Κύπρια Μηναῖα

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Σε πολλά μηνυματα στο Ψαλατολόγιον γίνεται αναφορά στα Κυπρία Μηναία. Επειδη δεν γνωρίζω κάτι σχετικο για αυτήν έκδοση θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Σε πολλά μηνυματα στο Ψαλατολόγιον γίνεται αναφορά στα Κυπρία Μηναία. Επειδη δεν γνωρίζω κάτι σχετικο για αυτήν έκδοση θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;

Τά Κύπρια Μηνιαία είναι ξεχωριστά βιβλία τα οποία λειτουργούν παράλληλα με τα υπόλοιπα βιβλία της Ορθόδοξης εκκλησίας μας .
Περιέχουν τις ακολουθίες Αγίων που ως επι το πλείστον έχουν σχέση με την Κύπρο( νήσος Αγίων) και οι οποίες δεν συμπεριλαμβάνονται στα Μηνιαία της Αποστολικής Διακονίας.
Αν χρειάζεστε περισσότερες λεπτομέρειες να επανέλθουμε.
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Μπορούμε να τα έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή?

Αυτό που ζητάτε είναι παρά πολύ δύσκολο στο παρόν στάδιο. Πρὠτα πρέπει να εξεταστεί αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα και κατά δεύτερο λόγο πρέπει να σκαναριστούν και είναι πάρα πολύ δουλειά.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έχοντας κάνει χρήση των εν λόγω βιβλίων σε κάποιες ακολουθίες (δεν έχω εμπειρία για όλη τη σειρά), δυστυχώς οι εντυπώσεις δεν είναι και οι καλύτερες. Υπάρχουν αβλεψίες στον ποιητικό ρυθμό πολλών προσομοίων, κάτι που σίγουρα δεν είναι ένα φαινόμενο ξένο και για τα μηναία που χρησιμοποιούμε, αλλά έχω την εντύπωση ότι στη συγκεκριμένη σειρά γίνεται συχνότερα. Περαιτέρω στοιχεία υπάρχουν εδώ.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ο Νίκος Παπασάββας έχει μελοποιήσει τα Κυπρία Μηναία. Είναι στα Δοξαστάρια που έχει εκδώσει. Είναι Πρωτοψάλτης στον Ι.Ν. Αγία Νάπας στη Λεμεσό.
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Σε πολλά μηνυματα στο Ψαλατολόγιον γίνεται αναφορά στα Κυπρία Μηναία. Επειδη δεν γνωρίζω κάτι σχετικο για αυτήν έκδοση θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;

Τα Κυπρία Μηναία έχουν γραφεί με τις ευλογίες του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Κύπρου κ.κ.Χρυσοστόμου Α'.
Έχουν πολλές πλήρεις Ακολουθίες Κυπρίων Αγίων και πολλών άλλων Αγίων και τα χρησιμοποιούμε σαν συμπλήρωμα των μηναίων της Αποστολικής Διακονίας. Όμως πάλι μας λείπουν πολλές Ακολουθίες τις οποίες τις βρίσκομε και εμείς απο Φυλλάδες.
Τις Τυπικές Διατάξεις τις είχε αναλάβει ο Πατήρ Παρασκευάς Αγάθωνος.Τα υπόλοιπα πολλοί άλλοι κατα διαστήματα.

Επίσης ο Μητροπολίτης Κύκκου και Τυλληρίας Νικηφόρος έχει εκδόσει τρείς τόμους μηναίων όπου καθε τόμος καλύπτει ακολουθίες Αγίων για δύο μήνες και προτίθετε να συμπληρώση όλους τους μήνες.

Δεν ξέρω ούτε εγώ τι γείνετε με πνευματικά δικαιόματα.Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.Μπορώ Αν γείνετε να σκανάρω και να ανεβάσω πολλές Ακολουθίες προς όφελος όλων των ενδιαφερομένων.Πρέπει όμως να είμαστε σίγουροι για τα δικαιόματα αν υπάρχουν.

