Κύριε ελέησον της μεγάλης συναπτής.

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Αν νομίζετε πως έχετε κάτι καινούριο και εποικοδομητικό να συνεισφέρετε στη συζήτηση Περί αναγραφής και εκτέλεσης των μελωδικών έλξεων, μπορείτε να το πράξετε στον οικείο χώρο, αφού διεξέλθετε τις 23 σελίδες (ήτοι 226 μηνύματα)!:wink:

Αν έχω θα το κάνω.

Το να αποκόπτουμε και να ερμηνεύουμε κατά το δοκούν τα λεγόμενα των συνομιλητών μας όπως και τον τρόπο γραφής του Πρωγάκη (μέλους της περιβόητης Επιτροπής..), δεν ωφελεί, νομίζω, σε κάτι.

:confused: Πότε ερμήνευσα τί;:confused:


Ρητορική ερώτηση : Πώς είναι δυνατόν να "κόπτεται" κανείς για τους παλαιούς διδασκάλους και ταυτόχρονα να ασελγεί συστηματικά πάνω στο σώμα των κειμένων τους ; :confused:

:confused:Κι αυτό για μένα είναι;;;;;:confused:
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Συγγνώμη γιὰ τὴν παρέμβαση στὸν διάλογό σας μὲ τὸν κ. Γιάννου, ἀλλὰ νομίζω ὅτι σᾶς διέφυγε καίριο σημεῖο τῆς ἀπάντησής του. Ἔγραψε, τονίζοντας μὲ ἔντονη γραφὴ, γιὰ τὸ αἰσθητήριό σας «που πρέπει να βασιστεί σε παραδοσιακή εκτέλεση ενός ύμνου».
Ἔχω τὴν αἴσθηση ὅτι ἔτσι ἀπαντᾶ στὴν ἀπορία σας.

Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα, κατὰ τὴν προσωπική μου ἄποψη, ὁ καθορισμὸς τῆς καταγραφῆς τῶν ἔλξεων ἐξαρτᾶται πλέον καὶ ἀπὸ τὸ θεωρητικὸ σύγγραμμα ποὺ υἱοθετεῖ ὁ ἑκάστοτε καταγραφέας.

Κατ'αρχάς ευχαριστώ ιδιαίτερα για το ύφος της παρέμβασης.:) Εν συνεχεία να δηλώσω ότι ο διάλογος που επιθυμώ δεν είναι προσωπικός. Αν εννοήσατε πως για κάποιο λόγο μπήκα για να "την πω" στον κ. Γιάννου -ή όποιος το εξέλαβε έτσι- να σας διαβεβαιώσω πως ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Άλλωστε νομίζω πως δεν είμαι στα μηνύματά μου πουθενά ερειστικός (και θα προσπαθήσω αν έχω βοήθεια να μείνει έτσι). Συνεπώς καλώς καμωμένη η παρέμβασή σας.

Δεν μου διέφυγε το που πρέπει να βασιστεί το αισθητήριο. Θέλει και αυτό πιό αναλυτική κουβέντα όμως (σίγουρα αλλού), για να δούμε αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε (ενδέχεται να μην διαφωνούμε καθόλου). Πάντως οι απορίες μου εν συνεχεία ήταν πολύ συγκεκριμένες νομίζω.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος

Δηλαδὴ δὲν ὑποχρεοῦται ὁ ψάλτης νὰ τὶς ἐκτελέσει; Ἢ κατὰ τὸ δοκοῦν; Ἡ σήμανση γίνεται μόνο γιὰ ἐκπαιδευτικοὺς λόγους;
Απάντησα στο οικείο θέμα γιατί αυτό ξεφεύγει από το εδώ.
 
Top