Κ. Πρίγγος: Διάφορα

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Ο μεγάλος πρωτοψάλτης και δάσκαλος σε στιγμές μοναδικές παρουσία του Θ.Στανίτσα και του Α.Πέττα.Από κασέτα του αγαπητού κ.Πέττα.Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα-γιατί κατά το παρελθόν υπήρχε έντονη διαμάχη-ας επιληφθούν οι αγαπητοί διαχειριστές-συντονιστές αν υφίστανται πνευματικά δικαιώματα.Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Αίνοι Μ.Τρίτης.MP3
    7.3 MB · Views: 261
  • Ο άγγελος εβόα.MP3
    8 MB · Views: 270
  • Την γαρ σην μήτραν.MP3
    10 MB · Views: 275
  • Ψυχή μου,ψυχή μου.MP3
    5.3 MB · Views: 205
  • Χερουβικό σε ήχο άγια.MP3
    14.5 MB · Views: 289

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Διάφορες μονωδιακές εκτελέσεις από τον μέγιστο Άρχοντα.Γνωστές στους πολλούς αλλά και άγνωστες σε ένα μεγάλο κύκλο ανθρώπων.Απολαύστε τον!!!!!
 

Attachments

  • 02 Σε υμνούμεν πατριαρχικό Πρίγγος.mp3
    4.2 MB · Views: 237
  • 06 Προκαθάρωμεν εαυτούς Πρίγγος.mp3
    9.3 MB · Views: 219

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και αυτά...
 

Attachments

  • 12 Όρθρος ην βαθύς Πρίγγος.mp3
    10.6 MB · Views: 200
  • 16 Ουκ έστιν η βασιλεία Πρίγγος.mp3
    11.7 MB · Views: 213

