Κυριακή 29 Ιουνίου Πέτρου και Παύλου

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ψάλλαμε τα κάτωθι:

1. Καθίσματα αναστάσιμα με μια υπακοή χωρίς να πελαγοδρομούμε (να ναι καλά ο π. Μαξιμος που μας επέστησε τη προσοχή από την αρχή της εβδομάδας σα καλός ποιμένας)

2. Καταβασίες από Θεοδοσοπουλο

3. Αίνοι χωρίς στιχολογία από Αναστασιματάριο Ζωής

4. Δοξαστικό από Πρίγγο

5. Δοξολογία πλΒ Νικολάου Σμύρνης

6. όχι τυπικά - Τρισάγιο σε Β και χωρίς Δύναμις

7. Χερουβικό μισό το Πέτρου Λαμπαδαρίου σε Α το σύντομο με Τριάδι συντομο και μετα Κωνσταντίνου μέχρι πριν το αποθώμεθα και μετά πίσω σε Πέτρο

8. Λειτουργικά πατριαρχικά από θεοδοσόπουλο (Το βασανίζει λίγο το "Αξιον εστί")

9. Μέχρι το πατερ ημών σε κλιτό

10. ΄Στην ώρα της Θ.Κοινωνίας Κράτημα σε Α του Πέτρου Λαμπαδαρίου

Με μνημόσυνα και αρτοκλασία, δίγλωσσο ευαγγέλιο απόστολο και Πιστεύω και τριγλωσσο πατερ ημών και μονόγλωσσο(δική μου λέξη) κήρυγμα... η ακολουθία διήρκεσε 3 λωρες και 15 λεπτά...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ας γράψω κι εγώ το δικό μου ρεπερτόριο (τζάμπα είναι!) :D
1. Αίνοι από Αναστασιματάριο Ζωής (τα στιχηρά από το "παράρτημα" με τα σύντομα-στιχηραρικό μέλος χρησιμοποιώ μόνο στον β΄ ήχο-αθηναϊκή σχολή γαρ:p)
2. Δοξαστικό από Δοξαστάριο Πέτρου
3. Δοξολογία από Μουσικό Πανδέκτη Ζωής ήχος πλ. β΄
4. Κύριε ελέησον ειρηνικών και Τρισάγιον χωρίς δύναμις β΄ ήχου από λειτουργία Καραμάνη
5. Χερουβικό ήχος α΄ και πλ.α΄ Ι. Σακελλαρίδη από λειτουργία Ζωής
6. Ταις αγγελικαίς από Χερουβικόν σύντομον α΄ ήχου π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου
7. Λειτουργικά πλ.α΄ Γ. Κανελλίδη κατά διασκευή Γ. Κακουλίδη (μέχρι και επινίκιο ύμνο)
8. Αμήν-Σε υμνούμεν πλ.α΄ Ι. Σακελλαρίδη
9. Άξιον εστι πλ.α΄ π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου
10. Κοινωνικόν σύντομον από Ψαλτήριον τερπνόν Σιμωνόπετρας

Ο αριστερός σήμερα και την επόμενη Κυριακή είναι σε άδεια. Ευτυχώς ένας θειος μου πρακτικός ψάλτης ήρθε και με βοήθησε αλλιώς θα ήμουν μόνος στο αναλόγιο...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Οτι γραψω παρακατω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αιχμη ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ φιλο . Το ξεκαθαριζω για να μην εχουμε παραξηγησεις . Ειναι απλα καποιες σκεψεις .
Παρατηρω οτι ξεκινησε προ ημερων μια ταση , που συνεχιζεται και στο παρων θεμα , να γραφουμε τι ψαλλαμε στην ταδε ακολουθια . Μπορω να πω οτι αυτο ειναι καλο υπο την εννοια οτι μαθαινουμε για καποιες συνθεσεις τις οποιες ΙΣΩΣ να αγνοουσαμε ή ακομα μαθαινουμε και για τις προτιμησεις καποιων συναδελφων . Μπορω ομως να πω οτι ειναι και κακο , υπο την εξης εννοια : Ειμαστε πανω απο 600 μελη στο φορουμ . Φανταστειτε τι θα γινει αν αρχισουμε ΟΛΟΙ να γραφουμε τι ψαλλουμε σε καθε ακολουθια . Να το αναλυσω ; Νομιζω δεν χρειαζεται .
Εχω μια προταση : Γιατι αντι να γραφουμε ΜΟΝΟ το τι ψαλλαμε , δεν ανεβαζουμε και τα ηχητικα αυτων που ψαλλαμε ; Νομιζω οτι θα ειναι πιο ωφελιμο . Τι λετε ;
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εχω μια προταση : Γιατι αντι να γραφουμε ΜΟΝΟ το τι ψαλλαμε , δεν ανεβαζουμε και τα ηχητικα αυτων που ψαλλαμε ; Νομιζω οτι θα ειναι πιο ωφελιμο . Τι λετε ;

