Κ. Πρίγγος, Βόλος, Κυριακή 3 Αυγούστου 1958

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
KONSTANTINOS PRIGGOS 1958.zip
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 13/10/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.


Αν λάβουμε υπόψη μας ότι η παραπάνω ηχογράφηση φέρεται ότι έγινε στο Βόλο το 1958 και ότι ο ήχος είναι πλ. δ' και το εωθινό Θ', τότε, ανατρέχοντας στα πασχάλια για το 1958, η ημερομηνία είναι Κυριακή 3 Αυγούστου 1958. Πράγματι, είναι μία Κυριακή πριν τη Μεταμόρφωση του 1958 κατά την οποία ο Άρχων ήταν σίγουρα στο Βόλο, αφού υπάρχει και η ηχογράφησή στο:
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 13/10/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.

Επίσης, η επόμενη Κυριακή, 10-8-1958, είχε ήχο α', εωθινό Ι' και ήταν μεθέορτος της Μεταμόρφωσης. Αυτά τα χαρακτηριστικά έχει η ηχογράφηση στον Αγ. Αχίλλειο Λαρίσης, ενώ δεν τα συναντούμε σε καμία άλλη ημερομηνία εκείνα τα χρόνια. Υποθέτοντας, πάντα, και λαμβάνοντας υπόψη την χρονική και τοπική συνάφεια, πιστεύω πως οι τρεις αυτές ηχογραφήσεις είναι συνεχόμενες.

Οπότε, αφού ήλθε το πλήρωμα του χρόνου και αύριο κλείνει τα 50 χρόνια η θρυλική αυτή ηχογράφηση, απολαύστε την ελεύθερα!

Όπως έγραψα και αλλού, η β' πλευρά της κασέτας μου ήταν μονοφωνική. Την ίδια κασέτα τη βρήκα και αλλού στερεοφωνική, αλλά με αρκετά αργά παιγμένη μήτρα ώστε να αλλοιώνονται οι φωνές. Εκεί είχε και ένα "Σε υμνούμεν" από τον Ταλιαδώρο.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Επίσης, η επόμενη Κυριακή, 10-8-1958, είχε ήχο α', εωθινό Ι' και ήταν μεθέορτος της Μεταμόρφωσης. Αυτά τα χαρακτηριστικά έχει η ηχογράφηση στον Αγ. Αχίλλειο Λαρίσης, ενώ δεν τα συναντούμε σε καμία άλλη ημερομηνία εκείνα τα χρόνια. Υποθέτοντας, πάντα, και λαμβάνοντας υπόψη την χρονική και τοπική συνάφεια, πιστεύω πως οι τρεις αυτές ηχογραφήσεις είναι συνεχόμενες.
Για μισό... Μιλάμε για τρεις ηχογραφήσεις του Πρίγγου;

Εγώ ξέρω τις δύο. Η μία είναι αυτή που ανεβάζεις εσύ (3 Αυγούστου 1958), η άλλη είναι της Μεταμορφώσεως στον Βόλο (5 Αυγούστου 1958) και η τρίτη, ποια είναι; Αυτή στον Αγ.Αχίλλειο (10 Αυγούστου 1958); Ψάλλει ο Πρίγγος και σ' αυτήν; Θα την ανεβάσεις στις 10 του μηνός;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είναι η ηχογράφηση που ψάλλει με τον Χατζημάρκο στη Λάρισα και λέει συν τοις άλλοις τον Ν' ψαλμό σε ήχο βαρύ. Αυτή τη στιγμή το έχω μόνο σε δύο ημίωρα mp3 με απαίσια αποθορυβοποίηση και πολύ πνιχτό ήχο. Θα προσπαθήσω να το βρω να το γράψω από κασέτα, αλλά αυτό θα αργήσει λίγο, αφού αύριο φεύγω και επιστρέφωτέλη του μήνα. Αν το έχει κάποιος φίλος σε καλή ποιότητα, ας το ανεβάσει.
 
Είναι η ηχογράφηση που ψάλλει με τον Χατζημάρκο στη Λάρισα και λέει συν τοις άλλοις τον Ν' ψαλμό σε ήχο βαρύ. Αυτή τη στιγμή το έχω μόνο σε δύο ημίωρα mp3 με απαίσια αποθορυβοποίηση και πολύ πνιχτό ήχο. Θα προσπαθήσω να το βρω να το γράψω από κασέτα, αλλά αυτό θα αργήσει λίγο, αφού αύριο φεύγω και επιστρέφωτέλη του μήνα. Αν το έχει κάποιος φίλος σε καλή ποιότητα, ας το ανεβάσει.

Θα την ανεβάσω εγώ μέχρι τη Τρίτη. Είναι σχετικά σε καλή ποιότητα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Την Κυριακή στον αγ. Αχίλλιο, ο αείμνηστος Πρίγγος λέει με χαρακτηριστική άνεση και αρχοντιά ένα καταπληκτικό αργό Χερουβικό σε Α΄- πλ. Α΄ήχο (διάρκεια : 8, 5 λεπτά !). Πρόκειται, μάλλον, για το καλύτερο (εξ όσων γνωρίζω..) διασωθέν δείγμα της απαράμιλλης τέχνης του στα παπαδικά μαθήματα...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το ανέβασα κι [εδώ] σto ftp.

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 18/11/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Την Κυριακή στον αγ. Αχίλλιο, ο αείμνηστος Πρίγγος λέει με χαρακτηριστική άνεση και αρχοντιά ένα καταπληκτικό αργό Χερουβικό σε Α΄- πλ. Α΄ήχο (διάρκεια : 8, 5 λεπτά !). Πρόκειται, μάλλον, για το καλύτερο (εξ όσων γνωρίζω..) διασωθέν δείγμα της απαράμιλλης τέχνης του στα παπαδικά μαθήματα...


Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει απομαγνητοφώνηση αυτού του αξεπέραστου αργού χερουβικού σε α΄ήχο από τους επα'ί'οντες του ύφους του μακαριστού Άρχοντος (Ζαγγανάς-Γιάννου-κλπ...).

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!:rolleyes:
 
Top