Κυριακὴ Τυροφάγου. Τὸ στάδιον τῶν ἀρετῶν ἠνέῳκται

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ιερός Ναός Αναλήψεως του Κυρίου Ρόδος! Προ 2 ετών ηχογράφηση απο κασετόφωνο. Ερμηνευμένο απο εμένα (Μιχαήλ Τσαβαρης Πρωτοψάλτης Ιερού Ναού Αναλήψεως του Κυρίου Ρόδου και Άρχων πρωτοψάλτης της Ιερας Μητροπόλεως Χαλκηδόνος - Κωνσταντινούπολη)
 

Attachments

  • to stadion.mp3
    6.8 MB · Views: 230

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Αδερφέ, αν βελτιώσεις λίγο τον χρόνο σου, είσαι από τους καλύτερους Πρωτοψάλτες της Ελλάδας, αν και μικρός σχετικά (θα μου πεις "μικρό είναι το μάτι σου!". Το μάτι μου είναι μεγάλο λοιπόν, σε πληροφορώ, και βλέπω ότι σου ανήκει μία θέση στα ρετιρέ της παραδοσιακής ερμηνείας της Βυζαντινής Μουσικής). Από ό,τι έχω καταλάβει είσαι και σπάνιο παιδί: Απλούς, και προσγειωμένος. Τα λέω αυτά δημόσια, διότι τα αποκόμισα από τα πολλά προσωπικά μηνύματα που ανταλλάξαμε. Και το γράφω με έντονα γράμματα:


Είναι τιμή στο Ψαλτολόγιο η συμμετοχή σου.


Προσωπικά, σε συγχαίρω με όλη μου την καρδιά για την πρόοδό σου και σου υπόσχομαι ότι θα έρθω στην Ρόδο κάποτε να σε γνωρίσω και συμψάλλουμε.


Σε προτρέπω να ανεβάζεις ηχογραφήσεις όσο το δυνατόν περισσότερες για να ακούμε και να οφελούμαστε. Υπάρχουν εδώ άνθρωποι που θα εκτιμήσουν το ταλέντο σου και το χάρισμά σου καθώς και το ύφος σου και θα σου γίνουν πολλές προτάσεις. Έχεις μεγάλο μέλλον, που δεν το φαντάζεσαι. Τά δε έφη Αηδόνης.

Πάντα φιλικά.







Υ.Γ.: Με γεια το καινούριο πολυμηχάνημα!!
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Πραγματικά με τιμούν τα λόγια σας! ΕΝΝΟΕΊΤΕ πως σας περιμένω και εσάς και τον οποιονδήποτε από το φόρουμ αν βρεθεί στην Ρόδο να έρθει να με συνάντηση ! Δεν πιστεύω οτι η ηλικία παίζει κάποιο ρόλο. Έχω μάθει σε παιδί να διαβάζει τα χερουβικά του Φωκαευς και είναι μόλις 10! Θα γίνει μεγάλος ψάλτης! Όσο για το προσγειωμένος είναι λογικό γιατί απο μικρός ήξερα οτι θέλω να ψάλλω και ήθελα να το κάνω οσο καλύτερα μπορώ . Όταν κάτι σου έχει δοθεί εξ ουρανού ξέρεις οτι είναι χάρισμα και όχι κάτι που απέκτησες με την αξία σου οπότε πρέπει να είσαι προσγειωμένος γιατί σήμερα το έχεις και αύριο κατι πάει στραβά και δεν το χεις! Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

* Ευχαριστώ και για το μηχάνημα

*Η τιμή δεν είναι του Ψαλτολογιου , αλλά δική μου γιατί είμαι ανάμεσα σε πραγματικούς γνώστες και επιτέλους μπορώ να ανταλλάξω απόψεις γιατί εδώ στην Ρόδο το μόνο που κοιτάνε οι ψάλτες είναι ποιος είναι καλύτερος απο τον άλλο και πως να σχολιάσουν!

Ευχαριστώ...
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σε ένα πράγμα δεν μπορώ να μη συμφωνήσω με τον Αηδόνη: υπάρχουν στοιχεία αυτού του όντως σπάνιου στις μέρες μας που λέμε "μεγάλη φωνή". Μένει να συμπληρωθεί με ορισμένα αλλά αυτό είναι ήδη σημαντικό. Να είστε καλά!
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Συγχαρητήρια κ. Τσαβαρή. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα.

Για τα δικά μου κριτήρια, είστε ένας απ'τους μεγάλους σημερινούς Πρωτοψάλτες.
Δεδομένης και της ηλικίας σας, έχετε πολύ μέλλον.

Να δοξάζετε τον Θεό.


