Κ. Πρίγγος - Δίσκος Odeon Records (78 στροφών)

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από το θέμα Ηχογραφήσεις από τον Πατριαρχικό Ναό της δεκαετίας του 1940-50

Εγώ προσωπικά, έκανα ψηφιοποίηση δίσκου 78 στροφών του Κωνσταντίνου Πρίγγου για τις ανάγκες των εκδόσεων των βιβλίων του από την Αποστολική Διακονία, ο οποίος όντως έχει στη μια πλευρά το Δύναμις Όσοι εις Χριστόν και στην άλλη τα Κύριε εκέκραξα (Α΄ήχος) και Πεντηκοστήν εορτάζομεν. Είναι στην κατοχή φίλου Πρωτοψάλτη των Αθηνών, θιασώτη της παραδόσεως και ανθρώπου που αγαπάει αυτό που υπηρετεί προσπαθώντας να το τεκμηριώσει μέσα από την έρευνα. Τον ευχαριστώ και από εδώ για την πολυποίκιλη βοήθειά του (δυστυχώς, δεν έχει άλλους δίσκους). Αυτόν τον δίσκο τον είδα και ξέρω ότι υπάρχει.

Ανεβάζω το Κύριε εκέκραξα για του λόγου το αληθές (τον ειδικό καθαρισμό και την ψηφιοποίηση έκανε ο λίαν αγαπητός φίλος και "μάστορας" στα πράγματα αυτά -και λόγω δουλειάς και λόγω αγάπης και σεβασμού σ' αυτό που κάνει-Νίκος Διονυσόπουλος.
View attachment Κυριε εκεκραξα Πριγγος δισκος 78 στροφων.mp3


Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστούμε πολύ κ. Κωνσταντίνου για την εξαιρετική αυτή ηχογράφηση και τις διαφωτιστικές πληροφορίες.
Πρόκειται για εκδεδομένο δίσκο (με εξώφυλλο και περιεχόμενα) ; Αναγράφεται μήπως η χρονολογία ηχογράφησης/έκδοσης ; Αν όχι, γνωρίζετε εσείς κάτι σχετικό ;
Η φωνή του αειμνήστου Πρίγγου ακούγεται πάντως καθαρή, εύστροφη, χωρίς σημάδια κατάπτωσης ή κόπωσης εκ του γήρατος. Ως προς την εκτέλεση του Κύριε εκέκραξα, τα σχόλια περιττεύουν...απλώς υποδειγματική !!
Θα ήταν μήπως δυνατόν να ακούσουμε και το Πεντηκοστήν εορτάζομεν από τον ίδιο δίσκο (εκτός και αν συμπίπτει με αυτό που έχετε αναρτήσει στην ιστοσελίδα της Αποστολικής Διακονίας) ; Υποθέτω πως προορίζετε το Όσοι εις Χριστόν για το συνοδευτικό CD της Θ. Λειτουργίας...

Πολλές ευχαριστίες και πάλι,
Δημήτριος Ζαγκανάς
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Υπαρχουν ακομα παρα πολλα τετοια δισκακια. Αλλα σας ευχαριστω κ. Κωνσταντινου επειδη αποδεικνυεται επιτελους οτι ειχα δικιο. Ο Πριγγος ειναι στα νειατα του, και υγιεστατος. Καμια σχεση με τις μεταγενεστερες ηχογραφησεις του, αλλα και οι ηχογραφησεις αυτες ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας απο τις του Ναυπλιωτη. Σε καποιες μαλιστα ακουγονται θυμιατα, και ο Πατριαρχης Αθηναγορας σε καταληξη εκφωνησεων.
Ελπιζω καποτε να μαζευτουν και να βγουν και αυτες απο την αφανεια.

