Κωνσταντίνος Ψάχος - 1911, Κρήτη, Φορητός Φωνόγραφος

tb---

τσοπάνης
Κωνσταντίνος Ψάχος σε αποστολή στην Κρήτη το 1911 με το Ωδείο Αθηνών, και τον φορητό φωνόγραφο.

Το αρχείο προέρχεται από την νέα έκδοση με γενικό τίτλο "Μίλιε μου Κρήτη απ' τα παλιά" (βιβλίο και 8 cd), της Orpheum Phonograph.

ΜΙΛΙΕ ΜΟΥ ΚΡΗΤΗ ΑΠ' ΤΑ ΠΑΛΙΑ (ΒΙΒΛΙΟ & 8 CD ME 186 ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΓΡΑΜΜΟΦΩΝΟΥ)

Mετά από 5 έτη προετοιμασίας και σε συνεργασία με κορυφαίους κρήτες ερευνητές η εταιρεία ORPHEUM PHONOGRAPH παρουσιάζει τον Α τόμο της σειράς '''Κρήτες Μουσηγέτες'' με τίτλο ΜΙΛΙΕ ΜΟΥ ΚΡΗΤΗ ΑΠ'ΤΑ ΠΑΛΙΑ.

Στην έκδοση περιλαμβάνονται 300 σελίδες βιβλίο με βιογραφικά μουσικoλογικά σχόλια και ιστορικά στοιχεία, ανέκδοτο φωτογραφικό υλικό και 8 cd με 186 σπάνιες ιστορικές ηχογραφήσεις γραμμοφώνου(το 91% εώς σήμερα ακυκλοφόρητες)μεταξύ 1907-1955 από κορυφαίους Κρήτες δημιουργούς και εκτελεστές ξεκινώντας από τις πρώτες ηχογραφήσεις της Κρητικής παράδοσιακής μουσικής του 1907 στην Αθήνα.
 

Attachments

  • Κων. Ψάχος - 1911 Κρήτη, Φορητός Φωνόγραφος, Αποστολή Ωδείου Αθηνών.jpg
    315.4 KB · Views: 85

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Η φωτογραφία είναι από το χωριό Μουρλά του Αιγίου, τόπο κατοικίας του Δημ. Περιστέρη, όπου ο Ψάχος επίσης συνέλεξε άσματα. Ο Ψάχος πήγε στην Κρήτη τον επόμενο χρόνο, 1911, προφανώς με τον ίδιο φωνογράφο, χωρίς όμως τον Περιστέρη και τον Armand Marsick.
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Η φωτογραφία είναι από το χωριό Μουρλά του Αιγίου, τόπο κατοικίας του Δημ. Περιστέρη, όπου ο Ψάχος επίσης συνέλεξε άσματα. Ο Ψάχος πήγε στην Κρήτη τον επόμενο χρόνο, 1911, προφανώς με τον ίδιο φωνογράφο, χωρίς όμως τον Περιστέρη και τον Armand Marsick.
Συμφωνώ με τον κ.Γαννόπουλο,απλά με
πρόλλαβε.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Μα, η πηγή μου είστε εσείς, αγαπητέ. Χάρη στην δική σας εργασία τα γνωρίζουμε αυτά!
 

tb---

τσοπάνης
....ένα σχόλιο από το φατσοβιβλίο,

Μουρλα δεν υπαρχει χωριο στο Αιγιο.....Το σπιτι των Περιστεριδων ηταν στο χωριο Ροδοδαφνη 3-4 χιλιομετρα εξω απο το Αιγιο πηγαινοντας προς Πατρα....!!!!
Kalimeris Christos
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μουρλα δεν υπαρχει χωριο στο Αιγιο.....Το σπιτι των Περιστεριδων ηταν στο χωριο Ροδοδαφνη ....

.... Ροδοδάφνη (πρώην Μουρλάς - υψ. 50μ.) ....

http://bit.ly/2dNI5Ij
 
Top