"Κύριε, οδήγησόν με" , ήχος πλ. δ’, μέλος Πέτρου Μπερεκέτη

alexiosz

Αλέξιος Ζαρζάνης
"Κύριε, οδήγησόν με" , ήχος πλ. δ’, μέλος Πέτρου Μπερεκέτη
στο 23:51
μήπως το έχει κανένας να το αναρτήσει??
 
Last edited by a moderator:
Το μέλος το έχω σε χφ του ΛΑ. Δεν μπορώ να το ανεβάσω σήμερα :p πριν την ανεβάσει άλλος, διότι πρέπει να κατέβω δύο ορόφους στην πυλωτή, να ψάξω σε πιο ντοσιέ την έχω, να ανέβω δύο ορόφους να την σκανάρω και να την ανεβάσω.:) Αύριο, πρώτα ο Θεός.
Άσχετο ΥΓ
Στο 8:00-8:05 και στο 8:15 -8:18φαίνομαι :D στο ακροατήριο με το κίτρινο πουκάμισο που τραβάω κάμερα (δεξιά από τους Τούρκους).
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το μέλος το έχω σε χφ του ΛΑ και δεν ξέρω αν μπορώ να το ανεβάσω.

Άσχετο ΥΓ
Στο 8:00-8:05 και στο 8:15 -8:18φαίνομαι :D στο ακροατήριο με το κίτρινο πουκάμισο που τραβάω κάμερα (δεξιά από τους Τούρκους).

1 σελίδα είναι….θα την ανεβάσει άλλος...
 
Το μάθημα που ζητήσατε.
1. Από τα άπαντα του Πέτρου Μπερεκέτου, σελ. 146 (Χαραλ. Καρακατσάνη, Αθήνα 1996) , όπου βρίσκουμε το μάθημα ως κατάληξη της σύνθεσης, αφού έχουν προηγηθεί αυτούσιες μελωδικές γραμμές λόγω των επαναλήψεων, και των αναγραμματισμών.
2. Χφ Λυκούργου Αγγελόπουλου, από όπου και ψάλλει η Χορωδία στο βίντεο που παραθέσατε.
Ο ψαλμικός αυτός στίχος αν και είναι απόσπασμα από εκτενέστερο μάθημα του Πέτρου, που είναι η καλοφωνική μελοποίηση του ε' ψαλμού και συγκεκριμένα από τον στίχο "Εγώ δε εν τω πλήθει του ελέους σου...", μπορεί να ψαλλεί και αυτοτελώς.

Και τα δύο είναι από την εξήγηση του Γρηγορίου.
 

Attachments

  • Ε, κύριε, χφ Αγγελόπουλου.pdf
    101.7 KB · Views: 332
  • Ε, Κύριε, οδήγησόν με-Μπερεκέτου.pdf
    620.5 KB · Views: 458
Last edited:
Top