Για να πάρετε μια ιδέα αναφαίρω τις Ακολουθίες που υπάρχουν στα Κύπρια Μηναία για τον μήνα Νοέμβριο.
1 Κοσμά και Δαμιανού αναργύρων εξ Ασίας.
3 Ανακομιδή λειψάνου Αγίου Γεωργίου Τροπαιοφόρου (Σπόρου).
5 Αποστόλου Λίνου επισκόπου Ρώμης.
6 Αγίου Δημητριανού επισκόπου Κυθρέας.
9 Αγίου Νεκταρίου επισκόπου Πενταπόλεως.
11 Μεγαλομάρτυρος Μηνά.
12 Ιωάννου του Ελεήμονος Αρχιεπισκόπου Αλεξανδρείας.
14 Αποστόλου Φιλίππου
14 Ευφημιανού οσίου.
15 Γουρία,Σαμωνά και Αβίβου ομολογητών.
17 Γενναδίου Αρχιεπισκόπου Κωνσταντινουπόλεως.
20 Σωζομένου οσίου εν Γαλατεία Καρπασίας.
22 Σωζομένου οσίου εν Ποταμία Κυθρέας.
26 Στυλιανού οσίου του Παφλαγόνος.
27 Ιακώβου Μάρτυρος του Πέρσου.
Υπάρχουν επίσης πηγές και βοηθήματα για κάθε ακολουθία.

έχω την εντύπωση ότι στη συγκεκριμένη σειρά γίνεται συχνότερα.


Φίλε Χρίστο σε χαιρετώ! Δεν βρήκα και πάρα πολλά,εντάξει υπάρχουν μερικά αλλά πιστεύω είναι μέσα στα όρια.

Υ.Γ. Μου κάνει εντύπωση που τα μηναία της Αποστολικής Διακονίας δεν έχουν πλήρεις Ακολουθίες όπως Αποτόλου Φιλίππου,Αγίου Στυλιανού και πολλών άλλων Μεγάλων Αγίων;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Οι τόμοι γίνονται καλύτεροι μετά τους μήνες Σεπτέμβριο και Οκτώβριο. Επίσης περιέχουν ακολουθίες διαφόρων συγγραφέων.
ΥΓ Σας χαιρετώ από το αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης εν αναμονή πτήσης για Φραγκφούρτη και μετά για Αθήνα! :)
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Οι τόμοι γίνονται καλύτεροι μετά τους μήνες Σεπτέμβριο και Οκτώβριο. Επίσης περιέχουν ακολουθίες διαφόρων συγγραφέων.
ΥΓ Σας χαιρετώ από το αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης εν αναμονή πτήσης για Φραγκφούρτη και μετά για Αθήνα! :)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Παναγιώτη.Έχουν και ποιό πολλές και ποιό καλές προσομοιακά ακολουθίες.Αυτό οφείλεται στους διάφορους που αναφαίρω στό προηγούμενο μύνημα μου όπου ανάλαβαν τήν συγγραφή.

Υ.Γ.Καλό ταξίδι και καλή επιστροφή στη μητέρα πατρίδα.
 

Πανίκος

Παλαιό Μέλος
Ποιός θα μας πει για τα πνευματικά δικαιώματα. Μήπως κάποιος από τους συντονιστές?
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Υ.Γ. Μου κάνει εντύπωση που τα μηναία της Αποστολικής Διακονίας δεν έχουν πλήρεις Ακολουθίες όπως Αποτόλου Φιλίππου,Αγίου Στυλιανού και πολλών άλλων Μεγάλων Αγίων;

Θὰ ἔπρεπε;

Ὑπάρχει καὶ ἡ Παρακλητικὴ, ἑκτὸς ἄν τὴν χρησιμοποιοῦμε πλέον μόνο τὶς Κυριακές ...
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Θὰ ἔπρεπε;

Ὑπάρχει καὶ ἡ Παρακλητικὴ, ἑκτὸς ἄν τὴν χρησιμοποιοῦμε πλέον μόνο τὶς Κυριακές ...