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Κυριε Παπαζετη πολλες φορες ενα thanks ειναι πολυ λιγο. Σας ευχαριστω και σας ζητω με σεβασμο να συνεχισετε την ηχοαναρτητικη σας προσφορα στην κοινοτητα μας . Να σας εχει καλα ο Θεος
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ακούγοντας Πρίγγο όλο και περισσότερο διαπιστώνω πως πολλές θέσεις ακόμη και ολόκληρα κομμάτια τα οποία έχουν αποδοθεί σε άλλους -ίσως διότι αυτοί τα κατέγραψαν κάτι που πιθανόν να μην είχε κάνει ο Άρχοντας- (δεν θα πω ονόματα και για να μην παρεξηγηθώ αν και εύκολα το διαπιστώνει κανείς αν ακούσει τον αείμνηστο και συνάμα τυγχάνει να έχει τα μουσικά κείμενα:wink:) αρχικά είχαν ψαλλεί απο τον Άρχοντα! Είχε δίκιο ένας καλός μου φίλος ιεροψάλτης ο οποίος προ ετών μου είχε πει πως όλοι από τον Πρίγγο ''έκλεψαν'', απλά δεν είχα φανταστεί το πόσο....:D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ακούγοντας Πρίγγο όλο και περισσότερο διαπιστώνω πως πολλές θέσεις ακόμη και ολόκληρα κομμάτια τα οποία έχουν αποδοθεί σε άλλους -ίσως διότι αυτοί τα κατέγραψαν κάτι που πιθανόν να μην είχε κάνει ο Άρχοντας- (δεν θα πω ονόματα και για να μην παρεξηγηθώ αν και εύκολα το διαπιστώνει κανείς αν ακούσει τον αείμνηστο και συνάμα τυγχάνει να έχει τα μουσικά κείμενα:wink:) αρχικά είχαν ψαλλεί απο τον Άρχοντα! Είχε δίκιο ένας καλός μου φίλος ιεροψάλτης ο οποίος προ ετών μου είχε πει πως όλοι από τον Πρίγγο ''έκλεψαν'', απλά δεν είχα φανταστεί το πόσο....:D
Ιωάννη, από την παράδοση κλέβουν όλοι. Και ο Πρίγγος από αυτήν "τα έκλεψε". Είναι ανάγκη να προσωποποιούμε την παράδοση; Αυτός δεν είχε ένα Ναυπλιώτη να του τα λέει; Δεν ανήκουν σε κανέναν αυτά τα πράγματα και σήμερα θα πρέπει να είμαστε ώριμοι πια να το αντιληφθούμε, εφόσον έχουμε πρόσβαση στα ακούσματα και μπορούμε να διασταυρώσουμε σε ποιον ανήκει τι και αν. Ο Παναγιωτίδης είχε μάθει παιδιόθεν ακουστικά από το Ναυπλιώτη το πως ψάλλονταν τα Χερουβικά της Εβδομάδος του Πέτρου. Εάν τον άκουγες να τα ψάλλει θα έλεγες ότι αυτό είναι μέλος Παναγιωτίδη; Πιστεύω ότι ούτε όλοι αυτοί οι μεγάλοι ψάλτες και δάσκαλοι θα ήθελαν κάτι τέτοιο (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω...). Εάν είχαμε τα μέσα να ακούσουμε και ακόμη παλαιότερους πάλι δεν θα ακούγαμε τα ίδια; Απλά υπήρξαν κάποιοι που συνέχισαν μία παράδοση, αυτό δεν κάνει την παράδοση δικό τους δημιούργημα, τους κάνει άξιους συνεχιστές και δασκάλους για όσους ενδιαφέρονται να την συνεχίσουν με τη σειρά τους. Σίγουρα κάτι παραπάνω έβαλε ο μεν κάτι ο δε, αλλά η παράδοση όταν προσωποποιηθεί χάνει την αίγλη της. Ας μην το επιδιώκουμε λοιπόν. Όταν ο Πρίγγος έλεγε: "έτσι που το ακούτε να το ψάλλετε" δεν εννοούσε ότι "εγώ το λέω έτσι και προ εμού το χάος", αλλά "έτσι το άκουσα, σας το μεταφέρω, ακούστε το και μεταφέρετέ το και σεις". Εάν αυτό δεν είναι παράδοση, τότε τι; Φυσικά, πέρα από το θέμα της ακουστικής μεταλαμπάδευσης υπάρχει και αυτό της γραπτής, όπου ο Πρίγγος έβαλε ένα γερό λίθο, κάτι όντως αναγνωρίσιμο και που αφορά καθαρά στο πρόσωπό του.

Υ.Γ. Δημήτρη excuse me για την παρεμβολή στο ωραίο θέμα.
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ωραίο το μνμ σου Χρήστο και συμφωνώ! (Μάλιστα με την αναφορά σου στον Ναυπλιώτη, ενισχύεις τη παρακάτω μου θέση) Απλώς οσο περισσότερο ακούω τον αείμνηστο Κ.Πρίγγο συνεχώς εντυπωσιάζομαι από τις όμορφες και περίτεχνες (πλούσιες αν θέλετε) θέσεις που λέει στα κομμάτια του τις οποίες αποδίδουμε σε άλλους λόγω των μουσικών κειμένων κ' διότι προφανώς δεν έχουμε ακούσει αρκετά Πρίγγο. Δηλ. θέλω να καταλήξω -και συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος- πως τελικά κακώς χρωματίζουν κάποιοι συγκεκριμένους Πρωτοψάλτες ως μή παραδοσιακούς (αμανετζήδες στη χειρότερη:mad:) διότι όπως συνεχώς διαπιστώνουμε (τουλάχιστον εγώ) πολλά από αυτά ψάλθηκαν πρώτα (ή όχι, δεν έχει τόσο σημασία) από Πρωτοψάλτες του αναστήματος του Κ.Πρίγγου ο οποίος είναι καθολικά αποδεκτός ως γνήσιος εκφραστής του ύφους της εκκλησιαστικής μας μουσικής, με προσφορά ανεκτίμητη!
 
Last edited:
Top