Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2009 Ηχος Πλάγιος του Τρίτου ή Βαρύς

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
..........................................
Το πρόβλημα ΟΜΩΣ είναι ότι το 60-70% των ψαλτών ΔΕΝ έχουν αγωνιστικό πνεύμα και απλά συμβιβάζονται με τις καταστάσεις, οπότε δικαίως τα τραβάμε αφού δεν αγωνιζόμαστε...
:

Μονο !!! Βαλε κατι (αρκετο) ακομα .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Εγκύκλιος υπ. αρ. 967: περί της απαγορεύσεως εισόδου τηλεοπτικών συνεργείων εντός των Ιερών Ναών και αναμεταδόσεως της Θείας Λειτουργίας (4/3/ 2005)

Πρ. 967
Δ. 527
Πρός
Τήν Ἱεράν Ἀρχιεπισκοπήν Ἀθηνῶν καί
Τάς Ἱεράς Μητροπόλεις τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος.

Ἐκ Συνοδικῆς Ἀποφάσεως, ληφθείσης ἐν τῇ Συνεδρίᾳ τῆς Διαρκοῦς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς 1ης ἀρξαμένου μηνός Μαρτίου ἐ.ἔ., ἐπαναπέμπομεν ὑμῖν τήν ὑπ’ ἀριθμ. 2792/2004 Ἐγκύκλιον τῆς Ἱερᾶς Συνόδου καί παρακαλοῦμεν ὑμᾶς διά τήν πιστήν τήρησιν αὐτῆς, οὕτως ὥστε νά διασφαλισθῇ κατά τόν καλύτερον τρόπον ἡ ἱερότης τοῦ Χριστιανικοῦ Ναοῦ καί πάντων τῶν τελουμένων ἐν αὐτῷ, ἡ ὁποία ἀπειλεῖται ἀπό τήν ἀλόγιστον χρῆσιν τῶν Ραδιοτηλεοπτικῶν Μέσων Ἐνημερώσεως, προσεπιδηλοῦντες ὅτι ἀπαγορεύεται ἡ τηλεοπτική λῆψις καί ἀναμετάδοσις τῆς Θείας Λειτουργίας.

Ἐντολῇ τῆς Ἱερᾶς Συνόδου
Ὁ Ἀρχιγραμματεύς

† Ὁ Χριστιανουπόλεως Σεραφείμ


ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΤΑ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΑ... και το θέατρο που έχει καταντήσει το όλο θέμα...

...στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον έχει καταντήσει θέατρο με τα όλα του, υπό την ευλογία της Μητροπόλεως.

ΤΣΙΡΚΟ...
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Πολύ ορθώς λοιπόν παραπονούμαστε (και με τι δίκιο μας!), όμως γεννάται η εξής απορία:

Επί της ουσίας (ασχέτως του γεγονότος ό,τι ήμαστε υποχρεωμένοι να εκφράσουμε την άποψή μας τοποθετώντας τα πράγματα εκεί που πρέπει), εδώ μιλάμε για μια κουβέντα σε ένα Φόρουμ στο Ίντερνετ που καλώς ή κακώς θα τα γράψουμε και οι αρμόδιοι απλά θα μας γράψουν κανονικά εκεί που...

Με ποιον τρόπο μπορούν να "πιάσουν τόπο" οι φωνές μας; Απ'ότι φαίνεται με κανέναν καθώς οι ιθύνοντες κοιμούνται ή θέλουν να κοιμούνται όρθιοι.

Προσωπικά νομίζω ότι (πρακτικά) υπάρχει μόνον ένας τρόπος, αυτός του προσωπικού τελικά καλού πείσματος του καθενός μας. Αν ΔΕΝ διακόψω το κοινωνικό και βγει ο ιεροκύρηκας, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ; Θα αρχίσει να μιλάει όταν εγώ θα ψέλνω; Θα σταματήσει λίγα δευτερόλεπτα μετά...

