Κωνσταντίνου Γεώργιος

Status
Not open for further replies.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ;19887 said:
Νομίζω το ότι λέω σε κάποιον ότι πάνω από όλα είναι άνθρωπος και πολύ καλός ιεροψάλτης και επίσης ότι είναι καλλίφωνος και επαγγελματίας
Δεν βλέπω που υπάρχει η υπερβολή
Τώρα ο καθένας περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

De gustibus non est disputandum ( δε βρίζει κανείς!),
όμως φίλος Πλάτων, φιλτάτη η αλήθεια. Κι αν ξαναδείτε το επίπεδο του λόγου που εκπροσωπεί ο κ. Κων/νου θα δείτε πού υπάρχει αλήθεια και πού υπερβολή...Ή όπως θα' λεγε κι ο μακαρίτης Άρχοντας που εκδίδει o '''πάνω από όλα άνθρωπος'' κ. Κωνσταντίνου, είναι ''καλό παιδί''!

Δ.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Νομίζω το ότι λέω σε κάποιον ότι πάνω από όλα είναι άνθρωπος και πολύ καλός ιεροψάλτης και επίσης ότι είναι καλλίφωνος και επαγγελματίας
Δεν βλέπω που υπάρχει η υπερβολή
Τώρα ο καθένας περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
Η υπερβολή κ. Νικολουτσόπουλε έγκειται στη φράση σας "φοβερός ψάλτης" (άλλο αυτό και άλλο ό,τι γράφετε τώρα) και την αναγνώρισε και ο ίδιος ο κ. Κωνσταντίνου και αφορά στο ότι συνήθως με αυτό τον επιθετικό προσδιορισμό χαρακτηρίζουμε ψάλτες όπως το Στανίτσα, τον Πρίγγο κλπ. και όχι σύγχρονους, που υπολείπονται αυτών κάτι στάδια... Αν με αυτό τον τρόπο θέλατε να δηλώσετε ό,τι γράφετε τώρα, καμία αντίρρηση.

Επ' ευκαιρία αυτού πάντως, θυμήθηκα κι εγώ κάποια γούστα "κολοκυθόπιτας" τραβηγμένα απ' τα μαλιά από μαθητές της σχολής Καρά κλπ., οι οποίοι έλεγαν ότι δεν μπορούσαν ν' ακούν Στανίτσα, Πρίγγο και ψάλτες από το Πατριαρχείο και ότι το αυτί τους άντεχε μόνο τον Καρά και κάποιους μαθητές του, τον Αρβανίτη κ.ά.!!!
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
'Eλεος αγαπητέ κ. Νίκο δεν υπάρχει λόγος για τέτοιες αναφορές .
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Η υπερβολή κ. Νικολουτσόπουλε έγκειται στη φράση σας "φοβερός ψάλτης" (άλλο αυτό και άλλο ό,τι γράφετε τώρα) και την αναγνώρισε και ο ίδιος ο κ. Κωνσταντίνου και αφορά στο ότι συνήθως με αυτό τον επιθετικό προσδιορισμό χαρακτηρίζουμε ψάλτες όπως το Στανίτσα, τον Πρίγγο κλπ. και όχι σύγχρονους, που υπολείπονται αυτών κάτι στάδια... Αν με αυτό τον τρόπο θέλατε να δηλώσετε ό,τι γράφετε τώρα, καμία αντίρρηση.

Επ' ευκαιρία αυτού πάντως, θυμήθηκα κι εγώ κάποια γούστα "κολοκυθόπιτας" τραβηγμένα απ' τα μαλιά από μαθητές της σχολής Καρά κλπ., οι οποίοι έλεγαν ότι δεν μπορούσαν ν' ακούν Στανίτσα, Πρίγγο και ψάλτες από το Πατριαρχείο και ότι το αυτί τους άντεχε μόνο τον Καρά και κάποιους μαθητές του, τον Αρβανίτη κ.ά.!!!

Αγαπητέ κ Νίκο Θεοτοκάτο σέβομαι την γνώμη σας
πάντα γράφω και λέω αυτό που αισθάνομαι το ότι ο Γεώργιος Κωνσταντίνου είναι φοβερός ψάλτης αυτό είναι σίγουρο για μένα. Για κάποιον άλλον μπορεί να είναι ο χειρότερος ψάλτης
Βεβαια του καθενός η αντίληψη χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες και από το περιβάλλον του
Και επειδή ο Κωνσταντίνου είναι άνθρωπος ταπεινά την καρδιαν για αυτό μου είπε ότι υπερβάλω
Και εγώ ξαναλέω ότι τα πράγματα λέγονται και έχω μάθει να τα λέω όπως είναι, μερικές φορές η αλήθεια πληγώνει
Νομίζω ότι ο Γεώργιος Κωνσταντίνου έχει να δείξει έργο και είναι στο χώρο εδώ και χρόνια
Δεν του κάνω σύγκριση με άλλους ψάλτες
Ο Στανιτσας είναι μεγάλη μορφή της βυζαντινής μουσικής αλλά προσωπικά δεν τρελαίνομαι
Διότι με αυτόν που τρελαίνομαι είναι ο Φώτιος Κετσετζης
Και όταν λέω περί ορέξεως κολοκυθόπιτα εννοώ ότι χάσαμε το νόημα την ουσία και πάμε να μαζέψουμε πουρνάρια όπως λέει και ο λαός μας
Θα μπορούσα να του στείλω προσωπικό μήνυμα και να του λέω αυτά που έγγραφα δημόσια αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα κολλήσουμε στις λέξεις και τους χαρακτηρισμούς
Νομίζω ότι υπάρχουν άλλα και άλλα προβλήματα τα οποίοι πρέπει πρώτα να δούμε και να μην δίνουμε τόσο σημασία γιατί νομίζω το θέμα έχει ξεφύγει
Και δεν έχει σημασία διότι ο καθένας έχει τον δικό του χαρακτήρα και όλοι έχουμε τα ελαττώματα μας καλώς η κακώς
Ευχαριστώ και συγγνώμη εάν σας κούρασα εσάς και τους συναδέλφους
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αγαπητέ κ. Κουδουνέλη, αγαπητέ κ. Νικολουτσόπουλε.

