Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2009. Ἦχος α'.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2009
ΙΣΤ΄ ΛΟΥΚΑ. ΤΕΛΩΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΥ.
Ἄρχεται τό Τριῴδιον.​

Τό λειτουργικό βιβλίο Ἀπόστολος δέν μπορεῖ νά προβλέπει ὅλες τίς περιπτώσεις συμπτώσεως ἤχου (καί ἐωθινοῦ) στήν ἔναρξη τοῦ Τριῳδίου καί νά παραθέτει τό ἀντίστοιχον Προκείμενον τοῦ ἤχου μετά τοῦ στίχου αὐτοῦ καθώς καί τό ἀντίστοιχον Ἀλληλουιάριον τοῦ Εὐαγγελίου μετά τῶν στίχων αὐτοῦ.

Διά τοῦτο διά τήν αὐριανήν Κυριακήν (8 Φεβρουαρίου 2009) πρέπει νά προσέξουμε νά ποῦμε τό Προκείμενον τοῦ α΄ ἤχου μετά τοῦ ἀντιστοίχου Ἀλληλουιαρίου.
Αὐτά γιά πρακτικούς (τέτοιους) λόγους βρίσκονται κατ᾿ ἦχον στήν ἀρχή τοῦ λειτουργικοῦ βιβλίου Ἀπόστολος.
Γιά τήν Κυριακή Τελώνου καί Φαρισαίου ὁ Ἀπόστολος ἔχει Προκείμενον καί Ἀλληλουιάριον τοῦ πλ. δ΄ ἤχου. Ἐμεῖς θά τό παραβλέψωμεν καί ἀπό τίς πρῶτες σελίδες τοῦ Ἀποστόλου πού ἔχει ὅλα μαζί τά Προκείμενα κατ᾿ ἦχον θά ἐπιλέξουμε τοῦ α΄ ἤχου.

Ἐδῶ, ἔχω ἀναρτήσει ὅλες τίς προβλεπόμενες περιπτώσεις τῶν Προκειμένων καί Ἀλληλουιαρίων γιά ὅλες τίς Κυριακές τοῦ Τριῳδίου.

Ἐπίσης, ὅπως ἔγραψα ἐδῶ καί ἔχει γραφτεῖ καί ἀλλοῦ, προτείνεται γιά αὔριο ἡ ψαλμῳδία διπλοῦ Κοντακίου.


 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Για αύριο . Καλή δύναμη σε όλους.
 

Attachments

  • ΤΡΙΩΔΙΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΕΛΩΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΥ.doc
    2.7 MB · Views: 89

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ευχαριστίες πολλές, και καλό Τριώδιο.

Δήλωσε όμως, ευλογημένε, και τον μελοποιό, ου το όνομα Νικόλαος Γεωργίου...
 

George

Ιεροψάλτης
Το πρωί θα πάω σε έναν Ναό λόγο μνημοσύνου, ο Δεξιός ψάλτης τους πέθανε πρόσφατα και ο Αριστερός εκτελεί χρέη δεξιού, επίσης ξέρω ότι ψάχνουν για ψάλτη, αλλά δεν νομίζω να αντέξω να πάω εκεί.
Ο Ιερέας διαβάζει όλες τις ευχές της Θ. Λειτουργίας εκφώνως, δεν ξέρω τι θα "τραβήξω" το πρωί.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το πρωί θα πάω σε έναν Ναό λόγο μνημοσύνου, ο Δεξιός ψάλτης τους πέθανε πρόσφατα και ο Αριστερός εκτελεί χρέη δεξιού, επίσης ξέρω ότι ψάχνουν για ψάλτη, αλλά δεν νομίζω να αντέξω να πάω εκεί.
Ο Ιερέας διαβάζει όλες τις ευχές της Θ. Λειτουργίας εκφώνως, δεν ξέρω τι θα "τραβήξω" το πρωί.

Καλή δύναμη προς όλους! Καλό Τριώδιο!

Αύριο γιορτάζουν ,λέει, οι ιερείς...την άλλη Κυριακή εμείς...
 

George

Ιεροψάλτης
Το καλό ήταν ότι ακολουθούνε το τυπικό. :wink:
Στίχοι των Αντιφώνων τις λέει ο Ιερέας.
Αλλιλουάριο Ευαγγελίου τους στίχους τους λέει ο Ιερέας.
Προκείμενον Αποστόλου δεν ακολουθείται.

Το κακό είναι όπως είπα ότι ο Ιερέας λέει όλες τις ευχές εκφώνως. :(

Πάντα πλ α' στην Θ. Λειτουργία, δεν μπορούνε κανένα άλλον ήχο οι Ιερείς. :(

Διπλό Κοντάκιο.