Συμφωνώ με την πρόταση του Βαγγέλη. Θα ωφεληθούμε όλοι.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ας γράψω κι εγώ το δικό μου ρεπερτόριο (τζάμπα είναι!) :D
1. Αίνοι από Αναστασιματάριο Ζωής (τα στιχηρά από το "παράρτημα" με τα σύντομα-στιχηραρικό μέλος χρησιμοποιώ μόνο στον β΄ ήχο-αθηναϊκή σχολή γαρ:p)
2. Δοξαστικό από Δοξαστάριο Πέτρου
3. Δοξολογία από Μουσικό Πανδέκτη Ζωής ήχος πλ. β΄
4. Κύριε ελέησον ειρηνικών και Τρισάγιον χωρίς δύναμις β΄ ήχου από λειτουργία Καραμάνη
5. Χερουβικό ήχος α΄ και πλ.α΄ Ι. Σακελλαρίδη από λειτουργία Ζωής
6. Ταις αγγελικαίς από Χερουβικόν σύντομον α΄ ήχου π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου
7. Λειτουργικά πλ.α΄ Γ. Κανελλίδη κατά διασκευή Γ. Κακουλίδη (μέχρι και επινίκιο ύμνο)
8. Αμήν-Σε υμνούμεν πλ.α΄ Ι. Σακελλαρίδη
9. Άξιον εστι πλ.α΄ π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου
10. Κοινωνικόν σύντομον από Ψαλτήριον τερπνόν Σιμωνόπετρας

Ο αριστερός σήμερα και την επόμενη Κυριακή είναι σε άδεια. Ευτυχώς ένας θειος μου πρακτικός ψάλτης ήρθε και με βοήθησε αλλιώς θα ήμουν μόνος στο αναλόγιο...
Καλά αν πούμε για κανένα κομμάτι Χρυσάφη, Κλαδά, Μπαλασίου (η ακόμα για αργή δοξολογία, τυπικά, προκείμενο, αλληλουϊάριο) και τέτοια μάλλον θα μας πετάξουν έξω ε?...πω πω...!!!:confused::confused::confused::confused:
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Τώρα, αμά οι φίλοι σου δεν σε υποστηρίζουν αστα να πάνε.....

Αλλά εγώ νόμιζα ότι τον "Σ" δεν τον αναφέρουμε στο forum γενικώς... ως κάποια κακιά λέξη... κα έσεις Παναγιώτη όχι απλώς τον αναφέρατε αλλά τον αναφέρατε σε συζήτηση που έχει αναμιχθεί ο Χρίστος, ο οποίος σε "κακή" μέρα ξεκινάει να ψάλει Μπερεκέτη Δοξολογία από χειρόγραφο του ΙΗ(σέβομαι!).... Αμα τον ψάλλεις καλά όμως (τον Σακ..)..... πάω πάσο....

Εμένα ο αριστερός μου είναι Σακελλαριδικος full....

Εν πάση περιπτώση.... όπως φαίνεται δεν θα έχουμε τέτοιου είδους ανταλλαγές δίοτι Συντονιστής και Βασίλης επενέβησαν και άντε τώρα να αντιταχτείς..... Μόνο και μόνο από σεβασμό σιωπώ και συμμορφώνομαι! και πάω να αγοράσω CD-writer γιατί ακόμα δουλεύω με κασέτες.......
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τώρα, αμά οι φίλοι σου δεν σε υποστηρίζουν αστα να πάνε.....

Αλλά εγώ νόμιζα ότι τον "Σ" δεν τον αναφέρουμε στο forum γενικώς... ως κάποια κακιά λέξη... κα έσεις Παναγιώτη όχι απλώς τον αναφέρατε αλλά τον αναφέρατε σε συζήτηση που έχει αναμιχθεί ο Χρίστος, ο οποίος σε "κακή" μέρα ξεκινάει να ψάλει Μπερεκέτη Δοξολογία από χειρόγραφο του ΙΗ(σέβομαι!).... Αμα τον ψάλλεις καλά όμως (τον Σακ..)..... πάω πάσο....
Τι εννοείς?...λίγο περισσότερο σαφής...
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Τι εννοείς?...λίγο περισσότερο σαφής...