Βέβαια, αυτό θα έχει ενδεχομένως συνέπειες αλλά:

1. ΔΕΝ πρέπει να μας νοιάζουν (ΑΝ θέλουμε να έχουμε αγωνιστικό και όχι μαλθακό πνεύμα)

2. ΔΕΝ θα πρέπει να έχει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συνέπεια καθώς ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ να πας να εφαρμόσεις το σωστό και να βρεις και το μπελά σου. Οι τυχόν αντιρρησίες που θα το "παίξουν" έξυπνοι και θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν οτιδήποτε απλά ονομάζονται από εμένα ελεϊνοί κακομοίριδες άνθρωποι...

Όποιος έρχεται στην Εκκλησία για να φύγει μια ώρα νωρίτερα να κάτσει ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ να συνεχίσει να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου...

...Αν είστε έτσι, ΔΕ ΣΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ. Προσγειωθείτε!


Το πρόβλημα ΟΜΩΣ είναι ότι το 60-70% των ψαλτών ΔΕΝ έχουν αγωνιστικό πνεύμα και απλά συμβιβάζονται με τις καταστάσεις, οπότε δικαίως τα τραβάμε αφού δεν αγωνιζόμαστε...

Υ.Γ. Περιμένω μετά την Κυριακή το αποτέλεσμα από τον καθένα... :cool:


Tην εποχή που ήμουν νεώτερος και περισσότερο "μαχητής" προσπάθησα να μιλήσω με συναδέλφους ιεροψάλτες και προϊσταμένους ιερείς με διάκριση και ευγένεια για διάφορα κακώς κείμενα και το αποτέλεσμα ήταν μηδέν. :(:(

Απόδειξη αυτού το ότι μόλις πήρα μεταγραφή από την προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν και βελτιώθηκε το εισόδημά μου υπέβαλα την παραίτησή μου (Παρασκευή το συμφώνησα και Κυριακή- ΠΡΙΝ αρχίσει η ακολουθία- παραιτήθηκα). Βέβαια παρέμεινα 3 μήνες μέχρι να καλυφθεί η θέση και πέρασα πολύ όμορφα-ειδικά τη Μ. Εβδομάδα! :rolleyes:

Για δυο χρόνια έψαλλα εθελοντικώς όπου παρίστατο ανάγκη, αλλά αφού δεν είχα οικονομική δέσμευση είχα παρρησία και όχι ιδιαίτερες ανοχές... Τώρα πλέον που τα έφερε η ανάγκη να χρειάζομαι ένα επιπλέον εισόδημα (το στεγαστικό βλέπετε! :D) και επέστρεψα στην επαγγελματική ψαλτική είμαι αρκετά ωριμότερος ηλικιακά δεν λέω τίποτε επειδή η πείρα με έχει διδάξει ότι "μηδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται" και δεν θέλω προστριβές... Δεν σας κρύβω όμως ότι εάν τελεσφορήσει το ενδεχόμενο προαγωγής μου αγαλλομένω ποδί θα απέλθω εκ του αναλογίου.....

ΥΓ Και το μενού της προλαβούσης Κυριακής:

Καταβασίαι & Αίνοι από Ι. Σακελλαρίδη, Δοξαστικό Πέτρου, Δοξολογία βαρύς ειρμολογικός από Μουσικό Πανδέκτη Ζωής, Χερουβικό 3ου ήχου και λειτουργικά βαρύς ειρμολογικός Δοσιθέου μοναχού.
 

George

Ιεροψάλτης
Αν και δεν βλέπω να έχει υπογράψει ο Άγιος Θεσσαλονίκης στην εγγύκλιο εκείνη, εν τούτοις βλέπω έναν άλλον Άγιο να έχει υπογράψει και παρόλα αυτά να μην ακολουθεί την εγγύκλιο περί του κηρύγματος.
Κηρύτει ο ίδιος την ώρα αντί κοινωνικού, αλλά και το "καλύτερο" ? στέλνουν Κυριακά κηρύγματα σε όλους τους Ναούς της Μητρόπολης με την σημείωση σε όλα μα σε όλα "Να διαβαστεί αντί Κοινωνικού την ..... Κυριακή".

Ο καθής ας βγάλει τα σημπεράσματά του.
 
Top