ματθαίος βλάχος
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Πολύ καλό άκουσμα! Συγχαρητήρια! :)

ΥΓ Εκεί στην "πανοπλία του Σταυρού" δέχτηκες κάποια επίθεση από μάτι - λέιζερ ...; Κάτι σαν space invaders μου θύμισε:D

space_invaders.jpg
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλώς ορίσατε στην κοινότητά μας και σας ευχαριστούμε πολύ για την ανάρτηση. Αν και μας "φάγατε":D το κάτωθι (ούτως ή άλλως τα λάθη είναι τόσο ανθρώπινα όσο και διορθωτέα):
Ὁ ποιῶν ταῦτα, τὸν ἀληθινὸν κομίζεται στέφανον...
προσωπικά μου αρέσει η φωνή σας και εύχομαι να σας ακούσουμε και σε άλλα πολλά στο μέλλον. Είναι καλό που το ταλέντο αρχίζει την αποκέντρωση με παραδείγματα όπως το δικό σας. Το σίγουρο είναι (και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας σε αυτό) ότι εδώ κανένας δεν είναι καλύτερος από τον άλλο αν και μερικές φορές από αδυναμία περνάει από το μυαλό των περισσότερων αυτός ο λογισμός, για να φύγει όπως ήρθε.

Καλή συνέχεια.

Υ.Γ. Που τα θυμήθηκες βρε Ευάγγελε τα arcade, καλά με πήγες στις εποχές που χάνονταν ολόκληρες περιουσίες (μεγέθους μικρού παιδιού) σε κέρματα και ατελείωτες ώρες μαθήματος-διαβάσματος. Στο δε συγκεκριμένο, προσκυνώ!
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Πολύ καλό άκουσμα! Συγχαρητήρια! :)

ΥΓ Εκεί στην "πανοπλία του Σταυρού" δέχτηκες κάποια επίθεση από μάτι - λέιζερ ...; Κάτι σαν space invaders μου θύμισε:D

space_invaders.jpg

χααχαχαχχαχαχα! Ναι ούτε και εγώ ξέρω τι έπαθε αχχαχααχχαχα πετυχημένο πάντως ακόμα γελάω:D:D
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Καλώς ορίσατε στην κοινότητά μας και σας ευχαριστούμε πολύ για την ανάρτηση. Αν και μας "φάγατε":D το κάτωθι (ούτως ή άλλως τα λάθη είναι τόσο ανθρώπινα όσο και διορθωτέα):
Ὁ ποιῶν ταῦτα, τὸν ἀληθινὸν κομίζεται στέφανον...
προσωπικά μου αρέσει η φωνή σας και εύχομαι να σας ακούσουμε και σε άλλα πολλά στο μέλλον. Είναι καλό που το ταλέντο αρχίζει την αποκέντρωση με παραδείγματα όπως το δικό σας. Το σίγουρο είναι (και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας σε αυτό) ότι εδώ κανένας δεν είναι καλύτερος από τον άλλο αν και μερικές φορές από αδυναμία περνάει από το μυαλό των περισσότερων αυτός ο λογισμός, για να φύγει όπως ήρθε.

Καλή συνέχεια.

Υ.Γ. Που τα θυμήθηκες βρε Ευάγγελε τα arcade, καλά με πήγες στις εποχές που χάνονταν ολόκληρες περιουσίες (μεγέθους μικρού παιδιού) σε κέρματα και ατελείωτες ώρες μαθήματος-διαβάσματος. Στο δε συγκεκριμένο, προσκυνώ!


Ναι το ξέρω ηταν σύνθεση ενός κυρίου που ερχότανε το ψαλτήρι και μου λέει θα μου κάνεις την χάρη να πεις το στάδιον που έγραψα? του λέω κανένα πρόβλημα και το είπαμε μαζί και μετά μου είπε "Σου έφερα λάθος κείμενο είχα ξεχάσει να βάλω το ταύτα"
Βεβαία του είπα "όλοι το άκουσαν , λίγοι το κατάλαβαν" γιατί είναι μεγάλος σε ηλικία και δεν ήθελα να τον στεναχωρήσω.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Θυμίζεις λίγο Τσαμκιράνη!
Αν και μπορεί να υπάρχει ήδη:
 

Attachments

  • Το στάδιον!.mp3
    3.2 MB · Views: 55

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Αηδόνης;105119 said:
Θυμίζεις λίγο Τσαμκιράνη!
Αν και μπορεί να υπάρχει ήδη:

Ναι του μοιάζω! Στο 1/1000 ίδιος είμαι χαχααχαχαχα! Ούτε τα κορδόνια να του δέσω.. Αυτοί οι τεράστιοι ψάλτες είναι μοναδικοί! Και είναι κρίμα. Μακάρι να γεννιόμουν νωρίτερα να προλάβω μεγάλους ψάλτες και να μην τους ακούω από άθλιες ηχογραφήσεις που μας έχουν μείνει μόνο. Γιατί κακά τα ψέματα ωραίο να έχεις τα Λειτουργικά του Στανιτσα σε λεγετο(Τυχαίο παράδειγμα) αλλά αν δεν τον δεις πάνω στο αναλόγιο να τα λέει σε πιάνει το παράπονο.
 