Η πρώτη πρόταση μου αφορά σε εμένα... Νομίζω ότι ο Παναγιώτης ζήτησε να γίνουμε φίλοι (εκτός και αν ήταν άλλος Παναγιώτης, συγγνώμη) και εγώ αντί να τον υποστηρίξω στο σχόλιο σας, μάλλον συμφωνω με εσάς......

Τώρα στη συνέχεια περί Μπερεκέτου, συνέχισα στο πνεύμα της δική σας απαντήσεως.... όταν λέω κακή μέρα εννοώ ότι εξόσων έχω καταλάβει ψάλλετε κλασσικά παλαιά μαθήματα και ουδέποτε Σακελαρίδη.... Δηλαδή όταν δεν έχετε διάθεση να ψάλλετε, τουλάχιστον εναν Μπερεκέτη θα τον πείτε... Το οποίο δείχνει (κατεμε τουλάχιστον) υψηλό ψαλτικό επίπεδο...

Όχι ότι ο Σακελλαρίδης δεν δείχνει... προς θεού μην παρεξηγειθω με τον Παναγιώτη τώρα...Απλώς εγώ προτιμώ μια δοξολογία του Νικολάου Σμύρνης..... και κάνα χερουβικό του Εφεσίου.. Γούστα είναι αυτά... και έτσι βρήκα ευκαιρία να επαινέσω και τα δικά σας που μου αρέσουν....

με αγάπη...
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ειμαστε πανω απο 600 μελη στο φορουμ . Φανταστειτε τι θα γινει αν αρχισουμε ΟΛΟΙ να γραφουμε τι ψαλλουμε σε καθε ακολουθια . Να το αναλυσω ; Νομιζω δεν χρειαζεται .

Νομίζω έχει ενδιαφέρον (για εμένα προσωπικά τουλάχιστον) που δημοσιεύονται τα "ρεπερτόρια" (για τους λόγους που ανέφερε ο κ. Βαγγέλης) και θα ήταν ωραίο 600 μέλη να δημοσίευαν το τί ψάλλουν πού και πού. Θα έδινε μία καλή εικόνα της σημερινής κατάστασης ώς προς τα μέλη που χρησιμοποιούνται στις εκκλησίες. Για περισσότερη τάξη όμως έφτιαξα ειδικό φάκελο για να αναρτούμε εκεί τα σχετικά μηνύματα και να γίνονται οι συζητήσεις. Προσπαθείτε να ανοίγετε ξεχωριστό θέμα κάθε φορά για διαφορετικό "ρεπερτόριο" ώστε οι συζητήσεις να είναι πιό αυτόνομες. Μετέφερα ήδη τα υπάρχοντα μηνύματα. Τώρα εάν κάποια μέλη θέλουν να ανεβάσουν και σχετικές ηχογραφήσεις όπως λέει, ακόμα καλύτερα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τώρα, αμά οι φίλοι σου δεν σε υποστηρίζουν αστα να πάνε.....

Εν πάση περιπτώση.... όπως φαίνεται δεν θα έχουμε τέτοιου είδους ανταλλαγές δίοτι Συντονιστής και Βασίλης επενέβησαν και άντε τώρα να αντιταχτείς..... Μόνο και μόνο από σεβασμό σιωπώ και συμμορφώνομαι! και πάω να αγοράσω CD-writer γιατί ακόμα δουλεύω με κασέτες.......

Βασιλη , οτι εγραψα δεν το εγραψα ως συντονιστης αλλα σαν απλο μελος . Δεν εκανα παρατηρηση , σκεψεις εκαμα . Ετσι οι ''ανταλλαγες'' που λες μπορουν να συνεχισθουν . Εξ' αλλου οπως ειδα σε μηνυμα του , συμφωνει και ο κ. Διαχειριστης .
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τώρα, αμά οι φίλοι σου δεν σε υποστηρίζουν αστα να πάνε.....

Αλλά εγώ νόμιζα ότι τον "Σ" δεν τον αναφέρουμε στο forum γενικώς... ως κάποια κακιά λέξη... κα έσεις Παναγιώτη όχι απλώς τον αναφέρατε αλλά τον αναφέρατε σε συζήτηση που έχει αναμιχθεί ο Χρίστος, ο οποίος σε "κακή" μέρα ξεκινάει να ψάλει Μπερεκέτη Δοξολογία από χειρόγραφο του ΙΗ(σέβομαι!).... Αμα τον ψάλλεις καλά όμως (τον Σακ..)..... πάω πάσο....

