Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2009. Ἦχος α'.

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Αὐτό πάει στά εὐτράπελα!
Γιά πές μου ὅμως τό
«έτσι λεει γραφει από πάνω» τί ἐννοεῖς/ἐννοοῦσε; Γιατί ὁ Ἀπόστολος ἔχει σταθερό Προκείμενο πλ. δ΄ ἤχου, ὅπως ἔγραψα στό #1
Καλησπέρα π. Μάξιμε,ευλογείτε.
Οπως και πολλοί άλλοι, έτσι και ο αριστερός έχει την άποψη , ότι ο Απόστολος πρέπει να λέγεται στον ήχο της εβδομάδας. Δεν έχει να κάνει με το προκείμενο του ήχου. Διατήρησε τη λογική ότι έχουμε πρώτο ήχο και επομένως είπε τον Απόστολο στον Α΄ήχο. Το άσχημο είναι ότι επηρεάζει ''ακουστικα'' τον ιερέα και λέει κατα ''λάθος'' στο ίδιο άκουσμα το ευαγγέλιο. Κάποιες φορές το ανατρέπω , κάποιες όχι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα π. Μάξιμε,ευλογείτε.
Οπως και πολλοί άλλοι, έτσι και ο αριστερός έχει την άποψη , ότι ο Απόστολος πρέπει να λέγεται στον ήχο της εβδομάδας. Δεν έχει να κάνει με το προκείμενο του ήχου. Διατήρησε τη λογική ότι έχουμε πρώτο ήχο και επομένως είπε τον Απόστολο στον Α΄ήχο. Το άσχημο είναι ότι επηρεάζει ''ακουστικα'' τον ιερέα και λέει κατα ''λάθος'' στο ίδιο άκουσμα το ευαγγέλιο. Κάποιες φορές το ανατρέπω , κάποιες όχι.

Σ᾿ εὐχαριστῶ καί ὁ Κύριος νά σ᾿ εὐλογεῖ!

Σοῦ εἶπα· ΣΤΑ ΕΥΤΡΑΠΕΛΑ..................​

 

chriskont

Παλαιό Μέλος
επικοινωνησα τηλεφωνικα με τον κ. Παπαχρήστο σήμερα και μου είπε οτι για πρακτικους λόγους δεν αλλα΄ζει το προκείμενο του Αποστόλου για να μην μπερδεύονται οι απλοί ψάλτες στα χωριά. Ο μπεκατώρος αναφέρει και άπ τα πρώτα του τυπικά προκείμενο του ισχύοντος ήχου για την Κυριακή του τελώνου και Φαρισαίου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
επικοινωνησα τηλεφωνικα με τον κ. Παπαχρήστο σήμερα και μου είπε οτι για πρακτικους λόγους δεν αλλα΄ζει το προκείμενο του Αποστόλου για να μην μπερδεύονται οι απλοί ψάλτες στα χωριά. Ο μπεκατώρος αναφέρει και άπ τα πρώτα του τυπικά προκείμενο του ισχύοντος ήχου για την Κυριακή του τελώνου και Φαρισαίου.
Ὁ Μπεκατῶρος καί ὄχι μόνον.
Ἀπάντησα ἐδῶ.​

 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα π. Μάξιμε,ευλογείτε.
Οπως και πολλοί άλλοι, έτσι και ο αριστερός έχει την άποψη , ότι ο Απόστολος πρέπει να λέγεται στον ήχο της εβδομάδας. Δεν έχει να κάνει με το προκείμενο του ήχου. Διατήρησε τη λογική ότι έχουμε πρώτο ήχο και επομένως είπε τον Απόστολο στον Α΄ήχο. Το άσχημο είναι ότι επηρεάζει ''ακουστικα'' τον ιερέα και λέει κατα ''λάθος'' στο ίδιο άκουσμα το ευαγγέλιο. Κάποιες φορές το ανατρέπω , κάποιες όχι.

Σύμφωνα με το δάσκαλό μου ο Απόστολος πρέπει να λέγεται πάντα σε κλητόν, καθώς όπως σημειώνεται πάνω από κάθε Απόστολο είναι Ανάγνωσμα. Επομένως ο ψάλτης θα πρέπει να τον απαγγέλλει (σε κλητόν) και όχι να τον ψάλλει.
 
Top