Κυριακή 20 Ιουλίου, Πρ. Ηλιού του Θεσβίτου (Ήχος Δ')

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Κι από μένα, αν και καθυστερημένα:

Όρθρος από Αθ. Καραμάνη
Εωθινόν Ε΄ Θρ. Στανίτσα
Δοξολογία σύντομη ήχος δ΄ Μανουήλ Πρωτ.
Τρισάγιον ήχος β΄ σύνηθες
Χερουβικόν Άγια Θ. Φωκαέως
"Λειτουργικά" Άγια Βασ. Νικολαϊδη
Άξιον Εστί Άγια Βασ. Νικολαϊδη
Κοινωνικόν Άγια από "Αγγελικό Χορό" Σιμωνόπετρας (κατ’ εξαίρεση)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
[σημείωμα συντονιστή] μηνύματα άσχετα με το αρχικό θέμα μεταφέρθηκαν εδώ
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κι απο μενα


ορθρος απ εξω
αινοι συντομοι αναστασιματαριο ζωης
ε εωθινο φιλανθιδη
δοξολογια συντομη λεγετος απ εξω
τρισαγιο συνηθες συντομο απ εξω
χερουβικο αγια πετρου βυζαντιου
λειτουργικα αγια κουτσαρδακη
αξιον εστιν αγια κουτσαρδακη
κοινωνικο + κρατημα αγια κλαδα
κρατημα αγια δανιηλ
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
εχω χασει το μετρημα ποσες Κυριακές είμαι χωρίς αριστερό... (περαστικά του!)

αλλα αυτή ήταν δραματική Κυριακή....... ήταν από εκείνες τις φορές που λες δεν καθόμουνα να κοιμηθώ...... και βασανίζομαι και τους βασανιζω!!! Ο δεύτερος τη τάξη ιερέας με έβγαλε από τα ρούχα μου κάνοντας βολτες και μοιράζοντας οδηγίες.....όντας φάλτσος σε σημείο που έκανε το κουφό να ακούσει....

Παρόλα αυτά δεν το βάζεις κάτω! :eek: Εγώ προσωπικά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ! Όταν έψαλλα σε ναό άνευ αριστερού (κοιμητήριο) ή μετά σε άλλο ναό λόγω ασθένειας ή άλλου κωλύματος του συναδέλφου πάντα έκανα το "ρεπερτόριό" μου πολύ απλό αφού "μηδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται". Τι να πω.... Ίσως είμαι εκ φύσεως ψυχρός, ίσως και κυνικός, σπάνια ενθουσιάζομαι .... Σαν μεγαλύτερος όμως στην ηλικία όμως σε συμβουλεύω να μη ζορίζεσαι χωρίς λόγο με "απαιτητικά" κομμάτια τώρα που είσαι μόνος στο αναλόγιο...
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Παρόλα αυτά δεν το βάζεις κάτω! :eek: Εγώ προσωπικά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ! Όταν έψαλλα σε ναό άνευ αριστερού (κοιμητήριο) ή μετά σε άλλο ναό λόγω ασθένειας ή άλλου κωλύματος του συναδέλφου πάντα έκανα το "ρεπερτόριό" μου πολύ απλό αφού "μηδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται". Τι να πω.... Ίσως είμαι εκ φύσεως ψυχρός, ίσως και κυνικός, σπάνια ενθουσιάζομαι .... Σαν μεγαλύτερος όμως στην ηλικία όμως σε συμβουλεύω να μη ζορίζεσαι χωρίς λόγο με "απαιτητικά" κομμάτια τώρα που είσαι μόνος στο αναλόγιο...

Σεβαστή άποψη!

Αλλά δεν έψαλλα ΄τίποτα εξεζητημένο.... όλα ήταν στρωτά ΄και απλά... αν υποννοείς τη Δοξολογία.... ήταν σχετικά στρωτή και αυτή... Άλλο αν δεν μου "κόλλαγε"... μάλλον έφταιγα και εγώ όπως προείπα....

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι όλα πρέπει να γίνονται με μέτρο...... Την απούσία του Αριστερού τη λαμβάνω ως ευκαιρία για περαιτέρω εξάσκηση της φωνής: πως να ψάλλεις από εξαποστειλάρια μέχρι Δοξολογία συνεχόμενα χωρίς μικρόφωνα και να μην κουράζεσαι.... είναι καλή εξάσκηση. Για παράδειγμα δύο Κυριακές πριν δεν κουράστηκα καθόλου γιατί πρόσεξα τη τεχνική μου... ενώ προχθές στα μίσα της Δοξολογίας αισθάνθηκα κουρασμένος κυρίως γιατί δεν ήμουν συγκεντρωμένος και άφησα τα νελυρα μου (εξαιτίας του ιερεως) να με κυριέψουν (ελλειπής εππαγγελματισμός)... με αποτέλεσμα να ξεχάσω να αλλάξω τη τεχνική από Δοξαστικό σε Δοξολογία.... και φυσικά κουράστικα....
 

Β.Π

Εὐφραίνου ἐν Κυρίῳ ὁ ἁγιώνυμος Ἄθως.
Ορθρος από Γ.Σύρκα (Αναστασιματάριο 1967).
Καταβασίες του ίδιου και τιμιωτέρα.
Εωθινό Αντωνίου Σύρκα.
Δοξολογία Άγια Εμμανουήλ Φαρλέκα.
Τρισάγιο σε ήχο Νενανώ κυρ. Γεράσιμου Πρεβεζιάνου.
Χερουβικό Πέτρου Εφεσίου Δ΄ Άγια.
Λειτουργικά Αγια , Αντ. Σύρκα.
Κοινωνικό Πέτρου Λαμπαδαρίου.

Καλή δύναμη σε όλους σας. :)

Καλησπέρα. Θα ήθελα εαν γίνεται να ανεβάσετε την δοξολογία του κυρ Εμμανουήλ Φαρλέκα σε ΑΓΙΑ...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Top