Εμένα ο αριστερός μου είναι Σακελλαριδικος full....

Χαιρετισμούς στον αριστερό σου! :D:D:D
Όπως γνωρίζουν τα αγαπητά μέλη σχεδόν τα πάντα τα αντιμετωπίζω με χιούμορ :) Το παν είναι η σωστή εκτέλεση όπως σωστά γράφεις...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Χμμμμ, δεν είναι κι' άσχημη ιδέα αυτό εδώ.... Πάμε λοιπόν...

ΟΡΘΡΟΣ:
Από "Θεός Κύριος" έως και τα Εξαποστειλάρια, από στήθους, με εξαίρεση την Θ' Αργή Ωδή των καταβασιών από τον "Όρθρο" του Λυκ. Πετρίδη.
Αίνοι του Α΄ Ήχου από τον "Όρθρο" του Λυκ. Πετρίδη, Δοξαστικό των Αγ. Αποστόλων του Κ. Πρίγγου. Δοξολογία Σύντομη από τον "Όρθρο" του Λυκ. Πετρίδη.

Θ.Λ. :
"Κυριε ελέησον" Καραμάνη στα Ειρηνικά.
Τρισάγιον και Σύντομο "Δύναμις" από την Θ.Λ. Λυκ. Πετρίδη
Χερουβικό σε Ήχο Α΄ (ας όψονται η αρτοκλασία και τα Μνημόσυνα :D...) Δημ. Σουρλαντζή. Λειτουργικά τα "Πατριαρχικά"
Κοινωνικό, δεν ασχολούμαι :p
Κατά την Θ. Κοινωνία "Του δείπνου σου" σε Πλ. Δ' Από την Θ.Λ. Λυκ. Πετρίδη.

Αυτά τα ολίγα για χτες :D
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Κοινωνικό, δεν ασχολούμαι :p
Κατά την Θ. Κοινωνία "Του δείπνου σου" σε Πλ. Δ' Από την Θ.Λ. Λυκ. Πετρίδη.

Ἄλλο εἶναι τὸ κοινωνικὸν καὶ ἄλλο τὸ «κατὰ τὴν θεία κοινωνία»; καὶ τὸ κοινωνικὸν τότε γιατὶ λέγεται ἔτσι;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ἄλλο εἶναι τὸ κοινωνικὸν καὶ ἄλλο τὸ «κατὰ τὴν θεία κοινωνία»; καὶ τὸ κοινωνικὸν τότε γιατὶ λέγεται ἔτσι;

¨οταν λέω "Κοινωνικόν" εννοώ τον ύμνο που ψάλλουμε πριν το "Μετά φόβου". όταν λέω "κατά την Θεία Κοινωνία" εννοώ την χρονική διάρκεια της μεταδόσεως των Αχράντων Μυστηρίων στους πιστούς. Συγγνώμη για τα "ατοπήματα", εγώ είμαι παιδί του χωριού :D
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
¨οταν λέω "Κοινωνικόν" εννοώ τον ύμνο που ψάλλουμε πριν το "Μετά φόβου". όταν λέω "κατά την Θεία Κοινωνία" εννοώ την χρονική διάρκεια της μεταδόσεως των Αχράντων Μυστηρίων στους πιστούς. Συγγνώμη για τα "ατοπήματα", εγώ είμαι παιδί του χωριού :D

᾿Αγαπητὲ Σταῦρο, μὴ ζητῇς συγγνώμην γιὰ κάτι ποὺ δὲν εἶναι δικό σου λάθος. αὐτὰ τὰ ἀτοπήματα τὰ ἔχομε διδαχθῆ ὅλοι μας ἑξ ἁπαλῶν ὀνύχων. ἐπίτηδες τὰ ἐπισημαίνω, γιὰ νὰ συνειδητοποιοῦμε ὅλοι μας ὅτι ἀπὸ συνήθεια κάνουμε κάποια λάθη, τὰ ὁποῖα τὰ συνεχίζομε, παρὰ τὸ ὅτι ἔχει γίνει γνωστὸν τὸ λάθος τους. κοινωνικὸν εἶναι κάθε ὕμνος ποὺ πρέπει νὰ ψάλλεται κατὰ τὴν διάρκεια τῆς θείας κοινωνίας (ἀπὸ τὸ «Εἷς ἅγιος» μέχρι τὴν ὁλοκλήρωσι αὐτῆς).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
᾿Αγαπητὲ Σταῦρο, μὴ ζητῇς συγγνώμην γιὰ κάτι ποὺ δὲν εἶναι δικό σου λάθος. αὐτὰ τὰ ἀτοπήματα τὰ ἔχομε διδαχθῆ ὅλοι μας ἑξ ἁπαλῶν ὀνύχων. ἐπίτηδες τὰ ἐπισημαίνω, γιὰ νὰ συνειδητοποιοῦμε ὅλοι μας ὅτι ἀπὸ συνήθεια κάνουμε κάποια λάθη, τὰ ὁποῖα τὰ συνεχίζομε, παρὰ τὸ ὅτι ἔχει γίνει γνωστὸν τὸ λάθος τους. κοινωνικὸν εἶναι κάθε ὕμνος ποὺ πρέπει νὰ ψάλλεται κατὰ τὴν διάρκεια τῆς θείας κοινωνίας (ἀπὸ τὸ «Εἷς ἅγιος» μέχρι τὴν ὁλοκλήρωσι αὐτῆς).

