Κυριακὴ 6-10-2013 γιὰ Ἐκκλησία Κύπρου «Πάντων τῶν ἐν τῇ νήσῳ Κύπρῳ διαλαμψάντων ἁγίων»

christh55

Μέλος
Κατὰ τὴν πρώτην Κυριακὴν τοῦ μηνὸς Ὀκτωβρίου, ἔχει καθιερωθῆ νὰ
ἑορτάζηται ἡ μνήμη «Πάντων τῶν ἐν τῇ νήσῳ Κύπρῳ διαλαμψάντων ἁγίων». Ἡ
ἀκολουθία αὐτῶν εὑρίσκεται εἰς τὸν ΙΑʹ τόμον τῶν Κυπρίων Μηναίων (ἐπίμετρον) καὶ εἰς τὴν «ᾈσματικὴν αὐτῶν ἀκολουθίαν», ἣν ἐξέδωκεν ἡ ἱερὰ μονὴ Σταυροβουνίου.
Πανηγυρίζει ἡ ἱερὰ μονὴ τοῦ ἁγίου Κενδέου παρὰ τὸ χωρίον Αὐγόρου
Ἀμμοχώστου.
Ἡ ἀκολουθία τοῦ ἁγίου Κενδέου εὑρίσκεται εἰς τὰ Κύπρια Μηναῖα.

Ακολουθια Κυπριων Αγιων κατα το Κυπριακον τυπικον (χωρις κανονες).
Το εοθινον λεγετε κατα εντολη του Ιερεως (της εκκλησιας μας) μετα τις καταβασιες για να δωσουμε ευκαιρια σε αυτους που ερχονται αργα να προσκηνυσουν το ευαγγελιο.

View attachment 6 October 2013 PL 2os.doc

View attachment 6 October 2013 PL 2os.pdf

Εαν υπαρχουν λαθη σας παρακαλω στειλτε μου μηνημα να το διορθωσω.

Παρακαλω Σημειωσθε το Απολυτικιον του Ναου θα το αλλαξετε να τεριαζει του Ναου που ψαλλετε.Στο κειμενο εχω του Αγιου Χαραλαμπους.

ευχαριστω

ταπεινως.
 
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αγαπητέ συνάδελφε κατ' αρχήν ευχαριστούμε για τον κόπο σου. Δύο λάθη έχω εντοπίσει:

1. Στα Καθίσματα, τα 2 των Κυπρίων Αγίων είναι μετά τον Πολυέλεον
2. Στους Αίνους, το πρώτο ιδιόμελο του Απ. Θωμά είναι σε ήχο Α'.

Ευχαριστω.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ συνάδελφε κατ' αρχήν ευχαριστούμε για τον κόπο σου. Δύο λάθη έχω εντοπίσει:
1. Στα Καθίσματα, τα 2 των Κυπρίων Αγίων είναι μετά τον Πολυέλεον....
2.....................................................
Ευχαριστω.
Ομιλώντας εκ πείρας, κατά την εφαρμογή του τυπικού στην πράξη κι όχι τόσο εκ θεωρητικής -Λειτουργικής γνώσης, θα επισημάνω την επιπλέον διαφορά στα καθίσματα, όταν στα Απολυτίκια του όρθρου δεν ψάλλουμε το ομόηχο Θεοτοκίον του Αναστάσιμου απολυτίκιου ήχου της ημέρας, συγκεκριμένα "ο την ευλογημένη καλέσας Σου μητέρα......." ήχου πλ. του β', αλλά Θεοτοκίον σ' άλλον ήχο, ακολουθώντας το Δόξα του τυχόντος Απολυτίκιου, (συγκεκριμένα, εδώ, γ' ήχου), τότε στα μετά την Α΄ Στιχολογία καθίσματα και συγκεκριμένα στο και νυν, θα πρέπει να ψαλλεί το ομόηχο Θεοτοκίον του Αναστάσιμου απολυτίκιου της ημέρας. Δηλαδή το παραπάνω αναφερόμενο του πλ. του β'.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
είναι εύκολο να παρατεθεί ο κανόνας; ευχαριστώ.
Γεώργιε, γιατί δέν πηγαίνεις ἀπ᾿ εὐθείας στήν κατάλληλη ἑνότητα καί στό σχετικό θέμα;;;;;;;;;;;;;;;;;

00. Πρώτη Κυριακὴ γιὰ Ἐκκλησία Κύπρου «Πάντων τῶν ἐν τῇ νήσῳ Κύπρῳ διαλαμψάντων ἁγίων»

[https://analogion.com/forum/index.php?attachments/Κυπρίων-αγίων-ακολουθια-pdf.77620/]
 
Top