Κύπρος/Λεύκαρα 12-03-2007

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αποσπάσματα από την εκδήλωση στα Λεύκαρα της Κύπρου,

όπου έψαλλε και τραγούδησε ο Πρωτοψάλτης Ευάγγελος Γκίκας.


Ευχαριστείες στον φίλο μου, Απόστολο Θεοχάρη, προσφορά του οποίου

είναι οι ηχογραφήσεις.
 

Attachments

  • Psixi mou plb' 3'44''.mp3
    2.6 MB · Views: 150
  • Apolitikia kataniktikon esperinon 3'40''.mp3
    2.5 MB · Views: 112
  • Kratima Xatzimarkou 10'07''.mp3
    6.9 MB · Views: 352

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αποσπάσματα από την εκδήλωση στα Λεύκαρα της Κύπρου,
όπου έψαλλε και τραγούδησε ο Πρωτοψάλτης Ευάγγελος Γκίκας.
Ευχαριστείες στον φίλο μου, Απόστολο Θεοχάρη, προσφορά του οποίου
είναι οι ηχογραφήσεις.

Παναγιωτη αυτο το ειδες ;
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=33438&postcount=1
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω θερμα τους αγαπητους φιλους κ μελη του forum κ.Λιναρδακη κ τον φιλο μου τον Παναγιωτη που ανεβαζουν αυτες τις ωραιες ηχογραφησεις που τους στελνω κατα διαστηματα.
Περιμενετε κ αλλες ηχογραφησεις πολυ σπουδαιες απο την Κυπρο το 2007 κ 2008 οπου ο κ.Γκικας τα δινει ολα.Απο βδομαδα Παναγιωτη θα σου τις στειλω να τις ανεβασεις καθως επισης κ την 5 Κυριακη των νηστειων οπου εκανα στον κ.Γκικα ισοκρατημα στο διπλανο χωριο οπου κ εψαλλε.Εκει να ακουσετε το δοξαστικο κ τα υπολοιπα.Σημερα εφυγε για Κυπρο οπου θα ψαλλει για δεκατη συνεχη χρονια ολη την Μ.Εβδομαδα.8-9 Μαιου θα ξαναψαλλει στο διπλανο χωριο το Στεφανοβικειο οπου τον προσκαλεσε παλι ο αξιολογος ιερεας του χωριου πατερας Ιωαννης Γρατσουνας ο οποιος εχει προσφερει σημαντικο εργο στην συγκεκριμενη ενορια.
Θα τον ενημερωσω τηλεφωνικος αργοτερα για την συγκεκριμενη σελιδα γιατι ακομα δεν το γνωριζει κ θα χαρει πολυ.Επισης ευχαριστει θερμα τον κ.Λιναρδακη για την εκπομπη που του ετοιμαζει μετα το Πασχα
Ευχαριστω κ καλη ακροαση.
 
Last edited:

jhonny

Παλαιό Μέλος
Ένας από τους αγαπημένους μου ψάλτες,ίσως ο μόνος που δικαιούται και να τραγουδάει και να ψέλνει,αφού μπορεί και τα κάνει καταπληκτικά και τα δυο και το πιο σημαντικό:Ξέρει κάθε φορά να διαχωρίζει τα ακούσματα και όταν βρίσκεται στην εκκλησία ΨΑΛΛΕΙ,ενώ όταν πρέπει να τραγουδήσει,ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ.Βέβαια,εδώ που τα λέμε,επειδή είναι της σχολής του Δασκαλούδη,το παρατραβάει κι αυτός μερικές φορές ξεφεύγοντας σε δρόμους μη παραδοσιακούς βυζαντινούς:D
 
Ένας από τους αγαπημένους μου ψάλτες,ίσως ο μόνος που δικαιούται και να τραγουδάει και να ψέλνει,αφού μπορεί και τα κάνει καταπληκτικά και τα δυο και το πιο σημαντικό:Ξέρει κάθε φορά να διαχωρίζει τα ακούσματα και όταν βρίσκεται στην εκκλησία ΨΑΛΛΕΙ,ενώ όταν πρέπει να τραγουδήσει,ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ.Βέβαια,εδώ που τα λέμε,επειδή είναι της σχολής του Δασκαλούδη,το παρατραβάει κι αυτός μερικές φορές ξεφεύγοντας σε δρόμους μη παραδοσιακούς βυζαντινούς:D


Συμφωνώ μαζί σου φίλε jhonny...πολύ καλή φωνή...που μπορω να βρώ και άλλα κομμάτια Βυζ.Μουσικής ή τραγούδια του κ.Γκίκα εκτός από αυτά που υπάρχουν στο IEROPSALTIS.COM;...
 

Attachments

  • Χαλινους αποπτυσας...Ευαγγ.Γκίκας.mp3
    5.6 MB · Views: 94

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Συμφωνώ μαζί σου φίλε jhonny...πολύ καλή φωνή...που μπορω να βρώ και άλλα κομμάτια Βυζ.Μουσικής ή τραγούδια του κ.Γκίκα εκτός από αυτά που υπάρχουν στο IEROPSALTIS.COM;...

Του εχω καμει ολοκληρη εκπομπη . Βρεστην και ακουσε την .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
που μπορω να την βρω;...

Αν κοιταζες στο θεμα ''Ηχογραφησεις/Ραδιοφωνικες Εκπομπες/Εκπομπες Βαγγελη Λιναρδακη και Συνεργατων (''Ψαλτικης Απανθισματα'' και ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'')'' , θα την εβρισκες μαζι με πολλες αλλες εκπομπες .
Εν πασει περιπτωσει σου παραθετω το σχετικο με την εκπομπη λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=40063&postcount=157
 
Top