Στο τέλος μετά το τέλος της Θ. Λειτουργίας είδα κάτι που δεν το περίμενα, μία γυναίκα κρέμασε στο μικρόφωνο του αριστερού αναλογίου ένα μικρό κασετόφωνο και το εβαλε να παίζει, Ψαλμοί τρίσυμοι το "Εξομολογίσθε...", κάτι συνέβει και δεν λειτουργούσε και της λέει ο Ιερέας, "Άντε βάλε το κασετόφωνο...".

Μετά εμείς εδώ συζητάμε για Ισοκράτη, εγώ βλέπω ότι στο τέλος θα μας αντικαταστήσουν με κασετόφωνα. :eek:
 

Manolis G.

Μέλος
Πάτερ Μάξιμε Ευλογείτε, Καλό Τριώδιο,

Για σήμερα Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισαίου, το Τυπικό που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Σ.Μ.Κ. URL="http://www.cmkon.org/keimena/Typikon-Febr-2009.doc"][/URL][/URL]), αναφέρεται:
Τά Ἀναστάσιμα τῆς α΄ καί β΄ Στιχολογίας, καί ἀνά ἕν τῆς Ἑορτῆς, ἀντί τῶν Θεοτοκίων• «Χορός ἀγγελικός...» καί• «Ὁ ὤν σύν τῷ Πατρί...».
Το τυπικό του ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ που χρησιμοποιείται στην εκκλησία μου, αναφέρει αντι θεοτοκίων τα τηε εορτής της 8ης του μηνός,δηλ.σήμερα.
Θα ήθελα επ, αυτού τη γνώμη σας αλλά και γενικώτερα για τις διαφορές που προκύπτουν μεταξυ των τυπικών.
ευχαριστώ
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Καλή εβδομάδα σε όλους.

Σήμερα τιμήσαμε τα μέλη του φόρουμ:
κ.κ. Ευάγγελο Λιναρδάκη και Νικόλαο Γιάννου.

Όρθρος από Ιωάννη.
Καταβασίες και τιμιωτερα από Ιωάννη.
Πεντηκοστάρια κ. Ευάγγελου Λιναρδάκη
Εξαποστειλάριο Παναγιωτίδη.
Δοξαστικό Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου.
Θ. Λειτουργία:
Χερουβικό Θ. Φωκαέως από το βιβλίο του Πεντηκοσταρίου του Κουντιάδου.
Λειτουργικά του κ. Νικολάου Γιάννου.

Στο τέλος τους μακαρισμούς του ήχου.

Υ. Γ. Σήμερα του ήρθε του αριστερού να πει Απόστολο σε πρώτο ήχο έτσι λεει γραφει από πάνω.
Φυσικά τον ακολούθησε και ο παπάς στο Ευαγγέλιο. Όσο δε για τα προκείμενα των Αποστόλων και τα αλληλουιάρια να το ξέρετε και σεις τρώνε χρόνο και δεν πρέπει να λέγονται. Αυτό να μη σας πω καλύτερα ποιανών άποψη είναι ξέρετε εσείς.-
Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δυσκολούτσικα μετά όλα μαθαίνονται και χωνεύονται.
 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Πάτερ Μάξιμε Ευλογείτε, Καλό Τριώδιο,

Για σήμερα Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισαίου, το Τυπικό που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Σ.Μ.Κ. Τυπικόν Φεβρουαρίου], αναφέρεται:

Το τυπικό του ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ που χρησιμοποιείται στην εκκλησία μου, αναφέρει αντι θεοτοκίων τα τηε εορτής της 8ης του μηνός,δηλ.σήμερα.
Θα ήθελα επ, αυτού τη γνώμη σας αλλά και γενικώτερα για τις διαφορές που προκύπτουν μεταξυ των τυπικών.
ευχαριστώ

Έτσι όπως τα έγραψες εδώ, εγώ δεν βλέπω κάποια διαφορά μεταξύ τους, και τα 2 τυπικά λένε για "Αντί θεοτοκίων τα της εορτής" :confused:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
"Της μετανοίας", Δοξαστικό Αίνων και Χερουβικό π. Κων. Παπαγιάννη

Ν΄ ψαλμός σε ήχο πλ. δ΄ & Δοξολογία α΄ ήχου από "Μουσικό Πανδέκτη Ζωής" τ.2

Καταβασίες, "Τα πλήθη...", Αίνοι και στιχηρά αυτών Ι. Σακελλαρίδη

Λειτουργικά και Άξιον εστι α΄ ήχου σύντομα και ωραιότατα π. Δοσιθέου.