Γιαννης
 
Last edited:

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Σας ευχαριστούμε πολύ κ. Κωνσταντίνου για την εξαιρετική αυτή ηχογράφηση και τις διαφωτιστικές πληροφορίες.
Πρόκειται για εκδεδομένο δίσκο (με εξώφυλλο και περιεχόμενα) ; Αναγράφεται μήπως η χρονολογία ηχογράφησης/έκδοσης ; Αν όχι, γνωρίζετε εσείς κάτι σχετικό ;

Να είστε καλά, κ. Ζαγκανά. Επειδή και κάποιος φίλος με ρώτησε έχω να καταθέσω τα εξής:
Ο Πρωτοψάλτης είναι ο Θεόδωρος Βασιλείου. Επικοινώνησα μαζί του και μου είπε ότι έχει φωτογραφήσει το δίσκο και θα μας το δώσει για να ανέβει στο forum (αριθμός δίσκου κλπ) καθώς επίσης και ό,τι άλλο στοιχείο υπάρχει και που ξέρει αυτός.

Σας ανεβάζω και το Πεντηκοστήν εορτάζομεν όπως μου ζητήσατε.
View attachment Πεντηκοστην εορταζομεν Πριγγος δισκος 78 στροφων.mp3

Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπαρχουν ακομα παρα πολλα τετοια δισκακια. Αλλα σας ευχαριστω κ. Κωνσταντινου επειδη αποδεικνυεται επιτελους οτι ειχα δικιο. Ο Πριγγος ειναι στα νειατα του, και υγιεστατος. Καμια σχεση με τις μεταγενεστερες ηχογραφησεις του, αλλα και οι ηχογραφησεις αυτες ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας απο τις του Ναυπλιωτη. Σε καποιες μαλιστα ακουγονται θυμιατα, και ο Πατριαρχης Αθηναγορας σε καταληξη εκφωνησεων.
Ελπιζω καποτε να μαζευτουν και να βγουν και αυτες απο την αφανεια.

Γιαννης

Ναι! Κι όπως όλοι είδαμε, φροντίζετε κι εσείς ιδιαιτέρως γι' αυτό...

Κ. Κωνσταντίνου, θέλω να σας ευχαριστήσω για την ανάρτηση του δίσκου αυτού και να σας ρωτήσω εσείς, που έχετε αναλάβει αυτό το επίπονο έργο της έρευνας, συλλογής και αναδημοσίευσης των έργων και ηχογραφήσεων του Πρίγγου, γνωρίζετε τίποτα σχετικά με τους υπόλοιπους δίσκους; Είναι πράγματι εντυπωσιακό να μη μαρτυρείται από κανέναν άλλον, στο forum τουλάχιστον, κι έχει αποδειχθεί ότι συμμετέχουν άτομα με πολύ μεγάλο κι αξιόλογο αρχείο, η ύπαρξη των δίσκων αυτών. Αν υπάρχουν, να περιμένουμε κάποια έκδοση cd με συγκεντρωμένες όλες αυτές τις ηχογραφήσεις;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε,
Ωραία φωνή, ωραίο ύφος
και προς μαέστρους,
...αυτά είναι ταβυζαντινά ισοκρατήματα!! :wink:
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Κ. Κωνσταντίνου, ... γνωρίζετε τίποτα σχετικά με τους υπόλοιπους δίσκους;
Δυστυχώς, δεν γνωρίζω κάτι άλλο.


Αν υπάρχουν, να περιμένουμε κάποια έκδοση cd με συγκεντρωμένες όλες αυτές τις ηχογραφήσεις;

Από το στόμα σου και στων "εχόντων και κατεχόντων" το ούς.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Ο κ. Βασιλείου μου παρέδωσε σε φωτοτυπίες τα παρακάτω που έχουν σχέση με το δίσκο 78 στροφών του Κ. Πρίγγου. Τον ευχαριστώ και πάλι γι' αυτή του τη χειρονομία και για όλα όσα κατά καιρούς απλόχερα μου έχει προσφέρει.
View attachment φακελλος δισκου.jpg

View attachment 01α.jpg

View attachment 01.jpg

Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο κ. Βασιλείου μου παρέδωσε σε φωτοτυπίες τα παρακάτω που έχουν σχέση με το δίσκο 78 στροφών του Κ. Πρίγγου. Τον ευχαριστώ και πάλι γι' αυτή του τη χειρονομία και για όλα όσα κατά καιρούς απλόχερα μου έχει προσφέρει.
View attachment 5023
View attachment 5024
ATTACH]5025[/ATTACH] Ευχαριστώ.

Αγαπητε Γιωργο
Και σε σενα και στον αγαπητο Θοδωρα (κατα συμπτωση μιλουσαμε πριν λιγο)
ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπαρχουν ακομα παρα πολλα τετοια δισκακια.