Τότε προς τι εκδόθηκαν τα μηναία και δεν κάνομε όλες τις ακολουθίες από την Παρακλητική;
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Θὰ ἔπρεπε;

Ὑπάρχει καὶ ἡ Παρακλητικὴ, ἑκτὸς ἄν τὴν χρησιμοποιοῦμε πλέον μόνο τὶς Κυριακές ...

Οι πλήρεις ακολουθίες κατα την γνώμη μου χρειάζονται για τιμώμενους Ναούς, Αγρυπνίες κ.τ.λ. Δεν είναι κακό να περιέχονται μηναίο. Ο ψάλτης θα αποφασίσει το τι θα ψάλει.

Τα Κυρπια μηναία απ' οτι καταλαβα λειτουργούν συμπληρωματικά και δεν παραμερίζουν τα Μηναία.

Πάντως πάντα είχα την απορία γιατί για κάποιους αγίους θεωρούμε δεδομένο οτι πρέπει να υπάρχει πλήρης ακολουθία στα μηναια ένω κάποιοι αλλοί είναι τρόπον τινά δευτερεύοντες...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι,

Δὲν εἶναι ὅλοι οἱ ἅγιοι ἑορτάσιμοι, οὕτε ὅλοι οἱ ἅγιοι ἔχουν ἀπολυτίκιο, οὕτε ὅλοι διαθέτουν πλήρη ἀκολουθία. Τὶ νὰ κάνουμε; Ἀνοῖξτε ἕνα ἐκκλησιαστικὸ ἡμερολόγιο τσέπης καὶ θὰ δεῖτε σημειωμένους τοὺς ἑορτάσιμους Ἁγίους.

Ἄλλωστε ὑπάρχει καὶ πρακτικὸς λόγος. Οἱ ἑορτάσιμοι συνήθως τιμώνταν καὶ μὲ ἀργία, ἄν ὅλοι ἑορτάζονταν πότε θὰ ἐργάζονταν οἱ ἄνθρωποι;

Ἄν κάποιος ναὸς πανηγυρίζει, ἄς μεριμνήσει νὰ χρησιμοποιήσει την φυλλάδα τοῦ ἁγίου γιὰ τὶς ΔΙΚΕΣ του ἀνάγκες. Δὲν χρειάζεται ΟΛΟΙ νὰ ἔχουμε στὸ ἀναλόγιο μηναία 1000 σελίδων.

Ἐπίσης, ἀγρυπνία γίνεται ὠραιότατα μὲ Παρακλητικὴ καὶ τὸ παραδοσιακὸ Μηναῖο. Ἀπὸ ἀργὰ μαθήματα ἄλλο τίποτε, ὄρεξη νὰ ὑπάρχει δεν χρειάζεται πλήρης ἀκολουθία ἁγίου γιὰ νὰ ξενυχτήσουμε ...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ἐπίσης, ἀγρυπνία γίνεται ὠραιότατα μὲ Παρακλητικὴ καὶ τὸ παραδοσιακὸ Μηναῖο. Ἀπὸ ἀργὰ μαθήματα ἄλλο τίποτε, ὄρεξη νὰ ὑπάρχει δεν χρειάζεται πλήρης ἀκολουθία ἁγίου γιὰ νὰ ξενυχτήσουμε ...

Σε αυτό μερικώς διαφωνώ: αγρυπνία γίνεται όταν πρέπει/χρειάζεται να γίνει και φροντίζουμε να έχουμε και τη σχετική φυλλάδα (και δεν παίρνουμε τηλέφωνο το φίλο μας στο προσωπικό του κινητό, στο εταιρικό του, σπίτι του, στο σπίτι της μητέρας του κλπ κλπ κλπ. :mad:)
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Συνάδελφοι,

Δὲν εἶναι ὅλοι οἱ ἅγιοι ἑορτάσιμοι, οὕτε ὅλοι οἱ ἅγιοι ἔχουν ἀπολυτίκιο, οὕτε ὅλοι διαθέτουν πλήρη ἀκολουθία. Τὶ νὰ κάνουμε; Ἀνοῖξτε ἕνα ἐκκλησιαστικὸ ἡμερολόγιο τσέπης καὶ θὰ δεῖτε σημειωμένους τοὺς ἑορτάσιμους Ἁγίους.