Στην κοινωνία του λαού στίχοι του λγ΄ ψαλμού από "Μουσικό Πανδέκτη Ζωής" τ.4

Καλό Τριώδιο σε όλους!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το πρωί θα πάω σε έναν Ναό λόγο μνημοσύνου, ο Δεξιός ψάλτης τους πέθανε πρόσφατα και ο Αριστερός εκτελεί χρέη δεξιού, επίσης ξέρω ότι ψάχνουν για ψάλτη, αλλά δεν νομίζω να αντέξω να πάω εκεί.
Ο Ιερέας διαβάζει όλες τις ευχές της Θ. Λειτουργίας εκφώνως, δεν ξέρω τι θα "τραβήξω" το πρωί.

Εγώ υπηρέτησα σε τέτοιο ναό 4 χρόνια. Με τέτοια προϋπηρεσία πώς να μη γίνω συντονιστής; :D
 

Manolis G.

Μέλος
Αγαπητέ George
Η διαφορά είναι στο ότι το ένα τυπικό προσδιορίζει τα δύο θεοτοκία της ημέρας της εορτής, ενώ το άλλο τα της 8ης του μηνός που είναι διαφορετικά.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Καταβασίαι "Χέρσον αββυσοτόκον" (Πέτρου Βυζαντίου) σύντομον μέλος.
Η θ' της Θεοτόκου εις ήχον α' και η Θ' ωδή των Κανόνων
Αίνοι (Στιχολογία) ήχος α' Πέτρου Λαμπαδαρίου
Ιδιόμελα Μανουήλ Πρωτοψάλτου
Δοξαστικόν Πέτρου Λαμπαδαρίου
Δοξολογία σύντομη α' ήχου Μανουήλ.

Τυπικά και Μακαρισμοί
Χερουβικόν ήχος α' Ιωάσαφ Διονυσιάτη
Λειτουργικά ήχος Δημητρίου Καλπακίδη
και Άξιον εστι α΄ ήχου Γρηγορίου Πρωτοψάλτου

Κοινωνικόν "Αινείτε" ήχος α' Πέτρου Μπερεκέτη

Καλό Τριώδιο σε όλους!
 

George

Ιεροψάλτης
Αγαπητέ George
Η διαφορά είναι στο ότι το ένα τυπικό προσδιορίζει τα δύο θεοτοκία της ημέρας της εορτής, ενώ το άλλο τα της 8ης του μηνός που είναι διαφορετικά.

Συγνώμη, δεν το κατάλαβα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αναστάσιμα: Ιωάννου.
Καταβασίες (σύντομες :eek:): Του αυτού.
Ακολουθία Εωθινού Ευαγγελίου: Πέτρου
Αίνοι-Δόξα: Του αυτού.
Δοξολογία (σύντομη): Μανουήλ (σε πλ. του Δ΄ κατά αυτό. Δεν με βρίσκει σύμφωνο αλλά αυτό είχε στα χέρια του και ο Λαμπαδάριος και για την αποφυγή μπερδεμάτων...)
Χερουβικός ύμνος: Το της εβδομάδος του Πέτρου (και το προλάβαμε και όλο :wink:).
Λειτουργικά: Βασ. Νικολαΐδη.
Άξιον εστίν: Γρηγορίου.
Κοινωνικό: Είχαμε Μνημόσυνο, οπότε "Άμωμοι εν οδώ..." κλπ.:mad::mad::mad:
 
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
-Της μετανοίας Π. Λαμπαδαρίου
-Καταβασίες σύντομες Π. Βυζαντίου, Ενάτη αργή Π. Λαμπαδαρίου
-Πασαπνοάρια αργά Ιακώβου Πρωτοψάλτου
-Στιχηρά αναστάσιμα Ιωάννου Πρωτοψάλτου
-Ιδιόμελα και δοξαστικό του Τριωδίου Π. Λαμπαδαρίου
-Τρισάγιο και Δύναμις Δημ. Σουρλατζή Ήχος α
-Χερουβικό Κ. Ψάχου
-Λειτουργικά και Άξιον εστίν Δημ. Σουρλατζή
-Κοινωνικό Π. Μπερεκέτη