Last edited:
Φίλτατε Άρχων στην Ρόδο έχω απο τον Σεπτέμβριο , ήρθα απο την Λάρισα και σε πληροφορώ ότι τέτοια αγάπη που μου έδειξαν οι συνάδελφοι Ιεροψάλτες της Ρόδου , πληροφορόντας άπαντας δεν βρήκα ούτε στον τόπο μου , τώρα ότι υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις ουδείς μπορεί να το αμφισβητήσει . Απο εκεί και πέρα ενώ βλέπεις ότι έχεις γίνει μια σοβαρή κίνηση απο Ιεροψάλτες νέους της ηλικίας σου γιτί δεν τους πλαισιώνεις και απαξιείς ; Νομίζω δεν είναι σωστός ο χαρακτηρισμός σου για τους συναδέλφους ειδικά της Ρόδου , σε παρακαλώ λοιπόν βόηθα και να τα αφήσουμε αυτά τα πράγματα να πάψει επιτέλους αυτήν η μιζέρεια . Χαρά μου λοιπόν να τα πούμε και απο κοντά .
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μεγάλη φωνή!!Συγχαρητήρια κ. Τσαβαρη
..μου θυμίσατε αν μου επιτραπεί την Αρχοντική φωνή του Ταλιαρώδου!
Να υμνείτε πάντα με ζήλο και ταπείνωση τον Κύριο μας!
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Μεγάλη φωνή!!Συγχαρητήρια κ. Τσαβαρη
..μου θυμίσατε αν μου επιτραπεί την Αρχοντική φωνή του Ταλιαρώδου!
Να υμνείτε πάντα με ζήλο και ταπείνωση τον Κύριο μας!

Με τιμούν τα λόγια σας! Να είστε καλά σας ευχαριστώ πολύ
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Φίλτατε Άρχων στην Ρόδο έχω απο τον Σεπτέμβριο , ήρθα απο την Λάρισα και σε πληροφορώ ότι τέτοια αγάπη που μου έδειξαν οι συνάδελφοι Ιεροψάλτες της Ρόδου , πληροφορόντας άπαντας δεν βρήκα ούτε στον τόπο μου , τώρα ότι υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις ουδείς μπορεί να το αμφισβητήσει . Απο εκεί και πέρα ενώ βλέπεις ότι έχεις γίνει μια σοβαρή κίνηση απο Ιεροψάλτες νέους της ηλικίας σου γιτί δεν τους πλαισιώνεις και απαξιείς ; Νομίζω δεν είναι σωστός ο χαρακτηρισμός σου για τους συναδέλφους ειδικά της Ρόδου , σε παρακαλώ λοιπόν βόηθα και να τα αφήσουμε αυτά τα πράγματα να πάψει επιτέλους αυτήν η μιζέρεια . Χαρά μου λοιπόν να τα πούμε και απο κοντά .

Φυσικά και να τα πούμε. Κανένα πρόβλημα :) Είστε στην Μητρόπολη?
Για τους νέους ιεροψάλτες δεν ξέρω... Είμαστε λίγοι και οι περισσότεροι προερχόμαστε από τον ιδιο δάσκαλο. Μιλάω για τους μεγαλύτερους σε ηλικία. ...αν τα πούμε κάποια στιγμή απο κοντά θα σας εξηγούσα καλύτερα :) Σας περιμένω και στην Ανάληψη
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ η ερμηνεια σας μπραβο σας μηπως θα μπορουσατε να αναρτησετε και το το κειμενο απο το αποιο ψαλατε????
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
*Η τιμή δεν είναι του Ψαλτολογιου , αλλά δική μου γιατί είμαι ανάμεσα σε πραγματικούς γνώστες και επιτέλους μπορώ να ανταλλάξω απόψεις γιατί εδώ στην Ρόδο το μόνο που κοιτάνε οι ψάλτες είναι ποιος είναι καλύτερος απο τον άλλο και πως να σχολιάσουν!

Ευχαριστώ...

Αγαπητέ Μιχάλη συγχαρητήρια.Έχεις τάλαντο και ταλέντο.Με τον τίτλο όμως που φέρεις-Άρχων-δεν θα 'πρεπε να ασχολείσαι με σχόλια,κριτικές και ίντριγκες.Σίγουρα σε βελτιώνουν σαν άνθρωπο και καλλιτέχνη,σε χαλυβδώνουν,αλλά ταυτόχρονα σε πικραίνουν,σου βάζουν το μικρόβιο της έπαρσης και του αθέμιτου ανταγωνισμού και σε απομακρύνουν από τον πραγματικό νόημα που πρέπει να έχει η έννοια ιεροψάλτης.Εμένα προσωπικά κάτι τέτοια δεν μ'αγγίζουν καθόλου.Προσπαθώ με προσευχή,διάβασμα,ακούσματα και μεράκι να τα προσπερνώ και να βελτιώνομαι και ως άνθρωπος-πρωτίστως-και ως ψάλτης.

