Κ. Α. Ψάχου, Η Λειτουργία, τόμος Α΄ (Αθήναι 1909) & Λειτουργικοί Ύμνοι (Αθήναι 1912)

Nikos

Member
Η λειτουργία: συντεθείσα μετά διπλής συνηχητικής γραμμής κατά το ύφος και την παράδοσιν της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, Τόμος πρώτος - Ψάχος, Κ. Α.
Από την ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Α.Π.Θ. http://invenio.lib.auth.gr/record/115389/?ln=el
 

Attachments

  • Η λειτουργία συντεθείσα μετά διπλής συνηχητικής γραμμής κατά το ύφος και την παράδοσιν της Μεγάλ.rar
    25.8 MB · Views: 575
Last edited:
Ευχαριστούμε κ.Αμανατίδη.
Αυτό το "κατά το ύφος και την παράδοσιν της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας" πούλαγε από τότε φαίνεται... Ψάχος και πατριαρχικό ύφος ωραίο κι αυτό:p
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Η λειτουργία: συντεθείσα μετά διπλής συνηχητικής γραμμής κατά το ύφος και την παράδοσιν της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, Τόμος πρώτος - Ψάχος, Κ. Α.
Από την ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Α.Π.Θ. http://invenio.lib.auth.gr/record/115389/?ln=el

Θα υπάρξει πρόβλημα άμα ανεβαίνουν τα αρχεία από τη βιβλιοθήκη του ΑΠΘ χωρίς το υδατογράφημα (πνευματικά διακιώματα και τέτοια) και απλώς να αναφέρουμε τη πηγή;
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αλήθεια, υπάρχει πουθενά στο Διαδίκτυο ο β' τόμος του έργου αυτού;
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Αλήθεια, υπάρχει πουθενά στο Διαδίκτυο ο β' τόμος του έργου αυτού;

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα εδώ.
Το ερώτημα βέβαια είναι αν επιτρέπεται να αναρτηθούν οι 95 σελίδες κατα μια πληροφορία -103 κατα μια άλλη- του πονήματος από το προσωπικό αρχείο του αειμνήστου Δ.Σουρλαντζή που μνημονεύει και ο κ.Βασίλης.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Το ερώτημα βέβαια είναι αν επιτρέπεται να αναρτηθούν οι 95 σελίδες κατα μια πληροφορία -103 κατα μια άλλη- του πονήματος από το προσωπικό αρχείο του αειμνήστου Δ.Σουρλαντζή που μνημονεύει και ο κ.Βασίλης.

Δεν ξέρω, αλλά αν δεν κυκλοφορεί πια στο εμπόριο εδώ και πολύ καιρό, γιατί όχι;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν ξέρω, αλλά αν δεν κυκλοφορεί πια στο εμπόριο εδώ και πολύ καιρό, γιατί όχι;

Με αφορμή συζητήσεις στο ψαλτολόγιο, εδώ και λίγο καιρό είχαν περιέλθει στα χέρια μου οι Λειτουργικοί Ύμνοι του Κ. Α. Ψάχου (1912) χάρη σε φίλο που μου τους διέθεσε. Το αρχείο ήταν αρκετά μεγάλο, οπότε αναγκάστηκα να το συμπιέσω, ώστε να χωρά. Προέρχεται από φωτοτυπίες του αειμνήστου Άρχοντα Δ. Σουρλαντζή. Αφιερώνεται στους αγαπητούς Shota και Γιάννη Μπουλμπουτζή, μα και σε όλους τους ψαλτολόγους.



Δ.

Υγ Σύντομα θα φορτώσω κ εξωτερικά σε μεγαλύτερη ανάλυση το αρχείο.
 

Attachments

  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΨΑΧΟΥBb.pdf
    4 MB · Views: 596
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ευχαριστούμε τα μέγιστα! Εσχάτως ο αγαπητός Δημήτριος αναδεικνύεται και παπαράτσι των παλαιών βιβλίων! Λείπουν όμως οι σελίδες 25-26. Μήπως δεν υπάρχουν Δημήτρη ή ξεχάστηκαν; Επίσης, παρακαλώ να ξανανέβει το αρχικό rar με μικρή ονομασία στα αγγλικά, γιατί εμένα δεν μου ανοίγει. Ευχαριστώ.

Και για να μη γράφουμε όλο φιλολογικά, δεν ξέρω ρε παιδιά τι απόψεις έχετε περί βυζαντινής "λιτότητας" και επαναφοράς του "αρχαίου κάλους" και τέτοια που έλεγε ο Ψάχος, αλλά εγώ τις συνθέσεις του τις βρίσκω πολύ επίπεδες, χωρίς κάτι το ξεχωριστό. Μονίμως έχω την αίσθηση ότι κάτι τους λείπει... (μάλλον μεράκι!) Κι ο Σουρλατζής, φερ' ειπείν, αγαπάει τα κλασσικά, αλλά είναι νομίζω πολύ καλύτερος (αν και εγώ προτιμώ τα μεγάλα του χερουβικά, που τα παιδεύει λιγάκι περισσότερο...)
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστούμε τα μέγιστα! Εσχάτως ο αγαπητός Δημήτριος αναδεικνύεται και παπαράτσι των παλαιών βιβλίων! Λείπουν όμως οι σελίδες 25-26. Μήπως δεν υπάρχουν Δημήτρη ή ξεχάστηκαν; Επίσης, παρακαλώ να ξανανέβει το αρχικό rar με μικρή ονομασία στα αγγλικά, γιατί εμένα δεν μου ανοίγει. Ευχαριστώ.

Είναι pdf. Κάνε μια απλή μετονομασία αγαπητέ Νικόλαε, και λογικά θα ανοίγει. Δυστυχώς αυτά έχω. Είναι προς διερεύνηση το ζήτημα.

Δ.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Είναι pdf. Κάνε μια απλή μετονομασία αγαπητέ Νικόλαε, και λογικά θα ανοίγει. Δυστυχώς αυτά έχω. Είναι προς διερεύνηση το ζήτημα.

Δ.
Με το δικό σου δεν έχω πρόβλημα. Με το αρχικό rar του Nikos έχω πρόβλημα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ιδού και σε μεγαλύτερη ανάλυση το αρχείο.


Τοις μύσταις!

Δ.


Υγ Καθηκόντως οφείλει να μνημονευθεί η Αθήνα που έψαλλε και ψάλλει Ψάχο. Ειδικά ο Καθεδρικός Ναός με τον μακαρίτη Πρωτοψάλτη Σπυρίδωνα Περιστέρη, αλλά και τους Λαμπαδάριους και επιγόνους του. Βλ ενδεικτικά κ εδώ.
 

Attachments

  • psaxos_liturgikoi_hymnoi.pdf.zip
    18.3 MB · Views: 604
Last edited:
Top