Κανένα πρόβλημα, δεν παρεξηγήθηκα για κάτι :)
Στο "Εγκόλπιον Αναγνώστου και Ψάλτου", σελ.194-195 αναφέρεται ότι "Καί ὁ ἱερεύς μεταδίδει τήν θείαν κοινωνίαν εἰς τούς πιστούς, ὁ δέ χορός συνεχίζει τό κοινωνικόν, ἤ ἀπαγγέλει ἐμμελώς τό Τοῦ δείπνου σου τοῦ μυστικοῦ... έπαναλαμβάνων αὐτό πολλάκις έν άνάγκῃ άναλόγως του ἀριθμού τῶν κοινωνούντων". (1)
Κατά την δε πράξη στον Πατριαρχικό Ναό, εξ' όσων τουλάχιστον έχω δει, τηρείται το δεύτερο σκέλος, δλδ. η απαγγελία "Του δείπνου σου". Η ψαλμώδηση του λοιπόν όντως κατά μιαν έννοιαν δε στέκει (εφαρμόζεται μόνον για να μην επαναμβάνεται μονότονα και διαβαστά η φράση), η απαγγελία του όμως προτείνεται και από το "Ἑγκόλπιον", αλλά και εφαρμόζεται και στον Πατρ. Ναό. Στηριζόμενος σε αυτά τα δυο λοιπόν "παρανομώ εννόμως" :)
Πρακτικά δε, όταν κάποτε Λαμπαδάριος απέναντί μου, συνέχισε να ψάλλει το Κοινωνικό κατά τη διάρκεια της Μεταλήψεως, ενεκλήθη υπό του ιερέως, ο οποίος διέκοψε την Μετάληψη και απήγγειλε εντόνως και (δηκτικώς θα έλεγα) προς το μέρος του συναδέλφου "Του δείπνου σου...". Έκτοτε προς αποφυγή παρομοίου περιστατικού προτιμώ να απαγγέλουμε το "Του δέιπνου σου" και να ψάλλουμε στη συνέχεια Αργές Καταβασίες, κράτημα κλπ., ή να ψάλλουμε το "Του δείπνου σου"...


(1) Σημειώνω ότι σε άλλα βιβλία, στην Λειτουργία των Προηγιασμένων παραγγέλεται όπως κατά τη διάρκεια της Μεταλήψεως απαγγείλουμε το "Εύλογημένος ὁ ἐρχόμενος ἐν ὀνόματι Κυρίου, Θεός Κύριος καί ἐπέφανεν ἡμῖν".
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πρόσεχε μη σου ζητήσει να πεις και το Χριστός ανέστη σε 4ο ήχο...:confused:
κακώς το δεχθήκατε. στα ψαλλόμενα απο πλευράς του χορού, υπεύθυνος είναι ο Πρωτοψάλτης κ όχι ο ιερέας...
αυτά ξεκαθαρίζονται...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πρόσεχε μη σου ζητήσει να πεις και το Χριστός ανέστη σε 4ο ήχο...:confused:
κακώς το δεχθήκατε. στα ψαλλόμενα απο πλευράς του χορού, υπεύθυνος είναι ο Πρωτοψάλτης κ όχι ο ιερέας...
αυτά ξεκαθαρίζονται...

Φιλοξενούμενος ήμουν τότε... Οπότε δεν είχα καμία διάθεση ανάμιξης. Τέλος πάντων, άλλο θέμα αυτό...
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ήμουν στο Άγιον Όρος και μάλλον εκεί θα είμαι των αποστόλων με το παλαιό ημερολόγιο. Δεν κάνω φιγούρα, αλλα υπόσχομαι να γράψω τα όσα θα ψαλλούν εκεί αργότερα...
 
Top