Υ Γ Και μια φιλική συμβουλή:προσπάθησε να βελτιώσεις την διάρκεια και τον όγκο της αναπνοής σου.Είμαι σίγουρος ότι κάνεις ασκήσεις και ότι το παλεύεις.Θα αποκτήσεις άνεση και αβίαστο ψάλσιμο και κάτι σημαντικό κατ' εμέ που στο επισήμανε και ο Αηδόνης:Χρονική αγωγή.Ο Θεός να σου δίνει υγεία και δύναμη.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Αγαπητέ Μιχάλη συγχαρητήρια.Έχεις τάλαντο και ταλέντο.Με τον τίτλο όμως που φέρεις-Άρχων-δεν θα 'πρεπε να ασχολείσαι με σχόλια,κριτικές και ίντριγκες.Σίγουρα σε βελτιώνουν σαν άνθρωπο και καλλιτέχνη,σε χαλυβδώνουν,αλλά ταυτόχρονα σε πικραίνουν,σου βάζουν το μικρόβιο της έπαρσης και του αθέμιτου ανταγωνισμού και σε απομακρύνουν από τον πραγματικό νόημα που πρέπει να έχει η έννοια ιεροψάλτης.Εμένα προσωπικά κάτι τέτοια δεν μ'αγγίζουν καθόλου.Προσπαθώ με προσευχή,διάβασμα,ακούσματα και μεράκι να τα προσπερνώ και να βελτιώνομαι και ως άνθρωπος-πρωτίστως-και ως ψάλτης.

Υ Γ Και μια φιλική συμβουλή:προσπάθησε να βελτιώσεις την διάρκεια και τον όγκο της αναπνοής σου.Είμαι σίγουρος ότι κάνεις ασκήσεις και ότι το παλεύεις.Θα αποκτήσεις άνεση και αβίαστο ψάλσιμο και κάτι σημαντικό κατ' εμέ που στο επισήμανε και ο Αηδόνης:Χρονική αγωγή.Ο Θεός να σου δίνει υγεία και δύναμη.


Δεν ασχολούμαι αγαπητέ με τίτλους. Πολλοί το νομίζουν αυτό. Αλλά δεν είναι έτσι. Αυτές είναι περσινές ηχογραφήσεις. Πιστεύω πως έχω διορθώσει αρκετά τις αναπνοές και τον χρόνο. Είχα κάνει εγχείρηση τότε ;) δεν μπορούσα να ψάλλω όπως θέλω με αποτέλεσμα τις μικρές αναπνοές γιατί πολύ απλά δεν άντεχα.

υγ. Ο τρόπος που ψαλλεις μετράει για μένα. Ο τίτλος είναι για τα χαρτιά.
υγ2. Αυτό με τον "τίτλο" έχει βγει από κάποιους εδώ μέσα που ενώ δεν έχω πει κουβέντα γι αυτούς συνεχίζουν να είναι σνομπ και γενικά να υποτιμούν και να κρίνουν απο την φούστα που φόρεσε η γειτόνισσα μέχρι το κουμπάκι του thanks εδώ στο φόρουμ. Περιμένουν στην γωνία να σε πατήσουν με το παραμικρό. Κριτές των πάντων...δεν θέλω να ασχοληθώ παραπάνω. Ευλογημένοι να είναι..
υγ3. Η καλοπροαίρετη κριτική ξεχωρίζει..
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ η ερμηνεια σας μπραβο σας μηπως θα μπορουσατε να αναρτησετε και το το κειμενο απο το αποιο ψαλατε????

Ευχαριστώ πολύ.Οπως είπα και σε παλαιότερο μήνυμα αγαπητέ το κείμενο είναι ένα χειρόγραφο από έναν παλιό ψάλτη του νησιού ο οποίος είχε έρθει την ημέρα εκείνη στον Ναό.
 
Last edited:

Papassss

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ.Οπως είπα και σε παλαιότερο μήνυμα αγαπητέ το κείμενο είναι ένα χειρόγραφο από έναν παλιό ψάλτη του νησιού ο οποίος είχε έρθει την ημέρα εκείνη στον Ναό.

Συγχωρηστε με τοτε, δεν το γνωριζα νομιζα πως θα το ειχατε το χειρογραφο.... εισαι ωραιος ψαλτης μπραβο
 
Top