Καλό Τριώδιο κι από μένα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πεντηκοστάρια & Καταβασίες απ'έξω.
Αίνοι-Στιχηρά --- Κωνστ. Πρίγγου
Ιδιόμελα Τριωδίου & Δοξαστικόν --- Νικολάου Γεωργίου πρωτοψ. Σμύρνης
Δοξολογία --- σύντομη α' ήχου Μανουήλ
Τρισάγιον --- Αγιορειτικό (Κυριακού Ιωαννίδου) χωρίς δύναμις
Χερουβικόν --- Παγκρατίου Ιερομονάχου του Ιβηρίτου
Λειτουργικά --- Γερασίμου Κανελλίδου Ήχος Α' (από Καρακατσάνη)
Άξιον εστί --- Χουρμουζίου χαρτοφ. Ήχος Α' (από Καρακατσάνη)
Κοινωνικόν --- σύντομο α' ήχου και μετά κήρυγμα
Κατά την Θ. Κοινωνία --- Στιχολογία ψαλμού "Ευλογήσω τον Κύριον"
Εις το αντίδωρον --- Αργές Καταβασίες Υπαπαντής (Πέτρου Λαμπαδαρίου)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Υ. Γ. Σήμερα του ήρθε του αριστερού να πει Απόστολο σε πρώτο ήχο έτσι λεει γραφει από πάνω.
Φυσικά τον ακολούθησε και ο παπάς στο Ευαγγέλιο. Όσο δε για τα προκείμενα των Αποστόλων και τα αλληλουιάρια να το ξέρετε και σεις τρώνε χρόνο και δεν πρέπει να λέγονται. Αυτό να μη σας πω καλύτερα ποιανών άποψη είναι ξέρετε εσείς.-
Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δυσκολούτσικα μετά όλα μαθαίνονται και χωνεύονται.
Αὐτό πάει στά εὐτράπελα!
Γιά πές μου ὅμως τό
«έτσι λεει γραφει από πάνω» τί ἐννοεῖς/ἐννοοῦσε; Γιατί ὁ Ἀπόστολος ἔχει σταθερό Προκείμενο πλ. δ΄ ἤχου, ὅπως ἔγραψα στό #1.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ Μάξιμε Ευλογείτε, Καλό Τριώδιο,

Για σήμερα Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισαίου, το Τυπικό που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Σ.Μ.Κ., αναφέρεται: Τά Ἀναστάσιμα τῆς α΄ καί β΄ Στιχολογίας, καί ἀνά ἕν τῆς Ἑορτῆς, ἀντί τῶν Θεοτοκίων• «Χορός ἀγγελικός...» καί• «Ὁ ὤν σύν τῷ Πατρί...».

Το τυπικό του ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ που χρησιμοποιείται στην εκκλησία μου, αναφέρει αντι θεοτοκίων τα τηε εορτής της 8ης του μηνός,δηλ.σήμερα.
Θα ήθελα επ, αυτού τη γνώμη σας αλλά και γενικώτερα για τις διαφορές που προκύπτουν μεταξυ των τυπικών.
ευχαριστώ
Ἀγαπητέ Μανώλη σ᾿ εὐχαριστῶ γιά τίς εὐχές σου καί ἀνταποδίδω.
1. Ὅπως πολύ ὀρθά σέ παρέπεμψε ὁ Καλπακίδης ἔχω γράψει ἐκεῖ καί ἀλλοῦ ὅτι δέν ἔχουμε διαφορές μεταξύ τυπικῶν ἀλλά διαφορετικές ἑρμηνεῖες συνεπτυγμένων διατάξεων τοῦ ΤΜΕ σέ ἐτήσια βοηθήματα (ἐπίσημα ἤ ἰδιωτικά).
2. Ἀναφορικά μέ τήν διάταξη τοῦ κ. Παπαχρήστου, ἀφ᾿ ἑνός δέν λέει κάτι ἄλλο ἀπό τό ΤΜΕ, ἀφ᾿ ἑτέρου πολλάκις καί τά Δίπτυχα σέ τέτοιες περιπτώσεις σημειώνουν τῆς μεθέορτης ἡμέρας/συγκεκριμένης ἡμερομηνίας Κυριακῆς γιά πρακτικούς λόγους, ὥστε οἱ ψάλτες νά μήν μετακινοῦνται σέ δύο ἡμερομηνίες. Βέβαια τοῦ κ. Παπαχρήστου ἡ διάταξη ἔχει μείνει προφανῶς ἀπό ἄλλες χρονιές καί ἄλλαξε μόνο τήν ἡμερομηνία, τό 8 δηλαδή. Ἡ 8η ὅμως Φεβρουαρίου δέν ἔχει μόνον τά Καθίσματα τῆς ἐορτῆς ἀλλά καί τοῦ ἀγίου Θεοδώρου, ὁπότε εἶναι ἐπικίνδυνο κάποιοι νά μπερδευτοῦν. Γι᾿ αὐτό τά Δίπτυχα καί τό ΗΟΠ παραπέμπουν στήν 2α τοῦ μηνός. Αὐτό θά πεῖ ἑρμηνεία διατάξεων τοῦ ἰσχύοντος Τυπικοῦ τό ὁποῖον ἀναγράφει «ἀνά ἕν τῆς ἐορτῆς». Ὅλα τῆς ἐορτῆς εἶναι. Ἡ διάταξη τοῦ κ. Παπαχρήστου εἶναι πρόσφορη γιά τήν 3η, 4η, 5η, 6η καί 7η Φεβρουαρίου ἄν συνέπιπτε Κυριακή, ὄχι ὅμως γιά τήν 8η.


 
Top