Δεν ήθελα να το κουράσω το θέμα και κακώς πήρε έκταση. Επαναλαμβάνω ότι δεν λέω κάτι παραπάνω από αυτό που λέει και ο ίδιος ο κ. Κωνσταντίνου. Και δεν το λέει ο άνθρωπος από ταπεινότητα μόνο αλλά κυρίως από συναίσθηση. Στις λέξεις και τους χαρακτηρισμούς δεν κόλλησε κανείς, το θέμα δημιουργήθηκε με τη διαγραφή ενός μηνύματος το οποίο κι εγώ λέω ότι δεν ήταν το πιο ευγενικό, αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερα που δεν έχουν διαγραφεί, γι'αυτό νομίζω έγινε η διαμαρτυρία από τον κ. Σκρέκα κι εκεί έδωσα κάποιο δίκιο.

Από 'και και πέρα, όσον αφορά στην ουσία, έδωσα και πάλι κάποιο δίκιο στο συνάδελφο που έγραψε το μήνυμα και εξήγησα το γιατί: σίγουρα φαντάζει περίεργο να μπαίνουν στην ίδια στήλη ψάλτες παλαιοί με ψάλτες σύγχρονους. Απ'ότι βλέπω εσάς δεν σας φαίνεται περίεργο, αφού "δεν τρελαίνεστε" με το Στανίτσα, ενώ μπορείτε άνετα να χαρακτηρίσετε "φοβερούς ψάλτες" άλλους σύγχρονους, που, κατά κοινή ομολογία, δεν φτάνουν τη δεινότητα των παλαιών, επιβεβαιώνοντας έτσι εμμέσως την "ελεεινή" αναφορά που έκανα, που μάλλον όμως είναι πραγματική, όπως φαίνεται.

Φυσικά και γούστα είναι αυτά, αλλά θα πρέπει να καταλάβετε κι εσείς την απορία του συναδέλφου, ότι δηλ. δεν είναι ο μέσος όρος γούστων τέλος πάντων και γι'αυτό ξενίζει: άλλο να πεις ότι προτιμάω το Νικολαΐδη από το Στανίτσα κι άλλο, ξέρω 'γω, κάποιον σύγχρονο. Είναι προφανές ότι αν σε κάποιον αρέσουν οι σύγχρονοι ψάλτες περισσότερο από του παλαιούς, υπάρχει τελικά διαφορά αντίληψης περί του τι εστί παράδοση στη μουσική μας. Με τέτοια διαφορά αντίληψης φυσικά δεν μπορεί να υπάρξει συνεννόηση, οπότε ας το αφήσουμε εδώ το θέμα, ας ακούει ο καθένας ό,τι θέλει κι ας υπάρχει κατανόηση στις προτιμήσεις του καθενός, συνάδελφε που έκανες το σχόλιο περί "προσγείωσης": όσο κι αν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου κι όσο κι αν ήταν υπερβολική η διαγραφή, σε σχέση με άλλα απαράδεκτα μηνύματα που ζουν και βασιλεύουν, τέτοια σχόλια πυροδοτούν εντάσεις, οι οποίες, όπως βλέπεις, δεν οδηγούν πουθενά, αλλά "μάλλον θόρυβος γίνεται"...
 

tsiakalo

Μέλος
Γιά όλα αυτά που ειπώθηκαν: ας είμαστε όλοι προσγειωμένοι, τουλάχιστον όσο ζούμε στη γη. Αν απογειωνόμαστε ενώ ζούμε στη γη, κινδυνεύουμε να προσγειωθούμε ανώμαλα όταν φύγουμε από τη γη.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Θα μπορούσαν οι κ. διαχειριστές να κλείσουν το θέμα "Γεώργιος Κωνσταντίνου";

Δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνεται "παιχνίδι" στο όνομα κάποιου ο οποίος δεν το επιθυμεί.

Ευχαριστώ πολύ.
 
Status
Not open for further replies.
Top