμό, έγιναν οι απαραίτητες μετατροπές στο κείμενο, χωρίς αλλαγές στο μέλος του συνθέτη. Σε αυτό το θέμα θα ανέβουν και οι ειρμοί της Θ΄ Ωδής που αναφέρονται στον Ευαγγελισμό και στα Εισόδια της Θεοτόκου.
 

Attachments

  • Καταβασίες της Θεοτόκου Πέτρου Λαμπαδαρίου (αργές).pdf
    223.1 KB · Views: 1,136
  • Ανοίξω αργές.mel
    23.3 KB · Views: 157

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι δύο ειρμοί, πάντα με τις απαραίτητες αλλαγές στο κείμενο. Σε αυτή του Ευαγγελισμού, έπρεπε να γίνει και μία μικρή μουσική τροποποίηση πριν το τέλος.
 

Attachments

  • Καταβασία Θ΄ Ωδής Εισοδίων.pdf
    79.4 KB · Views: 525
  • Καταβασία Θ΄ Ωδής Ευαγγελισμού.pdf
    92.6 KB · Views: 491
  • Καταβασία Θ΄ Ωδής Εισοδίων.mel
    7.6 KB · Views: 110
  • Καταβασία Θ΄ Ωδής Ευαγγελισμού.mel
    7.3 KB · Views: 91

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνεβάζω ἀπό χειρόγραφό μου τίς καταβασίες <Ἀνοίξω τό στόμα μου...> σέ σύντομο μέλος, καθῶς καί δύο παραλλαγές γιά <Τήν τιμιωτέραν...> σέ λέγετο.

Κατεγράφησαν πρό ἐτῶν, ὅπως τά ἀποδίδει ἡ χορωδία τοῦ Θεοδώρου Βασιλικοῦ σέ κάποια κασσέτα, ἀκριβῶς δέν ἐνθυμοῦμαι.

Φυσικά, ὑπάρχουν τά ὀρθογραφικά λαθάκια. Ἄν κάποιος μπορεῖ νά τίς διορθώσει καί ξανα-ἀνεβάσει γραμμένες σέ ὑπολογιστή, νομίζω ὅτι θά 'ναι τό ἰδανικό.
 

Attachments

  • καταβασίες Θεοτόκου (υπό χορωδίας Βασιλικού).pdf
    1.7 MB · Views: 593

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ανεβάζω τους ειρμούς των Κανόνων σε σύντομον μέλος Πέτρου Βυζαντίου.
Ο ειρμός της Θ' ωδής από τον π. Κωνσταντίνο Παπαγιάννη.
 

Attachments

  • Image-001.png
    221.3 KB · Views: 96
  • Image-002.png
    244.7 KB · Views: 41
  • Image-003.png
    200.9 KB · Views: 34
  • Image-004.png
    102.6 KB · Views: 34
  • Image-005.png
    104.4 KB · Views: 42
  • Petros_Byzantios_Eirmoi_Eyaggelismos.pdf
    272.3 KB · Views: 301
Last edited by a moderator:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Και το αργόν μέλος των Καταβασιών Πέτρου Λαμπαδαρίου εδώ για την εορτή του Ευαγγελισμού.
Η Καταβασία της θ' ωδής είναι από το βιβλίο του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη "Μουσικόν Μηνολόγιον"
Αξίζει κάποιος να προμηθευτεί την σειρά των βιβλίων αυτών και λόγω των σαφών τυπικών διατάξεων
και για την πληρότητα της ύλης αλλά κυρίως για το κλασσικό τρόπο γραφής του π. Κων/νου.
 

Attachments

  • Καταβασίαι_Ευαγγελισμού.pdf
    492.2 KB · Views: 372
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Συγχωνεύθηκαν δύο θέματα σε ένα των Καταβασιών της Θεοτόκου και με τις εναλλαγές για τις εορτές των Εισοδίων και του Ευαγγελισμού. Έγινε επίσης μετατροπή εικόνων σε pdf.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στό συνημμένο ἀρχεῖο θά βρεῖτε τίς καταβασίες τῆς Θεοτόκου "ἀνοίξω τό στόμα μου..." καθῶς καί δύο στίχους τῆς "τιμιωτέρας" σέ ἦχο τέταρτο - λέγετο. Πρόκειται γιά καταγραφή ἀπό ψηφιακό δίσκο ὅπου ψάλλει ἡ χορωδία τοῦ ἄρχοντος μουσικοδιδασκάλου Θεοδώρου Βασιλικοῦ.
Εὐχαριστῶ θερμῶς ὅσους βοήθησαν στήν διόρθωση τῶν ὀρθογραφικῶν λαθῶν. :wink:
 

Attachments

  • Ανοίξω το στόμα μου (Θ.Βασιλικού).pdf
    292 KB · Views: 311

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Στό συνημμένο ἀρχεῖο θά βρεῖτε τίς καταβασίες τῆς Θεοτόκου "ἀνοίξω τό στόμα μου..." καθῶς καί δύο στίχους τῆς "τιμιωτέρας" σέ ἦχο τέταρτο - λέγετο. Πρόκειται γιά καταγραφή ἀπό ψηφιακό δίσκο ὅπου ψάλλει ἡ χορωδία τοῦ ἄρχοντος μουσικοδιδασκάλου Θεοδώρου Βασιλικοῦ.
Εὐχαριστῶ θερμῶς ὅσους βοήθησαν στήν διόρθωση τῶν ὀρθογραφικῶν λαθῶν. :wink:

Αγαπητοί μου φίλοι πρόκειται για καταγραφή που έκανε ο αγαπητός μου φίλος Λεωνίδας στα τέλη της δεκαετίας του 90',από το cd με τίτλο ''Ύμνοι Εσπερινού & Όρθρου'' που ηχογράφησε ο α'ψάλτης Θ.Βασιλικός με τη χορωδία του,για λογαριασμό της Αποστολικής Διακονίας.
 

petrosg

Petros Gonatas
Καλησπέρα σας.

Μήπως έχει κάποιος τις σύντομες από το βιβλίο του Σωτ. Αρβανίτη "Αναστάσιμος Όρθρος" σε PDF για να τις ανεβάσει;

Ευχαριστώ.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς

Κατά πολίτικη παράδοση, οἱ καταβασίες τῆς Θεοτόκου <<ἀνοίξω τό στόμα μου...>> ψάλλονται καί σέ ρυθμό τρίσημο. Τίς ἔχει σημειωμένες ὁ ἄρχων δομέστιχος κυρ-Δημοσθένης Παϊκόπουλος στό εἱρμολόγιό του. Ἀνηρτήθησαν κι ἐδῶ.
 
Top