Σύμφωνα με τον Α. Αλυγιζάκη, μόνο ένας δίσκος της Odeon του Πρίγγου υπάρχει (όπως είπα και εδώ). Αυτό βέβαια δεν αποκλείει να υπάρχουν και άλλοι που δέν τους γνωρίζει (;).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο κ. Βασιλείου μου παρέδωσε σε φωτοτυπίες τα παρακάτω που έχουν σχέση με το δίσκο 78 στροφών του Κ. Πρίγγου. Τον ευχαριστώ και πάλι γι' αυτή του τη χειρονομία και για όλα όσα κατά καιρούς απλόχερα μου έχει προσφέρει.
View attachment 5023

View attachment 5024

View attachment 5025

Ευχαριστώ.
Από τις παραπάνω φωτογραφίες προκύπτει ότι ο αριθμός δίσκου ήταν ODEON GA 7034. Με μια μικρή έρευνα που έκανα σε ιστοσελίδες με ρεμπέτικα είδα ότι οι γειτονικοί σε αρίθμηση δίσκοι ODEON GA 7033 και ODEON GA 7035 κυκλοφόρησαν το 1937 (βλ. εδώ κι εδώ αντίστοιχα). Άρα και ο δίσκος του Πρίγγου το 1937 κυκλοφόρησε.

Από ένα καρούλι βρήκα την ηχογράφηση ολόκληρου του δίσκου σε πολύ χαμηλή ποιότητα. Μιας και έχουν περάσει 74 χρόνια (>70) από την κυκλοφορία του δίσκου, και επομένως δεν υφίστανται πλέον τα δικαιώματα του δημιουργού, ανεβάζω ολόκληρο το δίσκο, μαζί με τη β' όψη που μας λείπει. Βέβαια, επειδή η πρώτη όψη εξακολουθεί να είναι καθαρότερη στα ήδη αναρτηθέντα από τον κ. Κωνσταντινου, την αναρτώ πάλι από εκεί, με τα δύο μέρη της ενωμένα.
 

Attachments

  • 02 «Δύναμις... Όσοι εις Χριστόν».MP3
    4.5 MB · Views: 252
  • 01 «Κύριε εκέκραξα... Πεντηκοστήν εορτάζομεν».MP3
    2.3 MB · Views: 196
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η δεύτερη όψη και με έναν ελαφρό καθαρισμό του βόμβου.
 

Attachments

  • 02 «Δύναμις... Όσοι εις Χριστόν» (edited).MP3
    4.5 MB · Views: 253
Πραγματικά φανταστικός ο Πρίγγος. Εδώ καταλαβαίνει κανείς τον όγκο της φωνής του. Σαν να στέκεσαι δίπλα του. Φοβερή ηχογράφηση.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και επαναφέρατε το θέμα, να σας πω ότι ήρθε στα χέρια μου σε μορφή wma ένα CD του Αστερίου Δεβρελή με επιλογές από Πρίγγο, Παναγιωτίδη και Σουρλαντζή (τίποτα που να μην έχουμε, εκτός από αυτή την ανάρτηση). Το δεύτερο κομμάτι του CD ήταν τα περιεχόμενα του δίσκου αυτού και το ανεβάζω. Το παραθέτω και με απομονωμένη τη δεύτερη όψη του δίσκου, που πιστεύω πως είναι σε καλύτερη μορφή από την παραπάνω ανάρτηση και από το CD που συνοδεύει τη Λειτουργία του Πρίγγου.
 

Attachments

  • Κ. Πρίγγος - Δίσκος γραμμοφώνου ODEON GA 7034 (από Αστέριο Δεβρελή).wma
    6.9 MB · Views: 187
  • 02 «Δύναμις... Όσοι εις Χριστόν» (από Αστ. Δεβρελή).wma
    3.1 MB · Views: 136

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Θέλω να ευχαριστήσω θερμά όλους σας, που δεν κρατάτε για τον εαυτό σας, αλλά μοιράζεστε μαζί μας τις υπέροχες αυτές ηχογραφήσεις. Ο καλός Θεός να σας ευλογεί και με τα δυό Του χέρια!
 
Top