[Ανακοίνωση] Κώδιξ 1460 από Σινά

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ὁ π. Ἰουστίνος ἀπὸ Σινᾶ μοῦ ἔδωσε αὐτὸ τὸ ἀνέκδοτο χειρόγραφο ποὺ σκανάρισε γιὰ πρώτη φορὰ πρόσφατα. Ἔχει διάφορα μαθήματα στὴν παλαιὰ γραφή. Μοῦ εἶπε ὅτι μπορῶ νὰ τὸ δίνω δωρεὰν παντοῦ. Ἐλπίζω ὅτι θὰ εἶναι χρήσιμο γιὰ μερικοὺς ἀπὸ σᾶς.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Τὸ ἀρχεῖο εἶναι 2 GB. Μήπως θὰ μποροῦσε νὰ μικράνει;

Πότε χρονολογεῖται ὁ κώδικας;
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

This account's links are generating too much traffic and have been temporarily disabled!

Μπορεί να ανέβει πουθενά αλλού;

Ευχαριστώ.
 

frephraim

Παλαιό Μέλος


Τὸ ἀρχεῖο εἶναι 2 GB. Μήπως θὰ μποροῦσε νὰ μικράνει;

Πότε χρονολογεῖται ὁ κώδικας;

Καλὴ ἐρώτησις! Δυστυχῶς, δὲν ξέρω τίποτε ἄλλο γιὰ αὐτὸ τὸ χειρόγραφο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σχετικά μ' αυτό, μπορεί να γίνει κάτι;

Μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

This account's links are generating too much traffic and have been temporarily disabled!

Μπορεί να ανέβει πουθενά αλλού;

Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το πρώτο μέρος σε πιο "συμμαζεμένο" PDF (χωρίς πλευρικά κενά ή εμφάνιση της διπλανής σελίδας).

http://www.mediafire.com/view/nnqta5ywgwcbcnd/Sinai_Greek_1460_-_part_1.pdf

Και το δεύτερο μέρος.

http://www.mediafire.com/view/js98p7skq72z3n4/Sinai_Greek_1460_-_part_2.PDF

Λόγω της περικοπής των σελίδων τα δύο αρχεία είναι σημαντικά μικρότερα σε μέγεθος (90 και 95 ΜΒ).
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ἀπὸ μιὰ γρήγορη ματιὰ ποὺ τοῦ ἔριξα πρόκειται γιὰ ἀνθολογία τῆς νέας παπαδικῆς καὶ δοξαστάριο του Ἰακώβου στὴ γραφὴ τοῦ Πέτρου.
 
Last edited:

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ὅταν ὁ π. Ἰουστῖνος μοῦ εἶπε ὅτι ἔχω τὴν ἄδειά του νὰ δίνω αὐτὸ τὸ χειρόγραφο καὶ σὲ ἄλλους, ἐγὼ νόμιζα ὅτι ἐννοοῦσε ἄλλους γενικά. Ἀλλὰ τώρα μοῦ ἐξήγησε ὅτι ἐννοοῦσε μόνο τοὺς ἄλλους πατέρες τῆς μονῆς μας καὶ ὄχι ὅλους γενικά. Καὶ γι᾽ αὐτὸ μοῦ ζήτησε νὰ τὸ σβήσω ἀπὸ τὸ ἴντερνετ, ὅπως καὶ ἔκανα τώρα.

Ἂν κάποιοι ἀπὸ σᾶς κατεβάσατε τὸ ἀρχεῖο, σᾶς παρακαλῶ ἢ νὰ τὸ σβήσετε ἢ νὰ ζητήσετε ἄδεια ἀπὸ τὸν π. Ἰουστῖνο νὰ τὸ κρατήσετε.

Ζητῶ συγγνώμη ἀπὸ τὸν π. Ἰουστῖνο καὶ ἀπὸ ὅλους σας γιὰ ὅ,τι προβλήματα προκάλεσε τὸ λάθος μου.

+παπα-Ἐφραίμ
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Κακώς μου κακοφάνηκε γιατί απαγορεύτηκε η ανάρτηση.
Ευχαριστούμε έτσι κι αλλιώς για την κατά λάθος ανάρτηση, είναι πολύτιμη. Εύχομαι να αναρτηθούν όλες κάποια στιγμή και σύντομα, προς όφελος όλων μας, και της μονής.
 
Last edited:
Top