Ἄλλωστε ὑπάρχει καὶ πρακτικὸς λόγος. Οἱ ἑορτάσιμοι συνήθως τιμώνταν καὶ μὲ ἀργία, ἄν ὅλοι ἑορτάζονταν πότε θὰ ἐργάζονταν οἱ ἄνθρωποι;

Ἄν κάποιος ναὸς πανηγυρίζει, ἄς μεριμνήσει νὰ χρησιμοποιήσει την φυλλάδα τοῦ ἁγίου γιὰ τὶς ΔΙΚΕΣ του ἀνάγκες. Δὲν χρειάζεται ΟΛΟΙ νὰ ἔχουμε στὸ ἀναλόγιο μηναία 1000 σελίδων.

Ἐπίσης, ἀγρυπνία γίνεται ὠραιότατα μὲ Παρακλητικὴ καὶ τὸ παραδοσιακὸ Μηναῖο. Ἀπὸ ἀργὰ μαθήματα ἄλλο τίποτε, ὄρεξη νὰ ὑπάρχει δεν χρειάζεται πλήρης ἀκολουθία ἁγίου γιὰ νὰ ξενυχτήσουμε ...

Νομίζω πως όταν πρόκειται για αγρυπνία η φυλλάδα είναι απαραίτητη καθώς επίσης και οτι οι ναοί δεν γιορτάζουν μόνο την ημέρα του αγίου που φέρουν το όνομα αλλά και σε κάποιες αλλες ειδικές περιπτώσεις όπως στην πάλια μου ενορία που γιορτάζαμε αγίους που απο χωρια των μικρασιατών προσφύγων.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Νομίζω πως όταν πρόκειται για αγρυπνία η φυλλάδα είναι απαραίτητη καθώς επίσης και οτι οι ναοί δεν γιορτάζουν μόνο την ημέρα του αγίου που φέρουν το όνομα αλλά και σε κάποιες αλλες ειδικές περιπτώσεις όπως στην πάλια μου ενορία που γιορτάζαμε αγίους που απο χωρια των μικρασιατών προσφύγων.

Φτιάξε λίγο το "παράμελον" μεγαλυνάριο του Οσίου Συμεών (του εν Φλαμουρίω υποθέτω) στην υπογραφή σου... Προτείνω μια πεντασύλλαβη λέξη τονιζόμενη στην προπαραλήγουσα πχ οσιώτατε Συμεών, παμμακάριστε Συμεών...
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Φτιάξε λίγο το "παράμελον" μεγαλυνάριο του Οσίου Συμεών (του εν Φλαμουρίω υποθέτω) στην υπογραφή σου... Προτείνω μια πεντασύλλαβη λέξη τονιζόμενη στην προπαραλήγουσα πχ οσιώτατε Συμεών, παμμακάριστε Συμεών...

Ευχαριστώ για την υπόδειξη.
Πιο κάτω ανεβάζω φωτογραφία της ιστορικης Μονής Φλαμουρίου (και Σουρβιάς) η οποία είναι αφιερωμένη στην Μεταμόρφωση του Σωτήρος, είναι αβατος για γυναικες και δεν έχει δρόμο αλλά μονοπάτι μέσα στο δάσος!
 

Attachments

  • ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ (86).bmp
    14.4 MB · Views: 237
Last edited:

s-tephanos

Νέο μέλος
Σε πολλά μηνυματα στο Ψαλατολόγιον γίνεται αναφορά στα Κυπρία Μηναία. Επειδη δεν γνωρίζω κάτι σχετικο για αυτήν έκδοση θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;

Εδώ είναι η επίσημη ιστοσελίδα της Εκκλησίας της Κύπρου όπου υπάρχουν σχετικές πληροφορίες. Όπως θα αντιληφθείτε διαβάζοντας δεν τίθεται θέμα για σκανάρισμα και ανέβασμα στο διαδίκτυο -τουλάχιστον νόμιμο. http://www.churchofcyprus.org.cy/article.php?articleID=560
 
Top